logo

07 Eylül 2020

İLKEL VE MODERN


İbrahim Sanalp
ibrahim@kestelyore.com

İlkel ve modern kelimeleri, birbirinin zıttı olur. Kültür-medeniyet- ilkelden moderne doğru, yükselen bir eğri çizer. Her toplum, bu eğri üzerinde yerini alır. Kültür-medeniyet- insanın ürettiği her şeydir. Modernlik, insanın alet ve makine yapmasıdır. Alet-makine, dünya bilgisi ile yapılır. Dini bilgi ile ibadet edilir. Dini bilgi ve dünya bilgisi, bilgi bütünlüğünü oluşturur. İlkellik, dünya bilgisindeki yoksulluğu belirtir. Modernlik, dünya bilgisindeki zenginliği belirtir.

Dini bilgi, sınırlanmış bilgidir. Dünya bilgisi, ok işareti yönünde artar.  Dünya bilgisi ile araştırma-deney yapılır. Dünya bilgisi ile buluş, keşif yapılır. Dini bilgi ile ibadet edilir. Dini bilgi, inanarak öğrenilir. Dünya bilgisi, sorgulanarak öğrenilir.

Dünya bilgisi ile dünyaya, beş duyu ile bakılır, bilgi öğrenilir. Dini bilgi ile dünyaya, Kuran’ın sayfaları arasından, ayetlerin çizdiği çerçeve içinden bakılır, bilgi öğrenilir.

İdeoloji bilgisi, insan tarafından oluşturulmuş, sınırlı bilgidir, metin haline getirilmiştir. İdeoloji bilgisinde dünyaya, metnin içinden ideoloji kurallarına göre bakılır.

Tarzan filmleri, ilkelliği ve modernliği anlatır. Tarzan ve orman hayvanları, ilkelliği anlatır. Safari avcıları ve sahip oldukları aletler, makineler modernliği anlatır. İlkellik, doğaya karşı zayıflığı belirtir. Modernlik, doğaya karşı gücü belirtir.

Dini bilgide mucize vardır. Allah ve peygamberlerin mucizeleri vardır. Mucizelere inanılır. Dünya bilgisinde, doğanın karşılaşma ve zorunluluk kuralları vardır. Dünya kurallarına uyularak yaşanır.

Laiklik, saf bilgiye ulaşmaktır. Dini bilgide ve dünya bilgisinde, saf bilgiye ulaşmaktır. Meslek bilgisi de saf bilgiye ulaşmaktır. Saf bilgi ile yapılacak işe odaklanılır. Saf bilgi ile ilerleme, gelişme sağlanır.

Hazreti Muhammet Veda Hutbesinde, çocuğun babası olunması kuralını belirtir. Çocuk, kimin yatağında-evinde- doğmuşsa, babası odur, demiştir. Günümüzde babalık, gen testi ile belirleniyor. Gen testi, tıp bilgisidir. Dini bilgi, dünya bilgisini kutsallaştırıp kabul eder. Analık, babalık kutsallaştırılıp kabul edilir. Kutsallaştırılan dünya bilgisi, dini bilgi özelliği kazanır. Bu bilgi birikimi ile kural konur, karar verilir. Dini bilgi ve dünya bilgisi, birbirine karışmış olur.

Dekart, üç kural ve bu kuralların denetlenmesi le çalışırdı. Bilgi, anlaşılır hale getirilerek öğrenilir. Bilgi, parçalara ayrılarak öğrenilir. Bilgi, basit olandan zora doru öğrenilir. Çalışmak da aynı kurallara göre olur.

Bir-çok, bütün-parça kuralı, bir anlatım kuralı olur. Bu kurala göre tasvir, tanım yapılır. Tasvirde, tanıtılan yer ya da nesne, bir ya da bütün özelliği kazanır. Yerin ya da nesnenin özellikleri, çok ya da parça özelliği kazanır. Bursa, Uludağ, kaplıcalar, tarihi eserleri ile tanınır. Bursa, bir ya da bütün olur. Uludağ, kaplıcalar, tarihi eserler, çok ya da parça olur.

Share
1158 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+8 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • 10 Numara 5 yıldız yönetim!

  18 Eylül 2023 Yazarlar

       Babasının ani ve beklenmedik vefatı dolayısıyla, çok genç yaşta ticaretin göbeğinde kendisini bulan ve aldığı ticari terbiyeyle önce muhtarlığa 2 dönem soyunan ardından, Bursaspor yönetim kurulu üyeliğinde bulunan, hatta Bursaspor’a destek olabilmek adına bir tır bağışlayan, Bursaspor camiası içerisinde de ayrı bir yeri olan, MHP Kestel İlçe Başkanlığı yapan, ardından muhtarlık görevinden istifa ederek, siyasete MHP Kestel ve Büyükşehir Belediye meclis üyesi olarak devam eden, son yapılan yerel seçimlerde de, milletvek...
 • Sentez olmuş halkların vilayetidir Kerkük

  16 Eylül 2023 Yazarlar

       Sevgili okurlarım; Eğer çok boyutlu bir sorunla karşı karşıya iseniz o sorunu bütün boyutlarıyla ele alıp, kapsamlı bir çözüm bulmak zorundasınız. Eğer, çok boyutlu sorunun sadece bir parçasına odaklanarak bütününü çözmeye yeltenirseniz, kısır döngü içine düşersiniz, sorunu çözdüğünüzü zannederken kendinizde sorun olursunuz.      Bugün, yaşadığımız coğrafyada yaşayan toplumların maddi ve manevi sorunları iç içe geçmiştir, onun için bölge halklarının sorunları parça parça değil de, top yekün ele a...
 • CHP il kongresi

  15 Eylül 2023 Yazarlar

        Değerli Okuyucular,       Kadirşinas  Dostlar.       Kanaatimce bu hafta sonu, 17 Eylül 2023 Pazar günü, Atatürk kongre ve kültür merkezinde yapılacak olan CHP il kongresi Bursa’mız siyaseti ve hatta ilçemiz Kestel siyasetinin bence belirleyen bir aktivitesi olacaktır diye düşünüyorum. Kaybedilmiş Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin, demoralize olmuş millet ittifakının taraflarının yine yeniden ilimizde seçmelerin umutlarının yenilenmesi olacaktır.  &...
 • 101 YIL ÖNCE

  02 Eylül 2023 Yazarlar

       Evet… Tam 101 yıl önce Ordunun durumu iyi değil, askerin çoğunda ayakkabı yok yalın ayak, geceler soğuk, kaput, iç çamaşırı yok, yeterli suyu yok, süngüsü yok, süvarilerin kılıcı yok.      Köyde, kentte çocuklarını cepheye göndermiş anne, babaların unu, şekeri, Tuz’u, bezi yok, kaynamış mısırla, kavrulmuş buğdayla karınlarını doyurduğu günler, İstanbul’da bile açlıktan can vermiş bir sürü insan cesedi var çöplüklerde.      Birinci dünya savaşı galipleri Osmanlı’ya Sevr anla...