logo

KARACA; “BURSA’DA ÖLÜMLER ÜRKÜTÜCÜ BOYUTTA

Cumhuriyet Halk Partisi Bursa İl Başkanı İsmet Karaca, Covid-19 salgınına bağlı olarak başlangıçtan buyana Bursa’da kaç kişinin hayatını kaybettiğine ilişkin resmi açıklama yapmaktan kaçınılmasını eleştirerek İl Sağlık Müdürlüğü’nün kamuoyunu aydınlatmasını talep etti. Bursa’daki ölüm istatistiklerini de açıklayan Karaca, tablonun özellikle ekim-kasım aylarında çok ciddi ve ürkütücü hale geldiğini vurguladı.Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin web sitesinde kamuoyuna açık yayınlanan vefat sorgulama kayıtlarına göre; Bursa’da 2019’un ekim ayında toplam 1.244 kişinin vefat ettiğini belirten İsmet Karaca, 2020’nin ekim ayında ise toplam 1.741 vefat olduğunu kaydetti. Ekim ayında geçen yılın aynı dönemine göre vefat sayısındaki artışın yüzde 40 olduğunu, fazladan 497 kişinin vefatına tanık olunduğunun altını çizen Karaca, kasım ayı verilerinde ise daha da büyük artış olduğunu belirtti.

“KASIM AYI TABLOSU ÇOK KAYGI VERİCİ, VEFAT SAYISI KATLANDI”Karaca sözlerine şöyle devam etti:“Asıl çarpıcı ve kaygı uyandıran veri ise kasım ayı karşılaştırmasında görülüyor. Dün yani 2020’nin 26 kasımında son rakamları çıkardığımız için, 2019 ve 2020’nin 1-26 Kasım tarihleri arasındaki vefat sayılarını karşılaştırdık. 1-26 Kasım 2019’daki vefat sayısı 1.108 olarak kayıtlara geçmişti. Bursa’da 1-26 Kasım 2020’deki vefat sayısı ise yüzde 129’luk artışla 2.545’e ulaşmış durumda. Yani geçen yılın aynı dönemine göre fazladan tam 1.437 vefat var. Vefat sayısı 2 katına çıkmış. Bu rakamlara her türlü vefat nedeni dahil. Covid kaynaklı ölüm var mı, yok mu bilinmiyor. Bu konuda resmi açıklama da yapılmıyor. Bursa’da kasım ayı vefat sayısının geçen yıla göre ikiye katlanmasının nedenlerini öğrenmek istiyoruz.”“MAALESEF VEFAT SAYISI KATLANARAK ARTIYOR”Çok değerli büyüklerimiz gibi gencecik insanları da pandemi sürecinde kaybettiğimizi, kimin gerçekte hangi nedenle vefat ettiğini bile şüpheden uzak bir şekilde öğrenemediğimizi ifade ederek, vefat sayılarına ilişkin grafiklerdeki ürkütücü artışın https://www.turkiye.gov.tr/bursa-buyuksehir-belediyesi-vefat-sorgulama sayfasından takip edilebileceğini vurgulayan CHP Bursa İl Başkanı İsmet Karaca, “Her gün büyük üzüntüler yaşıyoruz. Her gün maalesef bir dostumuzun, tanıdığımızın vefat haberleriyle sarsılıyoruz. Bu süreçte kaybettiklerimize Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyoruz. Bursalılar karşı karşıya kaldığımız tablo konusunda resmi makamlar tarafından aydınlatılmalıdır” diye konuştu.Karaca, bu bilgilerin kamuoyu tarafından bilinmesinin, hem pandemi sürecinde salgınla etkin mücadele hem de insanları tedbir almaya teşvik anlamında yararlı olacağının altını çizdi. Cumhuriyet Halk Partisi Bursa İl Başkanı İsmet Karaca, Covid-19 salgınına bağlı olarak başlangıçtan buyana Bursa’da kaç kişinin hayatını kaybettiğine ilişkin resmi açıklama yapmaktan kaçınılmasını eleştirerek İl Sağlık Müdürlüğü’nün kamuoyunu aydınlatmasını talep etti. Bursa’daki ölüm istatistiklerini de açıklayan Karaca, tablonun özellikle ekim-kasım aylarında çok ciddi ve ürkütücü hale geldiğini vurguladı.Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin web sitesinde kamuoyuna açık yayınlanan vefat sorgulama kayıtlarına göre; Bursa’da 2019’un ekim ayında toplam 1.244 kişinin vefat ettiğini belirten İsmet Karaca, 2020’nin ekim ayında ise toplam 1.741 vefat olduğunu kaydetti. Ekim ayında geçen yılın aynı dönemine göre vefat sayısındaki artışın yüzde 40 olduğunu, fazladan 497 kişinin vefatına tanık olunduğunun altını çizen Karaca, kasım ayı verilerinde ise daha da büyük artış olduğunu belirtti.

“KASIM AYI TABLOSU ÇOK KAYGI VERİCİ, VEFAT SAYISI KATLANDI”Karaca sözlerine şöyle devam etti:“Asıl çarpıcı ve kaygı uyandıran veri ise kasım ayı karşılaştırmasında görülüyor. Dün yani 2020’nin 26 kasımında son rakamları çıkardığımız için, 2019 ve 2020’nin 1-26 Kasım tarihleri arasındaki vefat sayılarını karşılaştırdık. 1-26 Kasım 2019’daki vefat sayısı 1.108 olarak kayıtlara geçmişti. Bursa’da 1-26 Kasım 2020’deki vefat sayısı ise yüzde 129’luk artışla 2.545’e ulaşmış durumda. Yani geçen yılın aynı dönemine göre fazladan tam 1.437 vefat var. Vefat sayısı 2 katına çıkmış. Bu rakamlara her türlü vefat nedeni dahil. Covid kaynaklı ölüm var mı, yok mu bilinmiyor. Bu konuda resmi açıklama da yapılmıyor. Bursa’da kasım ayı vefat sayısının geçen yıla göre ikiye katlanmasının nedenlerini öğrenmek istiyoruz.”“MAALESEF VEFAT SAYISI KATLANARAK ARTIYOR”Çok değerli büyüklerimiz gibi gencecik insanları da pandemi sürecinde kaybettiğimizi, kimin gerçekte hangi nedenle vefat ettiğini bile şüpheden uzak bir şekilde öğrenemediğimizi ifade ederek, vefat sayılarına ilişkin grafiklerdeki ürkütücü artışın https://www.turkiye.gov.tr/bursa-buyuksehir-belediyesi-vefat-sorgulama sayfasından takip edilebileceğini vurgulayan CHP Bursa İl Başkanı İsmet Karaca, “Her gün büyük üzüntüler yaşıyoruz. Her gün maalesef bir dostumuzun, tanıdığımızın vefat haberleriyle sarsılıyoruz. Bu süreçte kaybettiklerimize Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyoruz. Bursalılar karşı karşıya kaldığımız tablo konusunda resmi makamlar tarafından aydınlatılmalıdır” diye konuştu.Karaca, bu bilgilerin kamuoyu tarafından bilinmesinin, hem pandemi sürecinde salgınla etkin mücadele hem de insanları tedbir almaya teşvik anlamında yararlı olacağının altını çizdi.

Share
6010 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+1 = ?