logo

25 Mayıs 2020

GELDİKLERİ GİBİ GİDERLER VE 19 MAYIS GERÇEĞİ


Osman Fahri Ünal
osmanfahri@kestelyore.com

     Sevgili dostlar; bu yazacaklarım Cumhuriyet tarihinin gerçekleridir, içinizde M.Kemal’in kaleminden NUTUK kitabını  okumuş olanlar bu gerçekleri iyi bilirler.

     19 Mayıs tarihi Türk milletinin M.Kemal önderliğinde emperyalizme ve yerli iş birlikçilerine karşı örgütlü  mücadeleye başlamasının yıl dönümüdür, daha doğrusu Türk milletinin yeniden doğum günüdür, kulluktan özgür bireyliğe geçiştir, hepimize bir kez daha kutlu olsun.

     Yıllardır bu iş birlikçiler padişah Vahdettin’e verilen bu onurlu ve şerefli mücadeleden pay çıkartmak için tarihi yalanlar söylediler bu gün hala bundan vazgeçmediklerini görüyoruz.

     “M.Kemal’i Anadoluya Vahdettin gönderdi” yalanı buraya kadar doğru 6 mayıs 1919’daki talimatnameyle Osmanlı subayı olan M.Kemal’i 9. ordu müfettişi olarak Anadolu’ya gitmesini onaylamıştır padişah olarak, peki ne amaçla gönderildi.

      Mondros mütarekesinde alınan kararlara uygun olarak, İngilizlerin Padişaha verdikleri nota neticesinde Anadolu da neler yapması istendi.

1-Bölgedeki asayişin düzeltilmesi, sorunların tespiti

2-Silah ve cephanenin(ordularımızdaki dahil) bir an önce toplanıp koruma altına alınması

3-Oluşan şüraların engellenip kapatılması ordularımızın dağıtılması, ordunun ve halkın elindeki silahların toplanması dersek daha iyi anlaşılacak sanırım.

     Bu yapılacaklarla ilgili çok geniş yetkiler verildi hem askeri hem mülki sivillere dahi emir verebilecekti.

     M.Kemal, Anadolu’ya geçtiğinde bunların hiç birini yapmadı, tam tersine orduları dağıtmayıp halkı direnişe çağırdı silahları toplamak yerine halka silah dağıttı, şuraları kapatmak yerine yeni şuraları ve kongreleri toplayıp direnişi körükledi tabiki İngilizler çıldırdı.

     8 Haziran 1919 da İstanbul’a geri çağrıldı, gitmeyince 23 Haziran da görevinden azledildi, bunun üzerine Vahdettin’e istifa ettiğini bildirdi.11 Mayıs 1920 de silah arkadaşları ile birlikte idama mahkum edildi.

     Bu zor şartlarda, kurtuluş savaşını bitirene kadar bir mucize gerçekleştirdiler, bu nedenle hepsinin önünde saygıyla  eğilmemiz gerekiyor.

     Biraz geri dönersek, 1918’in 13 Kasım’ında Sadrazam İzzet Paşanın çağrısı ile İstanbul’a geldiğinde Haydarpaşa da karşılanır, küçük bir tekne ile Galata’ya geçerken Dolmabahçe önünde demirlemiş 61 parçadan oluşan işgal donanmasını görür, yanındaki arkadaşı ve doktoru olan R.Ferit Talay’a onları işaret ederek, şunları söyler “İstanbul’a gelmemeliydim Anadolu’ya geçmeliydim, merak etme bunlarda GELDİKLERİ GİBİ GİDERLER”  der, öyle de oldu geldikleri gibi gittiler.

     Sevgili dostlar M.Kemal Atatürk’ü anmak yetmiyor, onun hayatını okuyup, anlamak gerekiyor. Hayatından dersler çıkarmak gerekiyor.

     Çünkü, ATATÜRK demek, mücadele demektir.

     Kalın Sağlıcakla.

Share
4481 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+2 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • UYUMUŞ ÖYLE Mİ

  15 Eylül 2021 Yazarlar

       Dostlar; AKP Genel Başkanı Erdoğan’ın partisi ile yaptığı bayramlaşma konuşmasında, uyuduğu buna rağmen konuşmaya devam ettiği, dilinin dolaştığı bu kadar zaman geçtiği halde muhalefet tarafından dile getirilmeye halen devam ediliyor. Ülkede o kadar çok gündem var ki, bunu dikkate alan bile yok. Türkiye gibi bir ülkeyi tek başına yönetmeye kalkarsan buna yetişemezsin haklı olarak yorgun düşüp uyursun, ha sağlığında bir sorun varsa bu başka bir şey ve oldukça da önemli durum, hepimizi de ilgilendirir. Günü gününe sağlığ...
 • Gaflet ve delalet uykusu

  15 Eylül 2021 Yazarlar

       Sevgili okurlarım; Kişinin usulüne uygun doğru işler yapabilmesi için, yaşadığı çağda insanlığın ne gibi sorunlarla karşı karşıya olduğunu algılaması, çözümünün nasıl olabileceğini ve kendisinin ne yapması gerektiği konusunda fikir sahibi olması lazım. Söz konusu şeylerin yapılması için akıl etmek ve düşünmek icap eder. Zira, akıl etmeyen, düşünmeyen kişinin doğru şeyler yapmasının olanağı yoktur. O her zaman gaflet ve delalet içinde olur,  çağımızın şu anki aşamasında genel anlamda bütün insanlığın, özelikle kend...
 • Kestel, Kestel olalı böyle zulüm görmedi

  14 Eylül 2021 Yazarlar

       Hikaye şöyle başlıyor:      "Bayburt halkı Senfoni Orkestrası'nı dinlemek için konser salonunu doldurur. Konser sonunda, bir gazetecinin "Konseri nasıl buldunuz?" sorusuna bir seyirci, "Bayburt Bayburt olalı böyle zulüm görmedi" cevabını verir."      Bende şöyle değiştireyim;      Kestel, Kestel olalı böyle zulüm görmedi.      Ana caddelerin büyütülmesi, kaldırımların genişletilmesi, sağlam parke taşlarının sökülmesi, yeniden y...
 • İşgal ve Kurtuluş

  11 Eylül 2021 Yazarlar

        Kadirşinas  Okuyucular,       Değerli Can Dostlar.        Eylül ayının ikinci haftası hepimizi ilgilendirmelidir.  Çünkü Yunan işgalinin sonlandırıldığı günleri barındırır.  İlçemiz Kestel’in 10 Eylül  de, payitaht Osmanlı’nın ilk başkenti Bursamızın 11 Eylülde kurtuluşunu yaşadığımız günlerdendir.        Birinci dünya savaşı sonrası yapılan 12 Mayıs 1919 Paris konferansı kararları ile İzmir Yuna...