logo

Kestel’in 5 yılını daha heba etmeyelim!


Osman Fahri Ünal
osmanfahri@kestelyore.com

Aylardan beri, merakla beklenen AKP’nin adayı nihayetinde açıklandı.
Açıklandı, açıklanmasına da. Açıklanan isim, nedense kimseye “umut” vermedi.
AKP, bir tarafta “Fetö cemaatiyle mücadele ediyoruz” derken, diğer tarafta da adaylarını başka bir cemaatten belirlemesi, vatandaşta tepkiyle karşılandı.
Geçtiğimiz gün, işyerinin önünde dikilirken yanıma usulca yaklaşan, fakat bir soru sormak istediğinden adım kadar emin olduğum, ilçemizin önemli mahallelerinden bir muhtar ile aramızdaki kısa konuşma:
“Bence bu iş Önder’le olmaz, sence olur mu?”
“Neden öyle söyledin?”
“Kime sorsam, ben AKP’ye bu adaydan dolayı oy vermeyeceğim.”
“Boşver, sen verecek misin?”
“Bende düşünmüyorum. Etrafı kötü” diyorlar.
Demek ki; sadece biz değil, insanlarımız olup biten her şeyin farkında…
10 yıl ilçe başkanlığı yaptıktan sonra, tüm denemelerine rağmen, siyasette hiç bir hedefine erişemeyen ve adaylık belirlemesinde büyük rolü olduğu söylenen eski ilçe başkanlarından Nazif Aydın’ın daha şimdiden Önder Tanır seçilirse, belediye başkan yardımcısı olacağı, perde arkası pazarlıklarda bunun anlaşmasının yapıldığı, birileri içinde imarlı ticari alanların açılacağı söylentileri konuşulmaya başlandı bile.
Şimdiden bu söylentiler konuşulduğuna göre, bir de seçildiklerinde neler konuşulur orasını düşünmek dahi istemiyorum.
Ama, bize her hafta yazacak bir şeylerin bolca ortaya çıkacağı bir gerçek.
Peki; AKP ilçe teşkilatı nasıl bakıyor bu duruma!
Önder Tanır’ın aday olmasını sessizce izleyen, fakat seçimlerde kaybetmesi için elinden geleni yapacağını, el altından da bunun için çalışacağını ifade eden, kendisini gizleyen bir sürü arkadaşımız var.
Yazdıklarımızın doğruluğunu tescil eden, benim gibi ilçemizin geleceğinden endişe duyan, sağduyulu insanlar elbette AKP’de de var ve olacaktır.
Buradaki sıkıntıları herkes çok iyi biliyor.
Toplumu birleştiremiyorsan, en azından ayrıştırıcı kişilerin, Kestel belediye başkanlığı koltuğunda işi olmamalı.
Vatandaş, cemaatten birinin ilçede belediye başkanı olmasını istemiyor. Ülke, bu cemaat ve onun artıkları yüzünden çok ağır bedeller ödedi, ödemeye de devam ediyor.
15 yıldan beri, Kestel’e yapılan hizmetler yerinde olmasa da, bundan sonra seçilecek olan belediye başkanının işi hem kolay, hem de kasası dolu bir belediye teslim alacak.
Kestel’de ne yapılması gerekir bu saatten sonra, kültürel hizmetlere ağırlık verilmeli, Mudanya örneği ilçemizde sergilenmeli.
Ama, bu iş cemaatçi kafalarla olmaz…
Tiyatroya karşı, sinemaya karşı, baleye ve sanatın her türlüsüne karşı olan cemaatçiler Kestel’i yönetmeye başlarsa vah halimize diyorum.
Tüm bunları derken, en güçlü adayın AKP olduğunu da gayet biliyorum.
“Kimi koysan kazanır” denilen bu yerde, AKP’nin kaybetmemesi için muhalefet dediğimiz partilerde maşallah ellerinden geleni yapıyorlar.
MHP aday çıkarmıyor, İYİ Parti Kestel’de seçime girmiyor, CHP’nin adayı geri adım atmıyor” derken, taşlar bu şekilde birleşince, Önder Tanır ve avanesine, “Alın size belediye başkanlığı koltuğu, tepe tepe kullanın” demekten başka elimizden bir şey gelmiyor…
Burada şunu hep birlikte görüyoruz; Belediye başkanlık yarışında dahi olamayacak olanların, “İlla da ben olayım” dayatmaları, Kestel’i düşündüklerinden değil, kendi menfaat ve çıkarını düşündüklerinden kaynaklanıyor.
Seçimlerde, ilçemizin köylerinden sıfır çekenler bile, “Ben kazanacağım” diyorsa, varsın gerisini siz düşünün.
Bir 15 yıl Kestel’e yazık oldu.
Kestel’i düşünen herkes egosunu bir kenara bırakarak, iyi düşünmeli, iyi karar vermeli, akılcı yol izlemeli ve particiliği bir kenara bırakarak, Kestel’in geleceğini düşünerek oyunu kullanmalıdır.
Kestel’in 5 yıl daha kaybetmeye tahammülü yoktur.
Şimdilik, Kalın Sağlıcakla…

Share
220 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+4 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • TESPİH

  23 Kasım 2020 Yazarlar

  Tespih, Allah adını anmak-zikretmek- anlamı taşır. Tespih aynı zamanda, kutsal sözlerin tekrar edilmesini saymak için kullanılan bir aracın adı olur. Tespih taneleri, bir ipe dizilerek, tespih halkası oluşturulur.  Müslümanlar, otuz üç ya da doksan dokuz tespih tanesinden oluşan tespihler kullanırlar. Müslümanlar, namazdan sonra, tespih duası yaparlar. Otuz üçer defa, sübhânallah, elhamdülillâh, Allâhüekber sözlerini tekrar ederler. Budistler, yüz sekiz, Katolikler, altmış dört tespih tanesinden oluşan tespihler kullanırlar. Ortodoks Y...
 • Homeopati ile savunmamızı nasıl canlandırabiliriz?

  14 Kasım 2020 Yazarlar

  Homeopati, savunmamızı geliştirmek için harika bir müttefik olabilir Enfeksiyonlara yanıt verme yeteneği, temelde bağışıklık sistemimizin durumuna ve savunmalarımıza bağlıdır. Yemek, duygusal dengemiz ve yaşamsal alışkanlıklarımıza dikkat etmek, bağışıklığımızın düzgün çalışması için temel dayanaklardır. Homeopati ayrıca Savunmamızı geliştirmek için farklı eylem ve düzeylerde büyük müttefikimiz olabilir. Her doktor ve hastası, her bir vakada bu olasılıkları nasıl uygulayacaklarını bulmalı ve tanımlamalıdır. Homeopatik ilaçları...
 • DEPREM VE YAĞMACILIK

  13 Kasım 2020 Yazarlar

           İnsan özünde iyi midir kötü müdür sorusu, felsefenin sağlam tartışma alanlarından biri. Bu soruya belki herkes yaşadıkları üzerinden zaman zaman farklı cevaplar verebilir. Ülkemizin gerçeği olan deprem, her tekrar ettiğinde insanların enkaz altından canlı çıkmasına, hayatlarına geri dönebilmelerine dair umudumu 1999 depreminden kalan yağma hikayeleri gölgeler. Bu yağmacıların varlığı da insanın özünde iyi falan değil rezil bir yaratık olduğu fikrine iter beni.      &...
 • Suçlu onların batıl cahiliye düzenidir

  13 Kasım 2020 Yazarlar

       Sevgili okurlarım; Bir aydan fazla zamandır Tunceli ili Ovacık ilçesinin Yaka tarla köyündeyim. Köyde elektrik olmadığı için Elektrik ihtiyacını güneş paneli aracılığıyla karşılıyoruz. Bir kaç gündür hava yağmurlu olduğu için elektriksiz kaldık, onun için telefon, televizyon gibi araçlarımız devre dışı olmuş durumda ve Türkiye’deki önemli olaylardan haberdar değilim.      İzmir’de deprem olduğunu duydum. Fakat, ne derece bir tahribat yarattığı, can ve mal kaybı konusunda bilgim yok. Önemli oranda...