logo

30 Mayıs 2021

TEK BAŞINA İKTİDAR


Av. Can Lafcı
canlafci@kestelyore.com

            Başarısız koalisyonlar siyasi ve ekonomik istikrarı o kadar kötü etkiledi ki; millet tek başına iktidar olursa hiçbir sorun kalmaz düşüncesine sıkı sıkıya sarıldı. Bu tek başınalık o kadar sevildi ki, zaman içerisinde hiçbir Anayasa Hukuku teorisinde olmayan garip bir sisteme geçildi. Artık tek başına iktidar olmak, bir parti için değil, şahıs için mümkün hale geldi. Cumhurbaşkanlığı seçimini kim kazanırsa hükümeti tek başına kurduğundan iktidar da partinin değil şahsın oluyor.

            Ancak bir süredir hükümet içinde oluşan krizler, ekonominin kötü gidişatı, yolsuzluk iddialarına karşı ikna edici açıklamalar yapılamadan bakanların görevden alınması gibi olaylarla başlayan süreç, Sedat Peker’in videolarıyla ilgi çekici bir hale geldi. Kısa zaman önce akademisyenleri ölümle tehdit eden, hükümete muhalif olanlara tehditler savuran Sedat Peker hükümetin has adamı durumundaydı. Sonra ne olduysa Alaattin Çakıcı tahliye oldu, Sedat Peker yurtdışına çıktı. Has adamlıkta oyuncu değişikliği mi oldu ? Sedat Peker ölüm tehditleri savururken hükümetten ses yoktu. Çakıcı, CHP Genel Başkanı’nı alenen tehdit edince, hükümetten yine ses çıkmıyor. Ancak suç işlemekten çekinmediğini beyan eden bu kişilerden Sedat Peker’in ardı ardına ortaya attığı iddiaların da millette bir etki uyandırdığı aşikar. Bu yüzden olsa gerek İçişleri Bakanı televizyona çıkıp açıklama yapma gereği hissetti. Ancak sorulara kesinlikle cevap vermedi. Hiç ekrana çıkmasa belki daha inandırıcı olurdu.

            Hatta muhatabını, karısının iç çamaşırına saklanmak gibi bir işle itham etti ki, kadın hakları ve kadın algısı açısından kabul edilemeyecek bir yakıştırma olduğu kadar, konuyla ilgisi olmayan bir hanımefendinin mahremiyeti hakkında bu şekilde konuşmak Bakanlık ağırlığına yakışmadı.

            Özetle hükümet içinde bir şeylerin döndüğü, bir telaş yaşandığı ve bu nedenle olmayacak açıklamalar yapıldığı aşikâr. Berat Albayrak ile Süleyman Soylu arasında bir iktidar kavgası yaşandığı söylenir dururdu ya, dışarıya yansıyan bir şey olmamıştı. Çıkıp açıklama yapan da olmadı bu konuda belki ama, Sedat Peker’in durmadan bu konuda konuşması ve susmaması iddialarının tamamen yalan olmadığını da gösteriyor. İlerleyen yıllarda gerçekten neler yaşandığı, bu duruma nasıl gelindiği ortaya çıkacaktır elbette. Ancak şu anda bir hükümet krizi yaşandığı ve tek başına iktidarın aslında hiçbir zaman tek başına olmadığı da iyice anlaşıldı.

            Sedat Peker’in bildiği her şeyi açıklamadığı, perde arkasında pazarlığı sürdürdüğü anlaşılıyor. Kim ne için ne kadar taviz veriyor anlamak mümkün değil. Bu milletin zaten konuyu detaylı anlamak gibi bir çabası hiç olmadı. Ancak kimin yanlış yaptığını da her zaman fark etti.

            Bu işler erken seçimi tetikler mi? Pek ihtimal vermiyorum. Yine de, hükümetin kan kaybettiği ve sandıkta yenilme ihtimalinin daha önce hiç bu kadar güçlü olmadığı da görülüyor.      

Share
160 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+5 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • AŞISIZLARA GETİRİLEN KISTLAMALAR HUKUKA UYGUN MU?

  21 Eylül 2021 Yazarlar

              Aşı olmayanlara getirilen yasaklar sadece Türkiye’de değil, dünyada da tartışma konusu. Şehirlerarası yolculuklarda, okullarda, işyerlerinde ya aşı ya da PCR testi zorunluluğu insanları hem aşıya zorlamak için, hem de toplum sağlığını korumak adına yapılan bir uygulama.             Son dönemde yoğun bakım istatistiklerinden de açıkça anlaşıldığı üzere Covid-19 nedeniyle yoğun bakımda yatan hastaların çok büyük bir kısmı...
 • UYUMUŞ ÖYLE Mİ

  15 Eylül 2021 Yazarlar

       Dostlar; AKP Genel Başkanı Erdoğan’ın partisi ile yaptığı bayramlaşma konuşmasında, uyuduğu buna rağmen konuşmaya devam ettiği, dilinin dolaştığı bu kadar zaman geçtiği halde muhalefet tarafından dile getirilmeye halen devam ediliyor. Ülkede o kadar çok gündem var ki, bunu dikkate alan bile yok. Türkiye gibi bir ülkeyi tek başına yönetmeye kalkarsan buna yetişemezsin haklı olarak yorgun düşüp uyursun, ha sağlığında bir sorun varsa bu başka bir şey ve oldukça da önemli durum, hepimizi de ilgilendirir. Günü gününe sağlığ...
 • Gaflet ve delalet uykusu

  15 Eylül 2021 Yazarlar

       Sevgili okurlarım; Kişinin usulüne uygun doğru işler yapabilmesi için, yaşadığı çağda insanlığın ne gibi sorunlarla karşı karşıya olduğunu algılaması, çözümünün nasıl olabileceğini ve kendisinin ne yapması gerektiği konusunda fikir sahibi olması lazım. Söz konusu şeylerin yapılması için akıl etmek ve düşünmek icap eder. Zira, akıl etmeyen, düşünmeyen kişinin doğru şeyler yapmasının olanağı yoktur. O her zaman gaflet ve delalet içinde olur,  çağımızın şu anki aşamasında genel anlamda bütün insanlığın, özelikle kend...
 • Kestel, Kestel olalı böyle zulüm görmedi

  14 Eylül 2021 Yazarlar

       Hikaye şöyle başlıyor:      "Bayburt halkı Senfoni Orkestrası'nı dinlemek için konser salonunu doldurur. Konser sonunda, bir gazetecinin "Konseri nasıl buldunuz?" sorusuna bir seyirci, "Bayburt Bayburt olalı böyle zulüm görmedi" cevabını verir."      Bende şöyle değiştireyim;      Kestel, Kestel olalı böyle zulüm görmedi.      Ana caddelerin büyütülmesi, kaldırımların genişletilmesi, sağlam parke taşlarının sökülmesi, yeniden y...