logo

15 Şubat 2020

Kimin ne olduğu ortaya çıksın


Mehmet Güler
mehmet@kestelyore.com

     Sevgili okurlarım; öncelikle bir konuya açıklık getireyim. Irkçı, dinci, mezhepçi, tarikatçı yapılanmalar Türkiye halkı için en tehlikeli yapılanmalardır. Adı geçen oluşumlar, bölücü, ayrıştırıcı, fitne fesat yuvalarıdır. Ben kendimi bildim bileli, Türkiye halkı bu oluşumlardan çok çekti, halen daha çekiyor. Türkiye halkının birliğine, beraberliğine en büyük darbeyi, en çok zararı veren söz konusu şer yuvalarıdır. Benim açımdan alevi-sunni gibi, iman açısından alevi-sunni gibi hiçbir hükmü olmayan, insanlar arasına nifak koyarak, yapay çelişkilerle düşmanlık yaratan gerici anlayışlar, tehlikeli yapılanmalardır. Benim düşüncem, böyle olduğu halde, kendimi bildim bileli alevi bir ailenin çocuğu olduğum için, suni gericiliğinin çok aşağılayıcı sözlerinin hedefi oldum. Yobaz takımının alevi toplumuyla ilgili sözlerini ne inanç kitaplarında, ne de genel insanlık hukukunda yeri olmadığı halde, yinede utanmadan ahlaksız iftiralarına devam etmekteler. Gayrı bu konulara girmeyelim, yaralar kapansın. Bize zararından başka hiçbir faydası olmayan şeylerden vazgeçelim diye gayret ediyorum ama olmuyor.

     21. yüzyılda da bu rezillikler yakamı bırakmıyor. Bir hafta önce, sunni ağırlıklı bir partinin çok koyu savunucusu olan iş arkadaşım facebooktaki paylaşımında şöyle yazmış: “Eğer yabancılar Türkiye’yi işgal ederlerse kana kan, cana can savaşacağım, sen yatağının altına saklanacaksın”

     Tabiî ki, o sözü kibarca söylemiş. Demek istediğini anladım, Anadolu halkı bu sözü; “Karısının eteğinin altına saklanmak” olarak söyler.

     Bende ona cevap olarak; Dedemle iki kardeşi Kurtuluş savaşında işgalcilere karşı savaştığını, dedemin kardeşi Mehmet’in Erzincan’daki çatışmada şehit olduğunu Şayet, benzer durum olurda işgal söz konusu olursa, atalarımın izinden gideceğimi kendisine yazdım.

     O da, dedemin kardeşi Mehmet ile ilgili alaylı sorular sormaya başladı.

     Ben, doğru meyse olduğu gibi yazdım.

     O, sonuna kadar ukalalığına devam etti.

     Ben, o şahsın yaptıklarını normal karşıladım. Zira, bütün bu olgular gerici, yobaz bir zihniyetin ürünüdür. Onlara göre, aleviler vatanın bağımsızlığı, halkının özgürlüğü için savaşamaz, şehit olamaz. Halbuki, kurtuluş savaşında sizin padişahınız işgalcilerle işbirliği yapmıştı. Ama, aleviler top yekün savaşmışlardı. Bana vatanseverlik taslayan vatandaş ve onun zihniyetine sahip olanlar size diyorum ki; kimin kurtuluş savaşına katıldığını, kimin şehit olduğunu devlet biliyor. Hiç kimsenin ismi kayıp değil, Anadolu da yaşayan toplumların hepsinden kurtuluş savaşına katılanlar olmuştur. İşgalcilerin işbirlikçilerini de, işgalcilere karşı savaşanları da devlet biliyor. İsterseniz, araştıralım kimin ne olduğu ortaya çıksın. Sözü uzatmanın anlamı yok. Gelin, bize faydası olmayan kısır döngüleri hayatımızdan çıkarıp atalım. Azıcık aklınızı kullanın, düşünün. Mezheplerin, tarikatların İslam toplumuna en ufak bir faydası var mıdır. Hayır yok. İslam toplumunun gelişmesine, ilerlemesine, birliğine, beraberliğine hiçbir yararı olmamış ve olmuyor. Zararlarının haddi var hesabı yoktur. İslam toplumunun bünyesindeki mezhep ve tarikat hastalığı bu toplumu çürütüp, yok ediyor. Hastalık son evresindedir, şimdi kurtulmazsak yarın çare tükenir. Siz bilirsiniz, ya şimdi, ya hiç bir zaman.

     Bugün kendisine Müslüman diyen, münafık yapılanmalar yok olursa gerçek islamın yolunun açılması mümkündür. Son tahlilde, batıl yok olmaya mahkumdur. Zira gerçek olan haktır.

Share
2493 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+4 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Şampiyonun Ardından

  28 Kasım 2020 Yazarlar

       Değerli Okuyucular,     Kadirşinas  Dostlar;      Bir şampiyonun ardından yazmak zormuş. Hemde bayağı zormuş. Ne yazacaksın, nasıl başlayacaksın. Giden uğurlanıyor, ama unutulmuyor...     Güle güle Reşit ağabey.  Güle güle ŞAMPIYON. Güle güle güzel insan. Allah rahmet eylesin. Mekanın aydınlık , sorgulanman kolay olsun.        Seni unutamayız. Seni unutmayacağız. Çünkü sen Dadaşlar diyarı Erzurumumuz’un bu millete hediye ettiği, Ana...
 • Cevabı kendiniz bulun

  28 Kasım 2020 Yazarlar

       Sevgili okurlarım.      Dünyadaki bütün insanların kusurları vardır. Yani mükemmel insan yoktur.      Kusursuz sandığımız ve kendimize idol seçtiğimiz kişilerin  bir çok hata ve kusurları vardır, zira hata yapmak insanın fıtratında vardır.      Fakat kişinin kusurlu davranışı konusunda bilmemiz icap eden çok önemli bir durum var.      Kişi yanlış davranışı; bile isteye, kasten mi yapıyor, yoksa istemediği halde bilinçsiz...
 • TESPİH

  23 Kasım 2020 Yazarlar

  Tespih, Allah adını anmak-zikretmek- anlamı taşır. Tespih aynı zamanda, kutsal sözlerin tekrar edilmesini saymak için kullanılan bir aracın adı olur. Tespih taneleri, bir ipe dizilerek, tespih halkası oluşturulur.  Müslümanlar, otuz üç ya da doksan dokuz tespih tanesinden oluşan tespihler kullanırlar. Müslümanlar, namazdan sonra, tespih duası yaparlar. Otuz üçer defa, sübhânallah, elhamdülillâh, Allâhüekber sözlerini tekrar ederler. Budistler, yüz sekiz, Katolikler, altmış dört tespih tanesinden oluşan tespihler kullanırlar. Ortodoks Y...
 • Homeopati ile savunmamızı nasıl canlandırabiliriz?

  14 Kasım 2020 Yazarlar

  Homeopati, savunmamızı geliştirmek için harika bir müttefik olabilir Enfeksiyonlara yanıt verme yeteneği, temelde bağışıklık sistemimizin durumuna ve savunmalarımıza bağlıdır. Yemek, duygusal dengemiz ve yaşamsal alışkanlıklarımıza dikkat etmek, bağışıklığımızın düzgün çalışması için temel dayanaklardır. Homeopati ayrıca Savunmamızı geliştirmek için farklı eylem ve düzeylerde büyük müttefikimiz olabilir. Her doktor ve hastası, her bir vakada bu olasılıkları nasıl uygulayacaklarını bulmalı ve tanımlamalıdır. Homeopatik ilaçları...