logo

Kestel’de Fidancılık Can mı Çekişiyor..?


Kestel’li genç fidan tüccarlarından Toprak Botanik sahibi Turgay Erdoğmuş ile yaptığımız söyleşiyi, bir önceki sayımızda size okurlarımıza duyurmuştuk. Yapılan söyleşi merak uyandırmış olacak ki, önümüze çıkanlar röportajı merak ettiklerini dile getirdiler. Toprak Botanik sahibi Turgay Erdoğmuş’a biz sorduk, o cevapladı. İlçemizde fidancılık can mı çekişiyor, Nerede yanlış yapılıyor gibi soruların cevaplarını bu söyleşide bulabilirsiniz…
Turgay Erdoğmuş’u Tanıyalım:
“Çok uzun yıllardan beri bu sektörün her bölümünde çalışmış bir kişiyim. 2009 yılında kurmuş olduğum, Toprak Botanik isimli işyerimde fidan alım satımı yapmaktayım. İlçemizin yetiştirdiği ürünleri Bursa içi ve dışına pazarlayarak, İlçemizin tanıtımına da katkı sağladığıma inanıyorum. Bu sektörde gidici değil, doğru yatırımlarla kalıcı olacağım gibi daha çok uzun yıllar bu sektörü yaşatmaya çalışacağız.
* Kestel’li Fidancılar Üretimin Neresinde Yanlış Yapıyor..?
“Aslında bilinçli, tecrübeli üreticiler elbette mevcuttur. Ürettiği fidanları çok fazla elinde tutması, zaman zaman piyasa bulamaması fidan üreticilerinde bir bıkkınlık yaratmaktadır. O zaman burada ne yapmalı, daha az fidan ve daha kaliteli bir şekilde üretim yapılmalıdır.”
* Kestel Fidan Üretiminde Neden Geriliyor..?
“Yatırımcı, çiftçinin üretmiş olduğu ürünlerin değerinin altında fiyat vermesi, daha sonraki yıllar için dışarıdaki Pazar rekabetini düşürüyor. Üretici hak ettiği parayı kazanamadığı için sektör haliyle bir gerileme yaşamaktadır. Bu sektörü eski canlı günlerine getirebilmek için kaliteyi ve samimiyeti ön planda tutmamız gerekmektedir.”
* Dışardan Kestel’e fidan giriyor mu..?
“Her ne kadar fidancılığın başkenti Kestel gibi gözükse de, tüketicinin istemiş olduğu kaliteli ürün ilçemizde bulunmadığı zamanlarda, diğer çevre illerde üretilmiş olan kaliteli ürünler ilçemize oldukça yaygın giriş yapmaktadır. İlçemize yılda yaklaşık olarak 50 bin üzerinde dış mekan süs bitkisi ve fidanın girdiği tahmin edilmektedir.
* Tüketici Kestel fidanına dışarıda nasıl bakıyor..?
“Dışarıdaki tüketiciye fidandan bahsedildiği zaman aklına ilk gelen isim ilçemiz olmaktadır. Her sektörde olduğu gibi bizim sektörde de zaman zaman ortaya çıkan dolandırıcı ve üçkağıtçılar, Kestel’li fidancıların adını kötüye çıkarmış olsalar da, dışarıdan Kestel fidanı her zaman tercih edilir konum olma özelliğini korumaktadır.”
* Pasaportlu Fidancılık Neye Yarıyor..?
“Bitki pasaportu konusu desteklenmeli. Çünkü bitki pasaportu bitki standardı, kalitesi ve sağlığıdır. Yurtdışına ve yurtiçine ihraç edeceğiniz ürünlerde şayet bu kaliteyi yakalayamazsanız ilçemizdeki bütün üreticileri kötü bir duruma sokarsınız. Bitki pasaportu yanlış anlaşılıyor. Bu tamamen bitki sağlığı ile alakalı bir konu. Bir bitkiyi bir ilden başka bir yere Pasaportu, sağlık sertifikası olmadığı zaman götüremezsiniz. Hep birlikte buna nasıl uyum sağlayacağımızı düşünmeliyiz. Pasaportlu bitki üretimine geçilmesi, biz fidan üreticilerinin kaliteli ürün elde etmesine yöneliktir. Pasaportlu fidan ve bitki üreticiliği desteklenmelidir.”
* Kestel Fidancılar Kooperatifi, Kestel’li Fidancıların sorunlarıyla ne kadar ilgileniyor..?
“Burada kooperatifin en önemli görevi üretilen ürüne Pazar yaratmaktır. Bu pazarı sağlamakta kooperatife düşmektedir. Kooperatifin fidancıların sorunlarıyla yakından ilgilendiğini söyleyemeyiz. Fakat, ne zaman bir işimiz düşse kooperatif her zaman yanımızda olmaya, bizlere yol gösterme gayreti içerisine girmektedir. İş böyle olunca da, kooperatifin gücünün arkamızda olduğunu hissetmemiz, bütün fidancılar açısında önemli bir durum haline geliyor. Kooperatifimizin daha da güçlü olması için ilçemizdeki tüm fidancıların aynı çatı altında buluşmasını sağlamamız gerekmektedir.”
* Kooperatif Güç mü kaybediyor, Güçleniyor mu..?
“Kooperatifimiz, eskiye oranla daha güçlü bir yapıya girmiş durumda. Yukarıda da dediğim gibi, bizler destek olursak, kooperatifimizin ilçemiz fidancılarının sesi olacağına inanıyorum”
* Kestel Belediyesinin Fidancılara Desteği Ne Ölçüde..?
“Kestel haricindeki komşu illerimizde süs bitkisi ve fidan üreticileri yapan arkadaşlar, kendi ilçelerinde belediyelerin desteğinin oldukça fazla olduğunu anlatırlar. Hatta, belediyenin desteğiyle ayakta duruyoruz gibi söylemleri de sık sık dillendirirler. Bunları duyunca, Kestel Belediyesinin fidan üreticilerine destek olmamasını anlayamıyoruz. Fidanı ile ünlü olan ilçemizde en azından yılda bir kez Fidan ve dış mekan fuarı düzenlenip, ilçemizin ve fidancılarımızın reklamına yönelik bir çalışma yapılmalıdır. Kestel Belediyesinin ilçemiz fidancılarına desteği gözle görülemeyecek kadar küçüktür. Umarız bu destek, çığ gibi büyür.”
* Kestel’li Fidancıların Geleceği Nasıl Olacak..?
“Adı bir zamanlar fidandan çok Çilek ile anılan ilçemizde fidancılığın ön plana çıkması, Çilek üreticilerini de bu sektöre itmiş durumda. Çilek ve Şeftali üretiminin her geçen gün gerilemesi bu değerleri kaybettiğimiz anlamına geliyor. Fidancılığımızı da kaybetmemek için kalıcı önlemler alınmalıdır. Kaliteden taviz verilmeden üretim desteklendiği taktirde Kestel dış mekan süs bitkileri ile anılmaya devam edecektir. İlçemizde bir çok insanın geçim kaynağı olma özelliğini koruyacaktır.

Share
443 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+3 = ?