logo

15 Ağustos 2020

Gaflet uykusu


Mehmet Güler
mehmet@kestelyore.com

     Sevgili okurlarım; Evrende her şey hak olarak varlığını devan ettiriyor, bütün canlılar doğal konumundalar ve hakkı yaşıyorlar, sapıtarak haktan çıkıp, batıla düşen sadece insan türüdür. Nedeni egosuna yenilmesidir, bundan dolayı insan türü çok büyük kriz yaşıyor. Allah ayetleriyle ve kitaplarıyla bizi desteklemesine rağmen, bu büyük krizden kendimizi kurtaramıyoruz.

     Gelişen teknolojinin yaşanan krizi çözmeye yararı olmuyor, üstelik krizin daha da derinleşmesine vesile oluyor. Çok bilenler, her gün medyada bir sürü süslü püslü laflar ediyorlar, yazılar yazıyorlar ama nafile, yazılanlar ve söylenenler hepsi boşuna. Zira, sorunu çözmeye en ufak bir faydası olmuyor olamaz. Çünkü, sorunun kaynağı doğru konmuyor, doğruyu söylemek veya yazmak işlerine gelmiyor. Ben dahil bizim bu gün yazdıklarımızı ve ileri sürdüğümüz düşünceleri gelecek kuşaklar okuyacak. Kimin kendileri için doğru ve faydalı fikirler savunduğunu görecekler.

     Bugün yapacağımız en hayırlı iş çocuklarımıza, torunlarımıza sorunsuz bir dünya bırakmaktır.

     Her seferinde ısrarla ifade ettiğim gibi, yine gerçeği olduğu gibi yazacağım. Gerçek insan nefsinden ve aç gözlülüğünden dolayı haktan çıkıp batıla düşmüş, doğru yoldan çıkıp sapık yola girmiştir. İşte işin püf noktası budur. Batılda kaldığımız sürece adalet OLMAZ, eşitlik OLMAZ, barış OLMAZ, din iman OLMAZ.

     Yaptığınız ibadetin, bütün hayırlı işlerin hesap gününde bize hiç bir faydası olmaz. Zira batıla düşmüş kişileri Allah affetmez. Batıl düzen sömürü ve zulmün düzenidir. Batıl düzen kötülük ve bunalım düzenidir. Bugün yaşanan bunalımın sebebi vatan, millet, din, mezheb, soy, sop değildir. İnsanlığın bir bütün olarak sömürü ve zulmün düzeni olan batıla düşmesidir.

     Bu, şu anlama geliyor; ulusların, sınıfların, cinslerin, dinlerin savaşıyla İNSAN türünün yaşadığı bunalım çözülemez. Batıldan kurtulma savaşıyla çözülür.

     Bu nasıl olacak, batıldan nasıl kurtulacağız. Eğer karar verme iradesini gösterip kurtulmamız gereken belaya savaş açarsak, kurtuluşumuz kolay olur. Ben inanıyorum ki, bizi batıla düşürenin nefsimiz ve aç gözlülüğümüz olduğumuz konusunda benimle aynı fikirdesiniz.

     O vakit, her kişi başka kişilerin yanlışlarıyla mücadele etmek yerine, kendi nefsine ve aç gözlülüğüne savaş açmalı, zira bizi sapıttırıp Batıla düşüren nefsimizdir. Aç gözlü olmaya gerek yok, hepimizin hak olan doğal düzende rızkı vardır. Bizim var olmamıza vesile olan irade, rızkınızı doğaya bırakmış. Size basit bir örnek vereyim. Köyünüze gidin biraz toprak ekin bir iki Hayvan besleyin, o yıl size yetecek kadar rızık elde edersiniz.

     Yani, rızkınız doğada mevcut. Her yıl biraz emek verin, rızkınızı alın hepsi bu kadar. Allah hepize bol bol yetecek rızık doğada ikram etmiştir, hiç bir ihtiyacımızı eksik bırakmamış.  

      Yeter ki, biz gaflet uykusundan uyanalım.

     Son sözüm, batılda olduğumuz sürece bizim Ayasofya da kıldığımız namazla, müşriklerin kabede kıldığı namaz aynı manada olur.

Share
3753 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+9 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • TESPİH

  23 Kasım 2020 Yazarlar

  Tespih, Allah adını anmak-zikretmek- anlamı taşır. Tespih aynı zamanda, kutsal sözlerin tekrar edilmesini saymak için kullanılan bir aracın adı olur. Tespih taneleri, bir ipe dizilerek, tespih halkası oluşturulur.  Müslümanlar, otuz üç ya da doksan dokuz tespih tanesinden oluşan tespihler kullanırlar. Müslümanlar, namazdan sonra, tespih duası yaparlar. Otuz üçer defa, sübhânallah, elhamdülillâh, Allâhüekber sözlerini tekrar ederler. Budistler, yüz sekiz, Katolikler, altmış dört tespih tanesinden oluşan tespihler kullanırlar. Ortodoks Y...
 • Homeopati ile savunmamızı nasıl canlandırabiliriz?

  14 Kasım 2020 Yazarlar

  Homeopati, savunmamızı geliştirmek için harika bir müttefik olabilir Enfeksiyonlara yanıt verme yeteneği, temelde bağışıklık sistemimizin durumuna ve savunmalarımıza bağlıdır. Yemek, duygusal dengemiz ve yaşamsal alışkanlıklarımıza dikkat etmek, bağışıklığımızın düzgün çalışması için temel dayanaklardır. Homeopati ayrıca Savunmamızı geliştirmek için farklı eylem ve düzeylerde büyük müttefikimiz olabilir. Her doktor ve hastası, her bir vakada bu olasılıkları nasıl uygulayacaklarını bulmalı ve tanımlamalıdır. Homeopatik ilaçları...
 • DEPREM VE YAĞMACILIK

  13 Kasım 2020 Yazarlar

           İnsan özünde iyi midir kötü müdür sorusu, felsefenin sağlam tartışma alanlarından biri. Bu soruya belki herkes yaşadıkları üzerinden zaman zaman farklı cevaplar verebilir. Ülkemizin gerçeği olan deprem, her tekrar ettiğinde insanların enkaz altından canlı çıkmasına, hayatlarına geri dönebilmelerine dair umudumu 1999 depreminden kalan yağma hikayeleri gölgeler. Bu yağmacıların varlığı da insanın özünde iyi falan değil rezil bir yaratık olduğu fikrine iter beni.      &...
 • Suçlu onların batıl cahiliye düzenidir

  13 Kasım 2020 Yazarlar

       Sevgili okurlarım; Bir aydan fazla zamandır Tunceli ili Ovacık ilçesinin Yaka tarla köyündeyim. Köyde elektrik olmadığı için Elektrik ihtiyacını güneş paneli aracılığıyla karşılıyoruz. Bir kaç gündür hava yağmurlu olduğu için elektriksiz kaldık, onun için telefon, televizyon gibi araçlarımız devre dışı olmuş durumda ve Türkiye’deki önemli olaylardan haberdar değilim.      İzmir’de deprem olduğunu duydum. Fakat, ne derece bir tahribat yarattığı, can ve mal kaybı konusunda bilgim yok. Önemli oranda...