logo

30 Ocak 2019

HALK


Halk, millet, bütün vatandaşları kapsar. Emeğiyle geçinen vatandaşlar, halkın çoğunluğunu oluşturur. Sermaye sahipleri, malının geliri ile geçinenler azınlığı oluşturur.
Herkesi mal, rant geliri sahibi yapma imkânı yok. Ama herkesi sigorta-yardımlaşma sisteminin üyesi yapabiliriz.
Kapitalist piyasa ekonomisi, emek-sermaye bütünlüğüdür. Emek-sol, sermaye-sağ demektir. Siyasi partiler, sol-sağ partiler yelpazesinde yerini alır.
Emek-sol vatandaşlar, emeği ile geçinirler. İşçiler, çiftçiler, memurlar, esnaf, hizmet işleri çalışanları “emek-sol” bütünlüğüdür.
Milliyetçi-muhafazakâr seçmen, tanımı, soyut bir kavramdır. Emeğin-solun karşısına çıkarılıyor. Çelişki, emek-sermaye çelişkisidir. Milliyetçi-muhafazakâr kelimeleri, “sermaye-sağ kavramının” yerine konmuştur.
Milliyetçilik, milleti-vatandaşları sevmektir. Muhafazakâr, geleneklerine bağlı olan insanlar için kullanılıyor. Emek-sol ile milliyetçi-muhafazakâr kelimeleri arasında çelişki yoktur. Milliyetçi-muhafazakâr vatandaşların çoğunluğu, emeği ile geçinirler. Emek-sol vatandaşlar da milliyetçidir. Her vatandaş milliyetçidir. Emek-sol vatandaşlar içinde de geleneğine bağlı olanlar vardır.
Emek-sol veya sermaye-sağ kavramlarını kullanan partilere oy vermek gerekir. Bu kavramları kullanmayan partilere oy vermemek gerekir.
Meral Akşener’in,” milliyetçi-muhafazakâr seçmen, seçmenlerin yüzde altmış beşini oluşturuyor” bilgisine dayalı adaylık isteği dile getiriliyor. Bu istek, soyuttur. Emek, emeği ile geçinmek somuttur.
Bütün emekçiler, CHP’nin doğal seçmenidir. Çalışanların, emeği ile geçinenlerin partisi CHP’dir.

Share
202 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+4 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • TESPİH

  23 Kasım 2020 Yazarlar

  Tespih, Allah adını anmak-zikretmek- anlamı taşır. Tespih aynı zamanda, kutsal sözlerin tekrar edilmesini saymak için kullanılan bir aracın adı olur. Tespih taneleri, bir ipe dizilerek, tespih halkası oluşturulur.  Müslümanlar, otuz üç ya da doksan dokuz tespih tanesinden oluşan tespihler kullanırlar. Müslümanlar, namazdan sonra, tespih duası yaparlar. Otuz üçer defa, sübhânallah, elhamdülillâh, Allâhüekber sözlerini tekrar ederler. Budistler, yüz sekiz, Katolikler, altmış dört tespih tanesinden oluşan tespihler kullanırlar. Ortodoks Y...
 • Homeopati ile savunmamızı nasıl canlandırabiliriz?

  14 Kasım 2020 Yazarlar

  Homeopati, savunmamızı geliştirmek için harika bir müttefik olabilir Enfeksiyonlara yanıt verme yeteneği, temelde bağışıklık sistemimizin durumuna ve savunmalarımıza bağlıdır. Yemek, duygusal dengemiz ve yaşamsal alışkanlıklarımıza dikkat etmek, bağışıklığımızın düzgün çalışması için temel dayanaklardır. Homeopati ayrıca Savunmamızı geliştirmek için farklı eylem ve düzeylerde büyük müttefikimiz olabilir. Her doktor ve hastası, her bir vakada bu olasılıkları nasıl uygulayacaklarını bulmalı ve tanımlamalıdır. Homeopatik ilaçları...
 • DEPREM VE YAĞMACILIK

  13 Kasım 2020 Yazarlar

           İnsan özünde iyi midir kötü müdür sorusu, felsefenin sağlam tartışma alanlarından biri. Bu soruya belki herkes yaşadıkları üzerinden zaman zaman farklı cevaplar verebilir. Ülkemizin gerçeği olan deprem, her tekrar ettiğinde insanların enkaz altından canlı çıkmasına, hayatlarına geri dönebilmelerine dair umudumu 1999 depreminden kalan yağma hikayeleri gölgeler. Bu yağmacıların varlığı da insanın özünde iyi falan değil rezil bir yaratık olduğu fikrine iter beni.      &...
 • Suçlu onların batıl cahiliye düzenidir

  13 Kasım 2020 Yazarlar

       Sevgili okurlarım; Bir aydan fazla zamandır Tunceli ili Ovacık ilçesinin Yaka tarla köyündeyim. Köyde elektrik olmadığı için Elektrik ihtiyacını güneş paneli aracılığıyla karşılıyoruz. Bir kaç gündür hava yağmurlu olduğu için elektriksiz kaldık, onun için telefon, televizyon gibi araçlarımız devre dışı olmuş durumda ve Türkiye’deki önemli olaylardan haberdar değilim.      İzmir’de deprem olduğunu duydum. Fakat, ne derece bir tahribat yarattığı, can ve mal kaybı konusunda bilgim yok. Önemli oranda...