logo

25 Mayıs 2020

GELDİKLERİ GİBİ GİDERLER VE 19 MAYIS GERÇEĞİ


Osman Fahri Ünal
osmanfahri@kestelyore.com

     Sevgili dostlar; bu yazacaklarım Cumhuriyet tarihinin gerçekleridir, içinizde M.Kemal’in kaleminden NUTUK kitabını  okumuş olanlar bu gerçekleri iyi bilirler.

     19 Mayıs tarihi Türk milletinin M.Kemal önderliğinde emperyalizme ve yerli iş birlikçilerine karşı örgütlü  mücadeleye başlamasının yıl dönümüdür, daha doğrusu Türk milletinin yeniden doğum günüdür, kulluktan özgür bireyliğe geçiştir, hepimize bir kez daha kutlu olsun.

     Yıllardır bu iş birlikçiler padişah Vahdettin’e verilen bu onurlu ve şerefli mücadeleden pay çıkartmak için tarihi yalanlar söylediler bu gün hala bundan vazgeçmediklerini görüyoruz.

     “M.Kemal’i Anadoluya Vahdettin gönderdi” yalanı buraya kadar doğru 6 mayıs 1919’daki talimatnameyle Osmanlı subayı olan M.Kemal’i 9. ordu müfettişi olarak Anadolu’ya gitmesini onaylamıştır padişah olarak, peki ne amaçla gönderildi.

      Mondros mütarekesinde alınan kararlara uygun olarak, İngilizlerin Padişaha verdikleri nota neticesinde Anadolu da neler yapması istendi.

1-Bölgedeki asayişin düzeltilmesi, sorunların tespiti

2-Silah ve cephanenin(ordularımızdaki dahil) bir an önce toplanıp koruma altına alınması

3-Oluşan şüraların engellenip kapatılması ordularımızın dağıtılması, ordunun ve halkın elindeki silahların toplanması dersek daha iyi anlaşılacak sanırım.

     Bu yapılacaklarla ilgili çok geniş yetkiler verildi hem askeri hem mülki sivillere dahi emir verebilecekti.

     M.Kemal, Anadolu’ya geçtiğinde bunların hiç birini yapmadı, tam tersine orduları dağıtmayıp halkı direnişe çağırdı silahları toplamak yerine halka silah dağıttı, şuraları kapatmak yerine yeni şuraları ve kongreleri toplayıp direnişi körükledi tabiki İngilizler çıldırdı.

     8 Haziran 1919 da İstanbul’a geri çağrıldı, gitmeyince 23 Haziran da görevinden azledildi, bunun üzerine Vahdettin’e istifa ettiğini bildirdi.11 Mayıs 1920 de silah arkadaşları ile birlikte idama mahkum edildi.

     Bu zor şartlarda, kurtuluş savaşını bitirene kadar bir mucize gerçekleştirdiler, bu nedenle hepsinin önünde saygıyla  eğilmemiz gerekiyor.

     Biraz geri dönersek, 1918’in 13 Kasım’ında Sadrazam İzzet Paşanın çağrısı ile İstanbul’a geldiğinde Haydarpaşa da karşılanır, küçük bir tekne ile Galata’ya geçerken Dolmabahçe önünde demirlemiş 61 parçadan oluşan işgal donanmasını görür, yanındaki arkadaşı ve doktoru olan R.Ferit Talay’a onları işaret ederek, şunları söyler “İstanbul’a gelmemeliydim Anadolu’ya geçmeliydim, merak etme bunlarda GELDİKLERİ GİBİ GİDERLER”  der, öyle de oldu geldikleri gibi gittiler.

     Sevgili dostlar M.Kemal Atatürk’ü anmak yetmiyor, onun hayatını okuyup, anlamak gerekiyor. Hayatından dersler çıkarmak gerekiyor.

     Çünkü, ATATÜRK demek, mücadele demektir.

     Kalın Sağlıcakla.

Share
4588 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+10 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • İKİNCİ ABDÜLHAMİT

  03 Ağustos 2022 Yazarlar

  Her şey bilgi bütünlüğü ile ilgili olur. İkinci Abdülhamit de bilgi bütünlüğü ile ilgili olur. Bilgi bütün olur. Bilgi, dini bilgi ve dünya bilgisi olarak ikiye ayrılır. Dini bilgi, dünya bilgisini, kutsayıp kabul eder. Dini bilgi içinde, kutsanmış dünya bilgisi vardır. Feodal sistemde, dini bilgi, dünya bilgisini denetler. Denetleme, fetva ile yapılır. Kapitalist sistemde, bilgi bütünlüğü vardır. Bilgi, ikiye ayrılır. Dini bilgi ve dünya bilgisi, bilgi bütünlüğü olur. Dini bilginin ibadet kuralları için fetva verilir. Dünya bilgisi için fe...
 • Bu düzen değişmeli

  02 Ağustos 2022 Yazarlar

       Sevgili okurlarım;  Bir ülkede insanların önüne çıkan her hangi bir sorunu, birey ve toplum olarak, var olan sorunun neden ortaya çıktığını araştırıp açığa çıkarmalı, devamında nasıl çözeceğini bilince çıkarmalı, zira sorunu  çözemediği sürece giderek  daha da ağırlaşır, çözümü güçleşir .      Bugün Türkiye de ekonomik kriz gün geçtikçe daha çok derinleşerek devam ediyor. Gerek birey olarak, gerekse toplum olarak ekonomik krizin altında eziliyoruz. Ayrıca doğal olarak bu krizin seb...
 • ANLAMAK İSTEMİYORSA ANLATAMAZSIN !!

  01 Ağustos 2022 Yazarlar

       Değerli dostlar, kendini AKP’ye yakın hisseden ona laf söylenmesi veya eleştirilmesini istemeyenler konuşacak konu bulamayınca veya tartışma halinde köşeye sıkışınca hemen şu konuya atlarlar Türkiye’de kriz var diyorsunuz ama tatil yerleri ve restoranlar, barlar, kafeler, AVM ler hepsi dolu kriz falan yok yalan söylüyorsunuz deyip gözden kaybolmaya çalışırlar. Hani FB, GS, BJK maçlarına gidip o kalabalığı görünce bütün ülkenin bu takımları tutuğunu sanmak gibi bir şey bu. Şimdi böyle düşünen insanlarımızın ne kadar ...
 • CHP ve ÖN SEÇİM

  30 Temmuz 2022 Yazarlar

       CHP’lilerin, “Demokrasinin olmazsa olmazı” diye niteledikleri ön seçim, yerelde yapılacak mı, yapılmayacak mı şimdiden merak konusu oldu.      Peki, nedir ön seçim?      “Genel ve yerel seçimde aday gösterilecek kişileri belirlemek için, bir parti üyesi olan belli sayıdaki delegelerin katılmasıyla yapılan seçim.”      Ön seçim yapılacak ise, geçtiğimiz yıl büyükşehir belediye başkan adaylığı erkenden açıklanan Mustafa Bozbey’in durumu ne olacak..? ...