logo

29 Temmuz 2023

Hiç bir şey geçmiş değil


Mehmet Güler
mehmet@kestelyore.com

     Sevgili okurlarım; CHP Kestel de delege seçimini tamamladı. Hayırlı olsun. Parti üyeleri delegeleri seçerek üzerine düşen görevi yaptı.

     Şimdi en mühim görev delegelerde.

     9  Ağustos’da ilçe başkan ve yönetim seçimi yapılacak, seçilecek yönetimle yerel seçimlere girilecek, dolayısıyla  seçimi kazanmaya uygun, parti içinde birliği sağlayacak, ideolojik  olarak net olan, ilkelere göre örgütlenme yapan ve çoğulcu bir yönetim seçilmesi icap eder, aksi takdirde yerel de seçimi kazanma şansını da kaybederiz.

     Söz konusu olguları yapabilmek için değişim şart.

     O vakit şu akla gelir, herkes değişim diyor, ne değişecek ve nasıl bir değişim olacak.

     Bildiğiniz  gibi partide yapısal değişim amacıyla, Ramazan Kestane’nin sarı listesiyle   Kestel de delege seçimine müdahil olduk. Gayemiz, başka listelerle kısır döngü içinde bir yarış yapmak değildi. Çünkü, partide yapısal bir dönüşüm olmazs,a bizim listede dahil yönetimi kim kazanırsa kazansın, başarılı olamaz.

     CHP’ye oy veren sosyal demokrat ve sol seçmenin bildiği gibi, partide yıllardır kişilere ve gruplara endeksli ilkesiz, apolitik  bir örgütlenme biçimi ve örgütsel yapı var, bu nedenle biz Yıldıray Atlı, arkadaşımıza muhalefet etmiştik, gelir partiyi ilkesiz yanlış örgütlenme biçiminden kurtarır umuduyla, Hatice hanımı desteklenmiştik. Bildiğiniz gibi, Hatice Doğan’ın ekibi ilçe yönetimini kazandı. Bu ekibin ilk başta olumlu çabası oldu, bizde kendilerine karınca kararınca katkı sunmaya gayret ettik, bizimde katkımızla kendisine muhalif olanların oluşturduğu baskıdan kurtulunca önceki yönetimin aynısı yapılmaya başlandı. Doğal olarak, Yıldıray Atlı ekibinin yanlışlarına karşı çıktığımız gibi, Hatice hanım ve ekibinin yanlışlarına da karşı çıktık.

     Dolayısıyla ; Sarı listeyle seçime giren ekip, olmazsa olmaz üç ilkeyi vazgeçilmez olarak benimsedi.

1- İdeolojik berraklık.

2- İlkeli örgütlenme.

3- Taban iradesini esas alan  yönetim biçimi.

     Zira, siyasi partiyi tabela partisi olmaktan çıkaran ideolojisi, ilkeleri ve tabanıdır. 

     Bu anlamda eğer Sarı liste kazansaydı, biz Kestel de sadece üyelerin değil, partiye oy veren bütün toplumun önerilerini alarak başkanda dahil yönetim oluşturacaktık. Yani, bizim amacımız bizim önerdiğimiz kişilerin başkan ve yönetim seçilmesi değildi. 

     Partiye oy veren bütün halkı kucaklayan, kişisel ve gurupsal bazlı değil, ideolojini, ilkelerini, taban iradesini baz alan geniş tabanlı bir başkan ve yönetim kurulu oluşmasına olanak yaratmaktı. Yani, bizim amacımız partinin gelişmesinin önünü  tıkayan  kişilere  ve gruplara  dayalı   yapısal  bozukluğu yok edip.  İlkelere dayalı örgütlenme biçiminin önünü açmaktı.  Bu  anlamda  Ramazan arkadaşın başkan adaylığı sembolik idi. Ancak, bütün seçmen kitlesinde Ramazan’ın başkanlığı konusunda ortak bir kanaat oluştuğu taktirde, ilçe başkanlığına gelecekti. Ayrıca, bütün yönetim kurulunun tespitinde de aynı yöntem uygulanacaktı .

     Maalesef  zaman kısıtlı olduğu için üyelere ne yapmak isteğimizi anlatma fırsatını bulamadığımız için, üyeler kişilere ve gruplara dayalı örgütlenme biçimi tercih edenlerin listelerini destekledi.

     Yinede hiç bir şey geçmiş değil şu anda biz delegeler olarak bizim ileri sürdüğümüz değişimi yapacak, başkan ve yönetim kurulu seçecek iradeye sahibiz. Bu kapsamda partimizin seçilen delegelerine çağrı yapıyorum, gelin partiye egemen olan bu ilkesiz çarpık yapıya son verelim. Bu çağrım hali hazırda ilçe başkanı, yönetim kurulu ve muhalefette olan bütün arkadaşlardır.

     Amaç bağcıyı dövmek değil de, üzüm yemek ise gelin hep birlikte üzüm yiyelim.

Share
244 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+3 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • 10 Numara 5 yıldız yönetim!

  18 Eylül 2023 Yazarlar

       Babasının ani ve beklenmedik vefatı dolayısıyla, çok genç yaşta ticaretin göbeğinde kendisini bulan ve aldığı ticari terbiyeyle önce muhtarlığa 2 dönem soyunan ardından, Bursaspor yönetim kurulu üyeliğinde bulunan, hatta Bursaspor’a destek olabilmek adına bir tır bağışlayan, Bursaspor camiası içerisinde de ayrı bir yeri olan, MHP Kestel İlçe Başkanlığı yapan, ardından muhtarlık görevinden istifa ederek, siyasete MHP Kestel ve Büyükşehir Belediye meclis üyesi olarak devam eden, son yapılan yerel seçimlerde de, milletvek...
 • Sentez olmuş halkların vilayetidir Kerkük

  16 Eylül 2023 Yazarlar

       Sevgili okurlarım; Eğer çok boyutlu bir sorunla karşı karşıya iseniz o sorunu bütün boyutlarıyla ele alıp, kapsamlı bir çözüm bulmak zorundasınız. Eğer, çok boyutlu sorunun sadece bir parçasına odaklanarak bütününü çözmeye yeltenirseniz, kısır döngü içine düşersiniz, sorunu çözdüğünüzü zannederken kendinizde sorun olursunuz.      Bugün, yaşadığımız coğrafyada yaşayan toplumların maddi ve manevi sorunları iç içe geçmiştir, onun için bölge halklarının sorunları parça parça değil de, top yekün ele a...
 • CHP il kongresi

  15 Eylül 2023 Yazarlar

        Değerli Okuyucular,       Kadirşinas  Dostlar.       Kanaatimce bu hafta sonu, 17 Eylül 2023 Pazar günü, Atatürk kongre ve kültür merkezinde yapılacak olan CHP il kongresi Bursa’mız siyaseti ve hatta ilçemiz Kestel siyasetinin bence belirleyen bir aktivitesi olacaktır diye düşünüyorum. Kaybedilmiş Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin, demoralize olmuş millet ittifakının taraflarının yine yeniden ilimizde seçmelerin umutlarının yenilenmesi olacaktır.  &...
 • 101 YIL ÖNCE

  02 Eylül 2023 Yazarlar

       Evet… Tam 101 yıl önce Ordunun durumu iyi değil, askerin çoğunda ayakkabı yok yalın ayak, geceler soğuk, kaput, iç çamaşırı yok, yeterli suyu yok, süngüsü yok, süvarilerin kılıcı yok.      Köyde, kentte çocuklarını cepheye göndermiş anne, babaların unu, şekeri, Tuz’u, bezi yok, kaynamış mısırla, kavrulmuş buğdayla karınlarını doyurduğu günler, İstanbul’da bile açlıktan can vermiş bir sürü insan cesedi var çöplüklerde.      Birinci dünya savaşı galipleri Osmanlı’ya Sevr anla...