logo

14 Ocak 2019

UMUT


Çeşitli iş veya meslekte çalışanlar, sorumlulukları farklı olan eşit insanlardır. Umutsuzluk, yalnızlık duygusundan doğar. İmece, kooperatif, siyasi parti, dernek gibi etkinlikler, yalnızlık duygusunu yenmek için bir örgütlenmedir. Hedef, manevi ve maddi gücümüzü büyütmektir. Doğada, değişime ayak uyduran yaşamaya devam eder.
Zaman, gelişen bir rastlantılar, etkileşimler ve oluşumlar sürecidir. Zaman, dördüncü boyuttur. Üç boyutun dışındadır. Yeni durumlar için çözüm üretmek zorunludur. Yaşanan, geride kalmıştır.
Dünyayı yorumlamak yeterli olmaz. Sorun, dünyayı değiştirerek çözümlenir. Bir aracın ortaya çıkması için, önce ona olan ihtiyacın ortaya çıkması gerekir. Her gelişmeyi, teoriyi, felsefi ilkeyi zamanın koşulları içindeki yeri ve anlamı çerçevesinde değerlendirmek gerekir. İnsanlar, ihtiyaçlarını, bilinçli aradıkları zaman, bulurlar.
Emeğin karşılığı olan ücretin, emekçinin sorumlulukları düşünülerek belirlenmesi gerekir. Emekçinin de her insan gibi hayat ağacını devam ettirme hakkı ve görevi vardır. Evlenmek, çocuk sahibi olmak hak ve görevi vardır. Asgari ücretin belirlenmesinde, hiç olmazsa “anne, baba ve bir çocuktan” oluşan üç kişilik bir aile düşünülmelidir.
Emekçilerin gazetesi, televizyonu, radyosu olmalı… Hepsinden önemlisi, ideolojik ve siyasal beraberliği olmalı… İdeoloji, sınırları belirlenmiş bilgidir. CHP’nin Altı Ok’u ideolojidir. Örgütlenmek, başarılı olmaya katkı yapar. Bir elin nesi var, iki elin sesi var, denir.
İnsanı mutlu eden toplum örgütlenmesini oluşturmak için mücadele etmek gerekir. Bir nesnenin taşıdığı anlam, insanın hissettiği duygu ile karşılık bulur.
İnsan, bir yere ait olmalı… Bir şeyin parçası olmalı… İnsan, bütüne ait olma, bütünün parçası olma duygusu ile yaşar. Bu duygu, en kuvvetli olarak, ailede hissedilir. Vatan, millet, devlet, ümmet kavramları da insana, bütüne ait olma, bütünün parçası olma duygusu verir. Vicdan duygusu, bilgiyle, bilinçle, özenle hissedilir.
Baskılar ve yasaklar, insan ilişkilerini ve inançlarını sınırlayıp bunalıma sebep olur. Manevi ve maddi baskı ve yasak, umutsuzluk meydana getirir. Dünya ölçeğinde olan insanlar arası hak ve ödevler, herkese serbest olmalı…
İnsanda, paylaşma, bölüşme duygusu önemlidir. Mutluluk, paylaşarak, bölüşerek artar. Üzüntü, paylaşarak, bölüşerek azalır. Paylaşmakta, bölüşmekte, bütüne ait olma, bütünün parçası olma duygusu da etkili olur. Toplum kurallarına, “saygı, bilgi, bağımsızlık, sorumluluk” kavramlarına göre uymalıyız.
Her sabah, dünya yeniden kurulur. Her sabah, taze bir başlangıçtır. Döviz borsası her sabah yeniden kurulur. Döviz kuru, her gün yeniden belirlenir. Üreten, özgürdür. Tüketen, üretene bağımlıdır.
Umudu sürdürmek, hedefe yönelmek, mücadeleye devam etmek, yaşam sevincini üretmek, iyi olmak, demektir. İnsan olmak, geleceğe umutla bakmak, düşlerle beslenmek, okumak, daha iyisini istemek, fala, şansa ilgi duymak, şans oyunları oynamak, milli piyango bileti almak gibi düşüncelerle yaşamaya çalışırız. Karşımıza çıkan engelleri aşmak için çaba harcarız. Ahmet Haşim, hayatı, basamakları çıkılan bir merdivene benzetmiş. Tevfik Fikret, hayatı, gidilen dikenli ve çakıllı bir yola benzetmiş.
Demokratik toplum, “bireylerin, firmaların, sektörlerin, sınıfların” aralarındaki ortak çıkarları geliştirmek, ulusal refahı ve bireylerin mutluluğunu artırmak gibi özellikler taşır. Siyasi partiler, toplumun ilerlemesi için rekabet eder. Ulusal çıkarları kollamak için yarış gerekir. Bireyler, “işlerinde, evde, arkadaş ortamında” ortak yarar ve mutluluk oluşturacak düşünceler geliştirmeli…
Kadercilikte her şeyden Allah sorumludur. Sorumluluk, gökyüzündedir. Determinizmde sorumluluk, içinde yaşadığımız şartlardadır. Sorumluluk yeryüzüne inmiştir. Varoluşçuluk felsefesine göre dünyada olan şeylerden insanlar sorumludur. Sorumluluk her insana verilmiştir. Üç sorumluluk türünü de düşünüp karar vermek gerekir. Sorumluluk duygusu ve umut duygusu birbirini tamamlar.
Başarılı olmak için, ulaşılabilecek hedeflere yönelmek ve içinde bulunduğumuz konuma uygun hedefler belirlemek gerekir. Hayallerin gerçeklere uygun olması gerekir. Hayatın sürdüğü yerde, “umut, sevgi, güzellik” sürecektir.
Zamanın ruhu kavramı, içinde yaşadığımız zamandaki dünya şartlarını ifade eder. Her kuşak, içinde yaşadığı “zamanın ruhu”na uygun eserler verir.

Share
263 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+1 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • İLETİŞİM DURUMU

  19 Nisan 2021 Yazarlar

  Bütün kavramına göre, bütünün parçaları eşit olur. Tanrı bütün, kul parça olur. Toplum bütün, birey parça olur. Kullar ve bireyler eşit olur. Bütün kavramına göre, iletişim kurulur. Bütün kavramı, soyutlama olur. Kullar bir bütün olur. Bütünün adına Allah denir. Bireyler bir bütün olur. Bütünün adına toplum denir. Kadın ve erkek bir bütün olur. Bütünün adına insan denir. Tez-antitez bir bütün olur. Bütünün adına sentez denir. Domates, biber, patlıcan bir bütün olur. Bütünün adına sebze denir. Elma, armut, kayısı bir bütün olur. Bütünün adın...
 • MONTRÖ

  14 Nisan 2021 Yazarlar

               Askerlik yapanlar bilir. Askerlerin bir istek ya da talep dile getirirken toplu hareket etmeleri kesinlikle yasaktır. Hele birden fazla kişinin imzaladığı bir belgeyi amirine sunmak toplu işlenen bir suçtur ve Askeri Ceza Kanunu’na göre ağır suç teşkil eder.             Emekli amirallerin bildirisini görünce aklıma bu geldi. Hangi akla hizmet, gece yarısı adeta bir muhtıra gibi açıklama yapma gereği hissettiler. He...
 • GENÇLİK ve HEMDE GÖNÜLLÜ

  13 Nisan 2021 Yazarlar

        Değerli Okuyucular,       Kadirşinas Dostlar ;       O kadar çok konu başlığı var ki, önceliklendiremiyorum. Bazı konuları ise seri olarak yazmak gerekiyor. Örneğin Mahallelerimiz-Köylerimiz veya Fırsat ve Feraset başlıklarının devamları var. İnşallah yazacağım. Hakeza Trafik ve Parklanmayı haftasına devamını yazacağım demiştim. Yazamadım.  Yazmam gereken BESOB-Çataltepe Büyük sanayi sitesi (!!!) aylardır yazamadığım bir konu. Gündemden düşmeyecek bir konu. Umutlar yok edildi. ...
 • Otoparktı Fitnes Salonu oluyor..! AKP’de Kazan kaynamaya başladı

  11 Nisan 2021 Yazarlar

       İlçemizin en büyük sorunlarının başında kuşkusuz Trafik gelmekte.      Trafik sorununu ve parklanmayı önlemek için yapılan, Kestel katlı otoparkın üst katında bu aralar ummalı bir çalışma yapılmakta.      Acaba, buraya ne yapılıyor diye araştırdığımızda; Böyle bir saçmalığın ancak Kestel’de bu yönetimce yapılacağı kanaatine biz de vardık.      Katlı otoparkın en üstüne fitnes spor salonu yapılıyormuş.     Oysa ki, çürümeye terk edilm...