logo

Hacı Bektaş Veli Derneği Gençlik Konserine ilgi yoğundu

Kestel Hacı Bektaş Veli Derneği Gençlik Kollarının düzenlemiş olduğu 5. geleneksel Hıdırellez etkinliği ve halk konseri, geçtiğimiz Cumartesi günü dernek binası önünde gerçekleştirildi.

Yoğun bir kalabalığın katılım gösterdiği gecede, katkı ve hizmetlerinden dolayı, Dernek eski başkanlarından İmam Hüseyin Bor’a ve dernek gençleri üzerinde büyük hakkı bulunan Nazmiye Sarıoğlu’na plaket verildi.

Daha sonra bir konuşma yapan dernek başkanı Hüseyin Sığıç, “Derneğimiz gençlik komisyonunun düzenlemiş olduğu 5. Geleneksel Hıdırellez etkinliğine hepiniz hoş geldiniz.

Hıdırellez’in anlamı kısaca Hızır ve İlyas Peygamberin her bahar başlangıcında buluştukları 6 Mayıs Rumi 23 Nisana rastlayan güne verilen isim. Söz konusu günde Hızır ve İlyas Peygamber buluşarak sohbet ettikleri ve birlikteliklerinin verdiği sevinçle kuvvet bulduklarıdır.

Ancak 6 Mayıs’da Üç Fidanımız Deniz GEZMİŞ, Yusuf ASLAN ve Hüseyin İNAN’ın gerici faşistler tarafından idam edilişleri nedeni ile Hıdırellez etkinliğimizi bu güne almış olduk.

Canlar; gençler, bizim geleceğimizdir. Amacımız gençlerimizin ve çocuklarımızın inançlarına, örf, adet ve geleneklerine saygılı bir gençliğin yetiştirilmesidir.

Alevilerin sıklıkla yaşadıkları katliamlar günümüze kadar sürmüştür. Kerbela’dan sonra Hallacı Mansur, Seyit Nesimi, Pir Sultan Abdal, Şeyh Bedrettin. Amasya olayları belleklerden silinmeden bu defa Çorum, Maraş, Malatya, Sivas ve son olarak İstanbul’da evlerin işaretlenmesi olayını yaşayan Aleviler unutulmayacak ve ders alınacak olaylar yaşamalarına rağmen yüreklerinde insan sevgisini eksiltmemişlerdir. Çünkü Aleviler inançlarında ve yaşamlarında hep insanı esas almışlardır ve yüzlerini insana dönmüşlerdir. Alevilerin  1400 yıldır izlediği yol böyle olmuştur. Sevgiden yana, sağduyulu, barış ve kardeşlik duygularıyla hareket etmişizdir. Bu nedenle geçmişte alışıla gelmiş örgütsüz bir toplum olmanın ötesinde 1990 yılından sonra Federasyonuyla, bağlı olduğu kurumlarıyla ve Cemevleriyle örgütlü bir toplum olmuşuz ve olmaya devam edeceğiz.

Bu örgütlülüğü güçlendirmek adına toplumumuzun birlik beraberlik içinde olması ve Cemevlerimize sahip çıkması , üye olması , maddi ve manevi destek sağlaması gerekmektedir. Bu etkinliğin düzenlenmesinde emeği geçen tüm gençlerimize yönetim kurulu olarak teşekkür ederiz” dedi.

Share
211 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+9 = ?