logo

14 Şubat 2022

SOL VE SAĞ


İbrahim Sanalp
ibrahim@kestelyore.com

     Sol ve sağ, tipik düşünme tarzıdır. “Sağ ve Sol: Bir Politik Ayrımın Anlamı” adlı kitapta, solcu ve sağcı kavramları açıklanır.

     Solcu, insanları ayıran şeylerden çok, onları birleştiren ortak şeyleri düşünen kişidir. Sağcı, bir insanı diğerlerinden ayıranın, onları birleştirenden politik olarak daha önemli olduğuna inanan kişidir. Solcu, bütünleştiricidir. Hedef, hakikati anlatarak, yazarak herkesi düşünmektir.

     Eleştiri ve sorgulama ile demokrasi olur. Sol ve sağ bütün olur. Sol, emek olur. Sağ, sermaye olur. Sol ve sağ, birbirini tamamlar.

     Toplumun bireyi olmak ve milletin vatandaşı olmak, bütün-parça iletişimini belirtir. Slogan, bütünün parçasını, bütünden ayırmaktır. Slogan, bütünün bir parçasını alıp yüceltmektir. Sağcı, slogan üretir. Solcu, bütünü ve parçasını beraber anlatır.

     Kalp gözü ve akıl gözü ile görmek bir bütündür. Kalp gözüyle hisler anlatılır. İnançlar belirtilir. Akıl gözüyle eleştiri ve sorgulama yapılır. Kalp gözüne, gönül denir. İnanmak ve sorgulamak, birbirini tamamlar. İnanmak ve sorgulamak bir bütün olur.

     Değer-eşdeğer ayrımı yapılır. Değer, manevidir. Eşdeğer, maddi olur. Manevi değerler, üçe ayrılır. Dini değerler, gelenek değerleri, milli değerler… Dini değerler, dini bilgiye dayanır. Gelenek değerleri dini bilgi ve dünya bilgisine dayanır. Milli değerler, dünya bilgisine dayanır. Eşdeğer, ölçülebilir. Düşünce, değer olur. Davranış, eşdeğer olur.

     Doktrin bilgi, sınırlanmış, kalıplaşmış bilgidir. Doktrin bilgi, ikiye ayrılır. Dini bilgi ve ideoloji bilgisi olarak ikiye ayrılır. Dini bilgide mucize vardır. İdeoloji bilgisinde mucize yoktur. İdeoloji bilgisinde, hedefe varılmak istenir. Dini bilgi ve ideoloji bilgisi, inanarak öğrenilir. Fransızcada, doktriner tabiri kullanılır. Peygamberlere, doktriner denir.

     Emek ve sermaye, serbest piyasayı oluşturur. Emek, sol olur. Sermaye, sağ olur. Serbest piyasada arz ve talebe göre oluşan ekonomiye göre yaşanılır. Emek ve sermaye, örgütlenme hakkına sahiptir. Emek ve sermaye, sendikalar kurarak örgütlenir. Emekçiler, grev hakkına sahiptir. Sermaye sahipleri, lokavt hakkına sahiptir. Grev ve lokavt, eylemsizlik hareketidir.  Miting yapmak, eylemsizlik hareketidir. Boykot yapmak, eylemsizlik hareketidir.

     Demokraside, düşünce serbest olur. Davranış, sınırlanır, yasaklanır. Faşizmde, düşünce sınırlanır, yasaklanır. Davranış, sınırlanır, yasaklanır. Düşüncenin sınırlandığı, yasaklandığı toplumda, gelişme, ilerleme durur.

     Temsili demokraside, herkesin bir oyu vardır. Sosyal demokraside, herkesin bir oyu ve zorunlu ihtiyaçlarını karşılayacağı bir geliri vardır. Yoksulluk sınırı, zorunlu ihtiyaçları belirtir. Zorunluluk, dünya bilgisidir.

     Siyasi partiler, siyasi partiler yelpazesinde yerini alır. Emek partileri, siyasi partiler yelpazesinin solunda yer alır. Sermaye partileri, siyasi partiler yelpazesinin sağında yer alır.   Merkez partiler, emek ve sermayeye eşit uzaklıkta olduklarını belirtirler. Milliyetçi-solcu ayrımı, kapitalizmde ve demokraside yoktur. Bu ayrımda sağ yerine milliyetçi kavramı getirilmiştir. Emek ve sermaye, milliyetçi olur. Milliyetçilik, kimseye ayrıcalık olarak verilemez. Herkes, milliyetçi olur.

Share
332 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+9 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • 10 Numara 5 yıldız yönetim!

  18 Eylül 2023 Yazarlar

       Babasının ani ve beklenmedik vefatı dolayısıyla, çok genç yaşta ticaretin göbeğinde kendisini bulan ve aldığı ticari terbiyeyle önce muhtarlığa 2 dönem soyunan ardından, Bursaspor yönetim kurulu üyeliğinde bulunan, hatta Bursaspor’a destek olabilmek adına bir tır bağışlayan, Bursaspor camiası içerisinde de ayrı bir yeri olan, MHP Kestel İlçe Başkanlığı yapan, ardından muhtarlık görevinden istifa ederek, siyasete MHP Kestel ve Büyükşehir Belediye meclis üyesi olarak devam eden, son yapılan yerel seçimlerde de, milletvek...
 • Sentez olmuş halkların vilayetidir Kerkük

  16 Eylül 2023 Yazarlar

       Sevgili okurlarım; Eğer çok boyutlu bir sorunla karşı karşıya iseniz o sorunu bütün boyutlarıyla ele alıp, kapsamlı bir çözüm bulmak zorundasınız. Eğer, çok boyutlu sorunun sadece bir parçasına odaklanarak bütününü çözmeye yeltenirseniz, kısır döngü içine düşersiniz, sorunu çözdüğünüzü zannederken kendinizde sorun olursunuz.      Bugün, yaşadığımız coğrafyada yaşayan toplumların maddi ve manevi sorunları iç içe geçmiştir, onun için bölge halklarının sorunları parça parça değil de, top yekün ele a...
 • CHP il kongresi

  15 Eylül 2023 Yazarlar

        Değerli Okuyucular,       Kadirşinas  Dostlar.       Kanaatimce bu hafta sonu, 17 Eylül 2023 Pazar günü, Atatürk kongre ve kültür merkezinde yapılacak olan CHP il kongresi Bursa’mız siyaseti ve hatta ilçemiz Kestel siyasetinin bence belirleyen bir aktivitesi olacaktır diye düşünüyorum. Kaybedilmiş Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin, demoralize olmuş millet ittifakının taraflarının yine yeniden ilimizde seçmelerin umutlarının yenilenmesi olacaktır.  &...
 • 101 YIL ÖNCE

  02 Eylül 2023 Yazarlar

       Evet… Tam 101 yıl önce Ordunun durumu iyi değil, askerin çoğunda ayakkabı yok yalın ayak, geceler soğuk, kaput, iç çamaşırı yok, yeterli suyu yok, süngüsü yok, süvarilerin kılıcı yok.      Köyde, kentte çocuklarını cepheye göndermiş anne, babaların unu, şekeri, Tuz’u, bezi yok, kaynamış mısırla, kavrulmuş buğdayla karınlarını doyurduğu günler, İstanbul’da bile açlıktan can vermiş bir sürü insan cesedi var çöplüklerde.      Birinci dünya savaşı galipleri Osmanlı’ya Sevr anla...