logo

20 Şubat 2023

MUHAFAZAKÂR


İbrahim Sanalp
ibrahim@kestelyore.com

Yeşil Karanlık isimli romanda, İngiltere’deki mezhep mücadeleleri anlatılır. Katolik mezhebinden, Anglikan mezhebine geçiş anlatılır. İngiltere’de günün şartlarına göre, güvenliği sağlamak için kaleler ve malikâneler inşa edilir. Surların içinde güvenlik sağlanır. Malikâne sahiplerine lord unvanı verilir. Lordlar hem güvenlik hem kralın yanında savaşmak için silahlı güç sahibi olurlar.

Kilise ve manastırların arazilerine, kral el koyar. Silahlı güç oluşturacak kişilere, bu el konulan araziler dağıtılır ve lord unvanı verilir. Ticaret ya da sanayiden para kazananlar, arazi satın alıp lord unvanı alırlar. Malikâne arazileri, köylülere kiraya verilip ekim dikim yapılır.

Malikâne sahiplerinin çocukları, başka malikâne sahiplerinin çocuklarıyla evlenirdi. Bu silahlı güce dayalı soylu zümreye: Kapitalist sistem kurulunca, muhafazakâr unvanı verildi. Burjuva sınıfı ve Muhafazakâr sınıfı: Sermaye sınıfını oluşturur. İşçiler ve köylüler: Emek sınıfını oluşturur.

İngiltere’de Lordlar Kamarası ve Avam Kamarası isimli iki meclis var. Lordlar Kamarası’na kral tarafından lordlar atanır. Avam Kamarası’na burjuvalar seçilir.

İngiltere’de Liberal Parti, Muhafazakâr Parti, İşçi Partisi var. Bu partiler, Avam Kamarası için yapılan seçimlere katılırlar. Dar bölge sistemine göre her bölgeden bir milletvekili seçilir. Başbakan ve hükümet üyeleri, Avam Kamarası’nda seçilir. Liberal Parti ve Muhafazakâr Parti sağ-sermaye yanlısıdır. İşçi Partisi, sol-emek yanlısıdır.

Muhafazakâr kelimesi, arazi ve bina gelirleriyle geçinen zümreyi belirtir. Siyasi partiye oy veren seçmen, siyasi partinin seçmeni olur. Siyasi parti programıyla propaganda yapılır. Propagandadan etkilenen parti seçmeni oluşur. Siyasi parti seçmeyen kişiler, kararsız seçmen olur.

Muhafazakâr kelimesi, dindar anlamında kullanılıyor. Bu durum, bir tercüme hatası olsa gerek. Emek-sermaye bütünlüğü, serbest piyasayı oluşturur. Emek, sol olur. Sermaye, sağ olur. Siyasi partiler, emek-sermaye ayrımına göre, yerini belirtir.

İngiltere, demokrasinin beşiği kabul edilir. İngiltere’de düşünce özgürlüğü vardır. Davranış sınırlanır ya da yasaklanır. Türkiye’de düşünce sınırlaması ya da yasaklanması var. Davranış sınırlaması ya da yasaklanması da var. Düşüncenin serbest olması gerekir.

Kapitalist sistemde, bilgi ikiye ayrılır. Bilgi, dini bilgi ve dünya bilgisi olarak ikiye ayrılır. İki doğru kuralı, kabul edilmiştir. Dini bilgi, kendi kurallarına göre doğrudur. Dünya bilgisi, kendi kurallarına göre doğrudur. Dini bilgide, mucize vardır. Dünya bilgisinde, dünyanın kuralları vardır. Dini bilgi, inanarak öğrenilir. Dünya bilgisi, sorgulanarak öğrenilir.

Türkiye’de CHP, İşçi Partisi, HDP emek-sol parti olduğunu belirtiyor. Diğer siyasi partiler, emek-sermaye ya da sol-sağ ayrımındaki yerini belirtmiyor. Bu bir kuralsızlık durumudur. Kurallara uymak gerekir.

Seçmen, oy verdiği siyasi partinin, enflasyona çözüm getirmediğini görünce: Hayal kırıklığı yaşıyor. Bu hayal kırıklığında, emekçilerin fakirleşmesi etkili oluyor. Emekçilerin, emekten yana olan siyasi partilere oy vermesi gerekir.

Enflasyonu önlemek için kayıtlı ekonomi gerekir. Kayıtlı ekonomi yeterli olmazsa, servet vergisi gerekir. Vergi gelirleriyle oluşan bütçeden her vatandaşa pay verilmesi gerekir. Aile sigortası için vergi gelirlerinden kaynak oluşturulur. Herkesin karnı tok, sırtı pek olur.

Share
165 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+2 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • 10 Numara 5 yıldız yönetim!

  18 Eylül 2023 Yazarlar

       Babasının ani ve beklenmedik vefatı dolayısıyla, çok genç yaşta ticaretin göbeğinde kendisini bulan ve aldığı ticari terbiyeyle önce muhtarlığa 2 dönem soyunan ardından, Bursaspor yönetim kurulu üyeliğinde bulunan, hatta Bursaspor’a destek olabilmek adına bir tır bağışlayan, Bursaspor camiası içerisinde de ayrı bir yeri olan, MHP Kestel İlçe Başkanlığı yapan, ardından muhtarlık görevinden istifa ederek, siyasete MHP Kestel ve Büyükşehir Belediye meclis üyesi olarak devam eden, son yapılan yerel seçimlerde de, milletvek...
 • Sentez olmuş halkların vilayetidir Kerkük

  16 Eylül 2023 Yazarlar

       Sevgili okurlarım; Eğer çok boyutlu bir sorunla karşı karşıya iseniz o sorunu bütün boyutlarıyla ele alıp, kapsamlı bir çözüm bulmak zorundasınız. Eğer, çok boyutlu sorunun sadece bir parçasına odaklanarak bütününü çözmeye yeltenirseniz, kısır döngü içine düşersiniz, sorunu çözdüğünüzü zannederken kendinizde sorun olursunuz.      Bugün, yaşadığımız coğrafyada yaşayan toplumların maddi ve manevi sorunları iç içe geçmiştir, onun için bölge halklarının sorunları parça parça değil de, top yekün ele a...
 • CHP il kongresi

  15 Eylül 2023 Yazarlar

        Değerli Okuyucular,       Kadirşinas  Dostlar.       Kanaatimce bu hafta sonu, 17 Eylül 2023 Pazar günü, Atatürk kongre ve kültür merkezinde yapılacak olan CHP il kongresi Bursa’mız siyaseti ve hatta ilçemiz Kestel siyasetinin bence belirleyen bir aktivitesi olacaktır diye düşünüyorum. Kaybedilmiş Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin, demoralize olmuş millet ittifakının taraflarının yine yeniden ilimizde seçmelerin umutlarının yenilenmesi olacaktır.  &...
 • 101 YIL ÖNCE

  02 Eylül 2023 Yazarlar

       Evet… Tam 101 yıl önce Ordunun durumu iyi değil, askerin çoğunda ayakkabı yok yalın ayak, geceler soğuk, kaput, iç çamaşırı yok, yeterli suyu yok, süngüsü yok, süvarilerin kılıcı yok.      Köyde, kentte çocuklarını cepheye göndermiş anne, babaların unu, şekeri, Tuz’u, bezi yok, kaynamış mısırla, kavrulmuş buğdayla karınlarını doyurduğu günler, İstanbul’da bile açlıktan can vermiş bir sürü insan cesedi var çöplüklerde.      Birinci dünya savaşı galipleri Osmanlı’ya Sevr anla...