logo

11 Kasım 2021

UNUTTURMAYACAĞIZ


Mustafa Ülker
musstafaulker@kestelyore.com

    Değerli Okuyucular,

    Kadirşinas Can Dostlar;

    Geçen sene, hem ziyaret, hem ticaret için uzak bir ülkedeydim. Bu vakitlerde,  Amerika’da Newjersey-Newyork eyaletlerinde idim. Denk gelmişti de bütün dünyanın önem verdiği, 3 Kasım 2020 deki Amerika’nın başkanlık seçimlerini de takip ve seçim atmosferini yaşama, izleme şansım olmuştu. 

     Ama bir başka tarih daha denk düşmüş ve taa uzaklarda rastladığım bir tanıtım levhası beni çok etkilemişti. Ulu Önder, büyük şahsiyet Mustafa Kemal ATATÜRK ün adı bir Park’a verilmişti. 

      Biz onu unuturken, unuttururken elin oğlu Amerikalı yerel idareciler, bir vefalı sponsorluk hizmetini taçlandırıyorlar. Büyük komutan, devlet adamı, Başkomutan M.Kemal ATATÜRK adının yaşatılmasına izin vermişler. 

      Bizim milletimizin bir kısım zır cahil tayfası, onu bizden uzaklaştırmak, unutturmak istiyor. Hatta vatan haini olduğu safsatasına inanan ciddi bir güruh var. Büyük devlet adamı M.Kemal ATATÜRK ün medeni, muasır devletler arasına girmek idealini hafife alanlar oldular. Din düşmanı olarak tanıtmak istediler. Oysa ATATÜRK cami minberinden hutbe okuyacak kadar salih bir iman sahibiydi. Din ve Devlet işlerini ayırmak gerektiğine, bilim ışığında yönetim ve siyaset yapmanın  doğru olduğuna inanıyordu. 

      Cumhuriyetin ilanından sonraki yıllarda 14 kez Bursa ziyaretinde bulunduğunu akademik çalışmalarda okudum. Bu ziyaretler çoğunlukla İstanbul – Yalova ve Mudanya üzerinden deniz yolu ile yapılmış. Ankara-Eskişehir den karayolu ile yaptığı ziyaretlerden üçünde ilçemiz – Aksu köyünde mola verir, dinlenirmiş. 

        İlk seferde İnegöl ilçesindeki moladan sonra şöferine durmaksızın Bursa’ya varılmasını söylemiş. Fakat o zamanki eski Ankara yolu Aksu’dan geçiyor. ATATÜRK ün köyden geçeceğinden  Köy okulu Öğretmeni haber alıyor. Öğrencilerini Okul önünde sevgi gösterisi için yola çıkarıyor. Cumhurbaşkanı ATATÜRK çocukları görünce şöferine aracı durdurmasını emrediyor. Paşam talimatınız diyen yaverine, “onlar bizim geleceğimiz çocuklarımız” diyerek, sevgi gösterisine cevaben araçtan iniyor, onlarla konuşuyor.  

“Beni sevmek, fikirlerimi yaşatmaktır” veya “Cehalet yenilmesi gereken en büyük düşmandır” veciz sözlerine uygun şeyler anlatıyor. 

      Bir sonraki Bursa ziyaretinde de molanın Eskişehir’den sonra İnegöl yerine Aksu köyünde verilmesini istiyor. Çünkü oldukça kalabalık ve hareketli olan Aksu köyümüz hoşuna gidiyor. Köy meydanındaki halkın çoşkulu karşılaması kendisini mutlu ediyor.  Kısa bir karşılamadan sonrada Köy kahvesinin karşısındaki Uluçınar ağacının, çeşmenin

yanındaki yükseklikten kalabalık topluluğa hitap ediyor. Orada benim ve bütün bölgenin mukimlerinin gördüğü bir bilgi tabelası vardı.  Maalesef bunu belgeleyen, tarihleyen oradaki mevcut tabela kaldırılmış, yok edilmiş. Umarım ilgili bir kurum bu nişaneyi birgün yerine iade eder. 

      Aksu köyümüzün okuyan, araştıran bir değerli büyüğü, Hüseyin Öztürk bey abimizde, ATATÜRK’ün ziyaretlerinde Aksu köyümüzün Protokolün karşılama noktası olduğunu okuduğunu ifade etti. Yeteri kadar yakın tarihin incelenmediğini, ziyaret sayısının farklı olmasını yadırgadığını söyledi. 

    ATATÜRK’ün Üreten köylüyü takdir ettiği büstü Aksu köyüne gelenleri girişte karşılamaktadır. 

     Bilvesile Cumhuriyetimizin kurucusu,Ulu Önder, Devlet adamı, Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk’ü ölümünün 84 üncü yılında bir kez daha rahmetle, minnetle,saygıyla anıyoruz. Söz veriyoruz.  UNUTMADIK UNUTMAYACAĞIZ UNUTTURMAYACAĞIZ 

      Gününüz neşeli huzurlu geçsin. 

       Sağlıcakla kalın.  Mutlu olun. 

Share
108 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+2 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Avrupa’daki Kestel’liler

  29 Kasım 2021 Yazarlar

      Kıymetli Okuyucular,      Değerli Can Dostlar.      Herkes gibi bende seyahat etmekten keyif alıyorum. Fırsat buldukça da imkanlarımı kullanıyorum. Kendimi yeniliyorum. Dağarcığımda yeni ufuklara yelken açıyorum. Yeni yeni şeyler öğreniyorum. Pandemi dolayısı ile uzun bir süredir bu imkanı bulamadık.  Esasen Mimarlık öğrencisi kızımla 29 Ekim Cumhuriyet bayramı tatiline odaklanmıştık.   İstanbul da okuyan kızımızın online eğitimi sonlanınca ev, yurt vs. d...
 • Neden yok edilmeli

  29 Kasım 2021 Yazarlar

       Sevgili okurlarım; Şu anda Türkiye çok ciddi anlamda tarihi bir maddi ve manevi kriz yaşıyor. Bu kriz, her geçen gün hayatımızı daha güçlü bir şekilde etkiliyor. Bu beladan nasıl kurtulacağımız konusunda her hangi bir çare bulmuş değiliz. Şu anda ülkede topluma siyasi öncülük yapan kurumların başvurduğu yöntemler ve kullandığı argümanlara baktığımızda var olan krizi çözmeleri mümkün değil, benim kanaatim böyle. Zira kimse sorunu neden sonuç ilişkisi babında ele almıyor, dolayısıyla sorunu çözmeleri de mümkün değil. ...
 • KESBELTAŞ’TA USULSÜZLÜK..!….. İŞLER YOLUNDA…

  27 Kasım 2021 Yazarlar

       AKP; Ülkeyi yönetemediği gibi, onun uzantısı olan Kestel Belediyesi de iyi yönetilemiyor.      Geçtiğimiz günlerde, Kebeltaşı ve belediyeyi incelemek üzere ilçemize bir müfettiş gelir. Hatta, aldığım duyumlara göre de, bu müfettişin Menzil tarikatıyla bağlantısı olduğu bile söyleniyor.      Hazırlamış olduğu raporda, Kestel Belediyesinin yan kuruluşu olan Kesbeltaş’ta yaklaşık 2 milyonluk usulsüzlük tespit eder.      Bende bu duyum sonrası, bazı mec...
 • DÜŞÜNCENİN ANLATILMASI

  16 Kasım 2021 Yazarlar

  Ruh kavramı, Aristo’ya aittir. Aristo, diyaloglarında, bir aleti insanın kullandığını, yönettiğini belirtir. İnsan vücudunu, bir alete benzetir. İnsan vücudunu kullananın, yönetenin ruh olduğunu belirtir. Tıp bilgisine göre, insan vücudunu, beyin organı yönetir. Hareket ettirir. Beyin, elektrik üreterek vücudun her yeriyle iletişim kurar. Tıp bilgisi, dünya bilgisi olur. Yaratılış teorisine göre, canlı-cansız varlıkları ve insanı Allah yarattı. Ruhlar, Kalübela’da Allah tarafından yaratıldı. Kalübela, ruhların yaratıldığı zaman olur. All...