logo

MECLİS BAŞKANI KİM OLACAK

osman fahri
Sevgili Dostlar;
AKP’ye, vatandaş tokadı sağlam vurdu vurmasına da, ne hikmetse bu partideki 13 yıldır yapılan yolsuzluk ve hırsızlıkların hesabını soracağız diyerek % 60 oy alan üç parti, bunu bir türlü beceremiyor ve inanın hepsi AKP’ye çalışıyor.
Bu zihniyetle AKP’nin adayı İ.Yılmaz sallana sallana meclis başkanı olur göreceksiniz nasıl mı, şöyle: ilk iki turda beklendiği gibi 367 sayısını kimse bulamadı, şimdi son turdan bir önce AKP’nin 60 milletvekili HDP’nin adayı Dengir Mir Fırat’a oy vererek, Fırat’ın oy sayısını 140’a yükseltecek, Deniz Baykal’ı devre dışı bırakıp, son tura Yılmaz ve Fırat’ı sokacak. Son turda ise 60 AKP milletvekili kendi adayını destekleyerek İ.Yılmaz’ı meclis başkanı yapacaktır.
Burada MHP, kesinlikle Deniz Baykal’a destek vererek bu oyunu bozmalı, son turda HDP’nin de vereceği destekle Deniz Baykal, meclis başkanı olmalı. Ancak, bu şekilde AKP’ye ilk tokadı vurabilirsiniz ve vurmalısınız da. Çünkü, size oy veren bu halka böyle bir borcunuz var.
Bütün bunlar ortadayken Bahçeli, şöyle diyebiliyor, HDP sn.Baykal’a destek verirse biz vermeyiz. Sevgili dostlar Bahçeli’nin dürüstlüğüne ve devlet adamlığına söylenecek bir söz yok. Fakat, Bahçeli’den asla siyaset adamı olmaz, olmadı da zaten. Acilen MHP’nin başından ayrılmalı diye düşünüyorum. Çünkü, arkasında MHP’ye 2-3 puan daha katacak çok değerli insanlar var. Bu gün şok bir haber daha Meral Akşener, gibi mükemmel bir insan meclis başkan vekilliği görevinden alındı, yerine Koray Aydın getirildi. Daha doğrusu resmen harcandı, Koray Aydın bu görevi layıki ile yapar, tabi o deneyime sahip bir politikacı, sözümüz ona değil.
CHP–MHP–HDP Aklınızı başınıza toplayın, böyle hatalar yapmaya devam ederseniz sizi oraya getiren bu halk, yapılacak ilk seçimde baraj altına çekmesini de bilir, yazın bir kenara bunu!!!
SON SEÇİMİN GALİBİ KİM
Dostlar bir önceki yazımız da vatandaşlarımızın son seçimde AKP’ye verdiği mesajları anlatmıştık, bu haftaki yazımızda da İlçemiz Kestel’i 2011–2015 genel seçim sonuçlarına göre bir değerlendirelim.
2014 yılında yapılan yerel seçimlere hiç değinmeyeceğim, çünkü yapı olarak genel seçimlerle ayni şartlarda olmuyor, adaylar yerel seçimlerde partiden daha fazla oy alabiliyor Nilüfer’deki Bozbey örneği gibi.
Kestel’de 2011 genel seçiminde AKP=51,9 CHP=25,2 MHP=15,6 oy almıştı,
2015 son genel seçimde ise AKP=45,2 CHP=25,8 MHP=18,0 oy almıştı.
HDP 2011 deki seçimlere parti olarak katılmadığı için bu değerlendirmede olmadı.
AKP son 2015 seçiminde, Bursa genelde 11 puan oy kaybına uğruyor, Kestel’deki oy kaybı ise 6,7 puan
CHP ise, 2015 seçiminde Bursa genelde 3 puan artıyor, Kestel de ise ancak 0,6 puanda kalıyor bu artış.
MHP’ye gelince 2015 seçimlerinde, Bursa genelde oylarını 3,2 puan arttırırken, Kestel de ise 2 puan arttırabiliyor.
Dostlar, Dünyanın hangi ülkesinde olursa olsun iktidarda olan partiler kesinlikle oy kaybına uğrar, bu böyledir, buna karşılık muhalefette olanlar oylarını arttırır, bunun en güzel örneği Yunanistan’da yapılan son seçimlerdir. Bizim ülkemizde fizik kuralları ne yazık ki ters çalışıyor, bilhassa bizim CHP için, HDP’ye verilen desteği göz ardı edemeyiz, barajı geçmesi için ama ne olursa olsun orada kalmamalıydık.
Türkiye genelinde yaşanan bu durum ile Kestel’de yaşanan arasında fark yok, maalesef ilçemizde de bir türlü istenilen yere gelemiyoruz. Bu son seçimde, Nilüfer’de okul sorumlusuydum, işimi yapmaya çalışırken sonuçları da almaya çalıştım. Yaklaşık sonuçlar belli olunca sn. Kılıçdaroğlu, kesinlikle bir iki saat içinde istifa eder diye bekledim. Çünkü, oylarımızı arttıramazsam istifa ederim demişti. Ama olmadı, bu yaşananlar doğru şeyler değil dostlar, bir şeyler yıllardır iyi gitmiyorsa, istenen hedefe bir türlü varılamıyorsa, oylar iktidar bu kadar çamura batmışken artmıyorsa çekilmesini, bırakmasını bilmek zorundayız, bence büyüklük budur.
Bu Genel başkan içinde, Bursa içinde, Kestel içinde böyledir, böylede olmalıdır.
Kalın Sağlıcakla…

Share
187 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+8 = ?