logo

17 Ocak 2017

ANLAMDAŞ, EŞ ANLAMLI


Anlamdaş, eş anlamlı, yazılışı farklı, anlamı aynı kelime veya kelime grubuna denir.
Sadece dini bilgi ile yaşamak isteği ile Emperyalizm, benzerlik gösteriyor. Anlamdaş, eş anlamlı sözcük oluyor.
Dini bilgiyi, dünya bilgisinin yerine koyamayız. Dini bilgi kalıplaşmış bilgidir. Değişmez, artmaz. Dünya bilgisi, değişir, artar. Buluşlar, yenilik dünya bilgisi ile olur. Her iki bilgiden faydalanmalıyız.
Sadece dini bilgi ile yaşamak isteği tebliğ ve telkin ile aşılanıyor. Cihatçı terör örgütleri zorla, savaş ile aşılıyor.
Emperyalizm, insanlara, üretme, tüket, benden satın al, diyor. Çin, emperyalizmin hizmetinde, çalışıyor. Siz zahmet etmeyin, ben üretirim. Siz sadece tüketin, diyor.
Yaşamak, üreterek, tüketmektir. Satın alıp tüketmeye, hazıra, dağlar dayanmaz, atasözünü, hatırlayalım.
Sadece dini bilgi ile yaşamak isteği de dünya bilgisinden, üretimden vazgeçmektir. İlkel yaşamaktır. Satın alarak tüketmektir.
Sadece dini bilgi ile yaşama isteğini, insanlara telkin edenler, teknolojinin televizyon, radyo, gazete, dergi, dergi, kitap, internet türlerini kullanıyorlar. İnsanlara üretme, tüket telkini yapmış, oluyorlar.
Sadece insanın ruhunun, Allah katından, dünyaya gönderildiğini, diğer her özelliğimize, dünyada sahip olduğumuzu, dini bilgi ile öğreniyoruz. İnsan ölünce, ruhu Allah katına geri dönüyor. Diğer her özelliğimiz, dünyada kalıyor.
Her şey, teorik bilginin, pratik bilgiye dönüşmesi ile yapılır. Teori, pratik bir bütündür.
Dini bilgide mucize var. Mucize teorik bilginin pratik bilgiye dönüşmesidir. Sadece, Allah, peygamberler, evliyalar mucize gösterir. Diğer insanlar mucize gösteremez.
Dünya bilgisinde, teorik ve pratik bilgiyi, çalışarak her insan öğrenebilir. Deney, teorik bilginin pratik bilgiye dönüşmesidir.
Emperyalizm ile sadece dini bilgi ile yaşamak isteği, insanlara, üretme, tüket diyor.
Üretim kotaları, üretim yasakları örnektir.
Üretmeden, tüketim olmaz. Para değişim aracıdır. Değişim yapılan, hizmet ile maldır. Üretim, tüketim için takas, değişim yapılır. Üretme, tüket demek, yaşama, öl, demektir. Sadece dini bilgi ile yaşamak isteğini telkin veya cihatla, zorla yaptırmak, yaşama, öl, demektir.
Aleme verir, talkımı, kendi yutar, salkımı, atasözü, Emperyalizm ile sadece dini bilgi ile yaşamak isteğini, anlatıyor. Maneviyat ve maddiyat bir bütündür.

Share
210 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+3 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Çiftçinin Eyüp Kılıç’ı var

  21 Ocak 2021 Yazarlar

       Kestel’in her sorununa sahip çıkan bir Oda başkanı.      Kararlı ve dik duruşuyla, siyaset yapmaya çalışan oynaklara örnek olmayı da ihmal etmiyor.      Kendisini de eleştiriyor, çiftçiye yapılanları da.      Geçtiğimiz hafta, Gölcük köyünün barajında su kalmadığını ve buraya su basmanın toplamda maliyetinin 150 bin lira olduğunu duyunca çılgına dönen Kestel Ziraat Odası Başkanı Eyüp Kılıç, “Bunların Allah’tan korkuları yok” diyerek, görev başındaki i...
 • MUTLU OLMAK

  18 Ocak 2021 Yazarlar

  Üzgünüm, kırgınım kelimeleri yerine, davranışı belirterek, sitem etmek gerekir. Düşünce, kural, eylem bir bütündür. Düşünce, kural, davranış bir bütündür. İnanç kişiseldir. Hayatta inançların yeri vardır. Din, inançlardan biridir. Kurallara göre davranan kişiye, inanılır, güvenilir. Allah bütün, kul parça olur. Toplum bütün, birey parça olur. Toplumsal ilgi düşüncesi, toplumla ilgili ideal davranışları belirtir. Din kuralları, idealist özellik taşır. Toplumsal ilgi düşüncesi kuralları, idealist özellik taşır. Kul, Allah’a karşı sorumlu olur...
 • KİŞİSEL VERİLER VE GİZLİLİK

  18 Ocak 2021 Yazarlar

  Akıllı telefon ve kamera kullanımının artışı ile özel hayatın gizliliği ve kişisel veriler alanı hem büyük yara aldı hem de önemi arttı. İnsanların rızası olmadan görüntüleri, özel konuşmaları ve diğer kişisel bilgileri depolanmaya ve kullanılmaya başlandı. Hemen herkesin kullandığı whatsapp uygulamasının kişisel verilerin ve özel görüşmelerin tümünü kullanma iznini kullanıcılarından talep etmesi ile kullanıcıların büyük kısmı başka uygulamalara geçtiler. Whatsapp ın bu izni istemesi basit ticari kaygıların yanı sıra gerektiğinde istihbarî ...
 • GENÇLİK MECLİSİ ve DÜŞÜNCELERİM

  17 Ocak 2021 Yazarlar

      Değerli Okuyucular,     Kadirşinas  Dostlar;      Kanaatimce herkes istişare etmenin, bilgi paylaşımının önem ve değerini bilir. Şeffaflık, samimiyet ve tarafsızlık esaslı her Şura, her Meclis mükemmele yakın memnuniyet kaynağıdır. Katılımcı üyelerini motive eder. Çözüm bekleyen bir sürü konuda hedefi doğrultusunda üyeleri adına, ait olduğu grubun sesi soluğu olur. İlgili birimlere karşılıklı köprü olur.       Yazımızın konusu Kestel ilçemizde Gençlik...