logo

30 Ocak 2019

HALK


Halk, millet, bütün vatandaşları kapsar. Emeğiyle geçinen vatandaşlar, halkın çoğunluğunu oluşturur. Sermaye sahipleri, malının geliri ile geçinenler azınlığı oluşturur.
Herkesi mal, rant geliri sahibi yapma imkânı yok. Ama herkesi sigorta-yardımlaşma sisteminin üyesi yapabiliriz.
Kapitalist piyasa ekonomisi, emek-sermaye bütünlüğüdür. Emek-sol, sermaye-sağ demektir. Siyasi partiler, sol-sağ partiler yelpazesinde yerini alır.
Emek-sol vatandaşlar, emeği ile geçinirler. İşçiler, çiftçiler, memurlar, esnaf, hizmet işleri çalışanları “emek-sol” bütünlüğüdür.
Milliyetçi-muhafazakâr seçmen, tanımı, soyut bir kavramdır. Emeğin-solun karşısına çıkarılıyor. Çelişki, emek-sermaye çelişkisidir. Milliyetçi-muhafazakâr kelimeleri, “sermaye-sağ kavramının” yerine konmuştur.
Milliyetçilik, milleti-vatandaşları sevmektir. Muhafazakâr, geleneklerine bağlı olan insanlar için kullanılıyor. Emek-sol ile milliyetçi-muhafazakâr kelimeleri arasında çelişki yoktur. Milliyetçi-muhafazakâr vatandaşların çoğunluğu, emeği ile geçinirler. Emek-sol vatandaşlar da milliyetçidir. Her vatandaş milliyetçidir. Emek-sol vatandaşlar içinde de geleneğine bağlı olanlar vardır.
Emek-sol veya sermaye-sağ kavramlarını kullanan partilere oy vermek gerekir. Bu kavramları kullanmayan partilere oy vermemek gerekir.
Meral Akşener’in,” milliyetçi-muhafazakâr seçmen, seçmenlerin yüzde altmış beşini oluşturuyor” bilgisine dayalı adaylık isteği dile getiriliyor. Bu istek, soyuttur. Emek, emeği ile geçinmek somuttur.
Bütün emekçiler, CHP’nin doğal seçmenidir. Çalışanların, emeği ile geçinenlerin partisi CHP’dir.

Share
318 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+2 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • BESOB – BESKOOP-2

  16 Ocak 2022 Yazarlar

       Kadirşinas Okuyucular.      Değerli  Can  Dostlar.      Bu haftada aynı konuyu, aynı başlıkla, edinebildiğim bilgilerin ışığında, dışarıdan bir bakışla değerlendirmelerde bulunacağım. Düşüncelerimi paylaşacağım.       Milletimizin büyük bir kesimini oluşturan esnafımızın dertleri derdimizdir. Onlar halkımızın her kesimi ile sürekli temas halindedirler. Halkımızla iç içe hayat sürmektedirler. Esnaflarımız berber, lokantacı, şoför, tam...
 • Mesleki kıskançlık mı..? MHP Sessizliğini koruyor

  16 Ocak 2022 Yazarlar

       Kestel Belediye başkanının, ne kadar kindar bir insan olduğunu bilmeyen neredeyse yok gibidir.      “Dağları ben yarattım” edasında bir kibire sahip olan Önder Tanır, göreve geldiğinden beri personeller ile oynamaya devam ediyor. Bunu yaparken de belediyeyi zarara uğrattığını da hiç düşünmüyor.      Şöyle ki, Eyüp Özkaya isimli bir mimarı (Mesleki kıskançlık da diyebiliriz), daha öncede Belediyede görmek istemiyorum, onunla çalışmayı düşünmüyorum diyerek, işten çıkarmış so...
 • Bence, Kestel Belediyesine Kayyum Atanmalı!

  08 Ocak 2022 Yazarlar

       Cuma saati öncesi ve sonrasında, Kestel meydanında basın açıklamaları vardı.      Öncesinde; CHP, sonrasında İyi Parti yaptı.      Her iki basın açıklamasına farklı pencereden bakılsa da, hemen hemen konu aynıydı.      Önder Tanır’ın İki ilçe başkanı hakkındaki iftira iddiaları…      Basının karşısına ilk çıkan Hatice Doğan, Önder Tanır ile bugüne kadar bir bardak çay dahi içmediğini, odasına gitmediğini, herhangi bir kişi veya ...
 • İMAMOĞLU ADAY MI OLACAK?

  06 Ocak 2022 Yazarlar

              Ekrem İmamoğlu’na karşı son günlerde artan yıpratma kampanyasının sebebini bilmek zor. Ancak Belediye seçimleri öncesinde muhalefetin adaylarına karşı Belediyelere teröristleri dolduracakları gibi toplumun ciddiye almadığı bazı suçlamalar yapılmıştı. Ankara’da elektrik faturalarını teröristlerin getireceği, İstanbul’da da benzer şekilde teröristlerin istihdam edileceği gibi açıklamalar hafızalarda taze. Bu iddialar ters tepti ve iktidar bloğu seçimleri kaybetti. Ancak bundan ge...