logo

23 Aralık 2021

MUTLU OLMAK


İbrahim Sanalp
ibrahim@kestelyore.com

Coşku ve huzursuzluk, birbirinin zıttı olur. Suçlama ve itibar, birbirinin zıttı olur. Özgürlük ve sorumluluk, birbirini tamamlar. Özgürlük anıtı gibi, sorumluluk anıtı da olmalı… Farklılıkların eşitliğinde, farklı olanlar birbirini tamamlar. Açık bir eldeki farklı beş parmak, birbirini tamamlar.

Çevremdeki insanları mutlu etmek için ne yaptım? Sorusunu kendimize sormalıyız. Mutlu olmak, takım çalışmasına ve iş birliğine dayanır, rekabete değil!

Çevremizdeki insanlara iltifatlarda bulunalım. Olumlu davranışlar karşısında memnuniyetimizi ifade edelim. Karşılıklı olarak keyif alacağımız etkinliklere katılalım. Dostluğun ve mutluluğun sırrı, beraber iyi vakit geçirmektir.

Eleştiride, yapılmaması gereken davranışı ve yapılması gereken davranışı beraber: Sakin bir şekilde ifade etmek gerekir. Mutluluk için ilgi göstermek, etkin olmak, yapıcı olmak gerekir.

İnsanı tanıtan, davranışlarıdır. Davranışlarımıza diğer insanlar anlam verir. Dikkatli ve iyi dinleyici olmak gerekir. Sevgi ve saygı, davranışlarla belirtilir. Olumsuz davranışı, olumlu davranışa dönüştürmek gerekir. Olumsuz düşünmek ve olumlu düşünmek, birbirinin zıttı olur. Bir bütün oluşturur. Bu bütünlük, düşünceyi geliştirir.

Toplumda iş birliği ve uzlaşma, bireyleri birbirine yakınlaştırır. İletişim, bilgi değişimi sürecidir. Söz, mimik, jest iletişim aracıdır. İletişim araçları, şekil belirtir. İletişimin diğer özelliği, içeriktir. İletişim, şekil ve içerik bütünlüğü olur.

Genelleme yapmak, gerçeklerden uzaklaşmak olur. Kimse her zaman yüzde yüz doğru değildir. Özel açıklama gerekir. Ayrıntıyı belirtmek gerekir. Gerçek ayrıntıda gizlidir, denir. Hareketin, davranışın eleştirilmesi uygun olur.

Söylenen, nasıl söylendiği kadar önemli olur. Senli cümleler yerine benli cümleler kullanmayı öğrenmek gerekir. Suçlamak yerine, yardım istemek yerinde olur. Örnek: Bana yardım eder misiniz? Size nasıl yardımcı olabilirim?

Hatalı davranışı bırakıp doğru davranışı öğrenmek gerekir. Özürler, kelimelerdir. Hareketler, kelimelerden daha etkilidir.

Şu an yapılan olumsuz davranışı belirtmek yerine, yapılması istenen olumlu hareketi belirtmek gerekir. Eleştiriyi, olumlu sözlerin arasına yerleştirmek gerekir. Buna sandviç metodu denir. Yapılanın olumsuz ve olumlu yönlerini beraber belirtmek gerekir.

Eleştirmek, teorik ve pratik bilgi öğrenmeyi içerir. Olumsuzluğu belirtmek yerine, gelecekte olumlunun yapılması belirtilir. Gereksiz eleştiri yapmak yerine, olumsuz yapılanı görmezliğe gelmek gerekir. Yıkıcı eleştiri yerine, yapıcı eleştiri yapmak gerekir. Yapıcı eleştiri, öğretici sözlerle yapılır. Ders verici fıkralar anlatılır.

Betimleyici dil ile duygusal dil arasında fark vardır. Betimleyici dilde, ayrıntı belirtilerek olumlu davranış anlatılır. Olumlu anlamı olan kelimeler kullanılır.

Göründüğün gibi ol, olduğun gibi görün! Olduğun, göründüğün gibi sevilmek, iletişimde etkili olur.

Bilgi, öznel ve nesnel olarak ayrılır. Öznel bilgi, beyin-zihin- yoluyla oluşturulur. Nesnel bilgi, nesneleri inceleyerek oluşturulur. Mutlu olmak için hem öznel hem nesnel bilgi kullanılır.

Share
311 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+6 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • 10 Numara 5 yıldız yönetim!

  18 Eylül 2023 Yazarlar

       Babasının ani ve beklenmedik vefatı dolayısıyla, çok genç yaşta ticaretin göbeğinde kendisini bulan ve aldığı ticari terbiyeyle önce muhtarlığa 2 dönem soyunan ardından, Bursaspor yönetim kurulu üyeliğinde bulunan, hatta Bursaspor’a destek olabilmek adına bir tır bağışlayan, Bursaspor camiası içerisinde de ayrı bir yeri olan, MHP Kestel İlçe Başkanlığı yapan, ardından muhtarlık görevinden istifa ederek, siyasete MHP Kestel ve Büyükşehir Belediye meclis üyesi olarak devam eden, son yapılan yerel seçimlerde de, milletvek...
 • Sentez olmuş halkların vilayetidir Kerkük

  16 Eylül 2023 Yazarlar

       Sevgili okurlarım; Eğer çok boyutlu bir sorunla karşı karşıya iseniz o sorunu bütün boyutlarıyla ele alıp, kapsamlı bir çözüm bulmak zorundasınız. Eğer, çok boyutlu sorunun sadece bir parçasına odaklanarak bütününü çözmeye yeltenirseniz, kısır döngü içine düşersiniz, sorunu çözdüğünüzü zannederken kendinizde sorun olursunuz.      Bugün, yaşadığımız coğrafyada yaşayan toplumların maddi ve manevi sorunları iç içe geçmiştir, onun için bölge halklarının sorunları parça parça değil de, top yekün ele a...
 • CHP il kongresi

  15 Eylül 2023 Yazarlar

        Değerli Okuyucular,       Kadirşinas  Dostlar.       Kanaatimce bu hafta sonu, 17 Eylül 2023 Pazar günü, Atatürk kongre ve kültür merkezinde yapılacak olan CHP il kongresi Bursa’mız siyaseti ve hatta ilçemiz Kestel siyasetinin bence belirleyen bir aktivitesi olacaktır diye düşünüyorum. Kaybedilmiş Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin, demoralize olmuş millet ittifakının taraflarının yine yeniden ilimizde seçmelerin umutlarının yenilenmesi olacaktır.  &...
 • 101 YIL ÖNCE

  02 Eylül 2023 Yazarlar

       Evet… Tam 101 yıl önce Ordunun durumu iyi değil, askerin çoğunda ayakkabı yok yalın ayak, geceler soğuk, kaput, iç çamaşırı yok, yeterli suyu yok, süngüsü yok, süvarilerin kılıcı yok.      Köyde, kentte çocuklarını cepheye göndermiş anne, babaların unu, şekeri, Tuz’u, bezi yok, kaynamış mısırla, kavrulmuş buğdayla karınlarını doyurduğu günler, İstanbul’da bile açlıktan can vermiş bir sürü insan cesedi var çöplüklerde.      Birinci dünya savaşı galipleri Osmanlı’ya Sevr anla...