logo

05 Haziran 2023

Kronik(müzmin) hastalıklar ve Soğuk


Ali Özgür
aliozgur@kestelyore.com

Kronik hastalıklar soğuk havalarda kötüleşmektedir – kalp krizi ve beyin damar hastalıklar riski artmaktadır. Bu ağırlaşma daha çok romatizmal hastalığı ve kireçlenmeleri olan hastaları etkilemektedir. Hava ısısının düşmesi ve nemin artması ile ağrılar artmaktadır. Birçok hasta bu nedenle hareket edemez duruma gelmektedir.

Soğuğa çıkıldığında ilk nefes burundan alınmalıdır. Çünkü burun ile alınan hava burunda filtre edilir, ısıtılır, nemlendirilir ve hava temizlenir. Eğer bu şekilde nefes alınmazsa veya mümkün olmazsa soğuk algınlığı ve diğer hastalıklar başlar.

Soğuk havalar romatizmal ve otoimmun(alerjik) hastalıklar için çok acımasızdır. Her ileri yaş insanın, kas ve eklem hastalığı olma olasılığı yüksektir. Soğuk hava hareket için kaslara gerekli olan enerjiyi azaltır. Çünkü var olan enerji bedenin ısınması için kullanır. Bedenin katılığı bundan dolayıdır.

Ayrıca soğuğa alerjisi ve Reyno sendromu(el ve ayak parmakları, burun ve kulaklardaki damarları etkileyen bir hastalık) olan hastaların durumu önemli ölçüde ağırlaşır.

Bu tür durumlarda tedavi yaklaşımları değişiktir.

Alopatik tedavi yaklaşımların yan etkileri çok fazladır. Çünkü kas ve eklem hastalıkların tedavisi uzun solukludur. Bu nedenle yan etkisi olmayan Homeopatik te3davi yaklaşımı en uygundur. Çünkü hiçbir yan etkileri yoktur.

Örneğin: Calcarea fluorica, Secale cornutum, Silicea ve Calcarea carbonica gibi homeopati remedileri uzun süre kullanılabilir.

Dr. Ali Özgür diyor ki:”Bilgi, Sağlıklı yaşamanın temelidir”

Share
198 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+7 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • 10 Numara 5 yıldız yönetim!

  18 Eylül 2023 Yazarlar

       Babasının ani ve beklenmedik vefatı dolayısıyla, çok genç yaşta ticaretin göbeğinde kendisini bulan ve aldığı ticari terbiyeyle önce muhtarlığa 2 dönem soyunan ardından, Bursaspor yönetim kurulu üyeliğinde bulunan, hatta Bursaspor’a destek olabilmek adına bir tır bağışlayan, Bursaspor camiası içerisinde de ayrı bir yeri olan, MHP Kestel İlçe Başkanlığı yapan, ardından muhtarlık görevinden istifa ederek, siyasete MHP Kestel ve Büyükşehir Belediye meclis üyesi olarak devam eden, son yapılan yerel seçimlerde de, milletvek...
 • Sentez olmuş halkların vilayetidir Kerkük

  16 Eylül 2023 Yazarlar

       Sevgili okurlarım; Eğer çok boyutlu bir sorunla karşı karşıya iseniz o sorunu bütün boyutlarıyla ele alıp, kapsamlı bir çözüm bulmak zorundasınız. Eğer, çok boyutlu sorunun sadece bir parçasına odaklanarak bütününü çözmeye yeltenirseniz, kısır döngü içine düşersiniz, sorunu çözdüğünüzü zannederken kendinizde sorun olursunuz.      Bugün, yaşadığımız coğrafyada yaşayan toplumların maddi ve manevi sorunları iç içe geçmiştir, onun için bölge halklarının sorunları parça parça değil de, top yekün ele a...
 • CHP il kongresi

  15 Eylül 2023 Yazarlar

        Değerli Okuyucular,       Kadirşinas  Dostlar.       Kanaatimce bu hafta sonu, 17 Eylül 2023 Pazar günü, Atatürk kongre ve kültür merkezinde yapılacak olan CHP il kongresi Bursa’mız siyaseti ve hatta ilçemiz Kestel siyasetinin bence belirleyen bir aktivitesi olacaktır diye düşünüyorum. Kaybedilmiş Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin, demoralize olmuş millet ittifakının taraflarının yine yeniden ilimizde seçmelerin umutlarının yenilenmesi olacaktır.  &...
 • 101 YIL ÖNCE

  02 Eylül 2023 Yazarlar

       Evet… Tam 101 yıl önce Ordunun durumu iyi değil, askerin çoğunda ayakkabı yok yalın ayak, geceler soğuk, kaput, iç çamaşırı yok, yeterli suyu yok, süngüsü yok, süvarilerin kılıcı yok.      Köyde, kentte çocuklarını cepheye göndermiş anne, babaların unu, şekeri, Tuz’u, bezi yok, kaynamış mısırla, kavrulmuş buğdayla karınlarını doyurduğu günler, İstanbul’da bile açlıktan can vermiş bir sürü insan cesedi var çöplüklerde.      Birinci dünya savaşı galipleri Osmanlı’ya Sevr anla...