logo

06 Ocak 2019

YAĞMA, TALAN


Yağma, talan “üretmeden, zorla” kazanç elde edilmesidir. Kanunlar çiğnenerek “üretmeden, zorla” kazanç elde edilmesidir.
Sömürü, sömürgecilik “üretim yapılarak” haksız kazanç elde edilmesidir. Üretim sonucu elde edilen artı değerin haksız paylaşımıdır.
Yağma, talan “meşruiyet içinde, mülkiyeti kendine ait olmayan değerli varlıkları” güç, şiddet, tehdit kullanarak almaktır. Zor kullanarak kazanılmış kazanç yağma ve talandır.
Eskiden düğün, bayram gibi toplumsal etkinliklerde, zengin kimseler “büyük ziyafetler” verirlerdi. Ziyafetin sonunda misafirler “ziyafette kullanılan altın ve gümüş yemek takımlarını ve değerli sofra yaygılarını” diş kirası olarak paylaşırlardı.
Ganimet, yağma ve talan ile kazanılır. Ganimet, İslam hukukunda “düşmandan” kuvvet kullanarak zorla alınan değerli varlıklardır.
Yağma ve talan, kapitalist sömürü öncesi yapılan “üretmeden” kazanç elde edilmesidir.
Kapitalist pazarda, her şey alınıp satılır. Bu pazar rekabeti dayatır. Rekabeti devam ettirmek için üretim güçlerini ve tekniğini geliştirmek zorunludur.
Kapitalist pazarda, tüketiciler bütün ihtiyaçlarını pazardan temin ederler. İşçiler, hayatlarını devam ettirmek için emeklerini kapitalist pazarda satmak zorundadır.
Sömürüden, sömürgecilikten “terör destekli” sömürüye geçildi. Kuralsız, keyfi vahşet boyutlarında zor kullanılarak sömürü uygulanır oldu.
Yağma ve talan, kapitalist sömürünün kurulamadığı yerlerde, günümüzde de devam etmektedir. Yağma ve talanın olduğu yerde demokrasi, özgürlük, insan hakları gelişmez.
Kapitalist sömürü, sömürge düzeninde “eğitim, yaratıcılık, üretim” vardır. Yağma ve talan düzeninde “ eğitim, yaratıcılık, üretim” gelişmemiştir.
Kapitalist Pazar, sürekli büyümek için üretim yapar. Sermaye, artı değerin çoğuna sahip olur.
Yağma ve talanda, çevreye zarar verilir. Hava, su, toprak, orman zarar görür. Kapitalist pazarda, çevre korunur.
Yağma ve talanda rüşvet, dolandırıcılık, baskı vardır. Yağma ve talan çağdaş gelişmeye, çağı yakalamaya engel olur.
Yağma ve talanda, pay alma, kazanç elde etme umudu, ihtimali canlı tutulur. Pay alma umudunun gerçekleşmesi duygusunun varlığı önemlidir. Toplumda, kural dışılıktan kazanç elde etmek duygusu benimsenir. Yağma ve talandan herkesin payına bir şey düşeceği umudu yaygındır.
Yolsuzluk, hırsızlık, rüşvet de yağma ve talan demektir.
Yağma ve talanı önlemek için bilgi bütünlüğüne, bilgi türlerinin eşit, kardeş, özgür olmasına önem vermek gerekir.

Share
240 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+1 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • İLETİŞİM DURUMU

  19 Nisan 2021 Yazarlar

  Bütün kavramına göre, bütünün parçaları eşit olur. Tanrı bütün, kul parça olur. Toplum bütün, birey parça olur. Kullar ve bireyler eşit olur. Bütün kavramına göre, iletişim kurulur. Bütün kavramı, soyutlama olur. Kullar bir bütün olur. Bütünün adına Allah denir. Bireyler bir bütün olur. Bütünün adına toplum denir. Kadın ve erkek bir bütün olur. Bütünün adına insan denir. Tez-antitez bir bütün olur. Bütünün adına sentez denir. Domates, biber, patlıcan bir bütün olur. Bütünün adına sebze denir. Elma, armut, kayısı bir bütün olur. Bütünün adın...
 • MONTRÖ

  14 Nisan 2021 Yazarlar

               Askerlik yapanlar bilir. Askerlerin bir istek ya da talep dile getirirken toplu hareket etmeleri kesinlikle yasaktır. Hele birden fazla kişinin imzaladığı bir belgeyi amirine sunmak toplu işlenen bir suçtur ve Askeri Ceza Kanunu’na göre ağır suç teşkil eder.             Emekli amirallerin bildirisini görünce aklıma bu geldi. Hangi akla hizmet, gece yarısı adeta bir muhtıra gibi açıklama yapma gereği hissettiler. He...
 • GENÇLİK ve HEMDE GÖNÜLLÜ

  13 Nisan 2021 Yazarlar

        Değerli Okuyucular,       Kadirşinas Dostlar ;       O kadar çok konu başlığı var ki, önceliklendiremiyorum. Bazı konuları ise seri olarak yazmak gerekiyor. Örneğin Mahallelerimiz-Köylerimiz veya Fırsat ve Feraset başlıklarının devamları var. İnşallah yazacağım. Hakeza Trafik ve Parklanmayı haftasına devamını yazacağım demiştim. Yazamadım.  Yazmam gereken BESOB-Çataltepe Büyük sanayi sitesi (!!!) aylardır yazamadığım bir konu. Gündemden düşmeyecek bir konu. Umutlar yok edildi. ...
 • Otoparktı Fitnes Salonu oluyor..! AKP’de Kazan kaynamaya başladı

  11 Nisan 2021 Yazarlar

       İlçemizin en büyük sorunlarının başında kuşkusuz Trafik gelmekte.      Trafik sorununu ve parklanmayı önlemek için yapılan, Kestel katlı otoparkın üst katında bu aralar ummalı bir çalışma yapılmakta.      Acaba, buraya ne yapılıyor diye araştırdığımızda; Böyle bir saçmalığın ancak Kestel’de bu yönetimce yapılacağı kanaatine biz de vardık.      Katlı otoparkın en üstüne fitnes spor salonu yapılıyormuş.     Oysa ki, çürümeye terk edilm...