logo

30 Mayıs 2021

TEK BAŞINA İKTİDAR


Av. Can Lafcı
canlafci@kestelyore.com

            Başarısız koalisyonlar siyasi ve ekonomik istikrarı o kadar kötü etkiledi ki; millet tek başına iktidar olursa hiçbir sorun kalmaz düşüncesine sıkı sıkıya sarıldı. Bu tek başınalık o kadar sevildi ki, zaman içerisinde hiçbir Anayasa Hukuku teorisinde olmayan garip bir sisteme geçildi. Artık tek başına iktidar olmak, bir parti için değil, şahıs için mümkün hale geldi. Cumhurbaşkanlığı seçimini kim kazanırsa hükümeti tek başına kurduğundan iktidar da partinin değil şahsın oluyor.

            Ancak bir süredir hükümet içinde oluşan krizler, ekonominin kötü gidişatı, yolsuzluk iddialarına karşı ikna edici açıklamalar yapılamadan bakanların görevden alınması gibi olaylarla başlayan süreç, Sedat Peker’in videolarıyla ilgi çekici bir hale geldi. Kısa zaman önce akademisyenleri ölümle tehdit eden, hükümete muhalif olanlara tehditler savuran Sedat Peker hükümetin has adamı durumundaydı. Sonra ne olduysa Alaattin Çakıcı tahliye oldu, Sedat Peker yurtdışına çıktı. Has adamlıkta oyuncu değişikliği mi oldu ? Sedat Peker ölüm tehditleri savururken hükümetten ses yoktu. Çakıcı, CHP Genel Başkanı’nı alenen tehdit edince, hükümetten yine ses çıkmıyor. Ancak suç işlemekten çekinmediğini beyan eden bu kişilerden Sedat Peker’in ardı ardına ortaya attığı iddiaların da millette bir etki uyandırdığı aşikar. Bu yüzden olsa gerek İçişleri Bakanı televizyona çıkıp açıklama yapma gereği hissetti. Ancak sorulara kesinlikle cevap vermedi. Hiç ekrana çıkmasa belki daha inandırıcı olurdu.

            Hatta muhatabını, karısının iç çamaşırına saklanmak gibi bir işle itham etti ki, kadın hakları ve kadın algısı açısından kabul edilemeyecek bir yakıştırma olduğu kadar, konuyla ilgisi olmayan bir hanımefendinin mahremiyeti hakkında bu şekilde konuşmak Bakanlık ağırlığına yakışmadı.

            Özetle hükümet içinde bir şeylerin döndüğü, bir telaş yaşandığı ve bu nedenle olmayacak açıklamalar yapıldığı aşikâr. Berat Albayrak ile Süleyman Soylu arasında bir iktidar kavgası yaşandığı söylenir dururdu ya, dışarıya yansıyan bir şey olmamıştı. Çıkıp açıklama yapan da olmadı bu konuda belki ama, Sedat Peker’in durmadan bu konuda konuşması ve susmaması iddialarının tamamen yalan olmadığını da gösteriyor. İlerleyen yıllarda gerçekten neler yaşandığı, bu duruma nasıl gelindiği ortaya çıkacaktır elbette. Ancak şu anda bir hükümet krizi yaşandığı ve tek başına iktidarın aslında hiçbir zaman tek başına olmadığı da iyice anlaşıldı.

            Sedat Peker’in bildiği her şeyi açıklamadığı, perde arkasında pazarlığı sürdürdüğü anlaşılıyor. Kim ne için ne kadar taviz veriyor anlamak mümkün değil. Bu milletin zaten konuyu detaylı anlamak gibi bir çabası hiç olmadı. Ancak kimin yanlış yaptığını da her zaman fark etti.

            Bu işler erken seçimi tetikler mi? Pek ihtimal vermiyorum. Yine de, hükümetin kan kaybettiği ve sandıkta yenilme ihtimalinin daha önce hiç bu kadar güçlü olmadığı da görülüyor.      

Share
114 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+10 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Ekonomi kurmayları Bursa’da

  14 Haziran 2021 Yazarlar

        Esasen ben yazılarımda, genel bilgi ve ulusal ilgi konularından ziyade yerel ölçekte yazmak istiyorum. Gerçi yinede yerel kabul edilebilir bir konu. Özne Bursa idi.  Bursa’nın muhalefet gözünden bakılan ekonomik değerlendirilmesi ve çözüm önerileri anlatıldı.       Geçen hafta benim için özeldi. 4 ve 5 Haziran için önceden bilgilenmiştim, haberim vardı. Doğrudan Konularına hakim, uzmanlıkları bilinen iki akademisyen Prof. Dr. Hoca ve iki kıymetli Bürokrattan oluşan bir ekip olduğu...
 • Kurtuluş hak düzende

  14 Haziran 2021 Yazarlar

       Sevgili okurlarım. Kestel YÖRE’nin bundan önceki sayısında, köşe yazarımız Mustafa Ülker, kardeşim yazdığı makalede güzel bir değerlendirme yazısı yazmış.      Tespitlerinin hepsine katılıyorum.      Zira, hepsi çok doğru sözlerdir.      Fakat eksik bırakmış, “niye eksik bırakmış” sorusuna gelince; sayın Mustafa Ülker, var olan gerçeklerin doğru bir analizini yapmış, iyi niyetli bir şekilde bu durumla ilgili fikirlerini dile getirmiş, Türkiye’de dik d...
 • ŞİKE KUMPASI VE FETÖ

  14 Haziran 2021 Yazarlar

              FETÖ illeti devleti devlet yapan tüm ayakları kanser haline getirmişti. Bunlardan en önemlisi kuşkusuz yargıdır. Tüm ihanetlerini ve operasyonlarını yargı üzerinden gerçekleştirdiler. Son on yıla damga vuran, halkı kendi içinde ayrıştıran o dönem iktidarın da sonsuz destek verdiği bu örgüt birçok kirli operasyona imza attı. Balyoz, Ergenekon gibi kumpaslar güncelliğini yitirse de zaman zaman dönüp bu operasyonları hatırlamakta fayda var. Yargının silah olarak kullanılmasını, ba...
 • NE oluyor NELER oluyor

  31 Mayıs 2021 Yazarlar

        Değerli Okuyucular,       Kadirşinas  Dostlar;       Kafamız öyle karıştırıldı ki, rahatımız, huzurumuz darmadağın edildi. Kime inanacağız, kimi dinleyeceğiz bilemiyoruz.       İnancımız, umutlarımız yıkılıyor. Kendi mahallemizde şaşkın şaşkın dolanıyoruz.      Toplumsal bir travma yaşanıyor.        Hiç kimsenin yaşadığı hayattan memnun, mutlu olduğuna inanmıyorum. Bu belki varlıklı, zengin...