logo

17 Ocak 2017

ANLAMDAŞ, EŞ ANLAMLI


Anlamdaş, eş anlamlı, yazılışı farklı, anlamı aynı kelime veya kelime grubuna denir.
Sadece dini bilgi ile yaşamak isteği ile Emperyalizm, benzerlik gösteriyor. Anlamdaş, eş anlamlı sözcük oluyor.
Dini bilgiyi, dünya bilgisinin yerine koyamayız. Dini bilgi kalıplaşmış bilgidir. Değişmez, artmaz. Dünya bilgisi, değişir, artar. Buluşlar, yenilik dünya bilgisi ile olur. Her iki bilgiden faydalanmalıyız.
Sadece dini bilgi ile yaşamak isteği tebliğ ve telkin ile aşılanıyor. Cihatçı terör örgütleri zorla, savaş ile aşılıyor.
Emperyalizm, insanlara, üretme, tüket, benden satın al, diyor. Çin, emperyalizmin hizmetinde, çalışıyor. Siz zahmet etmeyin, ben üretirim. Siz sadece tüketin, diyor.
Yaşamak, üreterek, tüketmektir. Satın alıp tüketmeye, hazıra, dağlar dayanmaz, atasözünü, hatırlayalım.
Sadece dini bilgi ile yaşamak isteği de dünya bilgisinden, üretimden vazgeçmektir. İlkel yaşamaktır. Satın alarak tüketmektir.
Sadece dini bilgi ile yaşama isteğini, insanlara telkin edenler, teknolojinin televizyon, radyo, gazete, dergi, dergi, kitap, internet türlerini kullanıyorlar. İnsanlara üretme, tüket telkini yapmış, oluyorlar.
Sadece insanın ruhunun, Allah katından, dünyaya gönderildiğini, diğer her özelliğimize, dünyada sahip olduğumuzu, dini bilgi ile öğreniyoruz. İnsan ölünce, ruhu Allah katına geri dönüyor. Diğer her özelliğimiz, dünyada kalıyor.
Her şey, teorik bilginin, pratik bilgiye dönüşmesi ile yapılır. Teori, pratik bir bütündür.
Dini bilgide mucize var. Mucize teorik bilginin pratik bilgiye dönüşmesidir. Sadece, Allah, peygamberler, evliyalar mucize gösterir. Diğer insanlar mucize gösteremez.
Dünya bilgisinde, teorik ve pratik bilgiyi, çalışarak her insan öğrenebilir. Deney, teorik bilginin pratik bilgiye dönüşmesidir.
Emperyalizm ile sadece dini bilgi ile yaşamak isteği, insanlara, üretme, tüket diyor.
Üretim kotaları, üretim yasakları örnektir.
Üretmeden, tüketim olmaz. Para değişim aracıdır. Değişim yapılan, hizmet ile maldır. Üretim, tüketim için takas, değişim yapılır. Üretme, tüket demek, yaşama, öl, demektir. Sadece dini bilgi ile yaşamak isteğini telkin veya cihatla, zorla yaptırmak, yaşama, öl, demektir.
Aleme verir, talkımı, kendi yutar, salkımı, atasözü, Emperyalizm ile sadece dini bilgi ile yaşamak isteğini, anlatıyor. Maneviyat ve maddiyat bir bütündür.

Share
263 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+3 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • UYUMUŞ ÖYLE Mİ

  15 Eylül 2021 Yazarlar

       Dostlar; AKP Genel Başkanı Erdoğan’ın partisi ile yaptığı bayramlaşma konuşmasında, uyuduğu buna rağmen konuşmaya devam ettiği, dilinin dolaştığı bu kadar zaman geçtiği halde muhalefet tarafından dile getirilmeye halen devam ediliyor. Ülkede o kadar çok gündem var ki, bunu dikkate alan bile yok. Türkiye gibi bir ülkeyi tek başına yönetmeye kalkarsan buna yetişemezsin haklı olarak yorgun düşüp uyursun, ha sağlığında bir sorun varsa bu başka bir şey ve oldukça da önemli durum, hepimizi de ilgilendirir. Günü gününe sağlığ...
 • Gaflet ve delalet uykusu

  15 Eylül 2021 Yazarlar

       Sevgili okurlarım; Kişinin usulüne uygun doğru işler yapabilmesi için, yaşadığı çağda insanlığın ne gibi sorunlarla karşı karşıya olduğunu algılaması, çözümünün nasıl olabileceğini ve kendisinin ne yapması gerektiği konusunda fikir sahibi olması lazım. Söz konusu şeylerin yapılması için akıl etmek ve düşünmek icap eder. Zira, akıl etmeyen, düşünmeyen kişinin doğru şeyler yapmasının olanağı yoktur. O her zaman gaflet ve delalet içinde olur,  çağımızın şu anki aşamasında genel anlamda bütün insanlığın, özelikle kend...
 • Kestel, Kestel olalı böyle zulüm görmedi

  14 Eylül 2021 Yazarlar

       Hikaye şöyle başlıyor:      "Bayburt halkı Senfoni Orkestrası'nı dinlemek için konser salonunu doldurur. Konser sonunda, bir gazetecinin "Konseri nasıl buldunuz?" sorusuna bir seyirci, "Bayburt Bayburt olalı böyle zulüm görmedi" cevabını verir."      Bende şöyle değiştireyim;      Kestel, Kestel olalı böyle zulüm görmedi.      Ana caddelerin büyütülmesi, kaldırımların genişletilmesi, sağlam parke taşlarının sökülmesi, yeniden y...
 • İşgal ve Kurtuluş

  11 Eylül 2021 Yazarlar

        Kadirşinas  Okuyucular,       Değerli Can Dostlar.        Eylül ayının ikinci haftası hepimizi ilgilendirmelidir.  Çünkü Yunan işgalinin sonlandırıldığı günleri barındırır.  İlçemiz Kestel’in 10 Eylül  de, payitaht Osmanlı’nın ilk başkenti Bursamızın 11 Eylülde kurtuluşunu yaşadığımız günlerdendir.        Birinci dünya savaşı sonrası yapılan 12 Mayıs 1919 Paris konferansı kararları ile İzmir Yuna...