logo

17 Ocak 2017

ANLAMDAŞ, EŞ ANLAMLI


Anlamdaş, eş anlamlı, yazılışı farklı, anlamı aynı kelime veya kelime grubuna denir.
Sadece dini bilgi ile yaşamak isteği ile Emperyalizm, benzerlik gösteriyor. Anlamdaş, eş anlamlı sözcük oluyor.
Dini bilgiyi, dünya bilgisinin yerine koyamayız. Dini bilgi kalıplaşmış bilgidir. Değişmez, artmaz. Dünya bilgisi, değişir, artar. Buluşlar, yenilik dünya bilgisi ile olur. Her iki bilgiden faydalanmalıyız.
Sadece dini bilgi ile yaşamak isteği tebliğ ve telkin ile aşılanıyor. Cihatçı terör örgütleri zorla, savaş ile aşılıyor.
Emperyalizm, insanlara, üretme, tüket, benden satın al, diyor. Çin, emperyalizmin hizmetinde, çalışıyor. Siz zahmet etmeyin, ben üretirim. Siz sadece tüketin, diyor.
Yaşamak, üreterek, tüketmektir. Satın alıp tüketmeye, hazıra, dağlar dayanmaz, atasözünü, hatırlayalım.
Sadece dini bilgi ile yaşamak isteği de dünya bilgisinden, üretimden vazgeçmektir. İlkel yaşamaktır. Satın alarak tüketmektir.
Sadece dini bilgi ile yaşama isteğini, insanlara telkin edenler, teknolojinin televizyon, radyo, gazete, dergi, dergi, kitap, internet türlerini kullanıyorlar. İnsanlara üretme, tüket telkini yapmış, oluyorlar.
Sadece insanın ruhunun, Allah katından, dünyaya gönderildiğini, diğer her özelliğimize, dünyada sahip olduğumuzu, dini bilgi ile öğreniyoruz. İnsan ölünce, ruhu Allah katına geri dönüyor. Diğer her özelliğimiz, dünyada kalıyor.
Her şey, teorik bilginin, pratik bilgiye dönüşmesi ile yapılır. Teori, pratik bir bütündür.
Dini bilgide mucize var. Mucize teorik bilginin pratik bilgiye dönüşmesidir. Sadece, Allah, peygamberler, evliyalar mucize gösterir. Diğer insanlar mucize gösteremez.
Dünya bilgisinde, teorik ve pratik bilgiyi, çalışarak her insan öğrenebilir. Deney, teorik bilginin pratik bilgiye dönüşmesidir.
Emperyalizm ile sadece dini bilgi ile yaşamak isteği, insanlara, üretme, tüket diyor.
Üretim kotaları, üretim yasakları örnektir.
Üretmeden, tüketim olmaz. Para değişim aracıdır. Değişim yapılan, hizmet ile maldır. Üretim, tüketim için takas, değişim yapılır. Üretme, tüket demek, yaşama, öl, demektir. Sadece dini bilgi ile yaşamak isteğini telkin veya cihatla, zorla yaptırmak, yaşama, öl, demektir.
Aleme verir, talkımı, kendi yutar, salkımı, atasözü, Emperyalizm ile sadece dini bilgi ile yaşamak isteğini, anlatıyor. Maneviyat ve maddiyat bir bütündür.

Share
229 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+3 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • İLETİŞİM DURUMU

  19 Nisan 2021 Yazarlar

  Bütün kavramına göre, bütünün parçaları eşit olur. Tanrı bütün, kul parça olur. Toplum bütün, birey parça olur. Kullar ve bireyler eşit olur. Bütün kavramına göre, iletişim kurulur. Bütün kavramı, soyutlama olur. Kullar bir bütün olur. Bütünün adına Allah denir. Bireyler bir bütün olur. Bütünün adına toplum denir. Kadın ve erkek bir bütün olur. Bütünün adına insan denir. Tez-antitez bir bütün olur. Bütünün adına sentez denir. Domates, biber, patlıcan bir bütün olur. Bütünün adına sebze denir. Elma, armut, kayısı bir bütün olur. Bütünün adın...
 • MONTRÖ

  14 Nisan 2021 Yazarlar

               Askerlik yapanlar bilir. Askerlerin bir istek ya da talep dile getirirken toplu hareket etmeleri kesinlikle yasaktır. Hele birden fazla kişinin imzaladığı bir belgeyi amirine sunmak toplu işlenen bir suçtur ve Askeri Ceza Kanunu’na göre ağır suç teşkil eder.             Emekli amirallerin bildirisini görünce aklıma bu geldi. Hangi akla hizmet, gece yarısı adeta bir muhtıra gibi açıklama yapma gereği hissettiler. He...
 • GENÇLİK ve HEMDE GÖNÜLLÜ

  13 Nisan 2021 Yazarlar

        Değerli Okuyucular,       Kadirşinas Dostlar ;       O kadar çok konu başlığı var ki, önceliklendiremiyorum. Bazı konuları ise seri olarak yazmak gerekiyor. Örneğin Mahallelerimiz-Köylerimiz veya Fırsat ve Feraset başlıklarının devamları var. İnşallah yazacağım. Hakeza Trafik ve Parklanmayı haftasına devamını yazacağım demiştim. Yazamadım.  Yazmam gereken BESOB-Çataltepe Büyük sanayi sitesi (!!!) aylardır yazamadığım bir konu. Gündemden düşmeyecek bir konu. Umutlar yok edildi. ...
 • Otoparktı Fitnes Salonu oluyor..! AKP’de Kazan kaynamaya başladı

  11 Nisan 2021 Yazarlar

       İlçemizin en büyük sorunlarının başında kuşkusuz Trafik gelmekte.      Trafik sorununu ve parklanmayı önlemek için yapılan, Kestel katlı otoparkın üst katında bu aralar ummalı bir çalışma yapılmakta.      Acaba, buraya ne yapılıyor diye araştırdığımızda; Böyle bir saçmalığın ancak Kestel’de bu yönetimce yapılacağı kanaatine biz de vardık.      Katlı otoparkın en üstüne fitnes spor salonu yapılıyormuş.     Oysa ki, çürümeye terk edilm...