logo

09 Mayıs 2020

KORONA’nın İZİ


Mustafa Ülker
musstafaulker@kestelyore.com

      Değerli Okuyucular,

      Kadirşinas  Dostlar;

      Büyüklerimizden hep dinlemiş, duymuşuzdur. İnsanın, Ailenin kendi kendine yeterli olabilmesi ve geleceğini düşünerek tasarrufta bulunması çok çok önemlidir ve de gereklidir.

 “ Ak akçe Karagün içindir”  veya

 “ Sakla samanı gelir zamanı” gibi anlamlı Atasözleri sanki bugünler için söylenmiş. 

       Dünya insanlığı içinden geçtiğimiz bir özel durumla karşı karşıya bulunuyor. Bence her alanda da hazırlıksız yakalandık.  Her alanda derken  Mali, İktisadi, Siyasi, Adli, Askeri, Güvenlik, Eğitim, Kalkınma ve Gelişmişlik gibi milletimizin kahir ekseriyetini memnun edemediğimiz içtimai hayatımızı kast ediyorum.

        Hiç kimse alınmasın sadece gördüklerimi, hissettiklerimi, düşündüklerimi sizlerle paylaşıyorum. Emeği ile çalışan işçi işinden, maaşından, işvereninden memnun değil. Yöneten yanındaki personelinden, İdare eden aldığı eğitiminden memnun değil. Halk kendisini yöneten idareden memnun değil. Esnaf yaptığı işten memnun değil. Öğrenci okulundan üniversitesinden memnun değil. Üniversite Okul öğrencisinden memnun değil. Vesaire, vesaire örnekleri çoğaltabiliriz. 

       Toplum öyle bir hale geldi, getirildiki, inanamıyorsunuz. Topyekün stress, endişe ve korku hali yaşıyoruz. Bunalım geçiriyoruz. Geleceğimiz ile ilgili karamsarlık hat safhada, Umutlarımız kayboldu. İktidara karşı güvenimiz sarsıldı. 

       Elhasılı hayatımız o kadar değiştirildi, dönüştürüldü ki her alanda memnuniyetsiz toplumlar haline geldik. Belki daha önceleri kalabalık bir ailede yaşıyorduk. Belki bir odalı evimiz vardı. Belki odun sobasında ısınıyorduk ve hatta yemeğimizi sobada pişiriyorduk. Hep birlikte aynı çorbaya, aynı tastaki yemeğe kaşık sallıyorduk. Aşımız vardı. İşimiz vardı. İşsiz kalma gibi bir derdimiz yoktu.  Mahalledeki ve okulumuzdaki herkesi tanıyorduk. Şimdi üst katta oturan alt   kattakini tanımıyor. Aynı katta ikamet eden komşusu kim bilmiyor. 

       Bu arada nerede o eski günler dediğinizi duyuyorum. Çünkü daha zor, daha meşakkatli bir hayat sürdüğümüz halde o zamanlar daha mutluyduk. Daha huzurlu, keyifliydik.     

      Çünkü bahçeli olan küçücük şirin evlerimizde oynaştığımız hayvanlarımız vardı. Bahçelerimizde ne olduğunu bildiğimiz domateslerimiz, biberlerimiz, yeşilliklerimiz, bir köşede erik ağacımız vardı. Daha sağlıklı, daha temiz, daha güvenli besleniyorduk. Mahalle arkadaşlarımız, kan kardeşlerimiz vardı. Komşuluk ilişkileri kardeşten ileri idi. Yardımlaşma, dayanışma kültürü yaşatılıyordu / yaşanırdı. Fakat mutluyduk, memnunduk, huzurluyduk

      Bugün öyle mi?  Korona salgını tedbirleri çerçevesinde alınan önlemler hepimizi bir şekilde mağdur etti. Gerçi alınan önlemler bizim için, sağlığımız için mutlaka uymak zorunda olduğumuz şeyler. Fakat kapanan işyerleri, sosyal mesafe şartı ile seyyahat kısıtlaması, Pazaryerleri kısıtlamaları, vs ile ülke ekonomisi daralmıştır. Yaşanan gelir kaybı Tasarrufun ne kadar önemli olduğunu gösterdi. Şehir yaşantısının yoğunluğunun hayatı nekadar zorladığını ve daralttığını fark ediverdik.

       Şimdi artık kaliteli yaşam için ne yapacağımızı , nasıl yapacağımızı biliyoruz. Öğrendik. Bir kere Doğayı özümsemek, anlamak mecburiyetimiz var. Tabii olan tercih edilecek. Beslenme çok değerli. İyi ve düzenli uyku şart. Temizlik ve hijyen işin özü. Ailenin koruyucu ve kapsayıcı şemsiyesi olmazsa olmaz. Etrafımızda derdimizi paylaşacak dostlar muhakkak bulunmalı. Çevre temizliğine, güzeliğine dikkat edilmeli. Elhasılı yaşamak fark edilmeli, yaşamaktansa haz alınmalı.

        Demekki neymiş, tasarruf önemliymiş. Ak akçe  karagünler için gerekliymiş. Yaratan Allah kimseyi kimseye muhtaç etmesin diyorum. 

        Gününüz keyifli bereketli olsun. 

        Sağlıcakla kalın mutlu olun

Share
4631 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+4 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Pirim vermeyelim

  13 Ağustos 2022 Yazarlar

  Sevgili okurlarım; “Kestel Yöre”nin geçen sayısında Ramazan Kestane, “CHP ve ön seçim” başlıklı  köşe yazısı yazmıştı, gayet isabetli bir tespitler yaptığı için kendisini tebrik ediyorum.      Kimi CHP’li arkadaşları anlamakta zorluk çekiyorum.  CHP de ön seçim olsa ne olacak. Türkiye’nin bu gün karşı karşıya olduğu çok ciddi sorunların hangisi çözülecek, anlamış değilim. Türkiye toplumunun büyük bir kesimi, işsizlik ve pahalılık mağduruyken, insanlar kuru soğana muhtaç durumdayken, halkı bu dertten kurtarmak i...
 • KİBİR ABİDESİ

  13 Ağustos 2022 Yazarlar

       Bir Belediye başkanı düşünün ki, Esnafı rahatsız, köylüsü şikayetçi…      “Kibir abidesi” lakabını yakıştırmışlar.      Yandaşları ve kalemşörleri hariç, kimse ulaşamıyor kendisine…      Sadece esnaf, köylü değil ki; Partisinin yöneticilerinden bile rahatsız olanlar var.      Hele geçmiş yönetimler, alayı istemiyor..      Bir insan bu topraklarda doğar, büyür de neden kısa bir süre içerisinde istenmeyen ad...
 • SIĞINMACILAR

  12 Ağustos 2022 Yazarlar

              Ülkemizde on milyon civarında sığınmacı yaşadığı tahmin ediliyor. Normal bir ülkede tahmin edilmeyip, kayıtlara göre rakam verilmesi gerekirdi elbette ama bizde böyle. Her gün bir kamyonun kasasından sağa sola kaçışan genç erkekleri izliyoruz. Bunlar iyiniyetli midir, ne yer ne içerler, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının güvenliği, yaşam hakkı, sosyal yaşantılarının güvencede olması, mal ve ırz güvenliklerinin korunması ile böylesine bir akının ne derece uyuştuğuna seçmenler k...
 • İKİNCİ ABDÜLHAMİT

  03 Ağustos 2022 Yazarlar

  Her şey bilgi bütünlüğü ile ilgili olur. İkinci Abdülhamit de bilgi bütünlüğü ile ilgili olur. Bilgi bütün olur. Bilgi, dini bilgi ve dünya bilgisi olarak ikiye ayrılır. Dini bilgi, dünya bilgisini, kutsayıp kabul eder. Dini bilgi içinde, kutsanmış dünya bilgisi vardır. Feodal sistemde, dini bilgi, dünya bilgisini denetler. Denetleme, fetva ile yapılır. Kapitalist sistemde, bilgi bütünlüğü vardır. Bilgi, ikiye ayrılır. Dini bilgi ve dünya bilgisi, bilgi bütünlüğü olur. Dini bilginin ibadet kuralları için fetva verilir. Dünya bilgisi için fe...