logo

30 Mayıs 2021

TEK BAŞINA İKTİDAR


Av. Can Lafcı
canlafci@kestelyore.com

            Başarısız koalisyonlar siyasi ve ekonomik istikrarı o kadar kötü etkiledi ki; millet tek başına iktidar olursa hiçbir sorun kalmaz düşüncesine sıkı sıkıya sarıldı. Bu tek başınalık o kadar sevildi ki, zaman içerisinde hiçbir Anayasa Hukuku teorisinde olmayan garip bir sisteme geçildi. Artık tek başına iktidar olmak, bir parti için değil, şahıs için mümkün hale geldi. Cumhurbaşkanlığı seçimini kim kazanırsa hükümeti tek başına kurduğundan iktidar da partinin değil şahsın oluyor.

            Ancak bir süredir hükümet içinde oluşan krizler, ekonominin kötü gidişatı, yolsuzluk iddialarına karşı ikna edici açıklamalar yapılamadan bakanların görevden alınması gibi olaylarla başlayan süreç, Sedat Peker’in videolarıyla ilgi çekici bir hale geldi. Kısa zaman önce akademisyenleri ölümle tehdit eden, hükümete muhalif olanlara tehditler savuran Sedat Peker hükümetin has adamı durumundaydı. Sonra ne olduysa Alaattin Çakıcı tahliye oldu, Sedat Peker yurtdışına çıktı. Has adamlıkta oyuncu değişikliği mi oldu ? Sedat Peker ölüm tehditleri savururken hükümetten ses yoktu. Çakıcı, CHP Genel Başkanı’nı alenen tehdit edince, hükümetten yine ses çıkmıyor. Ancak suç işlemekten çekinmediğini beyan eden bu kişilerden Sedat Peker’in ardı ardına ortaya attığı iddiaların da millette bir etki uyandırdığı aşikar. Bu yüzden olsa gerek İçişleri Bakanı televizyona çıkıp açıklama yapma gereği hissetti. Ancak sorulara kesinlikle cevap vermedi. Hiç ekrana çıkmasa belki daha inandırıcı olurdu.

            Hatta muhatabını, karısının iç çamaşırına saklanmak gibi bir işle itham etti ki, kadın hakları ve kadın algısı açısından kabul edilemeyecek bir yakıştırma olduğu kadar, konuyla ilgisi olmayan bir hanımefendinin mahremiyeti hakkında bu şekilde konuşmak Bakanlık ağırlığına yakışmadı.

            Özetle hükümet içinde bir şeylerin döndüğü, bir telaş yaşandığı ve bu nedenle olmayacak açıklamalar yapıldığı aşikâr. Berat Albayrak ile Süleyman Soylu arasında bir iktidar kavgası yaşandığı söylenir dururdu ya, dışarıya yansıyan bir şey olmamıştı. Çıkıp açıklama yapan da olmadı bu konuda belki ama, Sedat Peker’in durmadan bu konuda konuşması ve susmaması iddialarının tamamen yalan olmadığını da gösteriyor. İlerleyen yıllarda gerçekten neler yaşandığı, bu duruma nasıl gelindiği ortaya çıkacaktır elbette. Ancak şu anda bir hükümet krizi yaşandığı ve tek başına iktidarın aslında hiçbir zaman tek başına olmadığı da iyice anlaşıldı.

            Sedat Peker’in bildiği her şeyi açıklamadığı, perde arkasında pazarlığı sürdürdüğü anlaşılıyor. Kim ne için ne kadar taviz veriyor anlamak mümkün değil. Bu milletin zaten konuyu detaylı anlamak gibi bir çabası hiç olmadı. Ancak kimin yanlış yaptığını da her zaman fark etti.

            Bu işler erken seçimi tetikler mi? Pek ihtimal vermiyorum. Yine de, hükümetin kan kaybettiği ve sandıkta yenilme ihtimalinin daha önce hiç bu kadar güçlü olmadığı da görülüyor.      

Share
403 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+2 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • 10 Numara 5 yıldız yönetim!

  18 Eylül 2023 Yazarlar

       Babasının ani ve beklenmedik vefatı dolayısıyla, çok genç yaşta ticaretin göbeğinde kendisini bulan ve aldığı ticari terbiyeyle önce muhtarlığa 2 dönem soyunan ardından, Bursaspor yönetim kurulu üyeliğinde bulunan, hatta Bursaspor’a destek olabilmek adına bir tır bağışlayan, Bursaspor camiası içerisinde de ayrı bir yeri olan, MHP Kestel İlçe Başkanlığı yapan, ardından muhtarlık görevinden istifa ederek, siyasete MHP Kestel ve Büyükşehir Belediye meclis üyesi olarak devam eden, son yapılan yerel seçimlerde de, milletvek...
 • Sentez olmuş halkların vilayetidir Kerkük

  16 Eylül 2023 Yazarlar

       Sevgili okurlarım; Eğer çok boyutlu bir sorunla karşı karşıya iseniz o sorunu bütün boyutlarıyla ele alıp, kapsamlı bir çözüm bulmak zorundasınız. Eğer, çok boyutlu sorunun sadece bir parçasına odaklanarak bütününü çözmeye yeltenirseniz, kısır döngü içine düşersiniz, sorunu çözdüğünüzü zannederken kendinizde sorun olursunuz.      Bugün, yaşadığımız coğrafyada yaşayan toplumların maddi ve manevi sorunları iç içe geçmiştir, onun için bölge halklarının sorunları parça parça değil de, top yekün ele a...
 • CHP il kongresi

  15 Eylül 2023 Yazarlar

        Değerli Okuyucular,       Kadirşinas  Dostlar.       Kanaatimce bu hafta sonu, 17 Eylül 2023 Pazar günü, Atatürk kongre ve kültür merkezinde yapılacak olan CHP il kongresi Bursa’mız siyaseti ve hatta ilçemiz Kestel siyasetinin bence belirleyen bir aktivitesi olacaktır diye düşünüyorum. Kaybedilmiş Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin, demoralize olmuş millet ittifakının taraflarının yine yeniden ilimizde seçmelerin umutlarının yenilenmesi olacaktır.  &...
 • 101 YIL ÖNCE

  02 Eylül 2023 Yazarlar

       Evet… Tam 101 yıl önce Ordunun durumu iyi değil, askerin çoğunda ayakkabı yok yalın ayak, geceler soğuk, kaput, iç çamaşırı yok, yeterli suyu yok, süngüsü yok, süvarilerin kılıcı yok.      Köyde, kentte çocuklarını cepheye göndermiş anne, babaların unu, şekeri, Tuz’u, bezi yok, kaynamış mısırla, kavrulmuş buğdayla karınlarını doyurduğu günler, İstanbul’da bile açlıktan can vermiş bir sürü insan cesedi var çöplüklerde.      Birinci dünya savaşı galipleri Osmanlı’ya Sevr anla...