logo

23 Kasım 2019

CHP’de üyeler seçimini yapıyor….Onur Ayva’dan Dik duruş…


Ramazan Kestane
ramazan@kestelyore.com

     Partiler, delege seçimlerini yapmaya başladı.

     AKP, haftaya yapacak.

     CHP, geçtiğimiz hafta merkez mahalleleri bitirdi, köy delegelerini de muhtemelen önümüzdeki hafta yapacak.

     Gerek delege seçimleri olsun, gerekse ilçe başkanlığı seçimleri olsun birden fazla aday varsa, her zaman dikkat çekici olur.

     Geçtiğimiz Cumartesi ve Pazar günü de CHP’ye olan yoğun ilgi bu nedenleydi.

     Cumartesi günü öncelikli olarak Esentepe(Toki)nin delege seçimi yapıldı. Delegelerini seçmek için parti binasına gelen CHP’lilerin oylarından Hatice Doğan 14, Zeynel Üngör 13, Yıldıray Atlı 7 oy alabildi.

     Aynı günün akşamında ise, Kale mahallesinin delege seçimi yapıldı. Burada Zeynel Üngör’ün listesi ezici bir çoğunlukla iki listenin aldığı oyu aldı. Kale mahallesinde ise sonuçlar; Hatice Doğan 46, Zeynel Üngör 81 ve Yıldıray Atlı 47 oy aldı.

      Ertesi gün yani Pazar günü ilk olarak Vani Mehmet mahallesinin delege seçimi yapıldı. Burada da sonuç; Hatice Doğan’ın ezici bir üstünlüğü ile sonuçlandı Buna göre Vani Mehmet mahallesinde Hatice Doğan 26, Zeynel Üngör 12 ve Yıldıray Atlı 7 oy aldı.

      Sonra sıra saat 15:00 de başlayan ve herkesin merak ettiği Yenimahallenin delege seçimine geldi. Malum bu mahallede 30 delege olduğundan dolayı adaylar bu mahalleye ayrı bir  önem veriyordu. Hatta, bazı adaylar bazı kişileri de devreye sokarak, kendinden yana oy kullanmasını istiyorlardı. Fakat, hesaplamadıkları tek şey ise, yardım istedikleri kişilerin aslında Yenimahalle de bitik tipler olduğuydu. Oylama sonucunda da o kişilerin hiçbir şeye etki edemedikleri apaçık görüldü. Yenimahallenin delege seçim sonuçlarına geldiğimiz de, burada da Hatice Doğan’ın tek başına 2 listeden bir fazla oy aldığını görüyoruz. Bu da şu demek oluyor. Kimse, kimsenin oyuna ipotek koyamıyor.

Yenimahalle de; Hatice Doğan 45, Zeynel Üngör 24, Yıldıray Atlı 20 oy aldı.

      Merkezin en büyük mahallelerinden olan ve Pazar gününün son delege seçiminin yapılacağı yer A.V.P. mahallesiydi. Herkes, “burada sonuçlar nasıl gerçekleşecek acaba”  diye beklerken, kimsenin beklemediği bir durum oldu. Merkez mahallelerin hiç birinden çıkamayan Yıldıray Atlı’nın A.V.P’de listesini geri çektiği buradaki delege seçimlerine girmeyeceği ve yarıştan çekildiği haberi geldi.

     Yıldıray Atlı’nın listesinde olan ve bir anda ne yapacağını bilemeyen delege adaylarından çoğu oy kullanmadan partiden ayrılırken, kimilerinin de Hatice Doğan, listesini desteklediği görüldü. Burada yapılan delege seçimin sonuçları da, Hatice Doğan 65, Zeynel Üngör 30 olarak belirlendi.

     Beş merkez mahallede delege seçimlerini tamamlayan CHP’de şuan için köyler olduğu gibi duruyor. Muhtemelen önümüzdeki hafta köylerde de delege seçimleri tamamlanmış olacak. Yapılan bu delege seçimlerinde, 5 mahallenin dördünde birinci çıkan Hatice Doğan 62, sadece Kale mahallesinde birinci çıkan Zeynel Üngör ise, 18 delegeyi elinde bulunduruyor.

     Kestel’de Cumhuriyet Halk Partisinin delege sayısı ise; 130

     Hal böyle olunca adaylar şimdi gözlerini köylerdeki delegelere dikmeye başladı.

40 yıllık siyasetçilere adeta taş çıkarttı

Onur Ayva’dan dik duruş

     Kısa bir süre önce, atama ile Cumhuriyet Halk Partisi Kestel ilçe başkanlığına getirilen Onur Ayva, sergilemiş olduğu tarafsızlık ve birleştirici özelliğiyle, 40 yıllık siyasetçilere taş çıkarttı.

     Geçtiğimiz Cumartesi ve Pazar günü yapılan delege seçimlerinden alnının akıyla çıkan, hiç bir şekilde ardında şaibe bırakmayan ve kısa bir süre de olsa CHP’de uzun yıllardır göremediğimiz “Birlik ve bütünlüğü” herkese gösteren, yönetim içinde şeffaf ve ilk defa bir yönetimin tam desteğiyle, her türlü karara imza atan Onur Ayva’nın göstermiş olduğu bu idarecilik yönü, seçimlerin en çok konuşulanı olmalı bence.

     Kısa sürede, siyasetin güzel yönlerinden çok çirkinliklerini gördüğünü ve kendisinin siyaset yapmasının söz konusu olmayacağını ifade eden Ayva’nın yönetim kurulundan da hiçbir üye herhangi bir yere aday olmadı. Yönetim olarak aldıkları kararı sonuna kadar uyguladıklarına değinen Onur Ayva, “İlçe başkanlığına kim seçilirse bizim başkanımızdır. Ben, bir yere aday olmayacağım, görevimi tamamladıktan sonra işime bakacağım. Seçilecek olan arkadaşımıza da siyasi hayatında başarılar diliyorum” dedi.

Share
1653 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+10 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • UYUMUŞ ÖYLE Mİ

  15 Eylül 2021 Yazarlar

       Dostlar; AKP Genel Başkanı Erdoğan’ın partisi ile yaptığı bayramlaşma konuşmasında, uyuduğu buna rağmen konuşmaya devam ettiği, dilinin dolaştığı bu kadar zaman geçtiği halde muhalefet tarafından dile getirilmeye halen devam ediliyor. Ülkede o kadar çok gündem var ki, bunu dikkate alan bile yok. Türkiye gibi bir ülkeyi tek başına yönetmeye kalkarsan buna yetişemezsin haklı olarak yorgun düşüp uyursun, ha sağlığında bir sorun varsa bu başka bir şey ve oldukça da önemli durum, hepimizi de ilgilendirir. Günü gününe sağlığ...
 • Gaflet ve delalet uykusu

  15 Eylül 2021 Yazarlar

       Sevgili okurlarım; Kişinin usulüne uygun doğru işler yapabilmesi için, yaşadığı çağda insanlığın ne gibi sorunlarla karşı karşıya olduğunu algılaması, çözümünün nasıl olabileceğini ve kendisinin ne yapması gerektiği konusunda fikir sahibi olması lazım. Söz konusu şeylerin yapılması için akıl etmek ve düşünmek icap eder. Zira, akıl etmeyen, düşünmeyen kişinin doğru şeyler yapmasının olanağı yoktur. O her zaman gaflet ve delalet içinde olur,  çağımızın şu anki aşamasında genel anlamda bütün insanlığın, özelikle kend...
 • Kestel, Kestel olalı böyle zulüm görmedi

  14 Eylül 2021 Yazarlar

       Hikaye şöyle başlıyor:      "Bayburt halkı Senfoni Orkestrası'nı dinlemek için konser salonunu doldurur. Konser sonunda, bir gazetecinin "Konseri nasıl buldunuz?" sorusuna bir seyirci, "Bayburt Bayburt olalı böyle zulüm görmedi" cevabını verir."      Bende şöyle değiştireyim;      Kestel, Kestel olalı böyle zulüm görmedi.      Ana caddelerin büyütülmesi, kaldırımların genişletilmesi, sağlam parke taşlarının sökülmesi, yeniden y...
 • İşgal ve Kurtuluş

  11 Eylül 2021 Yazarlar

        Kadirşinas  Okuyucular,       Değerli Can Dostlar.        Eylül ayının ikinci haftası hepimizi ilgilendirmelidir.  Çünkü Yunan işgalinin sonlandırıldığı günleri barındırır.  İlçemiz Kestel’in 10 Eylül  de, payitaht Osmanlı’nın ilk başkenti Bursamızın 11 Eylülde kurtuluşunu yaşadığımız günlerdendir.        Birinci dünya savaşı sonrası yapılan 12 Mayıs 1919 Paris konferansı kararları ile İzmir Yuna...