logo

30 Mayıs 2021

TEK BAŞINA İKTİDAR


Av. Can Lafcı
canlafci@kestelyore.com

            Başarısız koalisyonlar siyasi ve ekonomik istikrarı o kadar kötü etkiledi ki; millet tek başına iktidar olursa hiçbir sorun kalmaz düşüncesine sıkı sıkıya sarıldı. Bu tek başınalık o kadar sevildi ki, zaman içerisinde hiçbir Anayasa Hukuku teorisinde olmayan garip bir sisteme geçildi. Artık tek başına iktidar olmak, bir parti için değil, şahıs için mümkün hale geldi. Cumhurbaşkanlığı seçimini kim kazanırsa hükümeti tek başına kurduğundan iktidar da partinin değil şahsın oluyor.

            Ancak bir süredir hükümet içinde oluşan krizler, ekonominin kötü gidişatı, yolsuzluk iddialarına karşı ikna edici açıklamalar yapılamadan bakanların görevden alınması gibi olaylarla başlayan süreç, Sedat Peker’in videolarıyla ilgi çekici bir hale geldi. Kısa zaman önce akademisyenleri ölümle tehdit eden, hükümete muhalif olanlara tehditler savuran Sedat Peker hükümetin has adamı durumundaydı. Sonra ne olduysa Alaattin Çakıcı tahliye oldu, Sedat Peker yurtdışına çıktı. Has adamlıkta oyuncu değişikliği mi oldu ? Sedat Peker ölüm tehditleri savururken hükümetten ses yoktu. Çakıcı, CHP Genel Başkanı’nı alenen tehdit edince, hükümetten yine ses çıkmıyor. Ancak suç işlemekten çekinmediğini beyan eden bu kişilerden Sedat Peker’in ardı ardına ortaya attığı iddiaların da millette bir etki uyandırdığı aşikar. Bu yüzden olsa gerek İçişleri Bakanı televizyona çıkıp açıklama yapma gereği hissetti. Ancak sorulara kesinlikle cevap vermedi. Hiç ekrana çıkmasa belki daha inandırıcı olurdu.

            Hatta muhatabını, karısının iç çamaşırına saklanmak gibi bir işle itham etti ki, kadın hakları ve kadın algısı açısından kabul edilemeyecek bir yakıştırma olduğu kadar, konuyla ilgisi olmayan bir hanımefendinin mahremiyeti hakkında bu şekilde konuşmak Bakanlık ağırlığına yakışmadı.

            Özetle hükümet içinde bir şeylerin döndüğü, bir telaş yaşandığı ve bu nedenle olmayacak açıklamalar yapıldığı aşikâr. Berat Albayrak ile Süleyman Soylu arasında bir iktidar kavgası yaşandığı söylenir dururdu ya, dışarıya yansıyan bir şey olmamıştı. Çıkıp açıklama yapan da olmadı bu konuda belki ama, Sedat Peker’in durmadan bu konuda konuşması ve susmaması iddialarının tamamen yalan olmadığını da gösteriyor. İlerleyen yıllarda gerçekten neler yaşandığı, bu duruma nasıl gelindiği ortaya çıkacaktır elbette. Ancak şu anda bir hükümet krizi yaşandığı ve tek başına iktidarın aslında hiçbir zaman tek başına olmadığı da iyice anlaşıldı.

            Sedat Peker’in bildiği her şeyi açıklamadığı, perde arkasında pazarlığı sürdürdüğü anlaşılıyor. Kim ne için ne kadar taviz veriyor anlamak mümkün değil. Bu milletin zaten konuyu detaylı anlamak gibi bir çabası hiç olmadı. Ancak kimin yanlış yaptığını da her zaman fark etti.

            Bu işler erken seçimi tetikler mi? Pek ihtimal vermiyorum. Yine de, hükümetin kan kaybettiği ve sandıkta yenilme ihtimalinin daha önce hiç bu kadar güçlü olmadığı da görülüyor.      

Share
200 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+7 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Okul Öncesi Eğitim

  19 Ocak 2022 Yazarlar

       Okul öncesi eğitim, oyun oynamak şeklinde uygulanır. Görsel bilgiyle desteklenir. Almanya ve Fransa gibi ülkelerin okul öncesi eğitimini anlatan bilgileri incelemek gerekir.      Çocuğun öğrenme gücüne göre ve somuttan soyuta doğru anlatım yapılır. Oyun içinde bilgi verilir. Kuklalarla gösteri yapılır.      Klaus Gebauer, Alman okul öncesi eğitim uzmanıdır. Almanya’da Din dersi ve Ahlak dersi ayrımı var. Din dersi, isteğe bağlı olur. Ahlak dersi mecburi olur. Din dersinde,...
 • KELEPÇE İLE MERHABA, ZİNCİR VE ASMA KİLİTLE HOŞÇA KAL !!

  19 Ocak 2022 Yazarlar

       Sevgili dostlar; 2021 sona erdi, erdi de inanın çok kötü bir yıl geçti diyebiliriz. Yüreğimizi yakan orman yangınları, Karadeniz bölgemizde yaşanan sel felaketleri, enflasyonun hızlı tırmanışı ve nerdeyse her gün yapılan zam üstüne zamlar, 18.36 TL.yi gören dolar ve döviz kurlarının rekorlar kırarak yükselişi, 13 TL. yi aşan benzin fiyatları nedeniyle aklınıza gelebilecek her mamulde fiyatların önlenemez yükselişi, hukuk ve adalet sistemindeki keyfilik AHİM ve Anayasa mahkemesi kararlarının dikkate alınmaması, Üniversi...
 • Gücümüzün farkında olalım

  18 Ocak 2022 Yazarlar

       Sevgili okurlarım;  Dolar hızlı bir yükselişten sonra aniden beklenenden daha fazla bir düşüşe geçti. Kimi insanlar, dolar düştü diye halay çektiler.      Ben şahsen, halay çekmelerine bir anlam veremedim.      Halay çekeceğinize, dolar niye yükseliyor onu bileceksiniz, yukardan yapılan müdahaleyle düşmesinin bize faydası mı, zararı mı var bilinmesi gereken asıl konu budur.  Bir defa, son alınan hazine garantili Türk lirasıyla hesap açma meselesi,  tefeciler...
 • BESOB – BESKOOP-2

  16 Ocak 2022 Yazarlar

       Kadirşinas Okuyucular.      Değerli  Can  Dostlar.      Bu haftada aynı konuyu, aynı başlıkla, edinebildiğim bilgilerin ışığında, dışarıdan bir bakışla değerlendirmelerde bulunacağım. Düşüncelerimi paylaşacağım.       Milletimizin büyük bir kesimini oluşturan esnafımızın dertleri derdimizdir. Onlar halkımızın her kesimi ile sürekli temas halindedirler. Halkımızla iç içe hayat sürmektedirler. Esnaflarımız berber, lokantacı, şoför, tam...