logo

SGK’nın karşılamadığı ilaçlar neden yazılıyor?

Şu sıralar Kestel Devlet Hastanesinden şikayetler üst üste gelmeye başladı. Şehir Hastanesinin de Bursa’nın dışına taşınmasıyla birlikte, zor zamanlar yaşayan hasta ve hasta yakınları, bunlar yetmezmiş gibi, SGK tarafından karşılanmayan ilaçların doktorlar tarafından yazılmasına da ateş püskürüyorlar.

     Özellikle ilçemizdeki hastanede son zamanlarda en çok yazılan ilacın Fizik Tedavi bölümünde kullanılan bir aşı olduğundan bahsediliyor. Bu iğnenin de sayılı eczanelerde bulunduğu, satış fiyatının ise 500 – 600 TL arasında olduğu söyleniyor.

     İlaç firmalarının depolarında dahi bulunmayan bu iğnenin ilaç firması haricindeki insanlarca eczanelere pazarlandığı ifade belirtiliyor. İlaç, reçete ile değil de, neredeyse bir el ilanı görünümlü kağıt ile hastalara veriliyor ve eczanelerden temin edilmesi isteniyor. Geçici bir tedavi yöntemi olan bu uygulama, özellikle fizik tedavi doktorları tarafından tercih ediliyor. Dizi veya eklem yerlerindeki ağrı için SGK’nın karşılamadığı ilacı hastaya almaya mecbur bırakan bu doktorlar ilaç firmalarıyla ortak mı çalışıyor merak ediliyor.

Share
971 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+10 = ?