logo

19 Ocak 2022

Okul Öncesi Eğitim


İbrahim Sanalp
ibrahim@kestelyore.com

     Okul öncesi eğitim, oyun oynamak şeklinde uygulanır. Görsel bilgiyle desteklenir. Almanya ve Fransa gibi ülkelerin okul öncesi eğitimini anlatan bilgileri incelemek gerekir.

     Çocuğun öğrenme gücüne göre ve somuttan soyuta doğru anlatım yapılır. Oyun içinde bilgi verilir. Kuklalarla gösteri yapılır.

     Klaus Gebauer, Alman okul öncesi eğitim uzmanıdır. Almanya’da Din dersi ve Ahlak dersi ayrımı var. Din dersi, isteğe bağlı olur. Ahlak dersi mecburi olur. Din dersinde, dinin temel ilkeleri öğretilir. Tüm dinlerin ortak özelliklerini anlatan bilgiler verilir. Ahlak dersinde seküler-dünyevi- ahlak dersi verilir.

     Almanya, Fransa, İngiltere gibi ülkelerde okul öncesi din eğitimi yok. Okullarda 12 yaş itibariyle din eğitimi verilmesi benimsenir. Din dersi eğitimi, tüm dinleri ve inanışları kapsayan bir ders özelliğinde olur. Sadece bir dini öğretmeye yönelik dersler, çocuğun ve ailenin seçimine bırakılır. Ancak o zaman, birbirinin duygu ve düşüncelerine ve inançlarına saygılı, sağlıklı toplum bilinci oluşur.

     Almanya’da eğitim dili Almanca olur. Bütün dersler Almanca olur. Din eğitimi de Almanca olur.

     Dini bilgi ve dünya bilgisi bir bütün olur. Bütünün parçaları eşit olur. Dini bilgi ve dünya bilgisi eşittir. Dini bilgi, ibadet kurallarını içerir. Fetva, ibadet kuralları için verilir. Din görevlileri, ibadet kurallarıyla sınırlı görev yapar. Dünya bilgisi için fetva verilmez.

     İki doğru kuralına göre, dini bilgi, kendi kurallarına göre, doğru olur. Dünya bilgisi, kendi kurallarına göre, doğru olur. Dini bilgi, dünya bilgisini, kutsallaştırıp kabul eder.   Kutsallaştırma, dua ve nefesle yapılır. Besmele çekmek ve erkeklerin sünnet olması, bir kutsallaştırma olur.

     Dini bilgi, kutsal metinlerin içinden, ayetlerin çizdiği çerçeve içinden dünyaya bakar. Kıyas yapılır. Dünya bilgisi, beş duyu ile doğrudan dünyaya bakar. İnceleme, araştırma yapılır.

     Dini bilgi, inanarak öğrenilir. Dünya bilgisi, sorgulanarak öğrenilir. Dini bilgi ve dünya bilgisi, bir bütün olur. Birbirini tamamlar. Bu ayrıma bağlı olarak, inanmak ve sorgulamak birbirini tamamlar.

     Bir konuda, olumlu ve olumsuz düşünerek bilgi oluşturmak esastır. Bir konuda, dini bilgiye ve dünya bilgisine göre bilgi, ayrı ayrı oluşturulur.

     Max Weber, bilgiyi kutsal bilgi ve işlev bilgisi olarak ikiye ayırdı. Kutsal bilgi, inanarak öğrenilir. İşlev bilgisi, sorgulanarak öğrenilir. Böylece dini bilgi içindeki kutsanmış dünya bilgisi de anlaşılmış olur.

     Hegel, bilgiyi, idealizm ve materyalizm olarak ikiye ayırır. Karl Marks, bilgiyi, materyalizm ve idealizm olarak ikiye ayırır. Kant, bilgiyi, görünmeyenin bilgisi ve görünenin bilgisi olarak ikiye ayırır. Görünmeyenin bilgisine, numen denir. Görünenin bilgisine, fenomen denir.

     Laiklik, sekülerizm, bilgi felsefesi: Bilgi bütünlüğü olur. Laiklik, din işleri bilgisinin ve devlet işleri bilgisinin ayrılmasıdır. Sekülerizm, din işleri bilgisinin ve dünya işleri bilgisinin ayrılmasıdır. Bilgi felsefesi, altı bilgi türüne ayrılır. Günlük bilgi, teknik bilgi, dini bilgi, sanat bilgisi, bilimsel bilgi, felsefe bilgisi… Her bilgi türü, dünyaya bir bakış açısı olur.

Share
336 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+4 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • 10 Numara 5 yıldız yönetim!

  18 Eylül 2023 Yazarlar

       Babasının ani ve beklenmedik vefatı dolayısıyla, çok genç yaşta ticaretin göbeğinde kendisini bulan ve aldığı ticari terbiyeyle önce muhtarlığa 2 dönem soyunan ardından, Bursaspor yönetim kurulu üyeliğinde bulunan, hatta Bursaspor’a destek olabilmek adına bir tır bağışlayan, Bursaspor camiası içerisinde de ayrı bir yeri olan, MHP Kestel İlçe Başkanlığı yapan, ardından muhtarlık görevinden istifa ederek, siyasete MHP Kestel ve Büyükşehir Belediye meclis üyesi olarak devam eden, son yapılan yerel seçimlerde de, milletvek...
 • Sentez olmuş halkların vilayetidir Kerkük

  16 Eylül 2023 Yazarlar

       Sevgili okurlarım; Eğer çok boyutlu bir sorunla karşı karşıya iseniz o sorunu bütün boyutlarıyla ele alıp, kapsamlı bir çözüm bulmak zorundasınız. Eğer, çok boyutlu sorunun sadece bir parçasına odaklanarak bütününü çözmeye yeltenirseniz, kısır döngü içine düşersiniz, sorunu çözdüğünüzü zannederken kendinizde sorun olursunuz.      Bugün, yaşadığımız coğrafyada yaşayan toplumların maddi ve manevi sorunları iç içe geçmiştir, onun için bölge halklarının sorunları parça parça değil de, top yekün ele a...
 • CHP il kongresi

  15 Eylül 2023 Yazarlar

        Değerli Okuyucular,       Kadirşinas  Dostlar.       Kanaatimce bu hafta sonu, 17 Eylül 2023 Pazar günü, Atatürk kongre ve kültür merkezinde yapılacak olan CHP il kongresi Bursa’mız siyaseti ve hatta ilçemiz Kestel siyasetinin bence belirleyen bir aktivitesi olacaktır diye düşünüyorum. Kaybedilmiş Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin, demoralize olmuş millet ittifakının taraflarının yine yeniden ilimizde seçmelerin umutlarının yenilenmesi olacaktır.  &...
 • 101 YIL ÖNCE

  02 Eylül 2023 Yazarlar

       Evet… Tam 101 yıl önce Ordunun durumu iyi değil, askerin çoğunda ayakkabı yok yalın ayak, geceler soğuk, kaput, iç çamaşırı yok, yeterli suyu yok, süngüsü yok, süvarilerin kılıcı yok.      Köyde, kentte çocuklarını cepheye göndermiş anne, babaların unu, şekeri, Tuz’u, bezi yok, kaynamış mısırla, kavrulmuş buğdayla karınlarını doyurduğu günler, İstanbul’da bile açlıktan can vermiş bir sürü insan cesedi var çöplüklerde.      Birinci dünya savaşı galipleri Osmanlı’ya Sevr anla...