logo

17 Mayıs 2023

ELEŞTİRİDE YÖNTEM


İbrahim Sanalp
ibrahim@kestelyore.com

     Günümüzde Cumhur İttifakı, Millet İttifakı, Anadolu İttifakı isimleri zikrediliyor. Bu ittifakların, belirli kurallara göre açıklama yapması gerekir. Kapitalizmin kurallarına göre açıklama yapılması gerekir.

     Emek-sermaye, serbest piyasayı oluşturur. Ekonominin iki temel gücü olur. Emek ve sermaye, birbirinin zıttı olur. İki zıt kavram bir bütün oluşturur. Bütünün adına, serbest piyasa denir. Serbest piyasada, izin verilen çalışmalardan ve üretimden kâr edilir ve vergi verilir.  Vergisi verilen kazancın meşru olduğu belirtilir.

     Yasak olan çalışmayla yapılan üretimden elde edilen kazanç, kara para olur. Kara para, gayri meşru olur.

     Fatih Erbakan, “CHP zihniyetine destek olmayınız.” eleştirisi yapıyor. Milli Görüş ve Adil Düzen gelecek, diyor. Bu eleştiri, ittifakların emek-sermaye bütünlüğüne ve meşruiyet kavramına göre yapılmasını gerektirir.

     Toplum ve toplumun örgütlenmesi olan devlet, emek-sermaye bütünlüğüne ve meşruiyet kavramına göre örgütlenir. Kapitalizmde, kayıtlı ekonomi olması ve her şeyin kayıt altına alınması gerekir.

     CHP, emek-sermaye bütünlüğü ve meşruiyet kavramına göre olan kuralları kabul eder ve uygular. Kapitalist sistem, faizi, paranın kirası kabul eder. Faiz kazancı, vergisi ödenerek meşru olur. Serbest olan içki, sigara, kumar, talih oyunları çalışmalarından gelir elde edilir. Serbest olan gelirlerin vergisi ödenir ve meşru kazanç elde edilir.

     Kumarhanelerin, kara para aklama yeri olduğu belirtilir. Af kanunuyla yurt dışında olan ya da yastık altı tabir edilen gelirlerin vergisi ödenerek, meşru hale getirilir. Bu da kapitalist sistemin özelliği olur.

     Fatih Erbakan, kapitalist sistemin kurallarına uymayı kabul etmelidir. Bütün ittifakların, kapitalist sistemin kurallarına uymayı kabul ettiklerini açıklamaları gerekir. Kural ve kuralsızlık, bir bütündür. Kapitalist sistemin kurallarına uyulur. Kurallara uymayan, kuralsızlık yapmış olur. Anayasa ve kanunlar, kapitalist sistemin kuralları olur.

     Sorunları eleştirmek ve çözüm yolunu kapitalizm kurallarına göre belirtmek gerekir. Sadece eleştirmek, kapitalist kurallara göre çözüm belirtmemek, popülizm olur. Demokraside, popülizm eleştirilir. Demokrasi, kapitalizm kuralıdır. Demokraside ve kapitalizmde, toplum-birey iletişimi, esas alınır.

     Milli Görüş ve Adil Düzen kavramlarıyla, kapitalizm eleştiriliyor. Kapitalizmin yerine geçecek bir sistem getirilmiyor. Problemin çözümü belirtilmiyor. Emek-sermaye bütünlüğüne ve meşruiyet kavramına göre şekillenen kapitalizm kurallarına göre, eleştiri yapmak gerekir. “CHP zihniyeti” deyip eleştiri yapmak, boş sözler olur. Problemin çözümünü anlatmaz.

     Ülkücülük, manevi kalkınma, bilim kurulu gibi kavramlar yerine, emek-sermaye bütünlüğü ve meşruiyet kavramlarına göre, düşünceyi açıklamak gerekir. Önce kapitalist sistemi, kabul etmek gerekir.

Share
267 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+5 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • 10 Numara 5 yıldız yönetim!

  18 Eylül 2023 Yazarlar

       Babasının ani ve beklenmedik vefatı dolayısıyla, çok genç yaşta ticaretin göbeğinde kendisini bulan ve aldığı ticari terbiyeyle önce muhtarlığa 2 dönem soyunan ardından, Bursaspor yönetim kurulu üyeliğinde bulunan, hatta Bursaspor’a destek olabilmek adına bir tır bağışlayan, Bursaspor camiası içerisinde de ayrı bir yeri olan, MHP Kestel İlçe Başkanlığı yapan, ardından muhtarlık görevinden istifa ederek, siyasete MHP Kestel ve Büyükşehir Belediye meclis üyesi olarak devam eden, son yapılan yerel seçimlerde de, milletvek...
 • Sentez olmuş halkların vilayetidir Kerkük

  16 Eylül 2023 Yazarlar

       Sevgili okurlarım; Eğer çok boyutlu bir sorunla karşı karşıya iseniz o sorunu bütün boyutlarıyla ele alıp, kapsamlı bir çözüm bulmak zorundasınız. Eğer, çok boyutlu sorunun sadece bir parçasına odaklanarak bütününü çözmeye yeltenirseniz, kısır döngü içine düşersiniz, sorunu çözdüğünüzü zannederken kendinizde sorun olursunuz.      Bugün, yaşadığımız coğrafyada yaşayan toplumların maddi ve manevi sorunları iç içe geçmiştir, onun için bölge halklarının sorunları parça parça değil de, top yekün ele a...
 • CHP il kongresi

  15 Eylül 2023 Yazarlar

        Değerli Okuyucular,       Kadirşinas  Dostlar.       Kanaatimce bu hafta sonu, 17 Eylül 2023 Pazar günü, Atatürk kongre ve kültür merkezinde yapılacak olan CHP il kongresi Bursa’mız siyaseti ve hatta ilçemiz Kestel siyasetinin bence belirleyen bir aktivitesi olacaktır diye düşünüyorum. Kaybedilmiş Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin, demoralize olmuş millet ittifakının taraflarının yine yeniden ilimizde seçmelerin umutlarının yenilenmesi olacaktır.  &...
 • 101 YIL ÖNCE

  02 Eylül 2023 Yazarlar

       Evet… Tam 101 yıl önce Ordunun durumu iyi değil, askerin çoğunda ayakkabı yok yalın ayak, geceler soğuk, kaput, iç çamaşırı yok, yeterli suyu yok, süngüsü yok, süvarilerin kılıcı yok.      Köyde, kentte çocuklarını cepheye göndermiş anne, babaların unu, şekeri, Tuz’u, bezi yok, kaynamış mısırla, kavrulmuş buğdayla karınlarını doyurduğu günler, İstanbul’da bile açlıktan can vermiş bir sürü insan cesedi var çöplüklerde.      Birinci dünya savaşı galipleri Osmanlı’ya Sevr anla...