logo

17 Ocak 2017

ANLAMDAŞ, EŞ ANLAMLI


Anlamdaş, eş anlamlı, yazılışı farklı, anlamı aynı kelime veya kelime grubuna denir.
Sadece dini bilgi ile yaşamak isteği ile Emperyalizm, benzerlik gösteriyor. Anlamdaş, eş anlamlı sözcük oluyor.
Dini bilgiyi, dünya bilgisinin yerine koyamayız. Dini bilgi kalıplaşmış bilgidir. Değişmez, artmaz. Dünya bilgisi, değişir, artar. Buluşlar, yenilik dünya bilgisi ile olur. Her iki bilgiden faydalanmalıyız.
Sadece dini bilgi ile yaşamak isteği tebliğ ve telkin ile aşılanıyor. Cihatçı terör örgütleri zorla, savaş ile aşılıyor.
Emperyalizm, insanlara, üretme, tüket, benden satın al, diyor. Çin, emperyalizmin hizmetinde, çalışıyor. Siz zahmet etmeyin, ben üretirim. Siz sadece tüketin, diyor.
Yaşamak, üreterek, tüketmektir. Satın alıp tüketmeye, hazıra, dağlar dayanmaz, atasözünü, hatırlayalım.
Sadece dini bilgi ile yaşamak isteği de dünya bilgisinden, üretimden vazgeçmektir. İlkel yaşamaktır. Satın alarak tüketmektir.
Sadece dini bilgi ile yaşama isteğini, insanlara telkin edenler, teknolojinin televizyon, radyo, gazete, dergi, dergi, kitap, internet türlerini kullanıyorlar. İnsanlara üretme, tüket telkini yapmış, oluyorlar.
Sadece insanın ruhunun, Allah katından, dünyaya gönderildiğini, diğer her özelliğimize, dünyada sahip olduğumuzu, dini bilgi ile öğreniyoruz. İnsan ölünce, ruhu Allah katına geri dönüyor. Diğer her özelliğimiz, dünyada kalıyor.
Her şey, teorik bilginin, pratik bilgiye dönüşmesi ile yapılır. Teori, pratik bir bütündür.
Dini bilgide mucize var. Mucize teorik bilginin pratik bilgiye dönüşmesidir. Sadece, Allah, peygamberler, evliyalar mucize gösterir. Diğer insanlar mucize gösteremez.
Dünya bilgisinde, teorik ve pratik bilgiyi, çalışarak her insan öğrenebilir. Deney, teorik bilginin pratik bilgiye dönüşmesidir.
Emperyalizm ile sadece dini bilgi ile yaşamak isteği, insanlara, üretme, tüket diyor.
Üretim kotaları, üretim yasakları örnektir.
Üretmeden, tüketim olmaz. Para değişim aracıdır. Değişim yapılan, hizmet ile maldır. Üretim, tüketim için takas, değişim yapılır. Üretme, tüket demek, yaşama, öl, demektir. Sadece dini bilgi ile yaşamak isteğini telkin veya cihatla, zorla yaptırmak, yaşama, öl, demektir.
Aleme verir, talkımı, kendi yutar, salkımı, atasözü, Emperyalizm ile sadece dini bilgi ile yaşamak isteğini, anlatıyor. Maneviyat ve maddiyat bir bütündür.

Share
458 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+3 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • 10 Numara 5 yıldız yönetim!

  18 Eylül 2023 Yazarlar

       Babasının ani ve beklenmedik vefatı dolayısıyla, çok genç yaşta ticaretin göbeğinde kendisini bulan ve aldığı ticari terbiyeyle önce muhtarlığa 2 dönem soyunan ardından, Bursaspor yönetim kurulu üyeliğinde bulunan, hatta Bursaspor’a destek olabilmek adına bir tır bağışlayan, Bursaspor camiası içerisinde de ayrı bir yeri olan, MHP Kestel İlçe Başkanlığı yapan, ardından muhtarlık görevinden istifa ederek, siyasete MHP Kestel ve Büyükşehir Belediye meclis üyesi olarak devam eden, son yapılan yerel seçimlerde de, milletvek...
 • Sentez olmuş halkların vilayetidir Kerkük

  16 Eylül 2023 Yazarlar

       Sevgili okurlarım; Eğer çok boyutlu bir sorunla karşı karşıya iseniz o sorunu bütün boyutlarıyla ele alıp, kapsamlı bir çözüm bulmak zorundasınız. Eğer, çok boyutlu sorunun sadece bir parçasına odaklanarak bütününü çözmeye yeltenirseniz, kısır döngü içine düşersiniz, sorunu çözdüğünüzü zannederken kendinizde sorun olursunuz.      Bugün, yaşadığımız coğrafyada yaşayan toplumların maddi ve manevi sorunları iç içe geçmiştir, onun için bölge halklarının sorunları parça parça değil de, top yekün ele a...
 • CHP il kongresi

  15 Eylül 2023 Yazarlar

        Değerli Okuyucular,       Kadirşinas  Dostlar.       Kanaatimce bu hafta sonu, 17 Eylül 2023 Pazar günü, Atatürk kongre ve kültür merkezinde yapılacak olan CHP il kongresi Bursa’mız siyaseti ve hatta ilçemiz Kestel siyasetinin bence belirleyen bir aktivitesi olacaktır diye düşünüyorum. Kaybedilmiş Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin, demoralize olmuş millet ittifakının taraflarının yine yeniden ilimizde seçmelerin umutlarının yenilenmesi olacaktır.  &...
 • 101 YIL ÖNCE

  02 Eylül 2023 Yazarlar

       Evet… Tam 101 yıl önce Ordunun durumu iyi değil, askerin çoğunda ayakkabı yok yalın ayak, geceler soğuk, kaput, iç çamaşırı yok, yeterli suyu yok, süngüsü yok, süvarilerin kılıcı yok.      Köyde, kentte çocuklarını cepheye göndermiş anne, babaların unu, şekeri, Tuz’u, bezi yok, kaynamış mısırla, kavrulmuş buğdayla karınlarını doyurduğu günler, İstanbul’da bile açlıktan can vermiş bir sürü insan cesedi var çöplüklerde.      Birinci dünya savaşı galipleri Osmanlı’ya Sevr anla...