logo

DÜNYA DİYABET GÜNÜ

images
Şeker hastalığının belirtileri;
Çok idrara çıkma, çok su içme,çok yemek yeme,bulanık görme,halsizlik,bitkinlik, beklenmedik kilo kaybı,yaraların geç iyileşmesi,
Risk Faktörleri: Ailede diyabet varlığı,pankreas organında insülin yapan hücrelerin tahrip olması,yetersiz ve dengesiz beslenme
Obez (aşırı şişman) olanların diyabete yakalanma riski normal kişilere göre 5 kat fazladır.Şişmanlıkta insülin gereksinimi artar.
Diyabet nasıl tanınır?Diyabete ait şikayetleri olan hastalarda kan glikozunun damardan veya parmak ucundan ölçülmesi ile anlaşılır.
Şeker hastalığının etkileri; Diyabet (şeker) hastalığının en fazla zarar gören organların başında göz ve böbrekler geliyor.
Büyüme geriliği,ciltte yaralar,kalp-damar hastalıkları,böbrek sorunları,göz sorunları,körlük,felç,duyu kayıpları,ayak yaraları
sık enfeksiyonlar görülür.
Şeker hastalığı tedavisinde:
*Beslenme tedavisi, Ana ve ara öğünleri, atlamadan zamanında yapmalıdır.3 ana 3 ara öğün olarak beslenmelidir.Düzensiz yemek yemesi şekerinde düzensizliğe neden olur. Şeker hastası diyetinde; Alması gereken besinleri doğru seçebilmelidir. Şeker hastası çoğu şeyi yiyebilir. Ancak önemli olan belirli miktarlarda yemesidir.
*İnsülin ve/veya ilaç kullanımı,
*Fiziksel aktivite yapması,
*Eğitim çok önemlidir.

Diyabetten Korunmak İçin
Sağlıklı Beslenme: İçecek olarak su, süt, ayran ya da taze sıkılmış meyve suyu tercih edilmelidir.
Şeker miktarı az olan besinler tercih edilmelidir. Tatlıların tüketim sıklığı sınırlandırılmalıdır. Öğle yemeğinde hazır gıdalar (hamburger, sosisli vb.) değil ev yapımı gıdalar tüketilmelidir. Kola, cips, şekerleme türü yiyecekler tüketilmemelidir. Günün en önemli öğünü sabah kahvaltısıdır. Kan şekerini kontrol altında tutar. Sabah kahvaltı yapılmazsa beyinde yeterince enerji oluşamaz. Bu durumda; Yorgunluk, hâlsizlik, baş ağrısı, dikkat ve algılama azlığı gibi sıkıntılar yaşanır. Çocuklarda ve gençlerde, okul başarısı düşer.
2-Spor ve Egzersiz: Şeker hastası olanlar ve herkes için en ideal egzersiz yürüyüştür. Yürüyüş, haftada en az 3 gün, 45 dakikalık bir zaman diliminde tempolu olarak yapılmalıdır. Günde 15- 45 dk saat spor yapılmalıdır.
3-Düzenli uyku
4- Sigaradan uzak durmak

KESTEL TOPLUM SAĞLIĞI MERKEZİ

Share
183 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+2 = ?