logo

15 Ağustos 2020

Gaflet uykusu


Mehmet Güler
mehmet@kestelyore.com

     Sevgili okurlarım; Evrende her şey hak olarak varlığını devan ettiriyor, bütün canlılar doğal konumundalar ve hakkı yaşıyorlar, sapıtarak haktan çıkıp, batıla düşen sadece insan türüdür. Nedeni egosuna yenilmesidir, bundan dolayı insan türü çok büyük kriz yaşıyor. Allah ayetleriyle ve kitaplarıyla bizi desteklemesine rağmen, bu büyük krizden kendimizi kurtaramıyoruz.

     Gelişen teknolojinin yaşanan krizi çözmeye yararı olmuyor, üstelik krizin daha da derinleşmesine vesile oluyor. Çok bilenler, her gün medyada bir sürü süslü püslü laflar ediyorlar, yazılar yazıyorlar ama nafile, yazılanlar ve söylenenler hepsi boşuna. Zira, sorunu çözmeye en ufak bir faydası olmuyor olamaz. Çünkü, sorunun kaynağı doğru konmuyor, doğruyu söylemek veya yazmak işlerine gelmiyor. Ben dahil bizim bu gün yazdıklarımızı ve ileri sürdüğümüz düşünceleri gelecek kuşaklar okuyacak. Kimin kendileri için doğru ve faydalı fikirler savunduğunu görecekler.

     Bugün yapacağımız en hayırlı iş çocuklarımıza, torunlarımıza sorunsuz bir dünya bırakmaktır.

     Her seferinde ısrarla ifade ettiğim gibi, yine gerçeği olduğu gibi yazacağım. Gerçek insan nefsinden ve aç gözlülüğünden dolayı haktan çıkıp batıla düşmüş, doğru yoldan çıkıp sapık yola girmiştir. İşte işin püf noktası budur. Batılda kaldığımız sürece adalet OLMAZ, eşitlik OLMAZ, barış OLMAZ, din iman OLMAZ.

     Yaptığınız ibadetin, bütün hayırlı işlerin hesap gününde bize hiç bir faydası olmaz. Zira batıla düşmüş kişileri Allah affetmez. Batıl düzen sömürü ve zulmün düzenidir. Batıl düzen kötülük ve bunalım düzenidir. Bugün yaşanan bunalımın sebebi vatan, millet, din, mezheb, soy, sop değildir. İnsanlığın bir bütün olarak sömürü ve zulmün düzeni olan batıla düşmesidir.

     Bu, şu anlama geliyor; ulusların, sınıfların, cinslerin, dinlerin savaşıyla İNSAN türünün yaşadığı bunalım çözülemez. Batıldan kurtulma savaşıyla çözülür.

     Bu nasıl olacak, batıldan nasıl kurtulacağız. Eğer karar verme iradesini gösterip kurtulmamız gereken belaya savaş açarsak, kurtuluşumuz kolay olur. Ben inanıyorum ki, bizi batıla düşürenin nefsimiz ve aç gözlülüğümüz olduğumuz konusunda benimle aynı fikirdesiniz.

     O vakit, her kişi başka kişilerin yanlışlarıyla mücadele etmek yerine, kendi nefsine ve aç gözlülüğüne savaş açmalı, zira bizi sapıttırıp Batıla düşüren nefsimizdir. Aç gözlü olmaya gerek yok, hepimizin hak olan doğal düzende rızkı vardır. Bizim var olmamıza vesile olan irade, rızkınızı doğaya bırakmış. Size basit bir örnek vereyim. Köyünüze gidin biraz toprak ekin bir iki Hayvan besleyin, o yıl size yetecek kadar rızık elde edersiniz.

     Yani, rızkınız doğada mevcut. Her yıl biraz emek verin, rızkınızı alın hepsi bu kadar. Allah hepize bol bol yetecek rızık doğada ikram etmiştir, hiç bir ihtiyacımızı eksik bırakmamış.  

      Yeter ki, biz gaflet uykusundan uyanalım.

     Son sözüm, batılda olduğumuz sürece bizim Ayasofya da kıldığımız namazla, müşriklerin kabede kıldığı namaz aynı manada olur.

Share
3803 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+2 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • BAKIŞ AÇISI VE FARKLILIK

  21 Şubat 2021 Yazarlar

       Bilgi türleri, farklı olur ve dünyaya bakış açıları farklıdır. Bir-çok, bütün-parça kuralı, bire bir iletişimde etkili olur. Bütüne ait olma, bütünün parçası olma, duygusu hissedilir.      Allah bir, kul çok, Allah bütün, kul parça olur. Bütünün parçaları eşit olur. Ümmet kavramı hem toplum hem birey için kullanılır. Cümle içinde anlam kazanır. Peygamber bir, ümmet çok olur, peygamber bütün, ümmet parça olur. Ümmet bir, ümmet çok olur. Ümmet bütün, ümmet parça olur. Millet bir, vatandaş çok olur,...
 • Ferhat Erol’a başarılar…..CHP’de Sözcü Değişikliği…

  21 Şubat 2021 Yazarlar

       Kestel’de Ak Parti denilince akla ilk gelen isimlerden birisi, kuşkusuz Ferhat Erol’dur.      Partinin kuruluşundan bu yana, inandığı çizgisinden hiç taviz vermeyerek, sağa-sola sapmadan ilerleyenlerden birisidir.      O yüzden, partinin içindeki bazı muhaliflerin Ferhat Erol’a karşı bir çekememezliği de söz konusudur.      Parti de, Gençlik kolları başkanlığı, İlçe teşkilat başkanlığı ve yönetim kurulu üyeliğinde bulunan Ferhat Erol’un Kestel’de AKP’...
 • Kırmızı konutlara dokunma yanarsın..!

  17 Şubat 2021 Yazarlar

       Kestel’e Belediye başkanı seçileli 2 yıl olan Önder Tanır, geçen bu süre içerisinde hiçbir şey yapmayarak, Kestel’in tarihine de geçmiştir bence..      Hayali projelerle halkı kandırıp zaman kazanmaya çalışan Tanır, geçtiğimiz hafta Kırmızı konutlarda oturan vatandaşlardan da kırmızı kart gördü.      “Kule aşığı” olarak gözümüzde yer edinen Önder Tanır, gitmiş olduğu yerlerde alışılmadık tepkilerle karşılaşıyor.      Konutlar kapalı Pazar ve otoparkta...
 • YAKIŞMIYOR

  16 Şubat 2021 Yazarlar

       Bir üniversite rektörü nasıl seçilir aşağıda mükemmel bir örneğini anlatacağım.      Demokratik ülkelerde Rektör, hakim gibi kişiler atanmaz, liyakata göre seçilir, yani seçimle gelir, daha doğrusu bu önemli görevleri yapacak kişilerin belirlenmesi, işi bir kişinin iki dudağının arasından çıkmamalı, böyle uygulamalar tekrar söylüyorum; Demokratik ve laik ülkelerde olmaz.      Ülkemizin ve dünyanın en güzide üniversitelerinden biri Boğaziçi, sınavlarda ilk 300-500’e giren öğ...