logo

09 Mayıs 2020

KORONA’nın İZİ


Mustafa Ülker
musstafaulker@kestelyore.com

      Değerli Okuyucular,

      Kadirşinas  Dostlar;

      Büyüklerimizden hep dinlemiş, duymuşuzdur. İnsanın, Ailenin kendi kendine yeterli olabilmesi ve geleceğini düşünerek tasarrufta bulunması çok çok önemlidir ve de gereklidir.

 “ Ak akçe Karagün içindir”  veya

 “ Sakla samanı gelir zamanı” gibi anlamlı Atasözleri sanki bugünler için söylenmiş. 

       Dünya insanlığı içinden geçtiğimiz bir özel durumla karşı karşıya bulunuyor. Bence her alanda da hazırlıksız yakalandık.  Her alanda derken  Mali, İktisadi, Siyasi, Adli, Askeri, Güvenlik, Eğitim, Kalkınma ve Gelişmişlik gibi milletimizin kahir ekseriyetini memnun edemediğimiz içtimai hayatımızı kast ediyorum.

        Hiç kimse alınmasın sadece gördüklerimi, hissettiklerimi, düşündüklerimi sizlerle paylaşıyorum. Emeği ile çalışan işçi işinden, maaşından, işvereninden memnun değil. Yöneten yanındaki personelinden, İdare eden aldığı eğitiminden memnun değil. Halk kendisini yöneten idareden memnun değil. Esnaf yaptığı işten memnun değil. Öğrenci okulundan üniversitesinden memnun değil. Üniversite Okul öğrencisinden memnun değil. Vesaire, vesaire örnekleri çoğaltabiliriz. 

       Toplum öyle bir hale geldi, getirildiki, inanamıyorsunuz. Topyekün stress, endişe ve korku hali yaşıyoruz. Bunalım geçiriyoruz. Geleceğimiz ile ilgili karamsarlık hat safhada, Umutlarımız kayboldu. İktidara karşı güvenimiz sarsıldı. 

       Elhasılı hayatımız o kadar değiştirildi, dönüştürüldü ki her alanda memnuniyetsiz toplumlar haline geldik. Belki daha önceleri kalabalık bir ailede yaşıyorduk. Belki bir odalı evimiz vardı. Belki odun sobasında ısınıyorduk ve hatta yemeğimizi sobada pişiriyorduk. Hep birlikte aynı çorbaya, aynı tastaki yemeğe kaşık sallıyorduk. Aşımız vardı. İşimiz vardı. İşsiz kalma gibi bir derdimiz yoktu.  Mahalledeki ve okulumuzdaki herkesi tanıyorduk. Şimdi üst katta oturan alt   kattakini tanımıyor. Aynı katta ikamet eden komşusu kim bilmiyor. 

       Bu arada nerede o eski günler dediğinizi duyuyorum. Çünkü daha zor, daha meşakkatli bir hayat sürdüğümüz halde o zamanlar daha mutluyduk. Daha huzurlu, keyifliydik.     

      Çünkü bahçeli olan küçücük şirin evlerimizde oynaştığımız hayvanlarımız vardı. Bahçelerimizde ne olduğunu bildiğimiz domateslerimiz, biberlerimiz, yeşilliklerimiz, bir köşede erik ağacımız vardı. Daha sağlıklı, daha temiz, daha güvenli besleniyorduk. Mahalle arkadaşlarımız, kan kardeşlerimiz vardı. Komşuluk ilişkileri kardeşten ileri idi. Yardımlaşma, dayanışma kültürü yaşatılıyordu / yaşanırdı. Fakat mutluyduk, memnunduk, huzurluyduk

      Bugün öyle mi?  Korona salgını tedbirleri çerçevesinde alınan önlemler hepimizi bir şekilde mağdur etti. Gerçi alınan önlemler bizim için, sağlığımız için mutlaka uymak zorunda olduğumuz şeyler. Fakat kapanan işyerleri, sosyal mesafe şartı ile seyyahat kısıtlaması, Pazaryerleri kısıtlamaları, vs ile ülke ekonomisi daralmıştır. Yaşanan gelir kaybı Tasarrufun ne kadar önemli olduğunu gösterdi. Şehir yaşantısının yoğunluğunun hayatı nekadar zorladığını ve daralttığını fark ediverdik.

       Şimdi artık kaliteli yaşam için ne yapacağımızı , nasıl yapacağımızı biliyoruz. Öğrendik. Bir kere Doğayı özümsemek, anlamak mecburiyetimiz var. Tabii olan tercih edilecek. Beslenme çok değerli. İyi ve düzenli uyku şart. Temizlik ve hijyen işin özü. Ailenin koruyucu ve kapsayıcı şemsiyesi olmazsa olmaz. Etrafımızda derdimizi paylaşacak dostlar muhakkak bulunmalı. Çevre temizliğine, güzeliğine dikkat edilmeli. Elhasılı yaşamak fark edilmeli, yaşamaktansa haz alınmalı.

        Demekki neymiş, tasarruf önemliymiş. Ak akçe  karagünler için gerekliymiş. Yaratan Allah kimseyi kimseye muhtaç etmesin diyorum. 

        Gününüz keyifli bereketli olsun. 

        Sağlıcakla kalın mutlu olun

Share
4299 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+7 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Lider Olmak

  28 Şubat 2021 Yazarlar

       2002’de Ak parti nasıl iktidar olmuştu. öncelik 3-Y hatırlayın yani Yolsuzluk – Yoksulluk - Yasaklar sloganı çokta iyi bir girişti ve önemli konulardı. Erdoğan’ın parmağındaki tek yüzük hikayesi, her kesimi çok etkilemişti ve devlette bir türlü iyi gitmeyen işler sık sık değişen hükümetler insanları bunalttı ve bir lider arayışına itti. Erdoğan ve AKP’nin bu samimi söylemleri umutları arttırdı ve ciddi bir destekle iktidar oldular. İlk başlarda güzel şeylerde yapıldı, tam umutlar bir kat daha artarken hatalar başladı, ...
 • GÖRDÜM HİSSETTİM

  28 Şubat 2021 Yazarlar

        Değerli Okuyucular,       Kadirşinas  Dostlar;       Yaklaşık beş aydır ziyaret vesilesi ve ilçemizde bulunan bazı firmalarımızın İhracaat imkanlarına destek olmak, kendimi de meşgul etmek amacıyla bulunduğum Amerika Birleşik Devletlerinden bu hafta döndüm.                     Gerçekten büyük bir tüketim pazarı olan Amerika Birleşik Devletlerinde pandemi v...
 • Adana’da Büyük Buluşma!…. Zabıta Müdürü Neden Görevden alındı?

  27 Şubat 2021 Yazarlar

       Audi A6 arabasını Kestel Belediye Başkanı Önder Tanır’a makam aracı olarak satan ve bu davranışıyla ilçe siyasetinin gündeminden düşmeyen Fatih Amil, daha sonrasında ilçe başkanlığı tarafından gurup sözcülüğünden alınmıştı.      İlçemiz tarihinde hiç yaşanmayan bu olay, birden herkesin gündemine oturdu.      Kimisi, Fatih Amil’in işlerinin bozukluğunu öne sürdü, kimisi de Önder Tanır’ın böyle yaparak, MHP gurubunu bir şekilde bağladığını söyledi.     ...
 • 16 Canımız son şehitlerimiz olsun

  26 Şubat 2021 Yazarlar

       Sevgili okurlarım;      Eğer bir coğrafyada insan öldürmenin çok fazla gerekçeleri varsa, o coğrafyada yaşayan toplumlarda cana kıymak rutin bir olay olur.      İnsan hayatı önemini kaybettiği noktada, başka sorunları konuşmanın bir anlamı yoktur.      Ben kendimi bildim bileli, islam coğrafyasında kan dökmek adeta sıradan bir olaydır.      Herkes kafasına göre bir neden buluyor, bu nedene göre öldürmesi gereken düşmanı oluyo...