logo

11 Şubat 2019

SİSTEM


Sistem değişikliğinde, sistem yerine, yeni bir sistemin konması gerekir. Sistem, kurallara dayanır. Sistemin kurallarına göre hareket etmek gerekir. Duruma göre hareket, kuralsızlıktır. Toplumun her kesiminin içinde olduğu sistemi ve kurallarını oluşturmak gerekir. Toplum hayatı kurallara göre yaşanır.
Batıl inançların etkisinde yaşayanlar, yaptıkları hareketlerin zararını fark ettikleri zaman yanlış yaptıklarını anlarlar. Bu durum, yakınma ile dile getirilir. Hareketin değiştirilmesi gerekir.
Sanatçılar, halka sundukları rolleri ve rolünü yaptıkları tipler ile ilgisiz bir yaşantı sürdürebilirler. Halkın isteklerine duyarsız olabilirler. Bu durum, sanatçıyı halkın gözünde değersiz yapar.
Ülkeye ve vatandaşlara hizmet ile görevli olan kamu görevlilerini örgütlemek gerekir. Toplumu ve bireyleri düşünen kamu görevlilerini örgütlemek gerekir. Toplum yaşantısı örgütlenme demektir.
Toplumdaki bireylerin zorunlu ihtiyaçlarının sağlanması için sistem ve kuralların oluşturulması gerekir. Devlet, bütün vatandaşları kapsayan bir örgütlenmedir. Sosyal demokrasi, hem bir oy, hem zorunlu gelir sahibi olmayı anlatır.
Doğanın hareketlerinden korunmak için bilgili ve örgütlü olmak gerekir. Zorunluluk, bir doğa yasasıdır. Zorunluluk yasasına göre toplumun ve bireylerin örgütlenmesi gerekir. Doğanın hareketlerine karşı doğanın sunduğu olanaklar ile çözüm bulmak gerekir. Yakın çevrede bulunacak çözümlere öncelik vermek gerekir.
Lirik şiirde, şairin kendisi var. Destanda, insanlığın kaderini değiştiren bir kahraman var. Her tasvir, ikili bir durumdur. Söyleyen ile söylenilen şey veya söyleyen ile dinleyen bütünlüğüdür. Mantık, görünürler dünyasında yaşamamızı sağlar. Uzlaşmak için tartışmak gerekir. İnsanın tabiattan farkı akıllı olmasıdır. İnsan, bilen ve gören bir iradedir.
Anayasa kuralları, temel hukuk kurallarıdır. Tüm kurumları, makamları, kişileri bağlar. Bu kurallara uyulması zorunludur. Zorunluluk, bir doğa kuralıdır. Seçimlerde siyasi partiler arasında eşitlik olması için resmi araçların kullanılması sınırlanır. Yöneticiler, seçim çalışmalarında resmi araç kullanamazlar.
Türkçe, halk ozanları ve halkın sözleriyle ilerlemesini sürdürüyor. Dil, milli kimliğin temelidir. Yunus Emre, Pir Sultan Abdal, Köroğlu, Karacaoğlan, Dadaloğlu gibi şairler, millidir. Dilin gelişmesi için yapılan çalışmalar, toplumun aydınlanması için yapılan bir çalışmadır. Dil sevgisi, milli bir sevgidir.
Kapitalizmde arz-talep bir kuraldır. Arz ve talep piyasadaki fiyatları belirler. Üretim az ise fiyatlar artar. Üretim çok ise fiyatlar azalır. Dövize talep çok ve döviz arzı az ise döviz yükselir.
Sistem, kurallara uymayı gerektirir.

Share
196 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+10 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • TESPİH

  23 Kasım 2020 Yazarlar

  Tespih, Allah adını anmak-zikretmek- anlamı taşır. Tespih aynı zamanda, kutsal sözlerin tekrar edilmesini saymak için kullanılan bir aracın adı olur. Tespih taneleri, bir ipe dizilerek, tespih halkası oluşturulur.  Müslümanlar, otuz üç ya da doksan dokuz tespih tanesinden oluşan tespihler kullanırlar. Müslümanlar, namazdan sonra, tespih duası yaparlar. Otuz üçer defa, sübhânallah, elhamdülillâh, Allâhüekber sözlerini tekrar ederler. Budistler, yüz sekiz, Katolikler, altmış dört tespih tanesinden oluşan tespihler kullanırlar. Ortodoks Y...
 • Homeopati ile savunmamızı nasıl canlandırabiliriz?

  14 Kasım 2020 Yazarlar

  Homeopati, savunmamızı geliştirmek için harika bir müttefik olabilir Enfeksiyonlara yanıt verme yeteneği, temelde bağışıklık sistemimizin durumuna ve savunmalarımıza bağlıdır. Yemek, duygusal dengemiz ve yaşamsal alışkanlıklarımıza dikkat etmek, bağışıklığımızın düzgün çalışması için temel dayanaklardır. Homeopati ayrıca Savunmamızı geliştirmek için farklı eylem ve düzeylerde büyük müttefikimiz olabilir. Her doktor ve hastası, her bir vakada bu olasılıkları nasıl uygulayacaklarını bulmalı ve tanımlamalıdır. Homeopatik ilaçları...
 • DEPREM VE YAĞMACILIK

  13 Kasım 2020 Yazarlar

           İnsan özünde iyi midir kötü müdür sorusu, felsefenin sağlam tartışma alanlarından biri. Bu soruya belki herkes yaşadıkları üzerinden zaman zaman farklı cevaplar verebilir. Ülkemizin gerçeği olan deprem, her tekrar ettiğinde insanların enkaz altından canlı çıkmasına, hayatlarına geri dönebilmelerine dair umudumu 1999 depreminden kalan yağma hikayeleri gölgeler. Bu yağmacıların varlığı da insanın özünde iyi falan değil rezil bir yaratık olduğu fikrine iter beni.      &...
 • Suçlu onların batıl cahiliye düzenidir

  13 Kasım 2020 Yazarlar

       Sevgili okurlarım; Bir aydan fazla zamandır Tunceli ili Ovacık ilçesinin Yaka tarla köyündeyim. Köyde elektrik olmadığı için Elektrik ihtiyacını güneş paneli aracılığıyla karşılıyoruz. Bir kaç gündür hava yağmurlu olduğu için elektriksiz kaldık, onun için telefon, televizyon gibi araçlarımız devre dışı olmuş durumda ve Türkiye’deki önemli olaylardan haberdar değilim.      İzmir’de deprem olduğunu duydum. Fakat, ne derece bir tahribat yarattığı, can ve mal kaybı konusunda bilgim yok. Önemli oranda...