logo

ADD’den Nefis Müzik Dinletisi

Kestel Atatürkçü Düşünce Derneğinin geçtiğimiz Cuma günü Kestel Belediyesi Kültür Merkezinde düzenlediği, “Müzik Dinletisi”ne katılım beklenenden fazla oldu. Saygı duruşu ve İstiklal marşının okunmasından sonra bir konuşma yapan ADD Kestel Şube Başkanı Ekrem GÜREL’in Atatürk’ün söylemiş olduğu sözlerden yaptığı konuşması aynen şöyle:”Ulu Önder Atatürk’ümüzün 1881 yılında dünyaya gözlerini açmasıyla başlayan süreç, 29 Ekim 1923 de Türkiye Cumhuriyetini kurmasıyla devam etmiştir. Türkiye Cumhuriyetini kurana kadar, bir çok savaşa katılmıştır. Fakat hiçbir zaman savaştan ve savaşmaktan zevk almamıştır. Her zaman barış yanlısı olmuştur. Bunu Atatürk ün; “Yurtta barış, dünyada barış” sözünden anlayabiliyoruz.
Yine, Ulu Önderimizin 1928 yılında yaptığı bir konuşmasında, “Barış ulusları refah ve saadete eriştiren en iyi yoldur. Memleketimizi her gün daha çok kuvvetlendirmek, her türlü ihtimallere karşı koyacak bir halde bulundurmak ve dünya olaylarının bütün safhalarını büyük bir uyanıklık içinde izlemek, barışsever siyasetimizin dayanacağı esasların başlangıcıdır”
“Behemehal şu veya bu sebeple milleti harbe sürüklemek taraftarı değilim, Harp zarurî ve hayatî olmalıdır.” Diyerek barış hakkındaki düşüncelerini açıkça orta ya koymuştur.
Osmanlı Devleti’nin yıkılışında, en büyük payın ekonomideki çöküş olduğunu iyi bilen Atatürk, yeni kurulan Türkiye Cumhuriyeti Devleti için ekonomik kalkınmanın şart olduğunu belirterek, siyasal bağımsızlık kadar, ekonomik bağımsızlığa da büyük önem vermiştir. Ulusal bir ekonominin mutlaka tesis edilmesinin zorunluluğunu her fırsatta dile getiren Atatürk, Türkiye’nin hür, bağımsız ve daha kuvvetli olabilmesi için ulusal ekonominin zorunluluğuna dikkati çekmiştir. Topluma yön veren en önemli etkinliklerden olan ulusal ekonomi, Atatürkçülüğün temel hedeflerindendir. Bu hedeften dışarıya çıkmak demek, emperyalist güçlerin ağına düşmek demektir. Emperyalizmin acımasız dişlilerinde ezilmemek için bizler daima uyanık ve çalışkan olmalıyız.
Ülkede, dünyada barışı sağlayabilmek için aynı zamanda güçlü bir ekonomiye ihtiyaç vardır. Ekonominin toplum hayatında büyük önemi vardır. Çünkü bir ülkedeki üretim, dağıtım ve tüketim ihtiyaçlarıyla ilgili her faaliyet ekonominin konusu içinde yer alır. Büyük Önder Atatürk’ün Cumhuriyetin ilk yıllarında söylediği şu söz güçlü bir ekonominin gerekliliğini en güzel şekilde ifade etmektedir, “İktisaden zayıf bir ulus, sefaletten kurtulamaz; güçlü bir medeniyete, refah ve mutluluğa kavuşamaz; toplumsal ve siyasal felaketlerden yakasını kurtaramaz.” diyen GÜREL, Sözlerimi Atatürk ile ilgili bir anıyla bitirmek istiyorum.
“Bir gece beraber oturuyorduk. Yanımızda Siirt milletvekili Mahmut Soydan, şimdiki Macaristan elçimiz Ruşen Eşref Onaydın, bir de Soysallı vardı. Atatürk, ertesi günü Büyük Millet Meclisi’nde okuyacağı söylevi hazırlıyordu. Mahmut’la Ruşen Eşref not tutuyorlardı. Atatürk ara sıra bana da, “Ne dersin?” diye soruyordu. Ben ne diyebilirim? Hiç… Sonra Atatürk bana döndü ve dedi ki:
– Bu memleketin efendisi kimdir?
Düşündüm. Karşılığı o verdi:
– Türk köylüsüdür, dedi. Ve devam etti:
– Türk köylüsü “Efendi” yerine getirilmedikçe memleket ve millet yükselmez!”
Bu zamana kadar derneğimize emeği geçen başkan ve yönetim kurullarına ayrıca üyelerimize desteklerinden dolayı teşekkür ederim” dedi.
Konuşmasının ardından derneğe katkılarından dolayı, Kestel Belediye Başkanı Yener ACAR’a, Barakfakih eski Belediye Başkanı Ali KÖK’e, Kale Mahallesi Muhtarı Derviş ÇATALTEPE’ye ve ADD eski başkanı Cevat ASA’ya plaket verildi.
Müzik dinletisinin ardından konuklara, Çiğ Köfte ve Ayran ikramında bulunuldu.

Share
199 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+6 = ?