logo

BELEDİYEDEN BAYAT EKMEK ve MAVİ KAPAK KAMPANYASI

Kestel belediyesince; ilçe genelinde “Kestel İsraf Etmiyor” Kampanyası başlatılıyor. İlçe genelindeki tüm cadde ve sokaklara yerleştirilecek Bayat Ekmek Toplama Kumbaraları ile hayata geçirilen kampanya hakkında bir açıklama yapan belediye başkanı Yener ACAR, “Dünyada milyonlarca insan açlık pençesinde kıvranırken, maalesef ülkemizde özellikle ekmek konusunda yapmış olduğumuz israf insanın içini burkuyor. İnsanımızın evde bulunsun düşüncesi ile fazla aldığı ekmek bir süre sonra bayatladığı gerekçesi ile hiç düşünülmeden doğruca çöpe atılmakta. Eskiden büyüklerimiz bayat ekmekleri ev ekonomisine en verimli şekilde mutfakta yeniden değerlendirerek yeniden sofrada yerini almasını sağlayarak israfın önüne geçerken bugün en kestirme yol olan çöpe atmayı tercih eder olduk.
Ekmek israfının önüne geçilmesi ve yeniden değerlendirilmesi amacıyla belediye olarak Ekmek Nimettir Çöpe Atılmaz Kestel İsraf Etmiyor Kampanyamızı başlattık. Kampanyamız üç aşamadan oluşmakta birinci hedefimiz evlerdeki bayat ekmeklerin yeniden mutfakta değerlendirilerek çöpe atılmasının önüne geçilmesi. Bu amaçla ilçe sakinlerimizi bilinçlendirmek ve bu konuda bilgi sahibi yapabilmek için broşür çalışmamızı gerçekleştirdik. Broşürümüzde bayat ekmeklerin mutfakta nasıl değerlendirilebileceği hakkında bilgiler yer almakta.Diğer aşamada ise, Belediyemizce hazırlatılmış olan Bayat Ekmek Toplama Kutularımızı ilçemizde tespit ettiğimiz noktalara dağıtarak, vatandaşlarımızın çöpe atacakları bayat ekmeklerini bu kutulara atarak yeniden değerlendirilebilmesine imkan sağlamasını hedefliyoruz. Son noktada ise vatandaşlarımızca Belediyemiz Bayat Ekmek Toplama Kutularına atılan bayat ekmeklerin yeniden değerlendirilmesi yer almakta. Yeniden değerlendirilecek bayat ekmeklerimizi ekonomimize kazandırarak bir diğer açıdan da israfın önüne geçmiş olacağız.
Mavi Kapak Toplama Üniteleri
Kampanyada bir başka nokta ise bayat ekmek toplama kumbaralarımızın yan kısımlarında bulunan mavi kapak toplama üniteleri. Engelli vatandaşlarımıza tekerlekli sandalye alınması amacıyla başlatılan ve kısa sürede yaygınlaşan kampanyanın ilçemizde uygulamasına devam etmekteyiz. Bu amaçla vatandaşlarımızın mavi kapaklarını bu ünitelere atmasını rica ediyoruz” dedi.

Share
177 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+2 = ?