logo

06 Nisan 2020

Demokrasi


İbrahim Sanalp
ibrahim@kestelyore.com

Devrimler, yenilik, değişim isteyenlerin eylemlerinin ürünüdür. Yeni kurum, yeni sistem oluşturmak istenir. Yeni kurum, yeni sistem, belirli kurallara göre oluşturulur.

Demokrasi, “evrensel hukuk kuralları, insan hakları, uluslararası sözleşmeler, demokrasi ilkeleri” gibi kurallar çerçevesinde sürdürülür. Bu kurallar, yönetimi sınırlar.

Toplum bütündür. Toplum, bireylerden oluşur. Toplum bütün, birey parça olur. Toplumun-bütünün- bireyleri-parçaları- eşit olur. Herkes, toplumun bireyi olarak, bireysel haklara sahip olur. Kapitalizm, bireyselliği, okul eğitimini getirdi. Okulda, mesleğe-işe- yönelik eğitim verilir. Toplumda bireyler, toplum kurallarına göre örgütlenir.

Düşüncenin ifade edilmesi, örgütlenmek, çoğulculuk, hoşgörü gibi kurallar, demokrasiye temel olur. Demokrasinin kurum ve kurallarını geliştirmek, bir hedef olur. Demokraside sorunlar, kamuoyunda tartışılıp çözülür. Çözüm önerileri, kamuoyunda paylaşılır. Çözüm için plan, program hazırlanır. Plan ve programa göre çalışma yapılır.

Demokrasi, toplumun bireylerinin, “eşit, özgür, dayanışma içinde” beraber yaşamasıdır. Meclis’te, komisyonda üyelerin eşit sayıda kadın ve erkek olması bir hedef olur. Cinsiyet kotası da olumlu bir adım olur.

Toplumun bireylerini özgürleştirecek ve yeteneklerini geliştirecek alan, eğitim alanıdır. Parasız eğitim ile eğitim sorunu çözümlenir. Devletin vergi gelirleri ile eğitim sürdürülür.

Toplum, barış, demokrasi, dayanışma ile ilerleme sağlar. Toplumlar arasında, “barış, dayanışma, demokrasi” kurallarına göre, ekonomik güç ve ortak pazar oluşturma örnekleri var. Dünya çapında, üretimden ve tüketimden pay almak için toplumlar arası örgütlenme yapılır. Toplum, üretim ve tüketim, paylaşım kuralları ile sosyal adaleti sağlar.

Kitle partisi, “üye, örgüt, program” bütünlüğüne göre çalışır. Parti, bir okul olur. Devamlı, parti içi eğitim verilir. Siyasi parti, kurumsal örgütlenmedir. Kurumsal örgütlenme, kalıcı olur. Siyasi partiler, toplumdaki gelişmeye uyum sağlayıp varlıklarını sürdürürler.

Siyaset, ideoloji bilgisi ile yapılır. İdeoloji, hedefe yönlendirir, sınırlama yapar. İdeoloji bilgisi, dünya bilgisidir. Bütün bilgi türlerinden faydalanılarak oluşturulur. İnsan, bilgi ile hareket eder. Bilgiyi öğrenmek için, bir program uygulanır.

Fermuar modeli olarak bilinen seçim listelerinde, kadın ve erkek adaylar, birbirini takip ederek sıralanır.

“Gölge kabine” uygulaması ile yönetim, muhalefet tarafından denetlenir. Muhalefet, yönetime geçmeye hazırlanır. Eleştiri, bilgiye dayalı yapılır. Alternatif çözüm önerilir. Bu süreçte, bakanlıkların bütçelerinden çalışmalar takip edilir.

 Kültür-medeniyet- bilgi bütünlüğüdür. Bütün bilgi türlerini kapsar. Laiklik, bilgi bütünlüğüdür. Dini bilginin ibadet kuralları ve devlet-dünya- bilgisi bir bütün oluşturur. Siyasi parti çalışmalarında, laikliğin bilgi bütünlüğü olduğu belirtildikten sonra: Devlet-dünya- bilgisi içinde olan konu, anlatılır, yazılır.

İnsanların ve yönetimlerin, “zamanında, yerinde, kurallara göre” hareket etmesi gerekir. Çalışma planı ve çalışma raporu ile etkinlik yapılır. Yapılacaklar, çalışma planında belirtilir. Yapılanlar, çalışma raporunda belirtilir.

Düşünmek, beş duyu ile duyumsamak, becerikli olmak insanın özelliği olur. İnsan, araç yapan bir canlıdır. Bilim, teknik, sanat dünya bilgisidir. Düşünmek, beceri, buluş ile yeni bilgi oluşturulur. İnsan, doğayı inceleyerek biçimlendirir. İnsan, üretim, paylaşım, toplumsallaşma özelliğine sahiptir. Mal canın yongasıdır, denir. Yonga, koruyucu anlamı taşır. Mal, dünya bilgisi ile üretilir. Dini bilgi ile sahip olduğumuz varlıklar için, Allah’a şükrederiz. Allah’a dua ile sesleniriz.

İnsanlar, beraberliklerini, prensipler üzerinden yürütür. İnsanlar, işbirliği ve dayanışma kurallarına göre hareket eder. İnsanlar, sorunlarını, özgürlükçü, çoğulcu demokraside çözümler.

Yasalar, belirli kurallara göre kabul edilir. Biçim ve içerik kurallarına uyulur. Evrensel kurallar, geçeri olur. Düşüncenin ifade edilmesi, basın ve hak arama özgürlüğü evrenseldir. Toplum, bilgi türlerinin hepsinden faydalanarak, aydınlatılır. Bütün bilgi türleri eşit olur.

Bilgi, iki türe ayrılarak ifade edilir. Dini bilgi-dünya bilgisi, dini bilgi-devlet bilgisi, kalıplaşmış bilgi-değişen bilgi, kutsallaştırma ile oluşan bilgi-görev ve işlev düşünerek oluşan bilgi olarak belirtilir. Kutsal bilgi, inanarak öğrenilir. Görev-işlev- düşünerek oluşan bilgi sorgulanarak öğrenilir.

Share
1009 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+2 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • BAKIŞ AÇISI VE FARKLILIK

  21 Şubat 2021 Yazarlar

       Bilgi türleri, farklı olur ve dünyaya bakış açıları farklıdır. Bir-çok, bütün-parça kuralı, bire bir iletişimde etkili olur. Bütüne ait olma, bütünün parçası olma, duygusu hissedilir.      Allah bir, kul çok, Allah bütün, kul parça olur. Bütünün parçaları eşit olur. Ümmet kavramı hem toplum hem birey için kullanılır. Cümle içinde anlam kazanır. Peygamber bir, ümmet çok olur, peygamber bütün, ümmet parça olur. Ümmet bir, ümmet çok olur. Ümmet bütün, ümmet parça olur. Millet bir, vatandaş çok olur,...
 • Ferhat Erol’a başarılar…..CHP’de Sözcü Değişikliği…

  21 Şubat 2021 Yazarlar

       Kestel’de Ak Parti denilince akla ilk gelen isimlerden birisi, kuşkusuz Ferhat Erol’dur.      Partinin kuruluşundan bu yana, inandığı çizgisinden hiç taviz vermeyerek, sağa-sola sapmadan ilerleyenlerden birisidir.      O yüzden, partinin içindeki bazı muhaliflerin Ferhat Erol’a karşı bir çekememezliği de söz konusudur.      Parti de, Gençlik kolları başkanlığı, İlçe teşkilat başkanlığı ve yönetim kurulu üyeliğinde bulunan Ferhat Erol’un Kestel’de AKP’...
 • Kırmızı konutlara dokunma yanarsın..!

  17 Şubat 2021 Yazarlar

       Kestel’e Belediye başkanı seçileli 2 yıl olan Önder Tanır, geçen bu süre içerisinde hiçbir şey yapmayarak, Kestel’in tarihine de geçmiştir bence..      Hayali projelerle halkı kandırıp zaman kazanmaya çalışan Tanır, geçtiğimiz hafta Kırmızı konutlarda oturan vatandaşlardan da kırmızı kart gördü.      “Kule aşığı” olarak gözümüzde yer edinen Önder Tanır, gitmiş olduğu yerlerde alışılmadık tepkilerle karşılaşıyor.      Konutlar kapalı Pazar ve otoparkta...
 • YAKIŞMIYOR

  16 Şubat 2021 Yazarlar

       Bir üniversite rektörü nasıl seçilir aşağıda mükemmel bir örneğini anlatacağım.      Demokratik ülkelerde Rektör, hakim gibi kişiler atanmaz, liyakata göre seçilir, yani seçimle gelir, daha doğrusu bu önemli görevleri yapacak kişilerin belirlenmesi, işi bir kişinin iki dudağının arasından çıkmamalı, böyle uygulamalar tekrar söylüyorum; Demokratik ve laik ülkelerde olmaz.      Ülkemizin ve dünyanın en güzide üniversitelerinden biri Boğaziçi, sınavlarda ilk 300-500’e giren öğ...