logo

Memleket işi Gönül işi mi..?


Osman Fahri Ünal
osmanfahri@kestelyore.com

31 Mart yerel seçim tarihi yaklaştıkça, seçim atmosferi de olanca hızla yükseliyor.
Yaklaşık 1-2 aydan beri sahada olan Belediye Başkan adayları, rutin ziyaret ve gezilerini hemen hemen tamamlamış, bundan sonra kalan 9 günü de strateji değiştirerek değerlendirecekler.
Biliyorsunuz, seçimin kaderi bir gecede değişebiliyor.
Seçime katılacak siyasi partilerin genel politikaları, ülkenin Beka sorunu, ekonomik durumu, siyasi gelişmeler üzerinde kurgulanırken, Kestel’deki seçim süreci her zaman olduğu gibi, partiler ve adaylar şeklinde geçiyor.
Belediye başkan adayları, bu seçimde farklı yöntemlerle kendilerini kamuoyuna tanıtıyorlar.
Geçen yıllardaki seçimlerde, Belediye Başkan adayları gittikleri gezilere gazetecileri de davet edip, yaptıkları toplantılarda projelerini anlatırken de, rakiplerine de sallıyorlardı.
Şimdi öyle değil.
Belediye başkan adayları, gazete ve gazetecilerden uzak kalıp, kendilerini sosyal medyadan duyurmaya, tuttukları fotoğrafçı ile de kısa bir haber yaptırıp, bunu da “Gazetelerin gönlü kırılmasın” diye servis etmeyi tercih ediyorlar.
Seçimde en iddialı olan AKP ve CHP adayları, bu yöntemle bugüne kadar kampanyalarını yürüttüler.
Kalan 9 günü de, her halde böyle değerlendireceklerdir.
Seçim tarihi hızlı bir şekilde yaklaşıyor.
9 gün gibi kısa bir zaman kaldı.
Siyasi partiler ve adaylar gezilerini, seçim kampanyalarını hızlı bir şekilde sürdürüyor.
AKP “Belediye işi gönül işi” diyor ve “iktidarın gücü”nü de arkasına alarak.
Ana muhalefet ise, “Martın Sonu bahar” diyor.
İktidarın belediye başkan adayı hakkında, ortaya atılan iddialar tavan yapmış durumda.
“Ben 31 Mart’tan sonra konuşacağım” der gibi, Susmayı tercih ediyor şu ana kadar.
Kestel’in ve Bursa’nın son beş yılındaki neredeyse yapılanlarında imzası bulunan Önder Tanır’ın Belediyeciliği Gönül işi olarak yapacağını düşünemiyorum.
Eğer ki, samimiyse kendisi hakkında ortaya atılan bu iddialara yanıt vermek zorundadır.
Meclis Üyesi adayı Sinan Keleş, Önder Tanır’a hangi soruları yöneltmiş bir bakalım.
“Gönül Adamı kendi binasında sığınağı nasıl iş yeri yaptı..?”
“İmar komisyon başkanlığından neden istifa etti, ne kadar harçlık aldı..?”
“Şahsa münhasır imar çıkarmaya çalışan gönül adamı, oyunu ortaya çıkınca ‘kör müydünüz neye imza attığınızı bileydiniz’ mi dedi..?
“Gönül belediyeciliği diyen zat, Kestel sarı taksiler Bursa merkezine girmesin diyerek nasıl fikir sunmuştu..?
Gönül belediyeciliği diye boy boy fotoğraf veren zat..işçiyi tehdit edip, ‘seni işten attırırım’ diyerek nasıl gönül almış…?
Ortaya atılan bu iddialara bakarsak, Önder Tanır’ın işi oldukça zor.

Share
292 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+2 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Atamalar Şaşırtıyor!

  16 Ekim 2021 Yazarlar

       İlçemizde yerel seçimler bitmiş, seçim çalışmaları süresince Tarikat tarafından Önder Tanır’ın yanına verilen Recep Alper Çelik, görevini tamamlamış ve Tanır’da belediye başkanı seçilince, Rıfat Amil’in yerine Özel Kalem Müdürü olarak Çelik’i atamıştı.      Ve akabinde de “Kestel Belediyesi Menzil tarikatı tarafından mı yönetiliyor?” sorusu akıllarda yer edinmişti.      TÜMSİAD tarafından desteklenen Recep Alper Çelik, 2015 Milletvekili seçimlerinde de AKP’den aday adayı ol...
 • YERLİ VE MİLLİ ÖYLE Mİ !!!

  15 Ekim 2021 Yazarlar

       Yıllar önce bu garantili projeler başlarken, “kimsenin cebinden bir lira çıkmayacak” denmişti hatırlayın dostlar, hazineden ödenen bu geçiş, uçuş, hasta garantili paralar kimin cebinden çıkıyor acaba tam bir komedi. Bu kara deliklere bir yenisi daha ekleniyor Çanakkale köprüsü ve Ulaştırma bakanı bu köprünün geçiş fiyatını açıkladı 15 Euro yanlış duymadınız 15 Euro.      Bu köprünün yapım maliyeti 1,8 milyar Euro olarak hesaplanmış ve yıllık 16 milyon 425 bin araç geçiş garantisi verilmiş yapan ...
 • Şirin görünmenin bedeli mi 100 bin lira..?

  11 Ekim 2021 Yazarlar

       Milyarlarca geliri olmasına rağmen, adı her zaman yolsuzlukla anılan, hiçbir fırsatı kaçırmayıp, vatandaşlara sürekli iban numarası veren Kızılay, Kestel belediyesinden de 100 bin liralık nakdi yardım istemiş.      Ekim ayı meclisine geldi konu.      CHP ve İyi Parti doğru olanı yaparak, “Hayır” oyu kullandılar.      Ama, her zamanki gibi bir acelesi vardı Önder Tanır’ın, konuyu hemen oylatıp, biran önce gündeminden düşürmek istiyordu.   ...
 • DİKTATÖR REFLEKSİ HÜKÜMETLERE Mİ HAS?

  10 Ekim 2021 Yazarlar

  Siyasete ilişkin yorumlarımızda genelde hükümete yönelik eleştirilerimizi belirtiriz. Ülkeyi yöneten ve olanlardan sorumlu olan siyasi iktidar olduğundan bu durum çok doğal. Bugün ise doğrudan CHP ve CHP’de cisimleşmiş bir siyaset yapma biçiminden bahsedeceğiz. Belki görmüşsünüzdür. CHP’de Yüksek Disiplin Kurulu gibi önemli bir yerde üye olan, mesleği avukatlık olan Tuba Torun isimli bir hanımefendi. Fenerbahçe Stadı’nın Kadıköy merkezden taşınması ile ilgili bazı tweet’ler attı. Demokratik toplumlarda her konu tartışılabilir. Elbette bu fikri...