logo

06 Ocak 2019

YAĞMA, TALAN


Yağma, talan “üretmeden, zorla” kazanç elde edilmesidir. Kanunlar çiğnenerek “üretmeden, zorla” kazanç elde edilmesidir.
Sömürü, sömürgecilik “üretim yapılarak” haksız kazanç elde edilmesidir. Üretim sonucu elde edilen artı değerin haksız paylaşımıdır.
Yağma, talan “meşruiyet içinde, mülkiyeti kendine ait olmayan değerli varlıkları” güç, şiddet, tehdit kullanarak almaktır. Zor kullanarak kazanılmış kazanç yağma ve talandır.
Eskiden düğün, bayram gibi toplumsal etkinliklerde, zengin kimseler “büyük ziyafetler” verirlerdi. Ziyafetin sonunda misafirler “ziyafette kullanılan altın ve gümüş yemek takımlarını ve değerli sofra yaygılarını” diş kirası olarak paylaşırlardı.
Ganimet, yağma ve talan ile kazanılır. Ganimet, İslam hukukunda “düşmandan” kuvvet kullanarak zorla alınan değerli varlıklardır.
Yağma ve talan, kapitalist sömürü öncesi yapılan “üretmeden” kazanç elde edilmesidir.
Kapitalist pazarda, her şey alınıp satılır. Bu pazar rekabeti dayatır. Rekabeti devam ettirmek için üretim güçlerini ve tekniğini geliştirmek zorunludur.
Kapitalist pazarda, tüketiciler bütün ihtiyaçlarını pazardan temin ederler. İşçiler, hayatlarını devam ettirmek için emeklerini kapitalist pazarda satmak zorundadır.
Sömürüden, sömürgecilikten “terör destekli” sömürüye geçildi. Kuralsız, keyfi vahşet boyutlarında zor kullanılarak sömürü uygulanır oldu.
Yağma ve talan, kapitalist sömürünün kurulamadığı yerlerde, günümüzde de devam etmektedir. Yağma ve talanın olduğu yerde demokrasi, özgürlük, insan hakları gelişmez.
Kapitalist sömürü, sömürge düzeninde “eğitim, yaratıcılık, üretim” vardır. Yağma ve talan düzeninde “ eğitim, yaratıcılık, üretim” gelişmemiştir.
Kapitalist Pazar, sürekli büyümek için üretim yapar. Sermaye, artı değerin çoğuna sahip olur.
Yağma ve talanda, çevreye zarar verilir. Hava, su, toprak, orman zarar görür. Kapitalist pazarda, çevre korunur.
Yağma ve talanda rüşvet, dolandırıcılık, baskı vardır. Yağma ve talan çağdaş gelişmeye, çağı yakalamaya engel olur.
Yağma ve talanda, pay alma, kazanç elde etme umudu, ihtimali canlı tutulur. Pay alma umudunun gerçekleşmesi duygusunun varlığı önemlidir. Toplumda, kural dışılıktan kazanç elde etmek duygusu benimsenir. Yağma ve talandan herkesin payına bir şey düşeceği umudu yaygındır.
Yolsuzluk, hırsızlık, rüşvet de yağma ve talan demektir.
Yağma ve talanı önlemek için bilgi bütünlüğüne, bilgi türlerinin eşit, kardeş, özgür olmasına önem vermek gerekir.

Share
287 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+10 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • BESOB – BESKOOP-2

  16 Ocak 2022 Yazarlar

       Kadirşinas Okuyucular.      Değerli  Can  Dostlar.      Bu haftada aynı konuyu, aynı başlıkla, edinebildiğim bilgilerin ışığında, dışarıdan bir bakışla değerlendirmelerde bulunacağım. Düşüncelerimi paylaşacağım.       Milletimizin büyük bir kesimini oluşturan esnafımızın dertleri derdimizdir. Onlar halkımızın her kesimi ile sürekli temas halindedirler. Halkımızla iç içe hayat sürmektedirler. Esnaflarımız berber, lokantacı, şoför, tam...
 • Mesleki kıskançlık mı..? MHP Sessizliğini koruyor

  16 Ocak 2022 Yazarlar

       Kestel Belediye başkanının, ne kadar kindar bir insan olduğunu bilmeyen neredeyse yok gibidir.      “Dağları ben yarattım” edasında bir kibire sahip olan Önder Tanır, göreve geldiğinden beri personeller ile oynamaya devam ediyor. Bunu yaparken de belediyeyi zarara uğrattığını da hiç düşünmüyor.      Şöyle ki, Eyüp Özkaya isimli bir mimarı (Mesleki kıskançlık da diyebiliriz), daha öncede Belediyede görmek istemiyorum, onunla çalışmayı düşünmüyorum diyerek, işten çıkarmış so...
 • Bence, Kestel Belediyesine Kayyum Atanmalı!

  08 Ocak 2022 Yazarlar

       Cuma saati öncesi ve sonrasında, Kestel meydanında basın açıklamaları vardı.      Öncesinde; CHP, sonrasında İyi Parti yaptı.      Her iki basın açıklamasına farklı pencereden bakılsa da, hemen hemen konu aynıydı.      Önder Tanır’ın İki ilçe başkanı hakkındaki iftira iddiaları…      Basının karşısına ilk çıkan Hatice Doğan, Önder Tanır ile bugüne kadar bir bardak çay dahi içmediğini, odasına gitmediğini, herhangi bir kişi veya ...
 • İMAMOĞLU ADAY MI OLACAK?

  06 Ocak 2022 Yazarlar

              Ekrem İmamoğlu’na karşı son günlerde artan yıpratma kampanyasının sebebini bilmek zor. Ancak Belediye seçimleri öncesinde muhalefetin adaylarına karşı Belediyelere teröristleri dolduracakları gibi toplumun ciddiye almadığı bazı suçlamalar yapılmıştı. Ankara’da elektrik faturalarını teröristlerin getireceği, İstanbul’da da benzer şekilde teröristlerin istihdam edileceği gibi açıklamalar hafızalarda taze. Bu iddialar ters tepti ve iktidar bloğu seçimleri kaybetti. Ancak bundan ge...