logo

Ortaya bir karışık..!

BİR TANITIM DERGİMİZ EKSİKTİ, O DA TAMAM
Geçtiğimiz hafta ilçemizde dağıtımına başlanan ve ne durumda olduğundan, kaç adet basıldığından haberimiz olmayan “Kestel” adında bir derginin dağıtımı gerçekleşmiş bulunmakta…
Gazeteci arkadaşımız Sinan Keleş’in de, geçen sayısında gündeme taşıdığı bu derginin oluşabilmesi için, Kaymakamlığımızın kaynakları, Kaymakamlığımızın Yazı İşleri Müdüresi ve beraberindeki birkaç kişi bu dergiye reklam toplayabilmek için epeyce bir mücadele ettiklerini gittiğimiz yerlerde duyuyor ve öğreniyoruz.
İzmir firması olan Ataj ajansın hazırlayacağı dergiye, “reklam verin” diye telefon açan bürokratları anlamakta zorluk çekiyoruz. Dergiye reklam veren birkaç işyeri sahibi ile görüştüğümde, “Esnaflık hayatımda, hiç yapmak istemediğim bir şeyi, bürokrasi baskısı yüzünden yapmak hiçde hoş değildi” diye cevaplıyorlar.
Kestel’e kalıcı bir hizmet yapılacakmış gibi lanse edilen, fakat içerisine bakıldığında büyük esnaf diye adlandırdığımız bazı kurumların reklamının olması ve İzmir firmasına, ilçemiz esnafının peşkeş çekilmesi bunu da devletin eliyle yapması hiç de kabullenilecek bir durum değildir.
Umarız, reklam veripte pişman olan esnaflar, kapılarına bir dahakine yardım için gelenlere, İzmir’li esnafları göstererek mesaj verirler..!
Gerçi öyle bir duyarlılık göremeyiz.
Bizimkisi umut olarak kalsın en azından…
KADIN BEDENİNDE SİYASET..!
Ülkemizin başına gelebilecek en büyük felaketlerden birisi, kuşkusuz Recep Tayip Erdoğan’dır…
Sayesinde, siyaset her geçen gün daha ahlaksız bir hal almaya devam ediyor. Ailelerin kaç çocuk yapacağını yönlendirmesinden tutunda, Kürtaja kadar, kadın bedeninin en mahrem köşelerine kadar siyaseti sokmuş durumda.
Her çarpıttığı gündemin ardından, ülkenin önemli kaynaklarının yandaşlara peşkeş çekildiğini bilmeyen yoktur. Bu Kürtaj meselesi kamuoyunda tartışılırken, birileri yine neyi götürüyor yakında kokusu çıkar…
Kendi çıkar ve menfaatleri için her türlü insani değer ve yargıyı, kullanan bu gibi zihniyetlerin halen iktidarda olmasını sadece, “tecavüzcüsüne aşık olan toplumun tercihi bunlar” diyerek, adlandırabiliriz.
Buna örnek olarak, şu hikayeyi anlatabilirim:
Vezirler huzura çıkmışlar:
– Padişahım, hazinede para kalmadı. Yeni vergilere ihtiyacımız var.
– eeee! ne vergisi koyalım?, demiş..
– Köprülere adam koyalım, geçenden bir akçe alsınlar!
Padişah, tamam demiş.
Aradan bir süre geçtikten sonra sormuş vezirlerine:
– Tepki var mı?
– Hiç bir tepki yok!
– iyi o zaman köprünün diğer tarafına adam koyun, çıkandan da bir akçe alsın! aradan bir süre geçmiş, padişah:
– Var mı şikayet?
– Yok!
Halkının tepkisizliğine kızan padişah, gürlemiş:
– Köprülerin ortasına da adam koyun, gelip geçeni becersin!
Aradan bir kaç gün geçmiş, halktan bir tepkinin olmamasına içerleyen padişah, çağırmış vezirlerini, halkı dinleyelim hele bir, demiş.
Gitmişler köye, padişah sormuş:
– Var mı şikayet?
Ses yok. padişah tekrar :
– var mı şikayet? şikayeti olan söylesin! diye gürleyince arkalardan cılız bir ses duyulmuş:
– Padişahım, o köprünün ortasındaki adam var ya!..
Eeee! demiş padişah bir umutla…
– Akşamları çok kalabalık oluyor, sıra uzuyor, eve geç kalıyoruz, bir adam daha koysanız…
İşte, bu konuma getirilen bir halktan yine de umudumuzu kesmiş değiliz…
FAHİŞ FİYAT UYGULAYAN ESNAFLAR..!
Ülkede yaşanan ekonomik krizden, kuşkusuz ilçemiz esnafları da büyük ölçüde etkilenmekte. Ama, ilçemizdeki bazı esnaflar sattıkları ürünleri yüksek kar marjı oranında sattığından dolayı, vatandaşlarımız haklı olarak Bursa’ya akın etmekte.
Bu konuda son olarak, gazetemize gelen bir şikayet ise şu konuda; Alaçam köyü muhtarı ilçemizdeki bir esnaftan 10 adet boru için muşur alır. Muşurların fiyatının Bursa’da 7 lira olduğunu öğrenen muhtar, aynı muşurları tane fiyatı olarak 15 liradan ilçe esnafımızdan aldığını ve faturayı keserken de, almamış olduğu ürünlerden dolayı faturanın 10 adet muşura denk getirildiğini görünce, aldığı malzemeyi ticaret ahlaksızlığından dolayı geri iade eder ve bu işyeri hakkında suç duyurusunda bulunacağını bizlere ifade eder.
Bu esnafımızın, 7 liralık malzemeyi 15 liraya satması elbette bizleri ilgilendirmez. Ama, yarın tutupta, ‘bizden alışveriş yapmıyor kimse’ diye yakınmasınlar…
Alaçam muhtarının bu konudaki hassasiyetine de katılıyoruz.
GÜNEŞİ DE Mİ SATTIN TAYYİP..!
Bugün Haziran’ın başı olmasına rağmen, halen yaz mevsimi gelmiş diyemiyoruz. İklimlerin değiştiği, güneşin kendisini sakladığı şu günlerde, paylaşım sitelerinde konuya farklı yaklaşanlarla dolu…
Bunlardan bazıları, “Yaz gelmiyor Güneşi de mi sattın Tayip”, “AKP ile birlikte ülke karabulutlara teslim oldu”, “Yaz Gelmeden Kış Geldi”, “Güneşi Özledik” gibi ifadelerle AKP iktidarına bir takım serzenişlerde bulunuluyor.
Acaba, “Güneşimizde AKP tarafından birilerine peşkeş mi çekildi” ne dersiniz..:)
FEODAL YAPI BAŞARI GETİRMEZ..!
İlçemizde, bir çok dernek ve siyasi parti maalesef ki, feodal yapısından kurtulamıyor. Bunun en son örneğini de, geçmiş günlerde daha yakından gördük. Akraba, arkadaş, ahbap-çavuş ilişkileriyle yapılan delege sistemleri ve sonucunda delegeyi yapan seçimi kazanır. Mantık bu şekilde ilerler ve böyle devam eder. Sistemin bu şekilde yürümesi, iktidar partileri için avantaj sağlar. Çünkü, muhalefet partileri değişime açık olmayınca, iktidar da atını her alanda rahatça koşturabiliyor. Muhalefet partileri de, muhalefet yaptıklarını sanarak kendi egolarını tatmin ederler…
İlçemizde de durum aynıdır.
Ciddi bir muhalefet olmadığı, kamuoyunca en çok konuşulan konuların başında gelmektedir.
İktidarın kayığına binenler, onun küreklerini çekmek zorundadırlar… Ötesi yok bence…
KESTELSPOR KONGRESİ…
Kestel Belediyespor’umuzun kongresi Kültür merkezimizde gerçekleştirildi. Tekrar başkanlığa getirilen Necmettin Hocayı ve yönetim kurulunu can-ı gönülden kutluyoruz.
Fakat, bana gelen şikayetlere göre, Kestel Belediyespor’un kongresi değil, sanki AKP’nin kongresi yapılmış gibi.
34 kişiden 30’unun AKP’li olması, herhalde bu tezi doğrular…
Umarız, bundan sonra daha hassas bir yönetim sergilenir de, bu düşüncelere kapılmayız…
Başarılar diliyorum…
OSMAN FAHRİ ÜNAL ve ŞAMPİYONLAR
Geçtiğimiz hafta, Kestel Şelale Dere Restaurantta Kestelspor’un eski başkanlarından Osman Fahri ÜNAL, 3. lige çıkan takımımıza ve o dönem görev yaptığı yönetim kurulu üyelerine yemek verdi.
Böyle ince bir düşünceyi ortaya koyup, gerçekleştirenlere tek kelimeyle helal olsun demekten başka, yapacak bir şey yok. Bazı yöneticilerin işleri dolayısıyla katılamadığı geceye yaklaşık 40 kişi iştirak etti. Osman Fahri Ünal burada yaptığı duygu yüklü konuşmasında, “480 takım arasında maddi olarak durumu en kötü olan biz olmamıza rağmen, guruplardan başarıyla çıkarak 3. lige çıktık. Bu büyük heyecanı ve mutluluğu bizlere yaşatan sizlere çok teşekkür ediyorum. Vermiş olduğunuz mücadele ve başarı asla unutulmaz, çok sağolun” dedi.
Gençlerde, “Yıllardan sonra bizleri hatırlayarak unutmayan değerli başkanımız Osman Fahri Ünal’a ve yönetim kuruluna teşekkür ederiz” dediler.

Share
196 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+3 = ?