logo

KESTEL’DE KİMLER ADAY ADAYI OLACAK..?

Yerel seçimlerin yaklaşmasıyla birlikte, aday adayları da yavaştan ortaya çıkmaya başladı.

Aday adayı enflasyonun 20 yıldan beri olduğu gibi, bu dönemde de AKP’de olması bekleniyor.

İktidarda bir parti olunca ister istemez, taliplileri de çok oluyor.

Partilere şöyle bir baktığımızda, kimler aday olacak, kimlerin adı geçiyor, bir bakalım.

AK PARTİ 

Mevcut belediye başkanı Önder Tanır, zaman zaman yeniden aday olacağını dillendirmeye başladı. İşi oldukça zor görünüyor. Çünkü, karşısında hem eski içişleri bakanı Efkan Ala var, hem de İl başkanı Davut Gürkan. O bakımdan Önder Tanır’ın aday olmasına sürpriz gözüyle bakılıyor desem, abartmış olmayız.

Mert Vahit ARSLAN… Geçtiğimiz dönem Kestel Belediye meclis üyeliği yapan ve bu dönemde de Yıldırım’dan meclis üyesi olan ve Belediye başkan yardımcılığı görevinde bulunan ardından, Milletvekilliği adaylığı için görevinden istifa eden Mert Vahit Arslan’ın da adı şu sıralar sık sık duyulmaya başladı.

Ferhat EROL… AKP kurulduğundan beri, Gençlik Kolları üyeliği, Gençlik kolları başkanlığı, Kestel İlçe başkan yardımcılığı görevlerinde bulunan ve halen  Bursa İl Yöneticiliği yapan Ferhat Erol, partiden hiç ayrılmayan, küsmeyen üstüne ne koyabilirim endişesi ile sürekli çalışan bir kişilik. Erol’un da adı Kestel’de AKP’den belediye başkan aday adaylığı için geçiyor. Şansının diğerlerine göre, hem il yönetiminde olması, hem de Efkan Ala’nın hemşerisi olması nedeniyle bir hayli fazla gözüküyor.

Fuat KALKAN… İlçemizde doğup, büyüyen nezaketi hiç bir zaman bırakmayan naif insanlardan birisi. Uzun yıllar Tarım Kredi Kooperatiflerinin Ankara şubesinde görev aldı. Hatta eski Tarım bakanın danışma kadrosunda da yer buldu. Ankara’da halen Tarım Kredinin bir bölümünde çalışmasını sürdürüyor. Ama, kendisiyle kısa bir görüşme yaptığımda, kalbinin Kestel’de attığını söylüyor. Kalkan’ın da hedeflerinden birisi Kestel’e Belediye Başkanı olmak ve unutulmaz hizmetlere imza atmak. “Görev istenmez bizde verilir” üslubuyla, o da görev bekleyenlerden birisi.

CHP

Cumhuriyet Halk Partisinden kimin aday olacağı gizemini korumaya devam ederken, kendi kendine aday adayıyım diye yola çıkanlar mevcut. Örneğin Ersin Arslan… Yıllarca, AKP’nin savunuculuğunu yapmış, Tayyip Erdoğan’ı yanlışlarıyla birlikte savunmuş, Erdoğan’a toz kondurmamış Ersin Arslan, Facebook hesabından CHP Kestel Belediye Başkan aday Adayı diye kendisinin reklamını yapıyor. Aldığım başka bir duyuma göre, meclis üyesi olabilmek için böyle bir yola başvurduğu yönünde. CHP İlçe yönetimi bu şahsı herhangi bir yerde değerlendirir mi orasını bilemiyorum. Yakında görürüz.

Şuan için, CHP’de kesinleşen veya adı ortaya atılan her hangi bir aday adayı bulunmamakta.

İYİ PARTİ

İyi Partiye ilçe başkanı olduğundan beri, tek hayali Belediye Başkan Adaylığı olan Emin ELÜSTÜ… Geçtiğimiz hafta ilçe başkanlığı görevinden aday adaylığı için istifa etti.

İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in, “Seçimlere İyi Parti olarak yalnız gireceğiz” açıklamasından sonra derin bir nefes alan Elüstü, istifa sürecini beklemeden bu görevinden ayrıldı. Hatta, Meral Akşener’in Bursa’da bir düğüne nikah şahidi olarak katılıp, ardından İl başkanlığını ziyaretinde, Kestel’e aday olmak istediğini söyleyen Emin Elüstü, Genel Başkandan “Yürü evladım, arkandayım” mesajını almasıyla, adaylık şansının da yüksek olduğu gözleniyor. “Kestel Emin ellerde” gibi, adına yakışan bir slogan ile yola çıkan Elüstü’nün şimdiden çalışmalara başladığı ifade ediliyor.

Hükümdar Hasan HANOĞLU… Bilenler bilir, Kestel’de belediye başkanlığı yapmış, İlimdar Hanoğlu’nun oğludur. Genelde yaşamını yurt dışında geçirmiş olan Hanoğlu da sosyal paylaşım hesabından Belediye başkan adayı olduğunu açıklayanlardan. İyi Parti de şuana kadar öne çıkan iki isim var aday adayı olarak…

MHP

Milliyetçi Hareket Partisinin kuşkusuz Kestel’de Belediye Başkan adayı Ahmet ERASLAN… Yalnız burada bir sıkıntı var. O da, Kestel’i AKP’ye verirlerse, MHP nasıl bir yol izleyecek.

Mayıs ayında yapılan genel seçimlerde, Ahmet Eraslan rüştünü ispat etmiş, partinin oylarını hatırı sayılır ölçüde artırdığı bir gerçek. Adı, akçeli işlerle, rüşvetle anılan Kestel Belediye Başkanı Önder Tanır’ın aday yapılmaması gündemde olunca, Eraslan’ın ister istemez iştahı biraz daha kabarmış durumda.

Çünkü, bu zamana kadar hep AKP’ye destek olan MHP bu dönem Kestel’i istiyor.

İşin diğer bir boyutu, AKP’de Kestel’i istiyor.

Bakalım, kimin dediği ağır basacak…

 

Diğer almış olduğum bir duyumda şu yönde:

Yeniden Refah Partisi, Gelecek Partisi, Deva Partisi vb. gibi partilerde kendi aralarında bir ittifak arayışı içerisindeler. Buradaki amacın, sağdan kaçan oyları bu partilerin çatısı altında toplamak olduğu söyleniyor.

Henüz seçimlere 5.5 ay kalmasına rağmen ortalık şimdilik bu şekilde çalkalanıyor. Bundan sonraki duyumlarımı da, gelecek sayımızda paylaşacağım.

Share
756 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+5 = ?

#

KESTEL’DE KİMLER ADAY ADAYI OLACAK..?” için 1 yorum

  1. Ahmet Akçay : diyor ki:

    Benim gönlüm CHP de akan beyden yana aday olursa kazanır diyorum saygılar