logo

04 Ekim 2021

YİNE BİLİM, OKUL, BARINMA SORUNU


Av. Can Lafcı
canlafci@kestelyore.com

            Bu satırlarda çok kez bilimden, okumanın öneminden, ülkenin cehaletten uzaklaşmasının öneminden bahsettik. Donanımlı insan yetiştirmek, cehaletin karanlığını dağıtmak, iyi ve bilimsel bir eğitim ile mümkündür.

            Bilimsel eğitimin en yüksek noktası da üniversite eğitimidir. Üniversite derken, niteliksiz ve yetersiz, sadece adı üniversite olan bazı yerlerden bahsetmiyorum. Gerçekten üniversite kimliğine sahip, bilimsel düzeyi yüksek kurumlar bahsedilen faydayı sağlayabilir.

            Her şehre üniversite açmakla övünmek, ancak sonrasında bu şehirlere üniversite okumaya giden gençlere kalabilecekleri, asgari insani şartları karşılayan yerler verememek ne tür bir eğitim politikasıdır? Üstelik bu durum sadece mevcut hükümetin sorunu değil. Yaklaşık otuz yıl önce de şehir dışına okumaya giden üniversite öğrencilerinin barınma problemi bir numaralı gündem idi.

            Parklarda yatan üniversite öğrencilerini görüp, yüreği sızlamadan “bunların niyeti başka” diyenler elbette olabilir. Ancak siyasi iktidarın böyle bir hakkı yok. Ne yapıp edip üniversite okumak için şehir değiştiren çocuklarımıza yatacak sıcak bir yatak vermek zorunda.

            Gerekli gereksiz her iş için bol bol bina diken bu ülke, Anadolu’da üniversite okumak için çabalayan çocuklarına da yatacak yer göstermek zorundadır. Üstelik öğrenci yurtlarının tarikatlara, cemaatlere ve benzeri yapılara teslim edildiğinde başımıza ne işler geldiğini yakın geçmişte gördük. FETÖ denen illetin eleman kazanmasının en önemli yolu, kalacak yeri olmayan üniversite öğrencilerini tavlamak idi. Zamanında bol bol yurt olsa ve bu çocukların barınacağı yerler olsa FETÖ bu derece güçlenir miydi?

            Hemen her gün FETÖ ye lanet edip, sonra da bu örgütün eleman kazanmasına yarayan en önemli eksikliği kapatmamak büyük bir çelişkidir. Devlet, okumak isteyen çocuklarına kalacak yer sağlamak ve kurda kuşa yem etmemek zorundadır.

            Parklarda yatan öğrencilerin insani koşullarda barınmalarının sağlanması gereklidir. Esas beka meselesi de budur. 

Share
78 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+2 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Atamalar Şaşırtıyor!

  16 Ekim 2021 Yazarlar

       İlçemizde yerel seçimler bitmiş, seçim çalışmaları süresince Tarikat tarafından Önder Tanır’ın yanına verilen Recep Alper Çelik, görevini tamamlamış ve Tanır’da belediye başkanı seçilince, Rıfat Amil’in yerine Özel Kalem Müdürü olarak Çelik’i atamıştı.      Ve akabinde de “Kestel Belediyesi Menzil tarikatı tarafından mı yönetiliyor?” sorusu akıllarda yer edinmişti.      TÜMSİAD tarafından desteklenen Recep Alper Çelik, 2015 Milletvekili seçimlerinde de AKP’den aday adayı ol...
 • YERLİ VE MİLLİ ÖYLE Mİ !!!

  15 Ekim 2021 Yazarlar

       Yıllar önce bu garantili projeler başlarken, “kimsenin cebinden bir lira çıkmayacak” denmişti hatırlayın dostlar, hazineden ödenen bu geçiş, uçuş, hasta garantili paralar kimin cebinden çıkıyor acaba tam bir komedi. Bu kara deliklere bir yenisi daha ekleniyor Çanakkale köprüsü ve Ulaştırma bakanı bu köprünün geçiş fiyatını açıkladı 15 Euro yanlış duymadınız 15 Euro.      Bu köprünün yapım maliyeti 1,8 milyar Euro olarak hesaplanmış ve yıllık 16 milyon 425 bin araç geçiş garantisi verilmiş yapan ...
 • Şirin görünmenin bedeli mi 100 bin lira..?

  11 Ekim 2021 Yazarlar

       Milyarlarca geliri olmasına rağmen, adı her zaman yolsuzlukla anılan, hiçbir fırsatı kaçırmayıp, vatandaşlara sürekli iban numarası veren Kızılay, Kestel belediyesinden de 100 bin liralık nakdi yardım istemiş.      Ekim ayı meclisine geldi konu.      CHP ve İyi Parti doğru olanı yaparak, “Hayır” oyu kullandılar.      Ama, her zamanki gibi bir acelesi vardı Önder Tanır’ın, konuyu hemen oylatıp, biran önce gündeminden düşürmek istiyordu.   ...
 • DİKTATÖR REFLEKSİ HÜKÜMETLERE Mİ HAS?

  10 Ekim 2021 Yazarlar

  Siyasete ilişkin yorumlarımızda genelde hükümete yönelik eleştirilerimizi belirtiriz. Ülkeyi yöneten ve olanlardan sorumlu olan siyasi iktidar olduğundan bu durum çok doğal. Bugün ise doğrudan CHP ve CHP’de cisimleşmiş bir siyaset yapma biçiminden bahsedeceğiz. Belki görmüşsünüzdür. CHP’de Yüksek Disiplin Kurulu gibi önemli bir yerde üye olan, mesleği avukatlık olan Tuba Torun isimli bir hanımefendi. Fenerbahçe Stadı’nın Kadıköy merkezden taşınması ile ilgili bazı tweet’ler attı. Demokratik toplumlarda her konu tartışılabilir. Elbette bu fikri...