logo

Hoşgörü ve Kestel Hacı Bektaş Veli Derneği

Kestel Hacı Bektaş Veli Derneği, Türbe ve Gezi ziyaretlerinin 4.sünü Çarşamba günü düzenleyecek.
Bu zamana kadar yapılan gezilerin 2 tanesine katıldım.
Katılmayanların, katılmasını tavsiye ederim.
Dostlukların pekişmesinin kuşkusuz en güzel hallerinden biridir geziler ve ziyaretler.
Paylaşımcılığın tavan yaptığı, yenilen her lokmadan büyük bir zevkin alındığı bu bir haftalık geziye bu yıl da bir aksilik olmazsa katılmayı düşünüyorum.
“Bu yıl dernek acaba nereye gezi düzenleyecek” diye yıl başından beri beklenmeye başlanılan bir etkinlik haline gelen türbe ziyaretlerine katılım, her yıl bir öncekinden daha fazla oluyor.
Burada, dernek yönetimini türbe gezilerini geleneksel hale getirdiklerinden ötürü kutlarım.
Zaman zaman çeşitli eleştirilere de maruz kalan bu yönetimin kişilere vereceği en güzel cevap sanırım Hünkar Hacı Bektaş’ın dediği gibi “Âdem suretinde olan herkes, Âdem değildir.” olmalıdır.
Toplumumuz da, bir ata deyimiyle “Meyve veren ağaç taşlanır” ibaresi maalesef ki, her zaman kaçınılmaz bir gerçek olmuştur.
İnanan ve inançlı insanların hedeflerine doğru emin ve istikrarlı adımlarla gitmesi kuşkusuz beraberinde başarıyı getirir.
Sevgi, Anlayış ve Nezakete Bugün her zamankinden daha fazla hoşgörüye ihtiyacımız olduğu aşikardır. Olumsuz birçok davranışın sebebi, yeterince hoşgörülü olamamaktır. Evde, trafikte, sokakta, okulda, işyerinde, kısaca insanın olduğu her yerde eğer hoşgörü yoksa orada bencillik, anlaşmazlık, güvensizlik, tartışma, kavga olumsuzluk adına her şeyi görebilmek mümkündür.
Eğitimli ya da eğitimsiz her insanda görülebilen bir eksikliktir, hoşgörüsüzlük. Eğer insanın kendisine saygı ve sevgisi kalmamışsa, kendisi ile barışık olması da mümkün değildir.
Düşünün, en son ne zaman aynaya bakıp, kendinize gülümsediniz. Bu sabah kaç kişiye merhaba, günaydın ya da hayırlı sabahlar dediniz. Yoksa her gördüğünüz, tanıdığınız kişi için bu işte öyle biridir diye olumsuz mu düşündünüz ? Ayıbını mı aradınız ? Bu sabah trafikte içinizden kaç kişiye bir şeyler mırıldandınız . Kaç defa yardıma ihtiyacı olan insanları gördüğünüzde başınızı çevirdiniz . Okulda, sınıfta, sırada kaç kişiye kötü davrandınız. Arkadaşlarınızı, bencilliğinizden dolayı üzdünüz. Yönetici iseniz, idarenizdeki kaç insanı yeterince dinlemediğiniz için kırdınız. Yoksa siz sadece kendinizi mi düşünüyorsunuz ?
Hoşgörü bir vurdumduymazlık değildir. Hoşgörü görmezlikten gelmek hiç değildir. Hoşgörü kendini bilmektir. Hoşgörü haddini bilmektir. Hoşgörü bir anlayıştır, anlayışlı olmanın adıdır, sevginin yoludur. Hataları düzeltebilmedir. Yoksa bana ne lazımcılık değildir. Hoşgörü, çağın getirdiği sorunların, aç gözlülüğün, doyumsuzluluğun, sevgi yoksunluğunun, güvensizliğin çaresi olabilecek bir anlayış tarzıdır, insanın özüdür.
Görülen odur ki, bugün insanımız kendisi ile barışık değil. Her gün, haberlere baktığınızda olayların bir çoğunun sebebinin hoşgörüsüzlükten kaynaklanıp kaynaklanmadığını bir düşünün… İnsan kendisi ile barışık olamadığı zaman, toplumda kendisi barışık olamıyor. Sonra da herkes bir başkasını suçluyor. Çünkü en kolayı bu.
Hoşgörü ustası, Hacı Bektaş Veli, Mevlana ve Yunus Emre, insanları hoşgörüye davet etmişler ve yaşadıkları dönemde Anadolu’yu bir hoşgörü cennetine çevirmişlerdi. Ama bugün aynı Anadolu’da hoşgörü yerine daha çok hoşgörüsüzlük almış başını gidiyor.
Toplumda hoşgörüye dönüşün, hoşgörüyü davranışa dönüştürmenin yolu, hoşgörünün yayılması, insanın sevgiyi yaşamasına, kendisine saygı duymasına, kendisi ile barışık olmasına bağlıdır. Hoşgörünün bir hayat biçimine dönüştürülmesi gereklidir. Bunun için de, Hz. Mevlana ve diğer hoşgörü ustalarının peşinden daha fazla gitmek, onları daha fazla anlamaya çalışmak gereklidir.
İşte bu duygu ve düşüncelerimle, Hoşgörüyü ellerinden bırakmayan, toplumun her kesimi tarafından sevgisi giderek daha da büyüyen Kestel Hacı Bektaş Veli Derneğinin Yönetim kurulunu kutlarım.
Yazımı, Hünkar’ın şu sözüyle bitireyim.
Sakın, bir kimsenin gönlünü yıkma,
Gerçek erenlerin sözünden çıkma.
Eğer insan isen ölmezsin, korkma,
Âşığı kurt yemez, uc’da değildir.
Hoşgörülü olmanız dileğimle.

Kalın Sağlıcakla…

Share
183 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+7 = ?