logo

Kestel’in 5 yılını daha heba etmeyelim!


Osman Fahri Ünal
osmanfahri@kestelyore.com

Aylardan beri, merakla beklenen AKP’nin adayı nihayetinde açıklandı.
Açıklandı, açıklanmasına da. Açıklanan isim, nedense kimseye “umut” vermedi.
AKP, bir tarafta “Fetö cemaatiyle mücadele ediyoruz” derken, diğer tarafta da adaylarını başka bir cemaatten belirlemesi, vatandaşta tepkiyle karşılandı.
Geçtiğimiz gün, işyerinin önünde dikilirken yanıma usulca yaklaşan, fakat bir soru sormak istediğinden adım kadar emin olduğum, ilçemizin önemli mahallelerinden bir muhtar ile aramızdaki kısa konuşma:
“Bence bu iş Önder’le olmaz, sence olur mu?”
“Neden öyle söyledin?”
“Kime sorsam, ben AKP’ye bu adaydan dolayı oy vermeyeceğim.”
“Boşver, sen verecek misin?”
“Bende düşünmüyorum. Etrafı kötü” diyorlar.
Demek ki; sadece biz değil, insanlarımız olup biten her şeyin farkında…
10 yıl ilçe başkanlığı yaptıktan sonra, tüm denemelerine rağmen, siyasette hiç bir hedefine erişemeyen ve adaylık belirlemesinde büyük rolü olduğu söylenen eski ilçe başkanlarından Nazif Aydın’ın daha şimdiden Önder Tanır seçilirse, belediye başkan yardımcısı olacağı, perde arkası pazarlıklarda bunun anlaşmasının yapıldığı, birileri içinde imarlı ticari alanların açılacağı söylentileri konuşulmaya başlandı bile.
Şimdiden bu söylentiler konuşulduğuna göre, bir de seçildiklerinde neler konuşulur orasını düşünmek dahi istemiyorum.
Ama, bize her hafta yazacak bir şeylerin bolca ortaya çıkacağı bir gerçek.
Peki; AKP ilçe teşkilatı nasıl bakıyor bu duruma!
Önder Tanır’ın aday olmasını sessizce izleyen, fakat seçimlerde kaybetmesi için elinden geleni yapacağını, el altından da bunun için çalışacağını ifade eden, kendisini gizleyen bir sürü arkadaşımız var.
Yazdıklarımızın doğruluğunu tescil eden, benim gibi ilçemizin geleceğinden endişe duyan, sağduyulu insanlar elbette AKP’de de var ve olacaktır.
Buradaki sıkıntıları herkes çok iyi biliyor.
Toplumu birleştiremiyorsan, en azından ayrıştırıcı kişilerin, Kestel belediye başkanlığı koltuğunda işi olmamalı.
Vatandaş, cemaatten birinin ilçede belediye başkanı olmasını istemiyor. Ülke, bu cemaat ve onun artıkları yüzünden çok ağır bedeller ödedi, ödemeye de devam ediyor.
15 yıldan beri, Kestel’e yapılan hizmetler yerinde olmasa da, bundan sonra seçilecek olan belediye başkanının işi hem kolay, hem de kasası dolu bir belediye teslim alacak.
Kestel’de ne yapılması gerekir bu saatten sonra, kültürel hizmetlere ağırlık verilmeli, Mudanya örneği ilçemizde sergilenmeli.
Ama, bu iş cemaatçi kafalarla olmaz…
Tiyatroya karşı, sinemaya karşı, baleye ve sanatın her türlüsüne karşı olan cemaatçiler Kestel’i yönetmeye başlarsa vah halimize diyorum.
Tüm bunları derken, en güçlü adayın AKP olduğunu da gayet biliyorum.
“Kimi koysan kazanır” denilen bu yerde, AKP’nin kaybetmemesi için muhalefet dediğimiz partilerde maşallah ellerinden geleni yapıyorlar.
MHP aday çıkarmıyor, İYİ Parti Kestel’de seçime girmiyor, CHP’nin adayı geri adım atmıyor” derken, taşlar bu şekilde birleşince, Önder Tanır ve avanesine, “Alın size belediye başkanlığı koltuğu, tepe tepe kullanın” demekten başka elimizden bir şey gelmiyor…
Burada şunu hep birlikte görüyoruz; Belediye başkanlık yarışında dahi olamayacak olanların, “İlla da ben olayım” dayatmaları, Kestel’i düşündüklerinden değil, kendi menfaat ve çıkarını düşündüklerinden kaynaklanıyor.
Seçimlerde, ilçemizin köylerinden sıfır çekenler bile, “Ben kazanacağım” diyorsa, varsın gerisini siz düşünün.
Bir 15 yıl Kestel’e yazık oldu.
Kestel’i düşünen herkes egosunu bir kenara bırakarak, iyi düşünmeli, iyi karar vermeli, akılcı yol izlemeli ve particiliği bir kenara bırakarak, Kestel’in geleceğini düşünerek oyunu kullanmalıdır.
Kestel’in 5 yıl daha kaybetmeye tahammülü yoktur.
Şimdilik, Kalın Sağlıcakla…

Share
264 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+8 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • İLETİŞİM DURUMU

  19 Nisan 2021 Yazarlar

  Bütün kavramına göre, bütünün parçaları eşit olur. Tanrı bütün, kul parça olur. Toplum bütün, birey parça olur. Kullar ve bireyler eşit olur. Bütün kavramına göre, iletişim kurulur. Bütün kavramı, soyutlama olur. Kullar bir bütün olur. Bütünün adına Allah denir. Bireyler bir bütün olur. Bütünün adına toplum denir. Kadın ve erkek bir bütün olur. Bütünün adına insan denir. Tez-antitez bir bütün olur. Bütünün adına sentez denir. Domates, biber, patlıcan bir bütün olur. Bütünün adına sebze denir. Elma, armut, kayısı bir bütün olur. Bütünün adın...
 • MONTRÖ

  14 Nisan 2021 Yazarlar

               Askerlik yapanlar bilir. Askerlerin bir istek ya da talep dile getirirken toplu hareket etmeleri kesinlikle yasaktır. Hele birden fazla kişinin imzaladığı bir belgeyi amirine sunmak toplu işlenen bir suçtur ve Askeri Ceza Kanunu’na göre ağır suç teşkil eder.             Emekli amirallerin bildirisini görünce aklıma bu geldi. Hangi akla hizmet, gece yarısı adeta bir muhtıra gibi açıklama yapma gereği hissettiler. He...
 • GENÇLİK ve HEMDE GÖNÜLLÜ

  13 Nisan 2021 Yazarlar

        Değerli Okuyucular,       Kadirşinas Dostlar ;       O kadar çok konu başlığı var ki, önceliklendiremiyorum. Bazı konuları ise seri olarak yazmak gerekiyor. Örneğin Mahallelerimiz-Köylerimiz veya Fırsat ve Feraset başlıklarının devamları var. İnşallah yazacağım. Hakeza Trafik ve Parklanmayı haftasına devamını yazacağım demiştim. Yazamadım.  Yazmam gereken BESOB-Çataltepe Büyük sanayi sitesi (!!!) aylardır yazamadığım bir konu. Gündemden düşmeyecek bir konu. Umutlar yok edildi. ...
 • Otoparktı Fitnes Salonu oluyor..! AKP’de Kazan kaynamaya başladı

  11 Nisan 2021 Yazarlar

       İlçemizin en büyük sorunlarının başında kuşkusuz Trafik gelmekte.      Trafik sorununu ve parklanmayı önlemek için yapılan, Kestel katlı otoparkın üst katında bu aralar ummalı bir çalışma yapılmakta.      Acaba, buraya ne yapılıyor diye araştırdığımızda; Böyle bir saçmalığın ancak Kestel’de bu yönetimce yapılacağı kanaatine biz de vardık.      Katlı otoparkın en üstüne fitnes spor salonu yapılıyormuş.     Oysa ki, çürümeye terk edilm...