logo

30 Ocak 2019

HALK


Halk, millet, bütün vatandaşları kapsar. Emeğiyle geçinen vatandaşlar, halkın çoğunluğunu oluşturur. Sermaye sahipleri, malının geliri ile geçinenler azınlığı oluşturur.
Herkesi mal, rant geliri sahibi yapma imkânı yok. Ama herkesi sigorta-yardımlaşma sisteminin üyesi yapabiliriz.
Kapitalist piyasa ekonomisi, emek-sermaye bütünlüğüdür. Emek-sol, sermaye-sağ demektir. Siyasi partiler, sol-sağ partiler yelpazesinde yerini alır.
Emek-sol vatandaşlar, emeği ile geçinirler. İşçiler, çiftçiler, memurlar, esnaf, hizmet işleri çalışanları “emek-sol” bütünlüğüdür.
Milliyetçi-muhafazakâr seçmen, tanımı, soyut bir kavramdır. Emeğin-solun karşısına çıkarılıyor. Çelişki, emek-sermaye çelişkisidir. Milliyetçi-muhafazakâr kelimeleri, “sermaye-sağ kavramının” yerine konmuştur.
Milliyetçilik, milleti-vatandaşları sevmektir. Muhafazakâr, geleneklerine bağlı olan insanlar için kullanılıyor. Emek-sol ile milliyetçi-muhafazakâr kelimeleri arasında çelişki yoktur. Milliyetçi-muhafazakâr vatandaşların çoğunluğu, emeği ile geçinirler. Emek-sol vatandaşlar da milliyetçidir. Her vatandaş milliyetçidir. Emek-sol vatandaşlar içinde de geleneğine bağlı olanlar vardır.
Emek-sol veya sermaye-sağ kavramlarını kullanan partilere oy vermek gerekir. Bu kavramları kullanmayan partilere oy vermemek gerekir.
Meral Akşener’in,” milliyetçi-muhafazakâr seçmen, seçmenlerin yüzde altmış beşini oluşturuyor” bilgisine dayalı adaylık isteği dile getiriliyor. Bu istek, soyuttur. Emek, emeği ile geçinmek somuttur.
Bütün emekçiler, CHP’nin doğal seçmenidir. Çalışanların, emeği ile geçinenlerin partisi CHP’dir.

Share
270 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+7 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • İLETİŞİM DURUMU

  19 Nisan 2021 Yazarlar

  Bütün kavramına göre, bütünün parçaları eşit olur. Tanrı bütün, kul parça olur. Toplum bütün, birey parça olur. Kullar ve bireyler eşit olur. Bütün kavramına göre, iletişim kurulur. Bütün kavramı, soyutlama olur. Kullar bir bütün olur. Bütünün adına Allah denir. Bireyler bir bütün olur. Bütünün adına toplum denir. Kadın ve erkek bir bütün olur. Bütünün adına insan denir. Tez-antitez bir bütün olur. Bütünün adına sentez denir. Domates, biber, patlıcan bir bütün olur. Bütünün adına sebze denir. Elma, armut, kayısı bir bütün olur. Bütünün adın...
 • MONTRÖ

  14 Nisan 2021 Yazarlar

               Askerlik yapanlar bilir. Askerlerin bir istek ya da talep dile getirirken toplu hareket etmeleri kesinlikle yasaktır. Hele birden fazla kişinin imzaladığı bir belgeyi amirine sunmak toplu işlenen bir suçtur ve Askeri Ceza Kanunu’na göre ağır suç teşkil eder.             Emekli amirallerin bildirisini görünce aklıma bu geldi. Hangi akla hizmet, gece yarısı adeta bir muhtıra gibi açıklama yapma gereği hissettiler. He...
 • GENÇLİK ve HEMDE GÖNÜLLÜ

  13 Nisan 2021 Yazarlar

        Değerli Okuyucular,       Kadirşinas Dostlar ;       O kadar çok konu başlığı var ki, önceliklendiremiyorum. Bazı konuları ise seri olarak yazmak gerekiyor. Örneğin Mahallelerimiz-Köylerimiz veya Fırsat ve Feraset başlıklarının devamları var. İnşallah yazacağım. Hakeza Trafik ve Parklanmayı haftasına devamını yazacağım demiştim. Yazamadım.  Yazmam gereken BESOB-Çataltepe Büyük sanayi sitesi (!!!) aylardır yazamadığım bir konu. Gündemden düşmeyecek bir konu. Umutlar yok edildi. ...
 • Otoparktı Fitnes Salonu oluyor..! AKP’de Kazan kaynamaya başladı

  11 Nisan 2021 Yazarlar

       İlçemizin en büyük sorunlarının başında kuşkusuz Trafik gelmekte.      Trafik sorununu ve parklanmayı önlemek için yapılan, Kestel katlı otoparkın üst katında bu aralar ummalı bir çalışma yapılmakta.      Acaba, buraya ne yapılıyor diye araştırdığımızda; Böyle bir saçmalığın ancak Kestel’de bu yönetimce yapılacağı kanaatine biz de vardık.      Katlı otoparkın en üstüne fitnes spor salonu yapılıyormuş.     Oysa ki, çürümeye terk edilm...