logo

Memleket işi Gönül işi mi..?


Osman Fahri Ünal
osmanfahri@kestelyore.com

31 Mart yerel seçim tarihi yaklaştıkça, seçim atmosferi de olanca hızla yükseliyor.
Yaklaşık 1-2 aydan beri sahada olan Belediye Başkan adayları, rutin ziyaret ve gezilerini hemen hemen tamamlamış, bundan sonra kalan 9 günü de strateji değiştirerek değerlendirecekler.
Biliyorsunuz, seçimin kaderi bir gecede değişebiliyor.
Seçime katılacak siyasi partilerin genel politikaları, ülkenin Beka sorunu, ekonomik durumu, siyasi gelişmeler üzerinde kurgulanırken, Kestel’deki seçim süreci her zaman olduğu gibi, partiler ve adaylar şeklinde geçiyor.
Belediye başkan adayları, bu seçimde farklı yöntemlerle kendilerini kamuoyuna tanıtıyorlar.
Geçen yıllardaki seçimlerde, Belediye Başkan adayları gittikleri gezilere gazetecileri de davet edip, yaptıkları toplantılarda projelerini anlatırken de, rakiplerine de sallıyorlardı.
Şimdi öyle değil.
Belediye başkan adayları, gazete ve gazetecilerden uzak kalıp, kendilerini sosyal medyadan duyurmaya, tuttukları fotoğrafçı ile de kısa bir haber yaptırıp, bunu da “Gazetelerin gönlü kırılmasın” diye servis etmeyi tercih ediyorlar.
Seçimde en iddialı olan AKP ve CHP adayları, bu yöntemle bugüne kadar kampanyalarını yürüttüler.
Kalan 9 günü de, her halde böyle değerlendireceklerdir.
Seçim tarihi hızlı bir şekilde yaklaşıyor.
9 gün gibi kısa bir zaman kaldı.
Siyasi partiler ve adaylar gezilerini, seçim kampanyalarını hızlı bir şekilde sürdürüyor.
AKP “Belediye işi gönül işi” diyor ve “iktidarın gücü”nü de arkasına alarak.
Ana muhalefet ise, “Martın Sonu bahar” diyor.
İktidarın belediye başkan adayı hakkında, ortaya atılan iddialar tavan yapmış durumda.
“Ben 31 Mart’tan sonra konuşacağım” der gibi, Susmayı tercih ediyor şu ana kadar.
Kestel’in ve Bursa’nın son beş yılındaki neredeyse yapılanlarında imzası bulunan Önder Tanır’ın Belediyeciliği Gönül işi olarak yapacağını düşünemiyorum.
Eğer ki, samimiyse kendisi hakkında ortaya atılan bu iddialara yanıt vermek zorundadır.
Meclis Üyesi adayı Sinan Keleş, Önder Tanır’a hangi soruları yöneltmiş bir bakalım.
“Gönül Adamı kendi binasında sığınağı nasıl iş yeri yaptı..?”
“İmar komisyon başkanlığından neden istifa etti, ne kadar harçlık aldı..?”
“Şahsa münhasır imar çıkarmaya çalışan gönül adamı, oyunu ortaya çıkınca ‘kör müydünüz neye imza attığınızı bileydiniz’ mi dedi..?
“Gönül belediyeciliği diyen zat, Kestel sarı taksiler Bursa merkezine girmesin diyerek nasıl fikir sunmuştu..?
Gönül belediyeciliği diye boy boy fotoğraf veren zat..işçiyi tehdit edip, ‘seni işten attırırım’ diyerek nasıl gönül almış…?
Ortaya atılan bu iddialara bakarsak, Önder Tanır’ın işi oldukça zor.

Share
265 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+3 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Ekonomi kurmayları Bursa’da

  14 Haziran 2021 Yazarlar

        Esasen ben yazılarımda, genel bilgi ve ulusal ilgi konularından ziyade yerel ölçekte yazmak istiyorum. Gerçi yinede yerel kabul edilebilir bir konu. Özne Bursa idi.  Bursa’nın muhalefet gözünden bakılan ekonomik değerlendirilmesi ve çözüm önerileri anlatıldı.       Geçen hafta benim için özeldi. 4 ve 5 Haziran için önceden bilgilenmiştim, haberim vardı. Doğrudan Konularına hakim, uzmanlıkları bilinen iki akademisyen Prof. Dr. Hoca ve iki kıymetli Bürokrattan oluşan bir ekip olduğu...
 • Kurtuluş hak düzende

  14 Haziran 2021 Yazarlar

       Sevgili okurlarım. Kestel YÖRE’nin bundan önceki sayısında, köşe yazarımız Mustafa Ülker, kardeşim yazdığı makalede güzel bir değerlendirme yazısı yazmış.      Tespitlerinin hepsine katılıyorum.      Zira, hepsi çok doğru sözlerdir.      Fakat eksik bırakmış, “niye eksik bırakmış” sorusuna gelince; sayın Mustafa Ülker, var olan gerçeklerin doğru bir analizini yapmış, iyi niyetli bir şekilde bu durumla ilgili fikirlerini dile getirmiş, Türkiye’de dik d...
 • ŞİKE KUMPASI VE FETÖ

  14 Haziran 2021 Yazarlar

              FETÖ illeti devleti devlet yapan tüm ayakları kanser haline getirmişti. Bunlardan en önemlisi kuşkusuz yargıdır. Tüm ihanetlerini ve operasyonlarını yargı üzerinden gerçekleştirdiler. Son on yıla damga vuran, halkı kendi içinde ayrıştıran o dönem iktidarın da sonsuz destek verdiği bu örgüt birçok kirli operasyona imza attı. Balyoz, Ergenekon gibi kumpaslar güncelliğini yitirse de zaman zaman dönüp bu operasyonları hatırlamakta fayda var. Yargının silah olarak kullanılmasını, ba...
 • NE oluyor NELER oluyor

  31 Mayıs 2021 Yazarlar

        Değerli Okuyucular,       Kadirşinas  Dostlar;       Kafamız öyle karıştırıldı ki, rahatımız, huzurumuz darmadağın edildi. Kime inanacağız, kimi dinleyeceğiz bilemiyoruz.       İnancımız, umutlarımız yıkılıyor. Kendi mahallemizde şaşkın şaşkın dolanıyoruz.      Toplumsal bir travma yaşanıyor.        Hiç kimsenin yaşadığı hayattan memnun, mutlu olduğuna inanmıyorum. Bu belki varlıklı, zengin...