logo

11 Şubat 2019

SİSTEM


Sistem değişikliğinde, sistem yerine, yeni bir sistemin konması gerekir. Sistem, kurallara dayanır. Sistemin kurallarına göre hareket etmek gerekir. Duruma göre hareket, kuralsızlıktır. Toplumun her kesiminin içinde olduğu sistemi ve kurallarını oluşturmak gerekir. Toplum hayatı kurallara göre yaşanır.
Batıl inançların etkisinde yaşayanlar, yaptıkları hareketlerin zararını fark ettikleri zaman yanlış yaptıklarını anlarlar. Bu durum, yakınma ile dile getirilir. Hareketin değiştirilmesi gerekir.
Sanatçılar, halka sundukları rolleri ve rolünü yaptıkları tipler ile ilgisiz bir yaşantı sürdürebilirler. Halkın isteklerine duyarsız olabilirler. Bu durum, sanatçıyı halkın gözünde değersiz yapar.
Ülkeye ve vatandaşlara hizmet ile görevli olan kamu görevlilerini örgütlemek gerekir. Toplumu ve bireyleri düşünen kamu görevlilerini örgütlemek gerekir. Toplum yaşantısı örgütlenme demektir.
Toplumdaki bireylerin zorunlu ihtiyaçlarının sağlanması için sistem ve kuralların oluşturulması gerekir. Devlet, bütün vatandaşları kapsayan bir örgütlenmedir. Sosyal demokrasi, hem bir oy, hem zorunlu gelir sahibi olmayı anlatır.
Doğanın hareketlerinden korunmak için bilgili ve örgütlü olmak gerekir. Zorunluluk, bir doğa yasasıdır. Zorunluluk yasasına göre toplumun ve bireylerin örgütlenmesi gerekir. Doğanın hareketlerine karşı doğanın sunduğu olanaklar ile çözüm bulmak gerekir. Yakın çevrede bulunacak çözümlere öncelik vermek gerekir.
Lirik şiirde, şairin kendisi var. Destanda, insanlığın kaderini değiştiren bir kahraman var. Her tasvir, ikili bir durumdur. Söyleyen ile söylenilen şey veya söyleyen ile dinleyen bütünlüğüdür. Mantık, görünürler dünyasında yaşamamızı sağlar. Uzlaşmak için tartışmak gerekir. İnsanın tabiattan farkı akıllı olmasıdır. İnsan, bilen ve gören bir iradedir.
Anayasa kuralları, temel hukuk kurallarıdır. Tüm kurumları, makamları, kişileri bağlar. Bu kurallara uyulması zorunludur. Zorunluluk, bir doğa kuralıdır. Seçimlerde siyasi partiler arasında eşitlik olması için resmi araçların kullanılması sınırlanır. Yöneticiler, seçim çalışmalarında resmi araç kullanamazlar.
Türkçe, halk ozanları ve halkın sözleriyle ilerlemesini sürdürüyor. Dil, milli kimliğin temelidir. Yunus Emre, Pir Sultan Abdal, Köroğlu, Karacaoğlan, Dadaloğlu gibi şairler, millidir. Dilin gelişmesi için yapılan çalışmalar, toplumun aydınlanması için yapılan bir çalışmadır. Dil sevgisi, milli bir sevgidir.
Kapitalizmde arz-talep bir kuraldır. Arz ve talep piyasadaki fiyatları belirler. Üretim az ise fiyatlar artar. Üretim çok ise fiyatlar azalır. Dövize talep çok ve döviz arzı az ise döviz yükselir.
Sistem, kurallara uymayı gerektirir.

Share
224 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+6 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Lider Olmak

  28 Şubat 2021 Yazarlar

       2002’de Ak parti nasıl iktidar olmuştu. öncelik 3-Y hatırlayın yani Yolsuzluk – Yoksulluk - Yasaklar sloganı çokta iyi bir girişti ve önemli konulardı. Erdoğan’ın parmağındaki tek yüzük hikayesi, her kesimi çok etkilemişti ve devlette bir türlü iyi gitmeyen işler sık sık değişen hükümetler insanları bunalttı ve bir lider arayışına itti. Erdoğan ve AKP’nin bu samimi söylemleri umutları arttırdı ve ciddi bir destekle iktidar oldular. İlk başlarda güzel şeylerde yapıldı, tam umutlar bir kat daha artarken hatalar başladı, ...
 • GÖRDÜM HİSSETTİM

  28 Şubat 2021 Yazarlar

        Değerli Okuyucular,       Kadirşinas  Dostlar;       Yaklaşık beş aydır ziyaret vesilesi ve ilçemizde bulunan bazı firmalarımızın İhracaat imkanlarına destek olmak, kendimi de meşgul etmek amacıyla bulunduğum Amerika Birleşik Devletlerinden bu hafta döndüm.                     Gerçekten büyük bir tüketim pazarı olan Amerika Birleşik Devletlerinde pandemi v...
 • Adana’da Büyük Buluşma!…. Zabıta Müdürü Neden Görevden alındı?

  27 Şubat 2021 Yazarlar

       Audi A6 arabasını Kestel Belediye Başkanı Önder Tanır’a makam aracı olarak satan ve bu davranışıyla ilçe siyasetinin gündeminden düşmeyen Fatih Amil, daha sonrasında ilçe başkanlığı tarafından gurup sözcülüğünden alınmıştı.      İlçemiz tarihinde hiç yaşanmayan bu olay, birden herkesin gündemine oturdu.      Kimisi, Fatih Amil’in işlerinin bozukluğunu öne sürdü, kimisi de Önder Tanır’ın böyle yaparak, MHP gurubunu bir şekilde bağladığını söyledi.     ...
 • 16 Canımız son şehitlerimiz olsun

  26 Şubat 2021 Yazarlar

       Sevgili okurlarım;      Eğer bir coğrafyada insan öldürmenin çok fazla gerekçeleri varsa, o coğrafyada yaşayan toplumlarda cana kıymak rutin bir olay olur.      İnsan hayatı önemini kaybettiği noktada, başka sorunları konuşmanın bir anlamı yoktur.      Ben kendimi bildim bileli, islam coğrafyasında kan dökmek adeta sıradan bir olaydır.      Herkes kafasına göre bir neden buluyor, bu nedene göre öldürmesi gereken düşmanı oluyo...