logo

09 Nisan 2022

KAHRAMAN


İbrahim Sanalp
ibrahim@kestelyore.com

Maneviyat ve maddiyat, bir bütündür. Maneviyat ve maddiyat bütünlüğü, bilgi bütünlüğünü oluşturur. Maneviyatın ölçüsü yok. Maddiyatın ölçüsü var. Maneviyat, inanarak öğrenilir. Maddiyat, sorgulanarak öğrenilir. İnanmanın ölçüsü yok. Sorgulamanın ölçüsü var. Pozitivizm, düşüncenin ölçü bildiren kelimelerle anlatılmasıdır. Metrik sistem gibi…

Dini bilgi, dünya bilgisini kutsayıp kabul eder. Kutsama, duayla yapılır. Millet kavramı, Fransız Devrimi’yle ortaya çıktı. Millet, vatan ve anayasa kavramlarıyla bir arada yaşayan topluma denir. Ümmet, din ve peygamber kavramlarıyla bir arada yaşayan topluma denir. Din uğrunda ölene şehit denir. Vatan uğrunda ölene vatan şehidi denir. Vatan şehitleri, duayla kutsanıp dini şehit olur.

Atatürk, insandır, dünya bilgisidir. Atatürk, duayla kutsanarak dini bilgi olur. Atatürk, milli kahramandır. Millet kavramında, din, dil, ırk yoktur. Ümmet kavramında, dil ve ırk yoktur. Milli kahramanlar, milletin gönlünde yaşar. Dini kahramanlar, ümmetin gönlünde yaşar. Millet ve ümmet kavramları, kişiye ayrı ayrı aitlik duygusu hissettirir.

Ümmetin kahramanlarıyla milletin kahramanları, farklı olur. Bu ayrım nedeniyle, farklı davranışlar ortaya çıkar. Atatürk, dua sırasında anılırsa, kutsal kahraman olur. Anılmadığı zaman, milli kahraman olur.

Burada karşımıza, manevi değerler çıkıyor. Manevi değerler, üçe ayrılır. Dini değerler, gelenek değerler, milli değerler… Dini değerler, dini bilgidir. Gelenek değerleri, yerel özellik gösterir. Milli değerler, dünya bilgisidir.

Milli değerler, duayla kutsanıp dini değer haline getirilir. Milli değerleri, duayla kutsayıp anmayanlar, milletin gönlünde yaşayan milli kahramanlara saygısızlık yapmış olur. Devletin töreninde, Atatürk’ü anmak gerekir. Atatürk’ü anmak, milli değerlere saygı olur.

Görevi başında ölenler, görev şehidi olur. İşe, okula, ibadethaneye gittiği sırada ölenler de şehit kabul edilir. Şehitlik, amacı uğrunda ölenlere verilen bir unvandır.

Laiklik kuralına göre, dini bilgiyle dünya bilgisi birbirine karıştırılmaz. Dini bilgi için ayrı, dünya bilgisi için ayrı metin oluşturulur. Burada dikkat edilmesi gereken: Dini törenin ve milli törenin ayrı yapılmasıdır. Şehitler için dini töreni ve milli töreni ayrı yapmak gerekir.

Dini törende, dua vardır. Milli törende, dua yoktur. Milli törende, saygı duruşu ve milli marş vardır. Ayrı tören yapmak, bir çözüm olur. Problemin çözümüne odaklanmak gerekir.

Share
289 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+1 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • 10 Numara 5 yıldız yönetim!

  18 Eylül 2023 Yazarlar

       Babasının ani ve beklenmedik vefatı dolayısıyla, çok genç yaşta ticaretin göbeğinde kendisini bulan ve aldığı ticari terbiyeyle önce muhtarlığa 2 dönem soyunan ardından, Bursaspor yönetim kurulu üyeliğinde bulunan, hatta Bursaspor’a destek olabilmek adına bir tır bağışlayan, Bursaspor camiası içerisinde de ayrı bir yeri olan, MHP Kestel İlçe Başkanlığı yapan, ardından muhtarlık görevinden istifa ederek, siyasete MHP Kestel ve Büyükşehir Belediye meclis üyesi olarak devam eden, son yapılan yerel seçimlerde de, milletvek...
 • Sentez olmuş halkların vilayetidir Kerkük

  16 Eylül 2023 Yazarlar

       Sevgili okurlarım; Eğer çok boyutlu bir sorunla karşı karşıya iseniz o sorunu bütün boyutlarıyla ele alıp, kapsamlı bir çözüm bulmak zorundasınız. Eğer, çok boyutlu sorunun sadece bir parçasına odaklanarak bütününü çözmeye yeltenirseniz, kısır döngü içine düşersiniz, sorunu çözdüğünüzü zannederken kendinizde sorun olursunuz.      Bugün, yaşadığımız coğrafyada yaşayan toplumların maddi ve manevi sorunları iç içe geçmiştir, onun için bölge halklarının sorunları parça parça değil de, top yekün ele a...
 • CHP il kongresi

  15 Eylül 2023 Yazarlar

        Değerli Okuyucular,       Kadirşinas  Dostlar.       Kanaatimce bu hafta sonu, 17 Eylül 2023 Pazar günü, Atatürk kongre ve kültür merkezinde yapılacak olan CHP il kongresi Bursa’mız siyaseti ve hatta ilçemiz Kestel siyasetinin bence belirleyen bir aktivitesi olacaktır diye düşünüyorum. Kaybedilmiş Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin, demoralize olmuş millet ittifakının taraflarının yine yeniden ilimizde seçmelerin umutlarının yenilenmesi olacaktır.  &...
 • 101 YIL ÖNCE

  02 Eylül 2023 Yazarlar

       Evet… Tam 101 yıl önce Ordunun durumu iyi değil, askerin çoğunda ayakkabı yok yalın ayak, geceler soğuk, kaput, iç çamaşırı yok, yeterli suyu yok, süngüsü yok, süvarilerin kılıcı yok.      Köyde, kentte çocuklarını cepheye göndermiş anne, babaların unu, şekeri, Tuz’u, bezi yok, kaynamış mısırla, kavrulmuş buğdayla karınlarını doyurduğu günler, İstanbul’da bile açlıktan can vermiş bir sürü insan cesedi var çöplüklerde.      Birinci dünya savaşı galipleri Osmanlı’ya Sevr anla...