logo

25 Mayıs 2020

ETİK DEĞER ve HATIRLATMA


Mustafa Ülker
musstafaulker@kestelyore.com

      Değerli Okuyucular,

      Kadirşinas Dostlar;

      25 Mayıs, “Etik günü”  25 – 31 Mayıs ise “Etik haftası” olarak kayıtlarda yer etmiş ve kutlanır olmuş. Kim, hangi kurum, neden veya hangi gerekçe ile kabul etmiş bilmiyorum.  Bildiğim latince kökten gelen “Etik” felsefik bir anlayış kavramıdır. Ancak toplumsal kabulde ise Ahlak olarak algılanmaktadır. Oysa biri düşünce diğeri ise yaşam biçimidir. İnsan Ahlaklı doğar.

       Hülasa Etik doğru davranışlarda bulunmak, doğru bir insan olmak, ve değerler hakkında düşünme pratiğidir. Tabii olarak bu ahlaki bir yaşam biçimidir diyebiliriz.

        Devletimizin her kurumu mevzuatına uygun olarak bir Etik kuruluna sahiptir. Kaymakamlığımız, Belediyemiz ve diğer kurumlarımızda da Etik kurulları oluşturulmuştur. Ne iş görürler, ne fayda üretirler?   Vatandaşa yansıyan bir yanı varmıdır?  Bilginiz, haberiniz oldumu bilemem.  Takdir sizin.

       Bununla ilişkilendirdiğim ve zamanlama açısından çakıştığı için tekraren bir  hatırlatmada bulunacağım. Hem de eleştirel itirazımla, vatandaşlık hakkımı ve bir seçmen olarak hukukumu savunacağım.

       Geçen yıl yerel seçimleri müteakiben Belediye meclisimizde yapılmış olan İHTİSAS KOMİSYON ları seçimlerinden bahsetmiştim. ( Yöre Gazetesi, 3 Haziran 2019 tarih, 857. Sayı, Köşe yazım ) İktidar gücünün , ben istediğimi yaparım mantığının demokratik olmadığından sözetmiştim. Bu anlayışın terk edilmesinin uygun olacağını, varolduğunu kabullendiğimiz demokrasimizin etik anlayışının bu olmadığını sanıyorum. Aynı uygulamanın tekrarlanmasının ise, Oy veren kıymetli hemşehrilerimize değer vermemek, onları yok varsaymak olduğunu düşünüyorum.

        Korona tedbirleri kısıtlaması nedeniyle Nisan ve Mayıs ayları Kestel Belediye Meclis toplantıları da, diğer belediyelerdeki gibi yapılamadı. Haziran ayı toplantısının yumuşatılan tedbirler sonucu yapılacağını sanıyorum. Veya ilk yapılacak Belediye Meclis toplantısı gündemine İhtisas Komisyonları seçiminin konacağını biliyorum. Yasa gereği komisyonlar bir yıl sürelidir ve her yıl tekrar seçilirler.

       Buradan değerli Belediye Meclis Üyesi arkadaşlarıma çağrıda bulunuyorum. ETİK ve uygun davranılması talebimi bir seçmen, oy vermiş bir hemşehriniz olarak yineliyorum. Geçen dönem yapılmış olan İhtisas komisyonları seçimleri mevzuata uysa bile ANTİDEMOKRATİK tir ve ETİK değildir. Çünkü…

       5393 sayılı BŞB kanununun dayanak kabul edildiği ‘ Belediye Meclisi Çalışma Yönetmeliği ‘ beşinci bölüm 21. madde, 3. paragrafında “ İhtisas Komisyonların toplam üye sayısının Meclis üye sayısından fazla olduğu durumlarda komisyonlara üye veremeyen siyasi partilerin üyeleri ile varsa bağımsız üyeler Meclis kararıyla komisyonlarda görev alabilirler” denilmektedir. Bildiğimiz kadarıyla Meclisimizde 5 er üyeli 11 komisyonumuz var. Komisyon üyeleri toplam sayısı 55 tir.  Meclisimiz de Belediye başkanı + AK-Parti 13 üye + CHP 5 üye + MHP 4 üye + İYİ Parti 3 üye olmak üzere toplam 26 üyeden müteşekkildir.  Basit usulde meclisteki oy oranları da  AK-Parti 0,52 ye, CHP 0,20 ye, MHP 0,16 ya ve İYİ Parti 0,12 ye tekabül etmektedir.

       Yine takip ettiğimiz halde İhtisas komisyonlarında AK-Parti li 33, CHP li 11 ve MHP li 11 Meclis Üyesi arkadaşımız görev yapmaktadırlar. Ancak 0,12 lik oy oranına sahip İYİ Partiden hiç bir Meclis Üyesine yer verilmemiştir. Yaklaşık 4900 Oy karşılığı olan Seçmen ve temsilcisi üç değerli İYİ Parti Meclis üyesi yok varsayılmıştır. Bu Antidemokratik ve Etik olmayan bir uygulamadır. Bu anlayışın değiştirilmesi gereklidir. Çoğulculuk sonuç ve süreç itibarıyle demokrasiyi beslemeli sürdürebilir olmalıdır.

       Etik günü, Etik haftası kimsenin fark etmediği uygulamalardan vazgeçilerek, Ahlaklı yaşam alanı bulma çalışmalarına zemin oluşturmalıdır.  Gençlik ve Genç arkadaşlar beni daha iyi anlıyorlar. Onlar demokrasiyi okuyarak değil yaşayarak hayatlarını sürdürecekler diye umuyorum. İşte bu Umut geleceğimi aydınlatıyor ve bende kendimi bu yüzden Genç hissediyorum. Potansiyeli olan güzel Ülkemin geleceğinin aydınlık olacağına inanıyorum.

        Her düşünce ve yaşam kültürünün özgürleştiği, hiç kimsenin yok sayılmadığı, ötekileştirilmediği, rakip değil refik olunacağı, birlik beraberlik içinde farklı yaşama ve düşünmenin zenginlik kabulü ile ETİK gününü, ETİK haftasını kutluyorum. Etik düşünmek ile Ahlaklı olmak hepimizin en doğal, en insani sorumluluğumuzdur.

       Bilvesile bu duygu ve düşüncelerle İslam dünyasında paylaşma, dayanışma kültürünün sonucu olan Ramazan Bayramınızı tebrik ediyorum.

        Gününüz keyifli bereketli olsun

        Sağlıcakla kalın.  Mutlu olun…

Share
4015 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+7 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • ORTAK PAYDA

  05 Mart 2021 Yazarlar

         Mantık, her şart altında, dürüst, tutarlı, pervasız ve duygusuz davran: Asla soğukkanlılığını kaybetme, demektir. Mantık, düzendir, prensiptir.      Toplum hayatı, kurallara göre yaşanır. Maneviyat, ölçülemeyen değer özelliği taşır.  Maddiyat, ölçülebilen eşdeğer özellik taşır. Kurallar, toplumda ortak payda oluşturur. Bilim, bilimsel bilgi dünya bilgisi olur. Dünya bilgisi ile kurallar oluşturulur. Toplumda, ortak payda oluşturulur. Pozitivizm, düşüncenin ölçü bildiren kelimeler...
 • Lider Olmak

  28 Şubat 2021 Yazarlar

       2002’de Ak parti nasıl iktidar olmuştu. öncelik 3-Y hatırlayın yani Yolsuzluk – Yoksulluk - Yasaklar sloganı çokta iyi bir girişti ve önemli konulardı. Erdoğan’ın parmağındaki tek yüzük hikayesi, her kesimi çok etkilemişti ve devlette bir türlü iyi gitmeyen işler sık sık değişen hükümetler insanları bunalttı ve bir lider arayışına itti. Erdoğan ve AKP’nin bu samimi söylemleri umutları arttırdı ve ciddi bir destekle iktidar oldular. İlk başlarda güzel şeylerde yapıldı, tam umutlar bir kat daha artarken hatalar başladı, ...
 • GÖRDÜM HİSSETTİM

  28 Şubat 2021 Yazarlar

        Değerli Okuyucular,       Kadirşinas  Dostlar;       Yaklaşık beş aydır ziyaret vesilesi ve ilçemizde bulunan bazı firmalarımızın İhracaat imkanlarına destek olmak, kendimi de meşgul etmek amacıyla bulunduğum Amerika Birleşik Devletlerinden bu hafta döndüm.                     Gerçekten büyük bir tüketim pazarı olan Amerika Birleşik Devletlerinde pandemi v...
 • Adana’da Büyük Buluşma!…. Zabıta Müdürü Neden Görevden alındı?

  27 Şubat 2021 Yazarlar

       Audi A6 arabasını Kestel Belediye Başkanı Önder Tanır’a makam aracı olarak satan ve bu davranışıyla ilçe siyasetinin gündeminden düşmeyen Fatih Amil, daha sonrasında ilçe başkanlığı tarafından gurup sözcülüğünden alınmıştı.      İlçemiz tarihinde hiç yaşanmayan bu olay, birden herkesin gündemine oturdu.      Kimisi, Fatih Amil’in işlerinin bozukluğunu öne sürdü, kimisi de Önder Tanır’ın böyle yaparak, MHP gurubunu bir şekilde bağladığını söyledi.     ...