logo

01 Aralık 2022

SİYASİ PARTİ SEÇMENİ


İbrahim Sanalp
ibrahim@kestelyore.com

Siyaset, devlet işlerini yönetme sanatıdır. Siyasi, siyasetle ilgili olanı belirtir. Siyasi parti, devletin yönetilmesiyle ilgili siyasal örgüttür. Seçmen, seçimde oy kullanma hakkı olan kişidir. Seçmen, tercih ettiği siyasi partiye oyunu verir.

Siyasi parti seçmeni olmak, demokrasinin bir kuralıdır. Siyasi parti, tüzüğü ve programıyla seçmene seslenir. Seçmen, siyasi partilerden birini tercih edip oy kullanır.

Demokrasinin, emek-sermaye bütünlüğünün: Serbest piyasayı oluşturması kuralı var. Emek, sol olur. Sermaye, sağ olur. Emek-sermaye ayrımına göre, siyasi partiler yelpazesi oluşturulur.  Sol parti, merkez sol parti, merkez parti, merkez sağ parti, sağ parti ayrımı yapılır. Sol parti ve merkez sol parti, emekten yana olur. Merkez parti, emek ve sermayeye aynı mesafede durur. Merkez sağ parti ve sağ parti, sermayeden yana olur.

Siyasi partileri ve programlarını takip eden seçmen: Siyasi partiler arasında tercih yapar. Tercih nedeniyle siyasi partiye oy veren seçmen vardır. Seçmen, tercihini değiştirip oy vermez ya da başka siyasi partiye oy verir. Siyasi parti seçmeni, kendi iradesiyle karar verir.

Günümüzde Meclis’te temsilcisi olan partiler var. Bu partilere oy veren seçmen var. Siyasal partiler yelpazesinde yerini belirten iki parti var. CHP merkez solda olduğunu belirtiyor. İşçi Partisi, sol parti olduğunu belirtiyor. Diğer siyasi partiler, siyasi partiler yelpazesindeki yerini belirtmiyor. Her siyasi partinin, siyasi partiler yelpazesindeki yerini belirtmesi gerekir.

Milliyetçi, ülkücü, muhafazakâr, seküler, mütedeyyin, dindar, sosyal demokrat, sol kesim, sağ kesim, Kemalist, Atatürkçü, ulusalcı seçmen ifadeleri kullanılıyor. Sol kesim seçmen, sağ kesim seçmen ve Kürt seçmen ayrımı yapılıyor.

Muhafazakâr seçmen ve seküler seçmen ayrımında: Muhafazakâr, dindar anlamında kullanılıyor. Seküler, dünyevi anlamında kullanılıyor. Sekülerizm, din işleri bilgisi ve dünya işleri bilgisinin ayrılmasıdır. Din işleri bilgisinin içinde kutsanmış dünya işleri bilgisi vardır. Seçmen, toplumdaki manevi değerlere göre yaşar. Dini değerler, gelenek değerleri, milli değerler: Manevi değerleri oluşturur. Muhafazakâr kelimesi, arazi ve bina geliriyle yaşayan bir zümreyi belirtir. Bu zümre, sermaye sınıfı içinde yer alır. Kelimelerin anlamı dışında kullanılması, bilgi karışıklığı yapar.

Adil düzen, önce ahlak gibi sloganlarla kendisini tanıtan siyasi partilerin: Siyasi partiler yelpazesinde yerini belirtmesi gerekir. Bu partilere oy veren seçmen: Oy verdiği partiyle isimlendirilir.

Emek-sermaye ayrımı, din işleri bilgisi-devlet işleri bilgisi ayrımı, Siyasi partilere oy veren seçmen ayrımı: Demokrasinin kuralıdır. Din işleri bilgisi, inanarak öğrenilir. Devlet işleri bilgisi, sorgulanarak öğrenilir. Sorunlar, din işleri bilgisi ve devlet işleri bilgisi bütünlüğüne göre çözülür. Slogan yerine, bütünü anlatmak gerekir.

Share
254 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+10 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • 10 Numara 5 yıldız yönetim!

  18 Eylül 2023 Yazarlar

       Babasının ani ve beklenmedik vefatı dolayısıyla, çok genç yaşta ticaretin göbeğinde kendisini bulan ve aldığı ticari terbiyeyle önce muhtarlığa 2 dönem soyunan ardından, Bursaspor yönetim kurulu üyeliğinde bulunan, hatta Bursaspor’a destek olabilmek adına bir tır bağışlayan, Bursaspor camiası içerisinde de ayrı bir yeri olan, MHP Kestel İlçe Başkanlığı yapan, ardından muhtarlık görevinden istifa ederek, siyasete MHP Kestel ve Büyükşehir Belediye meclis üyesi olarak devam eden, son yapılan yerel seçimlerde de, milletvek...
 • Sentez olmuş halkların vilayetidir Kerkük

  16 Eylül 2023 Yazarlar

       Sevgili okurlarım; Eğer çok boyutlu bir sorunla karşı karşıya iseniz o sorunu bütün boyutlarıyla ele alıp, kapsamlı bir çözüm bulmak zorundasınız. Eğer, çok boyutlu sorunun sadece bir parçasına odaklanarak bütününü çözmeye yeltenirseniz, kısır döngü içine düşersiniz, sorunu çözdüğünüzü zannederken kendinizde sorun olursunuz.      Bugün, yaşadığımız coğrafyada yaşayan toplumların maddi ve manevi sorunları iç içe geçmiştir, onun için bölge halklarının sorunları parça parça değil de, top yekün ele a...
 • CHP il kongresi

  15 Eylül 2023 Yazarlar

        Değerli Okuyucular,       Kadirşinas  Dostlar.       Kanaatimce bu hafta sonu, 17 Eylül 2023 Pazar günü, Atatürk kongre ve kültür merkezinde yapılacak olan CHP il kongresi Bursa’mız siyaseti ve hatta ilçemiz Kestel siyasetinin bence belirleyen bir aktivitesi olacaktır diye düşünüyorum. Kaybedilmiş Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin, demoralize olmuş millet ittifakının taraflarının yine yeniden ilimizde seçmelerin umutlarının yenilenmesi olacaktır.  &...
 • 101 YIL ÖNCE

  02 Eylül 2023 Yazarlar

       Evet… Tam 101 yıl önce Ordunun durumu iyi değil, askerin çoğunda ayakkabı yok yalın ayak, geceler soğuk, kaput, iç çamaşırı yok, yeterli suyu yok, süngüsü yok, süvarilerin kılıcı yok.      Köyde, kentte çocuklarını cepheye göndermiş anne, babaların unu, şekeri, Tuz’u, bezi yok, kaynamış mısırla, kavrulmuş buğdayla karınlarını doyurduğu günler, İstanbul’da bile açlıktan can vermiş bir sürü insan cesedi var çöplüklerde.      Birinci dünya savaşı galipleri Osmanlı’ya Sevr anla...