logo

Kestel’in 5 yılını daha heba etmeyelim!


Osman Fahri Ünal
osmanfahri@kestelyore.com

Aylardan beri, merakla beklenen AKP’nin adayı nihayetinde açıklandı.
Açıklandı, açıklanmasına da. Açıklanan isim, nedense kimseye “umut” vermedi.
AKP, bir tarafta “Fetö cemaatiyle mücadele ediyoruz” derken, diğer tarafta da adaylarını başka bir cemaatten belirlemesi, vatandaşta tepkiyle karşılandı.
Geçtiğimiz gün, işyerinin önünde dikilirken yanıma usulca yaklaşan, fakat bir soru sormak istediğinden adım kadar emin olduğum, ilçemizin önemli mahallelerinden bir muhtar ile aramızdaki kısa konuşma:
“Bence bu iş Önder’le olmaz, sence olur mu?”
“Neden öyle söyledin?”
“Kime sorsam, ben AKP’ye bu adaydan dolayı oy vermeyeceğim.”
“Boşver, sen verecek misin?”
“Bende düşünmüyorum. Etrafı kötü” diyorlar.
Demek ki; sadece biz değil, insanlarımız olup biten her şeyin farkında…
10 yıl ilçe başkanlığı yaptıktan sonra, tüm denemelerine rağmen, siyasette hiç bir hedefine erişemeyen ve adaylık belirlemesinde büyük rolü olduğu söylenen eski ilçe başkanlarından Nazif Aydın’ın daha şimdiden Önder Tanır seçilirse, belediye başkan yardımcısı olacağı, perde arkası pazarlıklarda bunun anlaşmasının yapıldığı, birileri içinde imarlı ticari alanların açılacağı söylentileri konuşulmaya başlandı bile.
Şimdiden bu söylentiler konuşulduğuna göre, bir de seçildiklerinde neler konuşulur orasını düşünmek dahi istemiyorum.
Ama, bize her hafta yazacak bir şeylerin bolca ortaya çıkacağı bir gerçek.
Peki; AKP ilçe teşkilatı nasıl bakıyor bu duruma!
Önder Tanır’ın aday olmasını sessizce izleyen, fakat seçimlerde kaybetmesi için elinden geleni yapacağını, el altından da bunun için çalışacağını ifade eden, kendisini gizleyen bir sürü arkadaşımız var.
Yazdıklarımızın doğruluğunu tescil eden, benim gibi ilçemizin geleceğinden endişe duyan, sağduyulu insanlar elbette AKP’de de var ve olacaktır.
Buradaki sıkıntıları herkes çok iyi biliyor.
Toplumu birleştiremiyorsan, en azından ayrıştırıcı kişilerin, Kestel belediye başkanlığı koltuğunda işi olmamalı.
Vatandaş, cemaatten birinin ilçede belediye başkanı olmasını istemiyor. Ülke, bu cemaat ve onun artıkları yüzünden çok ağır bedeller ödedi, ödemeye de devam ediyor.
15 yıldan beri, Kestel’e yapılan hizmetler yerinde olmasa da, bundan sonra seçilecek olan belediye başkanının işi hem kolay, hem de kasası dolu bir belediye teslim alacak.
Kestel’de ne yapılması gerekir bu saatten sonra, kültürel hizmetlere ağırlık verilmeli, Mudanya örneği ilçemizde sergilenmeli.
Ama, bu iş cemaatçi kafalarla olmaz…
Tiyatroya karşı, sinemaya karşı, baleye ve sanatın her türlüsüne karşı olan cemaatçiler Kestel’i yönetmeye başlarsa vah halimize diyorum.
Tüm bunları derken, en güçlü adayın AKP olduğunu da gayet biliyorum.
“Kimi koysan kazanır” denilen bu yerde, AKP’nin kaybetmemesi için muhalefet dediğimiz partilerde maşallah ellerinden geleni yapıyorlar.
MHP aday çıkarmıyor, İYİ Parti Kestel’de seçime girmiyor, CHP’nin adayı geri adım atmıyor” derken, taşlar bu şekilde birleşince, Önder Tanır ve avanesine, “Alın size belediye başkanlığı koltuğu, tepe tepe kullanın” demekten başka elimizden bir şey gelmiyor…
Burada şunu hep birlikte görüyoruz; Belediye başkanlık yarışında dahi olamayacak olanların, “İlla da ben olayım” dayatmaları, Kestel’i düşündüklerinden değil, kendi menfaat ve çıkarını düşündüklerinden kaynaklanıyor.
Seçimlerde, ilçemizin köylerinden sıfır çekenler bile, “Ben kazanacağım” diyorsa, varsın gerisini siz düşünün.
Bir 15 yıl Kestel’e yazık oldu.
Kestel’i düşünen herkes egosunu bir kenara bırakarak, iyi düşünmeli, iyi karar vermeli, akılcı yol izlemeli ve particiliği bir kenara bırakarak, Kestel’in geleceğini düşünerek oyunu kullanmalıdır.
Kestel’in 5 yıl daha kaybetmeye tahammülü yoktur.
Şimdilik, Kalın Sağlıcakla…

Share
379 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+8 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • BESOB – BESKOOP-2

  16 Ocak 2022 Yazarlar

       Kadirşinas Okuyucular.      Değerli  Can  Dostlar.      Bu haftada aynı konuyu, aynı başlıkla, edinebildiğim bilgilerin ışığında, dışarıdan bir bakışla değerlendirmelerde bulunacağım. Düşüncelerimi paylaşacağım.       Milletimizin büyük bir kesimini oluşturan esnafımızın dertleri derdimizdir. Onlar halkımızın her kesimi ile sürekli temas halindedirler. Halkımızla iç içe hayat sürmektedirler. Esnaflarımız berber, lokantacı, şoför, tam...
 • Mesleki kıskançlık mı..? MHP Sessizliğini koruyor

  16 Ocak 2022 Yazarlar

       Kestel Belediye başkanının, ne kadar kindar bir insan olduğunu bilmeyen neredeyse yok gibidir.      “Dağları ben yarattım” edasında bir kibire sahip olan Önder Tanır, göreve geldiğinden beri personeller ile oynamaya devam ediyor. Bunu yaparken de belediyeyi zarara uğrattığını da hiç düşünmüyor.      Şöyle ki, Eyüp Özkaya isimli bir mimarı (Mesleki kıskançlık da diyebiliriz), daha öncede Belediyede görmek istemiyorum, onunla çalışmayı düşünmüyorum diyerek, işten çıkarmış so...
 • Bence, Kestel Belediyesine Kayyum Atanmalı!

  08 Ocak 2022 Yazarlar

       Cuma saati öncesi ve sonrasında, Kestel meydanında basın açıklamaları vardı.      Öncesinde; CHP, sonrasında İyi Parti yaptı.      Her iki basın açıklamasına farklı pencereden bakılsa da, hemen hemen konu aynıydı.      Önder Tanır’ın İki ilçe başkanı hakkındaki iftira iddiaları…      Basının karşısına ilk çıkan Hatice Doğan, Önder Tanır ile bugüne kadar bir bardak çay dahi içmediğini, odasına gitmediğini, herhangi bir kişi veya ...
 • İMAMOĞLU ADAY MI OLACAK?

  06 Ocak 2022 Yazarlar

              Ekrem İmamoğlu’na karşı son günlerde artan yıpratma kampanyasının sebebini bilmek zor. Ancak Belediye seçimleri öncesinde muhalefetin adaylarına karşı Belediyelere teröristleri dolduracakları gibi toplumun ciddiye almadığı bazı suçlamalar yapılmıştı. Ankara’da elektrik faturalarını teröristlerin getireceği, İstanbul’da da benzer şekilde teröristlerin istihdam edileceği gibi açıklamalar hafızalarda taze. Bu iddialar ters tepti ve iktidar bloğu seçimleri kaybetti. Ancak bundan ge...