logo

07 Eylül 2020

İLKEL VE MODERN


İbrahim Sanalp
ibrahim@kestelyore.com

İlkel ve modern kelimeleri, birbirinin zıttı olur. Kültür-medeniyet- ilkelden moderne doğru, yükselen bir eğri çizer. Her toplum, bu eğri üzerinde yerini alır. Kültür-medeniyet- insanın ürettiği her şeydir. Modernlik, insanın alet ve makine yapmasıdır. Alet-makine, dünya bilgisi ile yapılır. Dini bilgi ile ibadet edilir. Dini bilgi ve dünya bilgisi, bilgi bütünlüğünü oluşturur. İlkellik, dünya bilgisindeki yoksulluğu belirtir. Modernlik, dünya bilgisindeki zenginliği belirtir.

Dini bilgi, sınırlanmış bilgidir. Dünya bilgisi, ok işareti yönünde artar.  Dünya bilgisi ile araştırma-deney yapılır. Dünya bilgisi ile buluş, keşif yapılır. Dini bilgi ile ibadet edilir. Dini bilgi, inanarak öğrenilir. Dünya bilgisi, sorgulanarak öğrenilir.

Dünya bilgisi ile dünyaya, beş duyu ile bakılır, bilgi öğrenilir. Dini bilgi ile dünyaya, Kuran’ın sayfaları arasından, ayetlerin çizdiği çerçeve içinden bakılır, bilgi öğrenilir.

İdeoloji bilgisi, insan tarafından oluşturulmuş, sınırlı bilgidir, metin haline getirilmiştir. İdeoloji bilgisinde dünyaya, metnin içinden ideoloji kurallarına göre bakılır.

Tarzan filmleri, ilkelliği ve modernliği anlatır. Tarzan ve orman hayvanları, ilkelliği anlatır. Safari avcıları ve sahip oldukları aletler, makineler modernliği anlatır. İlkellik, doğaya karşı zayıflığı belirtir. Modernlik, doğaya karşı gücü belirtir.

Dini bilgide mucize vardır. Allah ve peygamberlerin mucizeleri vardır. Mucizelere inanılır. Dünya bilgisinde, doğanın karşılaşma ve zorunluluk kuralları vardır. Dünya kurallarına uyularak yaşanır.

Laiklik, saf bilgiye ulaşmaktır. Dini bilgide ve dünya bilgisinde, saf bilgiye ulaşmaktır. Meslek bilgisi de saf bilgiye ulaşmaktır. Saf bilgi ile yapılacak işe odaklanılır. Saf bilgi ile ilerleme, gelişme sağlanır.

Hazreti Muhammet Veda Hutbesinde, çocuğun babası olunması kuralını belirtir. Çocuk, kimin yatağında-evinde- doğmuşsa, babası odur, demiştir. Günümüzde babalık, gen testi ile belirleniyor. Gen testi, tıp bilgisidir. Dini bilgi, dünya bilgisini kutsallaştırıp kabul eder. Analık, babalık kutsallaştırılıp kabul edilir. Kutsallaştırılan dünya bilgisi, dini bilgi özelliği kazanır. Bu bilgi birikimi ile kural konur, karar verilir. Dini bilgi ve dünya bilgisi, birbirine karışmış olur.

Dekart, üç kural ve bu kuralların denetlenmesi le çalışırdı. Bilgi, anlaşılır hale getirilerek öğrenilir. Bilgi, parçalara ayrılarak öğrenilir. Bilgi, basit olandan zora doru öğrenilir. Çalışmak da aynı kurallara göre olur.

Bir-çok, bütün-parça kuralı, bir anlatım kuralı olur. Bu kurala göre tasvir, tanım yapılır. Tasvirde, tanıtılan yer ya da nesne, bir ya da bütün özelliği kazanır. Yerin ya da nesnenin özellikleri, çok ya da parça özelliği kazanır. Bursa, Uludağ, kaplıcalar, tarihi eserleri ile tanınır. Bursa, bir ya da bütün olur. Uludağ, kaplıcalar, tarihi eserler, çok ya da parça olur.

Share
782 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+4 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • TESPİH

  23 Kasım 2020 Yazarlar

  Tespih, Allah adını anmak-zikretmek- anlamı taşır. Tespih aynı zamanda, kutsal sözlerin tekrar edilmesini saymak için kullanılan bir aracın adı olur. Tespih taneleri, bir ipe dizilerek, tespih halkası oluşturulur.  Müslümanlar, otuz üç ya da doksan dokuz tespih tanesinden oluşan tespihler kullanırlar. Müslümanlar, namazdan sonra, tespih duası yaparlar. Otuz üçer defa, sübhânallah, elhamdülillâh, Allâhüekber sözlerini tekrar ederler. Budistler, yüz sekiz, Katolikler, altmış dört tespih tanesinden oluşan tespihler kullanırlar. Ortodoks Y...
 • Homeopati ile savunmamızı nasıl canlandırabiliriz?

  14 Kasım 2020 Yazarlar

  Homeopati, savunmamızı geliştirmek için harika bir müttefik olabilir Enfeksiyonlara yanıt verme yeteneği, temelde bağışıklık sistemimizin durumuna ve savunmalarımıza bağlıdır. Yemek, duygusal dengemiz ve yaşamsal alışkanlıklarımıza dikkat etmek, bağışıklığımızın düzgün çalışması için temel dayanaklardır. Homeopati ayrıca Savunmamızı geliştirmek için farklı eylem ve düzeylerde büyük müttefikimiz olabilir. Her doktor ve hastası, her bir vakada bu olasılıkları nasıl uygulayacaklarını bulmalı ve tanımlamalıdır. Homeopatik ilaçları...
 • DEPREM VE YAĞMACILIK

  13 Kasım 2020 Yazarlar

           İnsan özünde iyi midir kötü müdür sorusu, felsefenin sağlam tartışma alanlarından biri. Bu soruya belki herkes yaşadıkları üzerinden zaman zaman farklı cevaplar verebilir. Ülkemizin gerçeği olan deprem, her tekrar ettiğinde insanların enkaz altından canlı çıkmasına, hayatlarına geri dönebilmelerine dair umudumu 1999 depreminden kalan yağma hikayeleri gölgeler. Bu yağmacıların varlığı da insanın özünde iyi falan değil rezil bir yaratık olduğu fikrine iter beni.      &...
 • Suçlu onların batıl cahiliye düzenidir

  13 Kasım 2020 Yazarlar

       Sevgili okurlarım; Bir aydan fazla zamandır Tunceli ili Ovacık ilçesinin Yaka tarla köyündeyim. Köyde elektrik olmadığı için Elektrik ihtiyacını güneş paneli aracılığıyla karşılıyoruz. Bir kaç gündür hava yağmurlu olduğu için elektriksiz kaldık, onun için telefon, televizyon gibi araçlarımız devre dışı olmuş durumda ve Türkiye’deki önemli olaylardan haberdar değilim.      İzmir’de deprem olduğunu duydum. Fakat, ne derece bir tahribat yarattığı, can ve mal kaybı konusunda bilgim yok. Önemli oranda...