logo

11 Kasım 2021

UNUTTURMAYACAĞIZ


Mustafa Ülker
musstafaulker@kestelyore.com

    Değerli Okuyucular,

    Kadirşinas Can Dostlar;

    Geçen sene, hem ziyaret, hem ticaret için uzak bir ülkedeydim. Bu vakitlerde,  Amerika’da Newjersey-Newyork eyaletlerinde idim. Denk gelmişti de bütün dünyanın önem verdiği, 3 Kasım 2020 deki Amerika’nın başkanlık seçimlerini de takip ve seçim atmosferini yaşama, izleme şansım olmuştu. 

     Ama bir başka tarih daha denk düşmüş ve taa uzaklarda rastladığım bir tanıtım levhası beni çok etkilemişti. Ulu Önder, büyük şahsiyet Mustafa Kemal ATATÜRK ün adı bir Park’a verilmişti. 

      Biz onu unuturken, unuttururken elin oğlu Amerikalı yerel idareciler, bir vefalı sponsorluk hizmetini taçlandırıyorlar. Büyük komutan, devlet adamı, Başkomutan M.Kemal ATATÜRK adının yaşatılmasına izin vermişler. 

      Bizim milletimizin bir kısım zır cahil tayfası, onu bizden uzaklaştırmak, unutturmak istiyor. Hatta vatan haini olduğu safsatasına inanan ciddi bir güruh var. Büyük devlet adamı M.Kemal ATATÜRK ün medeni, muasır devletler arasına girmek idealini hafife alanlar oldular. Din düşmanı olarak tanıtmak istediler. Oysa ATATÜRK cami minberinden hutbe okuyacak kadar salih bir iman sahibiydi. Din ve Devlet işlerini ayırmak gerektiğine, bilim ışığında yönetim ve siyaset yapmanın  doğru olduğuna inanıyordu. 

      Cumhuriyetin ilanından sonraki yıllarda 14 kez Bursa ziyaretinde bulunduğunu akademik çalışmalarda okudum. Bu ziyaretler çoğunlukla İstanbul – Yalova ve Mudanya üzerinden deniz yolu ile yapılmış. Ankara-Eskişehir den karayolu ile yaptığı ziyaretlerden üçünde ilçemiz – Aksu köyünde mola verir, dinlenirmiş. 

        İlk seferde İnegöl ilçesindeki moladan sonra şöferine durmaksızın Bursa’ya varılmasını söylemiş. Fakat o zamanki eski Ankara yolu Aksu’dan geçiyor. ATATÜRK ün köyden geçeceğinden  Köy okulu Öğretmeni haber alıyor. Öğrencilerini Okul önünde sevgi gösterisi için yola çıkarıyor. Cumhurbaşkanı ATATÜRK çocukları görünce şöferine aracı durdurmasını emrediyor. Paşam talimatınız diyen yaverine, “onlar bizim geleceğimiz çocuklarımız” diyerek, sevgi gösterisine cevaben araçtan iniyor, onlarla konuşuyor.  

“Beni sevmek, fikirlerimi yaşatmaktır” veya “Cehalet yenilmesi gereken en büyük düşmandır” veciz sözlerine uygun şeyler anlatıyor. 

      Bir sonraki Bursa ziyaretinde de molanın Eskişehir’den sonra İnegöl yerine Aksu köyünde verilmesini istiyor. Çünkü oldukça kalabalık ve hareketli olan Aksu köyümüz hoşuna gidiyor. Köy meydanındaki halkın çoşkulu karşılaması kendisini mutlu ediyor.  Kısa bir karşılamadan sonrada Köy kahvesinin karşısındaki Uluçınar ağacının, çeşmenin

yanındaki yükseklikten kalabalık topluluğa hitap ediyor. Orada benim ve bütün bölgenin mukimlerinin gördüğü bir bilgi tabelası vardı.  Maalesef bunu belgeleyen, tarihleyen oradaki mevcut tabela kaldırılmış, yok edilmiş. Umarım ilgili bir kurum bu nişaneyi birgün yerine iade eder. 

      Aksu köyümüzün okuyan, araştıran bir değerli büyüğü, Hüseyin Öztürk bey abimizde, ATATÜRK’ün ziyaretlerinde Aksu köyümüzün Protokolün karşılama noktası olduğunu okuduğunu ifade etti. Yeteri kadar yakın tarihin incelenmediğini, ziyaret sayısının farklı olmasını yadırgadığını söyledi. 

    ATATÜRK’ün Üreten köylüyü takdir ettiği büstü Aksu köyüne gelenleri girişte karşılamaktadır. 

     Bilvesile Cumhuriyetimizin kurucusu,Ulu Önder, Devlet adamı, Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk’ü ölümünün 84 üncü yılında bir kez daha rahmetle, minnetle,saygıyla anıyoruz. Söz veriyoruz.  UNUTMADIK UNUTMAYACAĞIZ UNUTTURMAYACAĞIZ 

      Gününüz neşeli huzurlu geçsin. 

       Sağlıcakla kalın.  Mutlu olun. 

Share
341 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+9 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • 10 Numara 5 yıldız yönetim!

  18 Eylül 2023 Yazarlar

       Babasının ani ve beklenmedik vefatı dolayısıyla, çok genç yaşta ticaretin göbeğinde kendisini bulan ve aldığı ticari terbiyeyle önce muhtarlığa 2 dönem soyunan ardından, Bursaspor yönetim kurulu üyeliğinde bulunan, hatta Bursaspor’a destek olabilmek adına bir tır bağışlayan, Bursaspor camiası içerisinde de ayrı bir yeri olan, MHP Kestel İlçe Başkanlığı yapan, ardından muhtarlık görevinden istifa ederek, siyasete MHP Kestel ve Büyükşehir Belediye meclis üyesi olarak devam eden, son yapılan yerel seçimlerde de, milletvek...
 • Sentez olmuş halkların vilayetidir Kerkük

  16 Eylül 2023 Yazarlar

       Sevgili okurlarım; Eğer çok boyutlu bir sorunla karşı karşıya iseniz o sorunu bütün boyutlarıyla ele alıp, kapsamlı bir çözüm bulmak zorundasınız. Eğer, çok boyutlu sorunun sadece bir parçasına odaklanarak bütününü çözmeye yeltenirseniz, kısır döngü içine düşersiniz, sorunu çözdüğünüzü zannederken kendinizde sorun olursunuz.      Bugün, yaşadığımız coğrafyada yaşayan toplumların maddi ve manevi sorunları iç içe geçmiştir, onun için bölge halklarının sorunları parça parça değil de, top yekün ele a...
 • CHP il kongresi

  15 Eylül 2023 Yazarlar

        Değerli Okuyucular,       Kadirşinas  Dostlar.       Kanaatimce bu hafta sonu, 17 Eylül 2023 Pazar günü, Atatürk kongre ve kültür merkezinde yapılacak olan CHP il kongresi Bursa’mız siyaseti ve hatta ilçemiz Kestel siyasetinin bence belirleyen bir aktivitesi olacaktır diye düşünüyorum. Kaybedilmiş Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin, demoralize olmuş millet ittifakının taraflarının yine yeniden ilimizde seçmelerin umutlarının yenilenmesi olacaktır.  &...
 • 101 YIL ÖNCE

  02 Eylül 2023 Yazarlar

       Evet… Tam 101 yıl önce Ordunun durumu iyi değil, askerin çoğunda ayakkabı yok yalın ayak, geceler soğuk, kaput, iç çamaşırı yok, yeterli suyu yok, süngüsü yok, süvarilerin kılıcı yok.      Köyde, kentte çocuklarını cepheye göndermiş anne, babaların unu, şekeri, Tuz’u, bezi yok, kaynamış mısırla, kavrulmuş buğdayla karınlarını doyurduğu günler, İstanbul’da bile açlıktan can vermiş bir sürü insan cesedi var çöplüklerde.      Birinci dünya savaşı galipleri Osmanlı’ya Sevr anla...