logo

30 Ocak 2019

HALK


Halk, millet, bütün vatandaşları kapsar. Emeğiyle geçinen vatandaşlar, halkın çoğunluğunu oluşturur. Sermaye sahipleri, malının geliri ile geçinenler azınlığı oluşturur.
Herkesi mal, rant geliri sahibi yapma imkânı yok. Ama herkesi sigorta-yardımlaşma sisteminin üyesi yapabiliriz.
Kapitalist piyasa ekonomisi, emek-sermaye bütünlüğüdür. Emek-sol, sermaye-sağ demektir. Siyasi partiler, sol-sağ partiler yelpazesinde yerini alır.
Emek-sol vatandaşlar, emeği ile geçinirler. İşçiler, çiftçiler, memurlar, esnaf, hizmet işleri çalışanları “emek-sol” bütünlüğüdür.
Milliyetçi-muhafazakâr seçmen, tanımı, soyut bir kavramdır. Emeğin-solun karşısına çıkarılıyor. Çelişki, emek-sermaye çelişkisidir. Milliyetçi-muhafazakâr kelimeleri, “sermaye-sağ kavramının” yerine konmuştur.
Milliyetçilik, milleti-vatandaşları sevmektir. Muhafazakâr, geleneklerine bağlı olan insanlar için kullanılıyor. Emek-sol ile milliyetçi-muhafazakâr kelimeleri arasında çelişki yoktur. Milliyetçi-muhafazakâr vatandaşların çoğunluğu, emeği ile geçinirler. Emek-sol vatandaşlar da milliyetçidir. Her vatandaş milliyetçidir. Emek-sol vatandaşlar içinde de geleneğine bağlı olanlar vardır.
Emek-sol veya sermaye-sağ kavramlarını kullanan partilere oy vermek gerekir. Bu kavramları kullanmayan partilere oy vermemek gerekir.
Meral Akşener’in,” milliyetçi-muhafazakâr seçmen, seçmenlerin yüzde altmış beşini oluşturuyor” bilgisine dayalı adaylık isteği dile getiriliyor. Bu istek, soyuttur. Emek, emeği ile geçinmek somuttur.
Bütün emekçiler, CHP’nin doğal seçmenidir. Çalışanların, emeği ile geçinenlerin partisi CHP’dir.

Share
303 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+5 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Atamalar Şaşırtıyor!

  16 Ekim 2021 Yazarlar

       İlçemizde yerel seçimler bitmiş, seçim çalışmaları süresince Tarikat tarafından Önder Tanır’ın yanına verilen Recep Alper Çelik, görevini tamamlamış ve Tanır’da belediye başkanı seçilince, Rıfat Amil’in yerine Özel Kalem Müdürü olarak Çelik’i atamıştı.      Ve akabinde de “Kestel Belediyesi Menzil tarikatı tarafından mı yönetiliyor?” sorusu akıllarda yer edinmişti.      TÜMSİAD tarafından desteklenen Recep Alper Çelik, 2015 Milletvekili seçimlerinde de AKP’den aday adayı ol...
 • YERLİ VE MİLLİ ÖYLE Mİ !!!

  15 Ekim 2021 Yazarlar

       Yıllar önce bu garantili projeler başlarken, “kimsenin cebinden bir lira çıkmayacak” denmişti hatırlayın dostlar, hazineden ödenen bu geçiş, uçuş, hasta garantili paralar kimin cebinden çıkıyor acaba tam bir komedi. Bu kara deliklere bir yenisi daha ekleniyor Çanakkale köprüsü ve Ulaştırma bakanı bu köprünün geçiş fiyatını açıkladı 15 Euro yanlış duymadınız 15 Euro.      Bu köprünün yapım maliyeti 1,8 milyar Euro olarak hesaplanmış ve yıllık 16 milyon 425 bin araç geçiş garantisi verilmiş yapan ...
 • Şirin görünmenin bedeli mi 100 bin lira..?

  11 Ekim 2021 Yazarlar

       Milyarlarca geliri olmasına rağmen, adı her zaman yolsuzlukla anılan, hiçbir fırsatı kaçırmayıp, vatandaşlara sürekli iban numarası veren Kızılay, Kestel belediyesinden de 100 bin liralık nakdi yardım istemiş.      Ekim ayı meclisine geldi konu.      CHP ve İyi Parti doğru olanı yaparak, “Hayır” oyu kullandılar.      Ama, her zamanki gibi bir acelesi vardı Önder Tanır’ın, konuyu hemen oylatıp, biran önce gündeminden düşürmek istiyordu.   ...
 • DİKTATÖR REFLEKSİ HÜKÜMETLERE Mİ HAS?

  10 Ekim 2021 Yazarlar

  Siyasete ilişkin yorumlarımızda genelde hükümete yönelik eleştirilerimizi belirtiriz. Ülkeyi yöneten ve olanlardan sorumlu olan siyasi iktidar olduğundan bu durum çok doğal. Bugün ise doğrudan CHP ve CHP’de cisimleşmiş bir siyaset yapma biçiminden bahsedeceğiz. Belki görmüşsünüzdür. CHP’de Yüksek Disiplin Kurulu gibi önemli bir yerde üye olan, mesleği avukatlık olan Tuba Torun isimli bir hanımefendi. Fenerbahçe Stadı’nın Kadıköy merkezden taşınması ile ilgili bazı tweet’ler attı. Demokratik toplumlarda her konu tartışılabilir. Elbette bu fikri...