logo

UEFA, Şampiyonlar Ligi’nde dağıtacağı para ödüllerini açıkladı

UEFA’nın 1 numaralı organizasyonu konumundaki Şampiyonlar Ligi’nde, gruplara kalan her takım 15,64 milyon avro katılım payı kazanacak. Gruplarda her galibiyette 2,8 milyon avroyu kasasına koyacak kulüpler, beraberlik halinde 930 bin avroyla yetinecek.

Play-off’ta elenene 5’er milyon avro

Turnuvada son 16 turuna kalan ekipler 9,6 milyon, çeyrek finalistler 10,6 milyon, yarı finalistler 12,5 milyon ve finalistler de 15,5 milyon avro elde edecek. ‘Devler Ligi’nde gruplar öncesi play-off etabında organizasyona veda eden takımlar 5’er milyon avroyla ödüllendirilecek.

Süper Lig şampiyonu Trabzonspor, turnuvaya play-off turundan başlayacak. Bordo-mavililer bu turu geçip gruplara kalırsa 15.64 milyon katılım bedeli kazanacak, aksi takdirde 5 milyon avroyla yetinerek yoluna Avrupa Ligi’nden devam edecek.

Süper Lig ikincisi olarak turnuvaya ikinci ön elemeden dahil olacak Fenerbahçe de üç rakibi ekarte edip gruplara kalmayı başarırsa 15,64 milyon avroluk ödülün sahibi olacak. Sarı-lacivertliler play-off’a gelip bu turda elenirse 5 milyon avro alacak.

Turnuvaya katılan 32 takım, son 10 yıllık performanslarına göre sıralanıyor ve en üstteki takım 32 hissenin (32 X 1,137 milyon avro) sahibi oluyor. Sıralama ve ödül miktarı ters orantılı şekilde aşağıya doğru devam eder ve en alttaki takım, 1 hisselik (1,137 milyon avro) kazanç elde eder.

Son 10 yıllık klasmanda Fenerbahçe 55, Trabzonspor 125. sırada yer alıyor. Gruplarda mücadele etme hakkı kazanan 26 takım içinde Trabzonspor ve Fenerbahçe’nin geçebildiği takım bulunmuyor.

Türkiye’nin market geliri yaklaşık 3 milyon avro

UEFA, elde ettiği yayın, reklam gibi gelirleri bir havuzda toplayıp gruplara kalan takımlara, ülkesinin bu gelire katkısı oranında paylar dağıtıyor. Türkiye’nin bu pastadaki payı 3 milyon avro civarında. Bu para, Türkiye’den turnuvaya katılan takımlar arasında şu şekilde bölüştürülecek. Trabzonspor ve Fenerbahçe gruplara kalırsa 3 milyon avro, yüzde 55-yüzde 45 oranında paylaştırılacak. Büyük hisse şampiyon takıma gideceğinden, Trabzonspor 1,65 milyon avro, Fenerbahçe ise 1,35 milyon avro kazanacak.

– İki takımdan biri gruplara kalırsa, 3 milyon avronun yüzde 90’ını (2,7 milyon avro) gruplara kalan takım, yüzde 10’unu (300 bin avro) elenen takım alır.

Bir başka deyişle, iki takımdan birinin elenmesi halinde, gruplara kalan takım 1 milyon avroluk ekstra kazanç sağlar.

Share
402 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+5 = ?