logo

16 Aralık 2021

Nefsinize uymayın


Mehmet Güler
mehmet@kestelyore.com

     Sevgili okurlarım; Sayın cumhurbaşkanı “ben faize karşıyım” diyor. Bu söz kulağa hoş geliyor. Ama, benim anlamadığım konu, sizin karşı olmanızın ülkede yaşanan ekonomik krizi çözmeye ne faydası var. Artık şu gerçeği görmek zorundayız, faizi düşürmenin veya yükseltmenin kronikleşmiş bu krizi çözmeye hiç bir faydası olmaz. Çünkü, baştan beri yanlış bir üretim modeli var, daha doğru bir deyişle üretimsizlik modeli var.

     Tarımda, hayvancılıkta, sanayide Türkiye gün be gün geriledi ve sonunda duvara tosladı, iflasın eşiğine geldi.

     İlk günden beri, ekonomide izlenen bu üretim dış  modelin sonunun iflas olduğunu söylüyordum. Fakat, sakalımız olmadığı için sözümüzü dinleyen yoktu. Bezirgan zihniyetli para babaları kolay yoldan para kazanıp, servetine servet katma alışkanlığından bir türlü vaz geçmiyorlar, zira bu para gözlerin kasalarını doldurmaktan başka bir dertleri yoktur. Türkiye toptan yok olsa hiç umurlarında değil.

     Peki ne yapmalı, yaşanan bu zor sürecin üstesinden gelmek mümkün değil mi, elbette mümkün.

     Diyeceksiniz bu nasıl olacak.

     Önce şimdiye kadar uygulanan yanlış uygulamayı tamamen bir kenara bırakılmalı.

     Planlı ekonomiye geçiş yapmaktan başka seçeneğimiz yoktur.

      Bu manada yapmamız gereken ne olmalı

     1.birinci öncelik üretime verilmeli.

     2. İkinci öncelik ihtiyaç için üretim yapılmaya verilmeli,yani para gözlerin cebi dolsun diye ihtiyaç olmayan ekonomik uygulamalardan kaçınmalı.

     3. Üretilen şeylerin fiyatı harcanan emeğe göre belirlenmeli, yani nasıl kazanıldığı belli olmayan paranın önü kesilmeli, zira Türkiye gayrı meşru yoldan para kazanmanın cenneti olmuş durumdadır, daha doğrusu gayrı meşru alanlara giden para kaynağının önü tavizsiz bir şekilde kesilmeli.

     4.insan kendi ihtiyacı için yaşam alanı oluştururken doğanın dengesini bozmamalı, diğer canlıların yaşam haklarına dikkat etmeli ve onlara zarar verip mağdur etmemeli. 

     Sonuç olarak söyleyeceğim şudur; nefsinize uymayın, nefsinize uymaya devam ederseniz, bir bütün olarak bu ülkeyi batağa götürürsünüz.

     O vakit sizde dahil hep beraber kaybederiz. Cahiliye düzeninde ısrar etmenin, yanlış yolda yürümenin sonu yoktur.

     Bir an önce doğru yola girin, hak düzene geçmeye gayret edin, zira kurtuluş hak düzendedir.

Share
475 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+6 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • 10 Numara 5 yıldız yönetim!

  18 Eylül 2023 Yazarlar

       Babasının ani ve beklenmedik vefatı dolayısıyla, çok genç yaşta ticaretin göbeğinde kendisini bulan ve aldığı ticari terbiyeyle önce muhtarlığa 2 dönem soyunan ardından, Bursaspor yönetim kurulu üyeliğinde bulunan, hatta Bursaspor’a destek olabilmek adına bir tır bağışlayan, Bursaspor camiası içerisinde de ayrı bir yeri olan, MHP Kestel İlçe Başkanlığı yapan, ardından muhtarlık görevinden istifa ederek, siyasete MHP Kestel ve Büyükşehir Belediye meclis üyesi olarak devam eden, son yapılan yerel seçimlerde de, milletvek...
 • Sentez olmuş halkların vilayetidir Kerkük

  16 Eylül 2023 Yazarlar

       Sevgili okurlarım; Eğer çok boyutlu bir sorunla karşı karşıya iseniz o sorunu bütün boyutlarıyla ele alıp, kapsamlı bir çözüm bulmak zorundasınız. Eğer, çok boyutlu sorunun sadece bir parçasına odaklanarak bütününü çözmeye yeltenirseniz, kısır döngü içine düşersiniz, sorunu çözdüğünüzü zannederken kendinizde sorun olursunuz.      Bugün, yaşadığımız coğrafyada yaşayan toplumların maddi ve manevi sorunları iç içe geçmiştir, onun için bölge halklarının sorunları parça parça değil de, top yekün ele a...
 • CHP il kongresi

  15 Eylül 2023 Yazarlar

        Değerli Okuyucular,       Kadirşinas  Dostlar.       Kanaatimce bu hafta sonu, 17 Eylül 2023 Pazar günü, Atatürk kongre ve kültür merkezinde yapılacak olan CHP il kongresi Bursa’mız siyaseti ve hatta ilçemiz Kestel siyasetinin bence belirleyen bir aktivitesi olacaktır diye düşünüyorum. Kaybedilmiş Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin, demoralize olmuş millet ittifakının taraflarının yine yeniden ilimizde seçmelerin umutlarının yenilenmesi olacaktır.  &...
 • 101 YIL ÖNCE

  02 Eylül 2023 Yazarlar

       Evet… Tam 101 yıl önce Ordunun durumu iyi değil, askerin çoğunda ayakkabı yok yalın ayak, geceler soğuk, kaput, iç çamaşırı yok, yeterli suyu yok, süngüsü yok, süvarilerin kılıcı yok.      Köyde, kentte çocuklarını cepheye göndermiş anne, babaların unu, şekeri, Tuz’u, bezi yok, kaynamış mısırla, kavrulmuş buğdayla karınlarını doyurduğu günler, İstanbul’da bile açlıktan can vermiş bir sürü insan cesedi var çöplüklerde.      Birinci dünya savaşı galipleri Osmanlı’ya Sevr anla...