logo

17 Ocak 2017

ANLAMDAŞ, EŞ ANLAMLI


Anlamdaş, eş anlamlı, yazılışı farklı, anlamı aynı kelime veya kelime grubuna denir.
Sadece dini bilgi ile yaşamak isteği ile Emperyalizm, benzerlik gösteriyor. Anlamdaş, eş anlamlı sözcük oluyor.
Dini bilgiyi, dünya bilgisinin yerine koyamayız. Dini bilgi kalıplaşmış bilgidir. Değişmez, artmaz. Dünya bilgisi, değişir, artar. Buluşlar, yenilik dünya bilgisi ile olur. Her iki bilgiden faydalanmalıyız.
Sadece dini bilgi ile yaşamak isteği tebliğ ve telkin ile aşılanıyor. Cihatçı terör örgütleri zorla, savaş ile aşılıyor.
Emperyalizm, insanlara, üretme, tüket, benden satın al, diyor. Çin, emperyalizmin hizmetinde, çalışıyor. Siz zahmet etmeyin, ben üretirim. Siz sadece tüketin, diyor.
Yaşamak, üreterek, tüketmektir. Satın alıp tüketmeye, hazıra, dağlar dayanmaz, atasözünü, hatırlayalım.
Sadece dini bilgi ile yaşamak isteği de dünya bilgisinden, üretimden vazgeçmektir. İlkel yaşamaktır. Satın alarak tüketmektir.
Sadece dini bilgi ile yaşama isteğini, insanlara telkin edenler, teknolojinin televizyon, radyo, gazete, dergi, dergi, kitap, internet türlerini kullanıyorlar. İnsanlara üretme, tüket telkini yapmış, oluyorlar.
Sadece insanın ruhunun, Allah katından, dünyaya gönderildiğini, diğer her özelliğimize, dünyada sahip olduğumuzu, dini bilgi ile öğreniyoruz. İnsan ölünce, ruhu Allah katına geri dönüyor. Diğer her özelliğimiz, dünyada kalıyor.
Her şey, teorik bilginin, pratik bilgiye dönüşmesi ile yapılır. Teori, pratik bir bütündür.
Dini bilgide mucize var. Mucize teorik bilginin pratik bilgiye dönüşmesidir. Sadece, Allah, peygamberler, evliyalar mucize gösterir. Diğer insanlar mucize gösteremez.
Dünya bilgisinde, teorik ve pratik bilgiyi, çalışarak her insan öğrenebilir. Deney, teorik bilginin pratik bilgiye dönüşmesidir.
Emperyalizm ile sadece dini bilgi ile yaşamak isteği, insanlara, üretme, tüket diyor.
Üretim kotaları, üretim yasakları örnektir.
Üretmeden, tüketim olmaz. Para değişim aracıdır. Değişim yapılan, hizmet ile maldır. Üretim, tüketim için takas, değişim yapılır. Üretme, tüket demek, yaşama, öl, demektir. Sadece dini bilgi ile yaşamak isteğini telkin veya cihatla, zorla yaptırmak, yaşama, öl, demektir.
Aleme verir, talkımı, kendi yutar, salkımı, atasözü, Emperyalizm ile sadece dini bilgi ile yaşamak isteğini, anlatıyor. Maneviyat ve maddiyat bir bütündür.

Share
285 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+7 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Okul Öncesi Eğitim

  19 Ocak 2022 Yazarlar

       Okul öncesi eğitim, oyun oynamak şeklinde uygulanır. Görsel bilgiyle desteklenir. Almanya ve Fransa gibi ülkelerin okul öncesi eğitimini anlatan bilgileri incelemek gerekir.      Çocuğun öğrenme gücüne göre ve somuttan soyuta doğru anlatım yapılır. Oyun içinde bilgi verilir. Kuklalarla gösteri yapılır.      Klaus Gebauer, Alman okul öncesi eğitim uzmanıdır. Almanya’da Din dersi ve Ahlak dersi ayrımı var. Din dersi, isteğe bağlı olur. Ahlak dersi mecburi olur. Din dersinde,...
 • KELEPÇE İLE MERHABA, ZİNCİR VE ASMA KİLİTLE HOŞÇA KAL !!

  19 Ocak 2022 Yazarlar

       Sevgili dostlar; 2021 sona erdi, erdi de inanın çok kötü bir yıl geçti diyebiliriz. Yüreğimizi yakan orman yangınları, Karadeniz bölgemizde yaşanan sel felaketleri, enflasyonun hızlı tırmanışı ve nerdeyse her gün yapılan zam üstüne zamlar, 18.36 TL.yi gören dolar ve döviz kurlarının rekorlar kırarak yükselişi, 13 TL. yi aşan benzin fiyatları nedeniyle aklınıza gelebilecek her mamulde fiyatların önlenemez yükselişi, hukuk ve adalet sistemindeki keyfilik AHİM ve Anayasa mahkemesi kararlarının dikkate alınmaması, Üniversi...
 • Gücümüzün farkında olalım

  18 Ocak 2022 Yazarlar

       Sevgili okurlarım;  Dolar hızlı bir yükselişten sonra aniden beklenenden daha fazla bir düşüşe geçti. Kimi insanlar, dolar düştü diye halay çektiler.      Ben şahsen, halay çekmelerine bir anlam veremedim.      Halay çekeceğinize, dolar niye yükseliyor onu bileceksiniz, yukardan yapılan müdahaleyle düşmesinin bize faydası mı, zararı mı var bilinmesi gereken asıl konu budur.  Bir defa, son alınan hazine garantili Türk lirasıyla hesap açma meselesi,  tefeciler...
 • BESOB – BESKOOP-2

  16 Ocak 2022 Yazarlar

       Kadirşinas Okuyucular.      Değerli  Can  Dostlar.      Bu haftada aynı konuyu, aynı başlıkla, edinebildiğim bilgilerin ışığında, dışarıdan bir bakışla değerlendirmelerde bulunacağım. Düşüncelerimi paylaşacağım.       Milletimizin büyük bir kesimini oluşturan esnafımızın dertleri derdimizdir. Onlar halkımızın her kesimi ile sürekli temas halindedirler. Halkımızla iç içe hayat sürmektedirler. Esnaflarımız berber, lokantacı, şoför, tam...