logo

29 Temmuz 2022

Neredeeennn Nereye…


Mustafa Ülker
musstafaulker@kestelyore.com

     Yıl; Bin dokuz yüz elli iki bir kaç iyi düşünen insan Cavit  başkanın önerisi ve niyetiyle harekete geçiyor  ve  o günlerin heyecanı, küçücük bir yerleşim yeri olan Kestel nahiyemizde, bir spor kulübü kuruyorlar.

     O günler de gençleri, gelecekleri olan yavrularını kötü alışkanlıklardan korumak,sosyalleşmelerini, arkadaşlıklarını, kardeşliklerini güçlendirmek istiyorlar. Karapınar bölgesine giden yol üzeri,  bugünkü  organize sanayi bölgesi olan meradaki  top sahası  olan yerde sportif olarak futbol faaliyetlerine başlanıyor. Çilek kokuları ve tarlaları arasında başlayan bu aksiyon ÇİLEKSPOR adını alıyor ve kulüpleşiyor.

     O  yıllarda  amatör  ruhla  oynanan  futbolda  ÇİLEKSPORun başarılı gençleri Bursa’da bölgede ses getiriyor, futbol camiasının dikkatlerini çekiyorlar.  Biranda rakiplerinin korktukları, çekindikleri bir takım oluyorlar.  Futbol takım işi, ekip ruhu oluşmadan başarılı olunmuyor.  Çilekspor İsimlerinin önüne veya siz ardına deyin EFSANE adı da yakıştırılıyor.  Bursa Merinos stadında çeşitli kulüplerle yapılan karşılaşmalarda 2000 nüfuslu Kestel’in takımı,5-6 bin taraftarla türbinlerinde galibi oluyor.Çünkü centilmence çok iyi,çok güzel futbol oynuyorlar. Bursalı futbolseverlerin gönüllerinde taht kuruyorlar.

          Henüz Bursa’mızın futbol kulübü kurulmamış.  Biliyorsunuz; Bursa spor’un kuruluş tarihi   01 Haziran 1963.   Bursaspor’un  ana gövdesini oluşturan beş ana kulüp ana takımlar olan Akınspor,Acar idman yurdu, İstiklalspor,Demirspor ve Pınarspor ile boy ölçüşebilecek kalitede olan küçük  bir  köy  kulübü  olarak  müthiş  bir performasyon gösterdiğine inanmamız gereken Çilekspor’u kuran, emek sarf eden herkesi anmak, unutmamak zorundayız. Burada Çilekspora emek veren başta, başkan Cavit Özcan, müdür Ahmet öğretmen, Ali Balıkçı, Kooperatif memuru Ahmet bey, Ümmet  Demir, Aziz Ertan,  öğretmen  Hasan Pazband’ı ve diğer isimlerini  hatırlayamadıklarımıza  minnet  borçumuz  olduğunu unutmayalım  Hangi tarihte  ünvan değişikliği oldu bilmiyorum, hatırlamıyorum.   Ama, aktif  olarak  belediyenin  desteğini  hissettiği  90’lı yıllarda değişiklik olmuştur sanırım.

   Sonrasında, bölge insanlarının daha bir özveri ile sahiplendiğini  söylemeliyiz.   Çünkü, bugün Yenimahalledeki Evliya tarlası denilen yerde şehir stadyumu  oluşturuldu sanıyorum. Yönetim ve idaresi İlçe Gençlik Spor müdürlüğümüz ve dolayısı  ile  bakanlığa aittir.   Keşke  zamanında Kestel spora bırakılsaymış.Yeri gelmişken ifade edeyim.Benimde  Belediye Meclis Üyesi olduğum 2004-2009 döneminde Yener Acar başkana bu isteğimi anlatamadım. Çok farklı düşünüyorduk. Ben Kestel’in çocuklarının aidiyet ruhunun beslenmesi  için  bir  sosyal  tesis, Kestel spora   ait   bir   Spor  tesisinin  gereğini anlatamadım, inandıramadım.

Eksikliği büyük bir kayıp.  60 yılların  forvet  golcüsü Abdullah  Orhan ağabey’in de  ifadesiyle de  büyük  bir  eksiklik  olduğunu kabul ettik. Çözülecek,  çözülmesi  gerekli  diye düşünüyorum.  (Bu detay bir yazı konusu, özel olarak yazacağım)

     İşte Efsane takım  Bursa ATATÜRK  STADYUM’unda  bir  müsabaka öncesi görünüyor.Soldan sağa ayaktakiler Osman Güneş(Dozer),Remzi, Kaleci Levent, Rahmi Özkan(Sermeli), Hüseyin Pehlivanoğlu,  Nazmi Özcan(Kulübçü) Oturanlar: İsmail Güneş (Çıta),Hüseyin Durmuş(Müdür) (Solaçık), Abdullah Orhan(Sağaçık),  Arap  Mustafa (Gazeteci),  Ahmet Dönmez. (Fotoğraf Yılı; 1970’ler olmalı)

      Kestel Belediye Gençlik ve Spor Kulübü’nü yazmaya devam edeceğim, düşüncelerimi, hayallerimi, önerilerimi paylaşacağım.

      Gününüz neşeli bereketli geçsin.

Share
280 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+7 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • 10 Numara 5 yıldız yönetim!

  18 Eylül 2023 Yazarlar

       Babasının ani ve beklenmedik vefatı dolayısıyla, çok genç yaşta ticaretin göbeğinde kendisini bulan ve aldığı ticari terbiyeyle önce muhtarlığa 2 dönem soyunan ardından, Bursaspor yönetim kurulu üyeliğinde bulunan, hatta Bursaspor’a destek olabilmek adına bir tır bağışlayan, Bursaspor camiası içerisinde de ayrı bir yeri olan, MHP Kestel İlçe Başkanlığı yapan, ardından muhtarlık görevinden istifa ederek, siyasete MHP Kestel ve Büyükşehir Belediye meclis üyesi olarak devam eden, son yapılan yerel seçimlerde de, milletvek...
 • Sentez olmuş halkların vilayetidir Kerkük

  16 Eylül 2023 Yazarlar

       Sevgili okurlarım; Eğer çok boyutlu bir sorunla karşı karşıya iseniz o sorunu bütün boyutlarıyla ele alıp, kapsamlı bir çözüm bulmak zorundasınız. Eğer, çok boyutlu sorunun sadece bir parçasına odaklanarak bütününü çözmeye yeltenirseniz, kısır döngü içine düşersiniz, sorunu çözdüğünüzü zannederken kendinizde sorun olursunuz.      Bugün, yaşadığımız coğrafyada yaşayan toplumların maddi ve manevi sorunları iç içe geçmiştir, onun için bölge halklarının sorunları parça parça değil de, top yekün ele a...
 • CHP il kongresi

  15 Eylül 2023 Yazarlar

        Değerli Okuyucular,       Kadirşinas  Dostlar.       Kanaatimce bu hafta sonu, 17 Eylül 2023 Pazar günü, Atatürk kongre ve kültür merkezinde yapılacak olan CHP il kongresi Bursa’mız siyaseti ve hatta ilçemiz Kestel siyasetinin bence belirleyen bir aktivitesi olacaktır diye düşünüyorum. Kaybedilmiş Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin, demoralize olmuş millet ittifakının taraflarının yine yeniden ilimizde seçmelerin umutlarının yenilenmesi olacaktır.  &...
 • 101 YIL ÖNCE

  02 Eylül 2023 Yazarlar

       Evet… Tam 101 yıl önce Ordunun durumu iyi değil, askerin çoğunda ayakkabı yok yalın ayak, geceler soğuk, kaput, iç çamaşırı yok, yeterli suyu yok, süngüsü yok, süvarilerin kılıcı yok.      Köyde, kentte çocuklarını cepheye göndermiş anne, babaların unu, şekeri, Tuz’u, bezi yok, kaynamış mısırla, kavrulmuş buğdayla karınlarını doyurduğu günler, İstanbul’da bile açlıktan can vermiş bir sürü insan cesedi var çöplüklerde.      Birinci dünya savaşı galipleri Osmanlı’ya Sevr anla...