logo

Kestel’in 5 yılını daha heba etmeyelim!


Osman Fahri Ünal
osmanfahri@kestelyore.com

Aylardan beri, merakla beklenen AKP’nin adayı nihayetinde açıklandı.
Açıklandı, açıklanmasına da. Açıklanan isim, nedense kimseye “umut” vermedi.
AKP, bir tarafta “Fetö cemaatiyle mücadele ediyoruz” derken, diğer tarafta da adaylarını başka bir cemaatten belirlemesi, vatandaşta tepkiyle karşılandı.
Geçtiğimiz gün, işyerinin önünde dikilirken yanıma usulca yaklaşan, fakat bir soru sormak istediğinden adım kadar emin olduğum, ilçemizin önemli mahallelerinden bir muhtar ile aramızdaki kısa konuşma:
“Bence bu iş Önder’le olmaz, sence olur mu?”
“Neden öyle söyledin?”
“Kime sorsam, ben AKP’ye bu adaydan dolayı oy vermeyeceğim.”
“Boşver, sen verecek misin?”
“Bende düşünmüyorum. Etrafı kötü” diyorlar.
Demek ki; sadece biz değil, insanlarımız olup biten her şeyin farkında…
10 yıl ilçe başkanlığı yaptıktan sonra, tüm denemelerine rağmen, siyasette hiç bir hedefine erişemeyen ve adaylık belirlemesinde büyük rolü olduğu söylenen eski ilçe başkanlarından Nazif Aydın’ın daha şimdiden Önder Tanır seçilirse, belediye başkan yardımcısı olacağı, perde arkası pazarlıklarda bunun anlaşmasının yapıldığı, birileri içinde imarlı ticari alanların açılacağı söylentileri konuşulmaya başlandı bile.
Şimdiden bu söylentiler konuşulduğuna göre, bir de seçildiklerinde neler konuşulur orasını düşünmek dahi istemiyorum.
Ama, bize her hafta yazacak bir şeylerin bolca ortaya çıkacağı bir gerçek.
Peki; AKP ilçe teşkilatı nasıl bakıyor bu duruma!
Önder Tanır’ın aday olmasını sessizce izleyen, fakat seçimlerde kaybetmesi için elinden geleni yapacağını, el altından da bunun için çalışacağını ifade eden, kendisini gizleyen bir sürü arkadaşımız var.
Yazdıklarımızın doğruluğunu tescil eden, benim gibi ilçemizin geleceğinden endişe duyan, sağduyulu insanlar elbette AKP’de de var ve olacaktır.
Buradaki sıkıntıları herkes çok iyi biliyor.
Toplumu birleştiremiyorsan, en azından ayrıştırıcı kişilerin, Kestel belediye başkanlığı koltuğunda işi olmamalı.
Vatandaş, cemaatten birinin ilçede belediye başkanı olmasını istemiyor. Ülke, bu cemaat ve onun artıkları yüzünden çok ağır bedeller ödedi, ödemeye de devam ediyor.
15 yıldan beri, Kestel’e yapılan hizmetler yerinde olmasa da, bundan sonra seçilecek olan belediye başkanının işi hem kolay, hem de kasası dolu bir belediye teslim alacak.
Kestel’de ne yapılması gerekir bu saatten sonra, kültürel hizmetlere ağırlık verilmeli, Mudanya örneği ilçemizde sergilenmeli.
Ama, bu iş cemaatçi kafalarla olmaz…
Tiyatroya karşı, sinemaya karşı, baleye ve sanatın her türlüsüne karşı olan cemaatçiler Kestel’i yönetmeye başlarsa vah halimize diyorum.
Tüm bunları derken, en güçlü adayın AKP olduğunu da gayet biliyorum.
“Kimi koysan kazanır” denilen bu yerde, AKP’nin kaybetmemesi için muhalefet dediğimiz partilerde maşallah ellerinden geleni yapıyorlar.
MHP aday çıkarmıyor, İYİ Parti Kestel’de seçime girmiyor, CHP’nin adayı geri adım atmıyor” derken, taşlar bu şekilde birleşince, Önder Tanır ve avanesine, “Alın size belediye başkanlığı koltuğu, tepe tepe kullanın” demekten başka elimizden bir şey gelmiyor…
Burada şunu hep birlikte görüyoruz; Belediye başkanlık yarışında dahi olamayacak olanların, “İlla da ben olayım” dayatmaları, Kestel’i düşündüklerinden değil, kendi menfaat ve çıkarını düşündüklerinden kaynaklanıyor.
Seçimlerde, ilçemizin köylerinden sıfır çekenler bile, “Ben kazanacağım” diyorsa, varsın gerisini siz düşünün.
Bir 15 yıl Kestel’e yazık oldu.
Kestel’i düşünen herkes egosunu bir kenara bırakarak, iyi düşünmeli, iyi karar vermeli, akılcı yol izlemeli ve particiliği bir kenara bırakarak, Kestel’in geleceğini düşünerek oyunu kullanmalıdır.
Kestel’in 5 yıl daha kaybetmeye tahammülü yoktur.
Şimdilik, Kalın Sağlıcakla…

Share
330 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+4 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Atamalar Şaşırtıyor!

  16 Ekim 2021 Yazarlar

       İlçemizde yerel seçimler bitmiş, seçim çalışmaları süresince Tarikat tarafından Önder Tanır’ın yanına verilen Recep Alper Çelik, görevini tamamlamış ve Tanır’da belediye başkanı seçilince, Rıfat Amil’in yerine Özel Kalem Müdürü olarak Çelik’i atamıştı.      Ve akabinde de “Kestel Belediyesi Menzil tarikatı tarafından mı yönetiliyor?” sorusu akıllarda yer edinmişti.      TÜMSİAD tarafından desteklenen Recep Alper Çelik, 2015 Milletvekili seçimlerinde de AKP’den aday adayı ol...
 • YERLİ VE MİLLİ ÖYLE Mİ !!!

  15 Ekim 2021 Yazarlar

       Yıllar önce bu garantili projeler başlarken, “kimsenin cebinden bir lira çıkmayacak” denmişti hatırlayın dostlar, hazineden ödenen bu geçiş, uçuş, hasta garantili paralar kimin cebinden çıkıyor acaba tam bir komedi. Bu kara deliklere bir yenisi daha ekleniyor Çanakkale köprüsü ve Ulaştırma bakanı bu köprünün geçiş fiyatını açıkladı 15 Euro yanlış duymadınız 15 Euro.      Bu köprünün yapım maliyeti 1,8 milyar Euro olarak hesaplanmış ve yıllık 16 milyon 425 bin araç geçiş garantisi verilmiş yapan ...
 • Şirin görünmenin bedeli mi 100 bin lira..?

  11 Ekim 2021 Yazarlar

       Milyarlarca geliri olmasına rağmen, adı her zaman yolsuzlukla anılan, hiçbir fırsatı kaçırmayıp, vatandaşlara sürekli iban numarası veren Kızılay, Kestel belediyesinden de 100 bin liralık nakdi yardım istemiş.      Ekim ayı meclisine geldi konu.      CHP ve İyi Parti doğru olanı yaparak, “Hayır” oyu kullandılar.      Ama, her zamanki gibi bir acelesi vardı Önder Tanır’ın, konuyu hemen oylatıp, biran önce gündeminden düşürmek istiyordu.   ...
 • DİKTATÖR REFLEKSİ HÜKÜMETLERE Mİ HAS?

  10 Ekim 2021 Yazarlar

  Siyasete ilişkin yorumlarımızda genelde hükümete yönelik eleştirilerimizi belirtiriz. Ülkeyi yöneten ve olanlardan sorumlu olan siyasi iktidar olduğundan bu durum çok doğal. Bugün ise doğrudan CHP ve CHP’de cisimleşmiş bir siyaset yapma biçiminden bahsedeceğiz. Belki görmüşsünüzdür. CHP’de Yüksek Disiplin Kurulu gibi önemli bir yerde üye olan, mesleği avukatlık olan Tuba Torun isimli bir hanımefendi. Fenerbahçe Stadı’nın Kadıköy merkezden taşınması ile ilgili bazı tweet’ler attı. Demokratik toplumlarda her konu tartışılabilir. Elbette bu fikri...