logo

KELEPÇE İLE MERHABA, ZİNCİR VE ASMA KİLİTLE HOŞÇA KAL !!


Osman Fahri Ünal
osmanfahri@kestelyore.com

     Sevgili dostlar; 2021 sona erdi, erdi de inanın çok kötü bir yıl geçti diyebiliriz. Yüreğimizi yakan orman yangınları, Karadeniz bölgemizde yaşanan sel felaketleri, enflasyonun hızlı tırmanışı ve nerdeyse her gün yapılan zam üstüne zamlar, 18.36 TL.yi gören dolar ve döviz kurlarının rekorlar kırarak yükselişi, 13 TL. yi aşan benzin fiyatları nedeniyle aklınıza gelebilecek her mamulde fiyatların önlenemez yükselişi, hukuk ve adalet sistemindeki keyfilik AHİM ve Anayasa mahkemesi kararlarının dikkate alınmaması, Üniversite rektör atamalarında yaşanan sıkıntılar ve okul kapılarına takılan kelepçeler damgasını vurdu. 2021 e, daha neler neler var yazmakla bitmez, bu nedenlerle insanımız gerçekten zor günler geçiriyor ve ciddi bir geçim sıkıntısı yaşıyor. Hiç mi iyi bir şey olmadı derseniz, oldu asgari ücrete tarihinde ilk defa % 50’nin üzerinde artış yapıldı, buda enflasyonun % 50’nin üzerinde olduğunun itirafıydı aslında. Ama bir başka gerçek, bu ocak ayında ödenecek olan bu miktarın dörtte biri vermeden eridi gitti fiyat artışları nedeniyle.

     Önümüzdeki yıldan da ben ümitli değilim, üretim bitmiş, nerdeyse her şeyi ithal eden eğitim seviyesi bu kadar düşmüş, hukuk ve adaletten bir haber olmuş, bir ülkeden çok beklentiniz olmasın. Ana muhalefet partisi liderine randevu vermedikleri gibi, gittiğinde de zincirle asma kilit takarak, devlet kurumlarına sokmayan bir anlayış, bu ülkeyi yönetemez. Son olarak, tarafsızlığına inanmadığımız Ak Parti Genel başkanı Erdoğan’ın yeni yıl mesajında Kılıçdaroğlu, için söylediklerine bir bakar mısınız, çok üzüntü verici bir durum.

Eşkiya, kalibresi  ve cibilliyeti bozuk, adam değilsin bu sözler Cumhurbaşkanı sıfatıyla ülkemizi temsil eden birisine ait, sizlerin yorumuna bırakıyorum.

     BEYAZ ÖLÜM – BU YIL KURTLAR İNSAN ETİNE DOYDU

     1914 sonu 1915 başlarında Sarıkamış’ta yaşananları okudukça kahrımdan ölürüm, Osmanlı ordusunun başındaki maceracı komutan Enver paşanın emrinde, ayaklarında çarık bile olmayan askerlerimizi eksi 35-40 dereceleri bulan o kış şartlarında Allahu ekber dağlarında düşmana tek mermi atamadan 90 bin dolayındaki askerimizin donarak ölmesi tarihimizde yaşadığımız en büyük felakettir. Bu fedakar insanları saygıyla anıyorum ruhları şad olsun.  Enver paşa  yurt sever bir insandı, Atatürk’ün de harbiyeden arkadaşı idi, ama yıllarca hiç anlaşamadılar, uyuşmadıkları nokta Atatürk maceracı değildi, Enver paşanın yurt severliği maceracılığı yanında solda sıfır kalırdı. Bu nedenle Sarıkamış’ta donarak ölen ve mezarları bile olmayan 90 bin civarındaki Mehmetçiğimiz ölümünden sorumlu tek kişidir.

     BU NASIL BİR ZULÜM

     Biraz konuyu değiştirelim, futbol diyelim beni de oldukça ilgilendiren bir konu aslında yıllarca Kestel’imizde futbol oynadık, yöneticilik yaptık ve çok kıymetli yönetim kurulu arkadaşlarımın onayı ile başkanlık yaptım, yine  o dönemde  Bursa ve Türkiye şampiyonluğu yaşayıp, Kestel sporumuzu 3. Profesyonel lige çıkarmıştık, çok güzel günlerdi, kendi reklamımızı bitirip konumuza gelelim. Sevgili dostlar dünyada bir yıl da  futbolda dönen para ile on tane Afrika açlıktan kurtulur böyle bir oyun bu, ülkemizde yıllardır futbol dendiğinde F.Bahçe, G.Saray, Beşiktaş daha sonrada Trabzon spor bu üçlüye eklendi, Bursaspor’umuzda bir şampiyonluk yaşadı, ama bu gruba katılamadı ve durumumuz hiç iç açıcı değil an itibariyle.

     Gelelim üç büyüklere bu sezon onlar için tam bir hüsran, hayal kırıklığı oldu. Harcanan milyonlara rağmen ve şu an üçü de başlarında teknik adamlar olmadan yollarına devam ediyorlar, haberlere bakıyoruz başkanları yurt dışından teknik adam arıyorlar, üç beşini ayrı tutarsak hangi yabancı hoca faydalı oldu Allah aşkına bir bakın 2 milyona geldiler bir süre sonra cebine 8 milyon konup gönderilenler var yani hepsi hiçbir şey vermeden ceplerini doldurup gittiler öyle değil mi, milli takıma bir hoca buldular güzel insan olabilir ama iyi futbolculuğu dışında ne tecrübesi var, nede doğru dürüst bir takım çalıştırmış oda milyonları alıp gider. Çünkü, böylesine aptalca sözleşmelere imza konuyor, tıpkı otoyol, köprü, tünel, havaalanı, hastaneler gibi her konuda aynıyız yani.

     Bu ülkenin bir evladı var, 70’li yaşlara merdiven dayadı en az 30 takımımızı çalıştırdı hep zorda olanların yanında oldu, aranan teknik direktörlerin hiç birinde ondaki teknik direktörlük diploması yok, yabancı dil var, tecrübe desen hepsinden fazla en önemlisi vefalı bir insan evladı, şimdi soruyorum elimizde böyle bir değer varken, sizler daha ne arıyorsunuz ayıptır ayıp, gerçek şu, adı YILMAZ VURAL değil de bir yabancı ismi olsaydı, parayı koyacak yer bulamazdı, kendi insanımıza yapılan bu şeyin adı zulümdür, zulüm.

     Seni seviyoruz güzel yürekli insan.

     Kalın Sağlıcakla

Osman Fahri Ünal

Share
380 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+9 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • 10 Numara 5 yıldız yönetim!

  18 Eylül 2023 Yazarlar

       Babasının ani ve beklenmedik vefatı dolayısıyla, çok genç yaşta ticaretin göbeğinde kendisini bulan ve aldığı ticari terbiyeyle önce muhtarlığa 2 dönem soyunan ardından, Bursaspor yönetim kurulu üyeliğinde bulunan, hatta Bursaspor’a destek olabilmek adına bir tır bağışlayan, Bursaspor camiası içerisinde de ayrı bir yeri olan, MHP Kestel İlçe Başkanlığı yapan, ardından muhtarlık görevinden istifa ederek, siyasete MHP Kestel ve Büyükşehir Belediye meclis üyesi olarak devam eden, son yapılan yerel seçimlerde de, milletvek...
 • Sentez olmuş halkların vilayetidir Kerkük

  16 Eylül 2023 Yazarlar

       Sevgili okurlarım; Eğer çok boyutlu bir sorunla karşı karşıya iseniz o sorunu bütün boyutlarıyla ele alıp, kapsamlı bir çözüm bulmak zorundasınız. Eğer, çok boyutlu sorunun sadece bir parçasına odaklanarak bütününü çözmeye yeltenirseniz, kısır döngü içine düşersiniz, sorunu çözdüğünüzü zannederken kendinizde sorun olursunuz.      Bugün, yaşadığımız coğrafyada yaşayan toplumların maddi ve manevi sorunları iç içe geçmiştir, onun için bölge halklarının sorunları parça parça değil de, top yekün ele a...
 • CHP il kongresi

  15 Eylül 2023 Yazarlar

        Değerli Okuyucular,       Kadirşinas  Dostlar.       Kanaatimce bu hafta sonu, 17 Eylül 2023 Pazar günü, Atatürk kongre ve kültür merkezinde yapılacak olan CHP il kongresi Bursa’mız siyaseti ve hatta ilçemiz Kestel siyasetinin bence belirleyen bir aktivitesi olacaktır diye düşünüyorum. Kaybedilmiş Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin, demoralize olmuş millet ittifakının taraflarının yine yeniden ilimizde seçmelerin umutlarının yenilenmesi olacaktır.  &...
 • 101 YIL ÖNCE

  02 Eylül 2023 Yazarlar

       Evet… Tam 101 yıl önce Ordunun durumu iyi değil, askerin çoğunda ayakkabı yok yalın ayak, geceler soğuk, kaput, iç çamaşırı yok, yeterli suyu yok, süngüsü yok, süvarilerin kılıcı yok.      Köyde, kentte çocuklarını cepheye göndermiş anne, babaların unu, şekeri, Tuz’u, bezi yok, kaynamış mısırla, kavrulmuş buğdayla karınlarını doyurduğu günler, İstanbul’da bile açlıktan can vermiş bir sürü insan cesedi var çöplüklerde.      Birinci dünya savaşı galipleri Osmanlı’ya Sevr anla...