logo

07 Eylül 2020

İLKEL VE MODERN


İbrahim Sanalp
ibrahim@kestelyore.com

İlkel ve modern kelimeleri, birbirinin zıttı olur. Kültür-medeniyet- ilkelden moderne doğru, yükselen bir eğri çizer. Her toplum, bu eğri üzerinde yerini alır. Kültür-medeniyet- insanın ürettiği her şeydir. Modernlik, insanın alet ve makine yapmasıdır. Alet-makine, dünya bilgisi ile yapılır. Dini bilgi ile ibadet edilir. Dini bilgi ve dünya bilgisi, bilgi bütünlüğünü oluşturur. İlkellik, dünya bilgisindeki yoksulluğu belirtir. Modernlik, dünya bilgisindeki zenginliği belirtir.

Dini bilgi, sınırlanmış bilgidir. Dünya bilgisi, ok işareti yönünde artar.  Dünya bilgisi ile araştırma-deney yapılır. Dünya bilgisi ile buluş, keşif yapılır. Dini bilgi ile ibadet edilir. Dini bilgi, inanarak öğrenilir. Dünya bilgisi, sorgulanarak öğrenilir.

Dünya bilgisi ile dünyaya, beş duyu ile bakılır, bilgi öğrenilir. Dini bilgi ile dünyaya, Kuran’ın sayfaları arasından, ayetlerin çizdiği çerçeve içinden bakılır, bilgi öğrenilir.

İdeoloji bilgisi, insan tarafından oluşturulmuş, sınırlı bilgidir, metin haline getirilmiştir. İdeoloji bilgisinde dünyaya, metnin içinden ideoloji kurallarına göre bakılır.

Tarzan filmleri, ilkelliği ve modernliği anlatır. Tarzan ve orman hayvanları, ilkelliği anlatır. Safari avcıları ve sahip oldukları aletler, makineler modernliği anlatır. İlkellik, doğaya karşı zayıflığı belirtir. Modernlik, doğaya karşı gücü belirtir.

Dini bilgide mucize vardır. Allah ve peygamberlerin mucizeleri vardır. Mucizelere inanılır. Dünya bilgisinde, doğanın karşılaşma ve zorunluluk kuralları vardır. Dünya kurallarına uyularak yaşanır.

Laiklik, saf bilgiye ulaşmaktır. Dini bilgide ve dünya bilgisinde, saf bilgiye ulaşmaktır. Meslek bilgisi de saf bilgiye ulaşmaktır. Saf bilgi ile yapılacak işe odaklanılır. Saf bilgi ile ilerleme, gelişme sağlanır.

Hazreti Muhammet Veda Hutbesinde, çocuğun babası olunması kuralını belirtir. Çocuk, kimin yatağında-evinde- doğmuşsa, babası odur, demiştir. Günümüzde babalık, gen testi ile belirleniyor. Gen testi, tıp bilgisidir. Dini bilgi, dünya bilgisini kutsallaştırıp kabul eder. Analık, babalık kutsallaştırılıp kabul edilir. Kutsallaştırılan dünya bilgisi, dini bilgi özelliği kazanır. Bu bilgi birikimi ile kural konur, karar verilir. Dini bilgi ve dünya bilgisi, birbirine karışmış olur.

Dekart, üç kural ve bu kuralların denetlenmesi le çalışırdı. Bilgi, anlaşılır hale getirilerek öğrenilir. Bilgi, parçalara ayrılarak öğrenilir. Bilgi, basit olandan zora doru öğrenilir. Çalışmak da aynı kurallara göre olur.

Bir-çok, bütün-parça kuralı, bir anlatım kuralı olur. Bu kurala göre tasvir, tanım yapılır. Tasvirde, tanıtılan yer ya da nesne, bir ya da bütün özelliği kazanır. Yerin ya da nesnenin özellikleri, çok ya da parça özelliği kazanır. Bursa, Uludağ, kaplıcalar, tarihi eserleri ile tanınır. Bursa, bir ya da bütün olur. Uludağ, kaplıcalar, tarihi eserler, çok ya da parça olur.

Share
920 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+7 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • İNSAN HAYATI

  03 Aralık 2021 Yazarlar

       İnsan hayatını, hareket ederek devam ettirir. Hareket ederek, almak ve vermek gerçekleşir.  Yaşam boyu hareket ederek denge kurmaya çalışılır. Hayat, bir öğrenme sürecidir. Hatalardan ders alınıp yaşantı sürdürülür. Sorunu eleştirmek yerine, sorunun çözümüne odaklanılır.      Kibir, diğer insanların yaklaşmasını engelleyen bir savunma mekanizmasıdır. Alaycılık, huysuzluk, kabalık, küstahlık, utangaçlık, gevezelik birer savunma mekanizmasıdır.      İnsan, sevgi ve korku...
 • ŞEHİDE SAYGI

  01 Aralık 2021 Yazarlar

       Geçenlerde Bingöl’de tatsız bir olay yaşandı. İyi parti milletvekili Lütfü Türkkan Genel Başkanı Meral Akşener’e küfreden şehit abisine küfür etti diye ülke karıştı. Tükenmiş olan iktidar en ufak bir olayı bile ki böyle hassas bir konuda gündeme oturtup buradan kendine çıkar sağlamaya çalışıyor, ilerleyen bölümde şehitlerimize ne sıkıntılar yaşattıklarını ne hakaretler ettiklerini de yazacağız. Türkan, yanlış yapmıştır siyasetçi hele böyle bir zamanda bu tuzaklara düşmemelidir. Neticede, partideki görevinden alınıp özü...
 • ÇOCUK HAKLARI

  01 Aralık 2021 Yazarlar

  20 Kasım, Dünya Çocuk Hakları Günü olarak kutlanmaktadır. 1989 yılında imzalanan Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Sözleşmesi ile çocukları hakları yasalar ile de güvence altına alınmaya başladı. Haklarını koruyamayan, bilmeyen, buna gücü de olmayan, ama dünyanın da en güzel varlıkları olan çocukların haklarını güvenceye almak ve çocukları korumak elbette yetişkinlerin sorumluluğunda. Özellikle toplumsal krizler ve savaşlarda en büyük yarayı alan kesim çocuklar olur. Atatürk’ün meşhur “Cumhuriyet bilhassa kimsesizlerin kimsesidir” sözü anne...
 • Avrupa’daki Kestel’liler

  29 Kasım 2021 Yazarlar

      Kıymetli Okuyucular,      Değerli Can Dostlar.      Herkes gibi bende seyahat etmekten keyif alıyorum. Fırsat buldukça da imkanlarımı kullanıyorum. Kendimi yeniliyorum. Dağarcığımda yeni ufuklara yelken açıyorum. Yeni yeni şeyler öğreniyorum. Pandemi dolayısı ile uzun bir süredir bu imkanı bulamadık.  Esasen Mimarlık öğrencisi kızımla 29 Ekim Cumhuriyet bayramı tatiline odaklanmıştık.   İstanbul da okuyan kızımızın online eğitimi sonlanınca ev, yurt vs. d...