logo

MEME KANSERİNDE ERKEN TEŞHİS HAYAT KURTARIR!

images
Meme kanseri tanısıyla sağlık kuruluşundan evinize döndüğünüzü düşünün. Aklınızdan binlerce şey geçecektir. Büyük ihtimalle kabullenmeyecek, neden ben, nasıl olur.. diyeceksiniz..Tedavisi var mı, ölecek miyim, iyileşecek miyim..Ailem,çocuklarım,hayatım ve başka başka şeyler..Mutsuzluk, yılgınlık, hüzün,.. Elbette kadını kadın yapan aklı, yüreği, emeği, hayata bakış açısıdır. Fakat meme kanseri tanısı konması kadın için; ‘’sağlığını, ekonomik gücünü, işini, bebeğini emzirme yeteneğini, beden imajını, vücudunun cinsel kimliğini oluşturan bir parçasını ya da tümüyle yaşamını yitirme olasılığıyla karşı karşıya kalması’’ anlamına geliyor. Erken teşhisle bütün bunları yaşamayabilirsiniz.

Meme dokusunda bulunan süt bezleri ve kanalları döşeyen hücrelerin, kontrol dışı olarak çoğalmalarına MEME KANSERİ denir. Meme kanserinde kitlelerin büyük bir kısmı ağrısızdır. Fakat şu belirtilerin görülmesi halinde mutlaka doktora başvurmak gerekir. Memede kitle, ağrı, akıntı, şekil bozukluğu, ödem, portakal kabuğu görünümü, meme ucunda pullanma,yara,çöküklük,koltuk altı lenf bezlerinde büyüme..

RİSK FAKTÖRLERİ
Kadın olmak (erkeklerde çok düşük oranda görülebilmektedir)
ileri yaşta olmak (40-50 yaş ve üzeri)
geçirilmiş kanser tedavisi (diğer meme)
ailede meme kanseri varlığı

İŞLEM YAŞ SIKLIK
Kendi Kendine Meme Muayene 18 yaş ve üzeri Ayda bir
Doktor Muayenesi 40 yaş ve üzeri Her yıl
Mamografi 40-50 yaş 2 yılda bir
50 yaş üzeri Yılda bir
(anne, kız kardeş, kız çocuğu)
bazı iyi huylu meme hastalıkları
östrogen hormonu: ilaç olarak kullanma,
erken yaş adet < 12 yaş, geç menopoz > 55 yaş
ilk doğumun geç olması >30 yaş
yağlı diyet
Meme kanseri vakaları dünyada ve Türkiye’de her yıl artış göstermeye devam ediyor. Meme kanserinden korunmak için erken teşhis yöntemlerinin kullanılmasında kesinlikle fayda var. Nedir bu yöntemler? Birincisi 20 yaşından itibaren ayda bir kez kendi kendine meme muayenesi yapmak, ikincisi 40 yaşından itibaren her yıl hekim tarafından meme muayenesinin yapılması, üçüncüsü 40-50 yaş arasında 2 yılda bir ve 50 ve üzeri yaşlarda yılda bir mamografi çekimi yaptırmak.
Kendi Kendine Meme Muayenesi, her kadının, sağlık personeline ihtiyaç duymadan, evinde, kendi kendine yapabileceği basit tekniklerden oluşmaktadır. Fakat nasıl yapılacağını Aile Sağlığı Merkezinden Toplum Sağlığı Merkezinizden kolaylıkla öğrenebilirsiniz.
Mamografi çekimi bütün illerde bulunan KETEM (Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezi) lerde ücretsiz olarak yapılmaktadır. KETEM Sağlık Bakanlığına bağlı resmi bir kurumdur. Bursa’da KETEM, Osmangazi Muradiye Külliyesinde hizmet vermektedir.
Tanı konulduktan sonra kanser hastalığının durumuna göre cerrahi, kemoterapi(ilaç tedavisi), hormon tedavisi, radyoterapi (ışınla tedavi) şeklinde tedavi uygulanır.
Kansersiz bir dünya dileğiyle…
KESTEL TOPLUM SAĞLIĞI MERKEZİ

Share
204 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+8 = ?