logo

30 Nisan 2022

HÜSNÜ BOZKURT


İbrahim Sanalp
ibrahim@kestelyore.com

     Yönetenlerin bilimden ve akıldan uzaklaştıkları için devletlerinin yıkıldığını gören ve Kurtuluş Savaşı’nı yapan Kuvayı Milliciler, bu toprakları kanlarıyla vatan yaptılar.

     Devletimizin namus mayasını çürütmeyelim. Çok kutuplu yeni dünya kuruluyor. Atatürk, “Emperyalistlerle birlikte olmayınız. Rusya ile iş birliği yapınız. Arap ülkelerinin iç işlerine karışmayınız.” dedi. Bu vasiyete uymak gerekir.

     Bu millet, dilini geliştirdi. Tarihini gün ışığına çıkardı. Geleceği doğmalarda aramak, boşuna bir iştir. Vatan namustur. Sınır namustur. Vatan şehit kanıyla yoğrulmuş bir değerdir.  Atatürk anıtlarına, şehitleri de anmak için gidilir.

     Laiklik, insan olmak, birlikte yaşamaktır. Laiklik, bir kubbedir. Laiklik yıkılırsa herkes kubbenin altında kalır. Laiklik, doğmaları diğer bilgilerden ayırmaktır.

     Yargı, hak dağıtır. İnsanların diğer insanlara karşı hakları korunur. Yargı, bağımsız olur.  Her şey insan içindir. Vatan, bayrak, yargı, para, millet bir örgütlenme olur. Türklük, bir narın kabuğudur. Türklük, toplumu kucaklayan bir anlayıştır. Dış politika, yurtta sulh-dünyada sulh kuralıyla yürütülür. Türkiye, Türkiye’den yönetilmelidir.

     Yüz on beş milletvekili ile Meclis açıldı. Meclis Hükümeti kuruldu. Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir, kuralı benimsendi. Egemenlik, gökten yeryüzüne indi.

     Çocuk, gelecektir. Doğmaların, hurafelerin tutsağı mı oluyor? Diğer ulusların çocuklarıyla mı yarışıyor?

     Aşı üreterek, nüfusumuz salgından korundu. Bugün aşı ve ilaç üretimi yok.

     Kadın insandır. Erkek insandır. Kadın ve erkek, insan olduğu için eşittir. İnsanlık, iki kanadıyla uçan bir kuştur. Bir kanadı kadın, bir kanadı erkek olur.

     Ekonomi, toplumun gücü olur. Devlet, millet için var. Halktan aldığını, halka vermek gerekir. Üretimsizlik sebeptir. Faiz, açlık, fakirlik sonuç olur. Karma ekonomi politikası uygulanmalı… Planlı ekonomiye dönmeliyiz. Kooperatifleri güçlendirmeliyiz. Aklı ve bilimi uygulamalıyız.

     Bu düzeni, milletini açlığa mahkûm eden düzeni, değiştireceğiz. Nüfusu planlamak gerekir.

Mülteci sorunu, toplumun yapısını değiştirmek için yapılıyor. Mülteciler, ait olduğu yere gitmelidir.

     Türk milleti, kimseden dilenmeden bağımsızlığını kazandı. Ordu, milletin ordusudur. Ordu, ülkenin korunmasını sağlar. Ordu, namusumuzdur. Ordu, işini yapacak… Siyasetle ilgilenmeyecek… Ordunun okulu, yargısı, yönetimi, hastanesi özerk olur. Paramiliter yapıları dağıtmak ve bireysel silahlanmayı önlemek gerekir.

     Basın işi tek olmalıdır. Basın işi yapan başka iş yapmamalıdır. Siyasi partilerin finansmanı şeffaflaşmalı… Ekonomi kayıtlı hale gelmeli… Toplumsal örgütlenmenin önündeki engeller kaldırılmalı… Demir yoluyla ulaşım artırılmalı…

     Bilgili olacağız, cesur olacağız, kararlı olacağız, söz veriyoruz.

     Not: “Yönetenlerin, bilimden ve akıldan uzaklaştıkları için” yerine, “yönetenlerin bilgi bütünlüğünden uzaklaştıkları için” demek gerekir.

     “Geleceği doğmalarda aramak” yerine, bilgi bütünlüğünü öğrenmek gerekir, demek gerekir. Laiklik, bilgi bütünlüğü olur. Dini bilgi inanarak öğrenilir. Dünya bilgisi, sorgulanarak öğrenilir.

     “Egemenlik, kayıtsız şartsız milletindir.” Kuralı, dünya bilgisidir. Egemenliğin yeryüzüne inmesi, dünya bilgisi kuralı olur. Dini bilgiye göre, dünya Allah’ın nimeti ve emaneti kabul edilir. Daha sonra, “Hakimiyet Allah’ındır.” sözü, tepki olarak söylenmiştir.

     Çocuklar, “Doğmaların, hurafelerin tutsağı mı oluyor?” yerine, dini bilgiyi inanarak öğreneceğiz, dünya bilgisini sorgulayarak öğreneceğiz, demek gerekir. Bilgi bütünlüğünü anlatmak gerekir.

     “Aklı ve bilimi uygulamalıyız.” yerine, dini bilgiyi inanarak öğreneceğiz. Dünya bilgisini, sorgulayarak öğreneceğiz, demek gerekir. Akıl hem dini bilgi hem dünya bilgisi için gerekir. Burada inanmak ve sorgulamak ayrımı vardır.

Share
330 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+9 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • 10 Numara 5 yıldız yönetim!

  18 Eylül 2023 Yazarlar

       Babasının ani ve beklenmedik vefatı dolayısıyla, çok genç yaşta ticaretin göbeğinde kendisini bulan ve aldığı ticari terbiyeyle önce muhtarlığa 2 dönem soyunan ardından, Bursaspor yönetim kurulu üyeliğinde bulunan, hatta Bursaspor’a destek olabilmek adına bir tır bağışlayan, Bursaspor camiası içerisinde de ayrı bir yeri olan, MHP Kestel İlçe Başkanlığı yapan, ardından muhtarlık görevinden istifa ederek, siyasete MHP Kestel ve Büyükşehir Belediye meclis üyesi olarak devam eden, son yapılan yerel seçimlerde de, milletvek...
 • Sentez olmuş halkların vilayetidir Kerkük

  16 Eylül 2023 Yazarlar

       Sevgili okurlarım; Eğer çok boyutlu bir sorunla karşı karşıya iseniz o sorunu bütün boyutlarıyla ele alıp, kapsamlı bir çözüm bulmak zorundasınız. Eğer, çok boyutlu sorunun sadece bir parçasına odaklanarak bütününü çözmeye yeltenirseniz, kısır döngü içine düşersiniz, sorunu çözdüğünüzü zannederken kendinizde sorun olursunuz.      Bugün, yaşadığımız coğrafyada yaşayan toplumların maddi ve manevi sorunları iç içe geçmiştir, onun için bölge halklarının sorunları parça parça değil de, top yekün ele a...
 • CHP il kongresi

  15 Eylül 2023 Yazarlar

        Değerli Okuyucular,       Kadirşinas  Dostlar.       Kanaatimce bu hafta sonu, 17 Eylül 2023 Pazar günü, Atatürk kongre ve kültür merkezinde yapılacak olan CHP il kongresi Bursa’mız siyaseti ve hatta ilçemiz Kestel siyasetinin bence belirleyen bir aktivitesi olacaktır diye düşünüyorum. Kaybedilmiş Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin, demoralize olmuş millet ittifakının taraflarının yine yeniden ilimizde seçmelerin umutlarının yenilenmesi olacaktır.  &...
 • 101 YIL ÖNCE

  02 Eylül 2023 Yazarlar

       Evet… Tam 101 yıl önce Ordunun durumu iyi değil, askerin çoğunda ayakkabı yok yalın ayak, geceler soğuk, kaput, iç çamaşırı yok, yeterli suyu yok, süngüsü yok, süvarilerin kılıcı yok.      Köyde, kentte çocuklarını cepheye göndermiş anne, babaların unu, şekeri, Tuz’u, bezi yok, kaynamış mısırla, kavrulmuş buğdayla karınlarını doyurduğu günler, İstanbul’da bile açlıktan can vermiş bir sürü insan cesedi var çöplüklerde.      Birinci dünya savaşı galipleri Osmanlı’ya Sevr anla...