logo

25 Mayıs 2020

ETİK DEĞER ve HATIRLATMA


Mustafa Ülker
musstafaulker@kestelyore.com

      Değerli Okuyucular,

      Kadirşinas Dostlar;

      25 Mayıs, “Etik günü”  25 – 31 Mayıs ise “Etik haftası” olarak kayıtlarda yer etmiş ve kutlanır olmuş. Kim, hangi kurum, neden veya hangi gerekçe ile kabul etmiş bilmiyorum.  Bildiğim latince kökten gelen “Etik” felsefik bir anlayış kavramıdır. Ancak toplumsal kabulde ise Ahlak olarak algılanmaktadır. Oysa biri düşünce diğeri ise yaşam biçimidir. İnsan Ahlaklı doğar.

       Hülasa Etik doğru davranışlarda bulunmak, doğru bir insan olmak, ve değerler hakkında düşünme pratiğidir. Tabii olarak bu ahlaki bir yaşam biçimidir diyebiliriz.

        Devletimizin her kurumu mevzuatına uygun olarak bir Etik kuruluna sahiptir. Kaymakamlığımız, Belediyemiz ve diğer kurumlarımızda da Etik kurulları oluşturulmuştur. Ne iş görürler, ne fayda üretirler?   Vatandaşa yansıyan bir yanı varmıdır?  Bilginiz, haberiniz oldumu bilemem.  Takdir sizin.

       Bununla ilişkilendirdiğim ve zamanlama açısından çakıştığı için tekraren bir  hatırlatmada bulunacağım. Hem de eleştirel itirazımla, vatandaşlık hakkımı ve bir seçmen olarak hukukumu savunacağım.

       Geçen yıl yerel seçimleri müteakiben Belediye meclisimizde yapılmış olan İHTİSAS KOMİSYON ları seçimlerinden bahsetmiştim. ( Yöre Gazetesi, 3 Haziran 2019 tarih, 857. Sayı, Köşe yazım ) İktidar gücünün , ben istediğimi yaparım mantığının demokratik olmadığından sözetmiştim. Bu anlayışın terk edilmesinin uygun olacağını, varolduğunu kabullendiğimiz demokrasimizin etik anlayışının bu olmadığını sanıyorum. Aynı uygulamanın tekrarlanmasının ise, Oy veren kıymetli hemşehrilerimize değer vermemek, onları yok varsaymak olduğunu düşünüyorum.

        Korona tedbirleri kısıtlaması nedeniyle Nisan ve Mayıs ayları Kestel Belediye Meclis toplantıları da, diğer belediyelerdeki gibi yapılamadı. Haziran ayı toplantısının yumuşatılan tedbirler sonucu yapılacağını sanıyorum. Veya ilk yapılacak Belediye Meclis toplantısı gündemine İhtisas Komisyonları seçiminin konacağını biliyorum. Yasa gereği komisyonlar bir yıl sürelidir ve her yıl tekrar seçilirler.

       Buradan değerli Belediye Meclis Üyesi arkadaşlarıma çağrıda bulunuyorum. ETİK ve uygun davranılması talebimi bir seçmen, oy vermiş bir hemşehriniz olarak yineliyorum. Geçen dönem yapılmış olan İhtisas komisyonları seçimleri mevzuata uysa bile ANTİDEMOKRATİK tir ve ETİK değildir. Çünkü…

       5393 sayılı BŞB kanununun dayanak kabul edildiği ‘ Belediye Meclisi Çalışma Yönetmeliği ‘ beşinci bölüm 21. madde, 3. paragrafında “ İhtisas Komisyonların toplam üye sayısının Meclis üye sayısından fazla olduğu durumlarda komisyonlara üye veremeyen siyasi partilerin üyeleri ile varsa bağımsız üyeler Meclis kararıyla komisyonlarda görev alabilirler” denilmektedir. Bildiğimiz kadarıyla Meclisimizde 5 er üyeli 11 komisyonumuz var. Komisyon üyeleri toplam sayısı 55 tir.  Meclisimiz de Belediye başkanı + AK-Parti 13 üye + CHP 5 üye + MHP 4 üye + İYİ Parti 3 üye olmak üzere toplam 26 üyeden müteşekkildir.  Basit usulde meclisteki oy oranları da  AK-Parti 0,52 ye, CHP 0,20 ye, MHP 0,16 ya ve İYİ Parti 0,12 ye tekabül etmektedir.

       Yine takip ettiğimiz halde İhtisas komisyonlarında AK-Parti li 33, CHP li 11 ve MHP li 11 Meclis Üyesi arkadaşımız görev yapmaktadırlar. Ancak 0,12 lik oy oranına sahip İYİ Partiden hiç bir Meclis Üyesine yer verilmemiştir. Yaklaşık 4900 Oy karşılığı olan Seçmen ve temsilcisi üç değerli İYİ Parti Meclis üyesi yok varsayılmıştır. Bu Antidemokratik ve Etik olmayan bir uygulamadır. Bu anlayışın değiştirilmesi gereklidir. Çoğulculuk sonuç ve süreç itibarıyle demokrasiyi beslemeli sürdürebilir olmalıdır.

       Etik günü, Etik haftası kimsenin fark etmediği uygulamalardan vazgeçilerek, Ahlaklı yaşam alanı bulma çalışmalarına zemin oluşturmalıdır.  Gençlik ve Genç arkadaşlar beni daha iyi anlıyorlar. Onlar demokrasiyi okuyarak değil yaşayarak hayatlarını sürdürecekler diye umuyorum. İşte bu Umut geleceğimi aydınlatıyor ve bende kendimi bu yüzden Genç hissediyorum. Potansiyeli olan güzel Ülkemin geleceğinin aydınlık olacağına inanıyorum.

        Her düşünce ve yaşam kültürünün özgürleştiği, hiç kimsenin yok sayılmadığı, ötekileştirilmediği, rakip değil refik olunacağı, birlik beraberlik içinde farklı yaşama ve düşünmenin zenginlik kabulü ile ETİK gününü, ETİK haftasını kutluyorum. Etik düşünmek ile Ahlaklı olmak hepimizin en doğal, en insani sorumluluğumuzdur.

       Bilvesile bu duygu ve düşüncelerle İslam dünyasında paylaşma, dayanışma kültürünün sonucu olan Ramazan Bayramınızı tebrik ediyorum.

        Gününüz keyifli bereketli olsun

        Sağlıcakla kalın.  Mutlu olun…

Share
4123 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+4 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • UYUMUŞ ÖYLE Mİ

  15 Eylül 2021 Yazarlar

       Dostlar; AKP Genel Başkanı Erdoğan’ın partisi ile yaptığı bayramlaşma konuşmasında, uyuduğu buna rağmen konuşmaya devam ettiği, dilinin dolaştığı bu kadar zaman geçtiği halde muhalefet tarafından dile getirilmeye halen devam ediliyor. Ülkede o kadar çok gündem var ki, bunu dikkate alan bile yok. Türkiye gibi bir ülkeyi tek başına yönetmeye kalkarsan buna yetişemezsin haklı olarak yorgun düşüp uyursun, ha sağlığında bir sorun varsa bu başka bir şey ve oldukça da önemli durum, hepimizi de ilgilendirir. Günü gününe sağlığ...
 • Gaflet ve delalet uykusu

  15 Eylül 2021 Yazarlar

       Sevgili okurlarım; Kişinin usulüne uygun doğru işler yapabilmesi için, yaşadığı çağda insanlığın ne gibi sorunlarla karşı karşıya olduğunu algılaması, çözümünün nasıl olabileceğini ve kendisinin ne yapması gerektiği konusunda fikir sahibi olması lazım. Söz konusu şeylerin yapılması için akıl etmek ve düşünmek icap eder. Zira, akıl etmeyen, düşünmeyen kişinin doğru şeyler yapmasının olanağı yoktur. O her zaman gaflet ve delalet içinde olur,  çağımızın şu anki aşamasında genel anlamda bütün insanlığın, özelikle kend...
 • Kestel, Kestel olalı böyle zulüm görmedi

  14 Eylül 2021 Yazarlar

       Hikaye şöyle başlıyor:      "Bayburt halkı Senfoni Orkestrası'nı dinlemek için konser salonunu doldurur. Konser sonunda, bir gazetecinin "Konseri nasıl buldunuz?" sorusuna bir seyirci, "Bayburt Bayburt olalı böyle zulüm görmedi" cevabını verir."      Bende şöyle değiştireyim;      Kestel, Kestel olalı böyle zulüm görmedi.      Ana caddelerin büyütülmesi, kaldırımların genişletilmesi, sağlam parke taşlarının sökülmesi, yeniden y...
 • İşgal ve Kurtuluş

  11 Eylül 2021 Yazarlar

        Kadirşinas  Okuyucular,       Değerli Can Dostlar.        Eylül ayının ikinci haftası hepimizi ilgilendirmelidir.  Çünkü Yunan işgalinin sonlandırıldığı günleri barındırır.  İlçemiz Kestel’in 10 Eylül  de, payitaht Osmanlı’nın ilk başkenti Bursamızın 11 Eylülde kurtuluşunu yaşadığımız günlerdendir.        Birinci dünya savaşı sonrası yapılan 12 Mayıs 1919 Paris konferansı kararları ile İzmir Yuna...