logo

Festival ne kadar sağlıklı..?

     Kültürel faaliyetlerin ilçemizde artıyor olması, vatandaşlar ve kültür-sanata ilgi duyanlar açısında oldukça güzel ve olumlu.

      Bu anlamda, Kestel belediyesini kutluyorum.

     Birkaç gün önce sona eren Karadenizliler günü düzenlendi. Gayet güzel bir başlangıç, horonlar tepildi, bedava ekmek arası balık dağıtıldı, zaten açlık sınırında olan ve oyunu bir makarnaya satan kişilerce, neredeyse izdiham ortamı dahi yaratıldı.

     Adına her ne kadar “Festival” dense de, benim için “seyyar satıcı pazarı” gibiydi.

     Bu tür etkinliklere karşı olan esnaflarımızda var.

     Şikayetlerini bana anlattıklarında, adamları haklı buluyorum.

     Şunu söylüyor ilçe esnafı; “Ben her türlü kanunun verdiği kuralları yerine getiriyorum. Her türlü hijyenik ortamı sağlıyorum. Domateslerim, biberlerim dahi koruma altında, istenilen standartlara uymak için elimden geleni yapıyorum. Yapmadığım zaman, Kestel ilçe Tarım müdürlüğü veya Zabıta ekipleri hemen gelip ceza yazıyor, bu Allah’tan reva mıdır” diyorlar.

     Düşününce haklılar.

     Soğuk hava da herkesin salgın taşıdığı bir ortamda, Kimisi aksırırken, kimisi öksürürken, yoldan araçlar zırt pırt geçerken bu ortam ne kadar sağlıklı olabilir ki..?

     Kestel Belediye Başkanı Önder Tanır’a tavsiyemiz; bu tür organizasyonlar gayet güzel ve hoş. Fakat, esnaflarda aradığınız hijyenik ortamın en azından yarısını bile istemiyoruz, dörtte birini bu festivale katılan esnaflarda da ararsanız gayet güzel olacaktır.

     Merak ediyorum;

     Özellikle, Bursa’nın Çarşamba bölgesindeki Suriye’liler gibi tezgah açan ulu orta döner, içli köfte, sarma ve salata satan esnafları festival boyunca hiç mi görmediniz..?

“Önce sosyal medya bakıyor, sonra karar veriyor”

     Belediye başkanı seçildikten sonra, işe almış olduğu kişilerle dikkat çeken Kestel Belediye Başkanı Önder Tanır, burada da ayrımcılığını konuşturmaya devam ediyor.

     Hatta, Şubat meclis toplantısında CHP gurubunun sorduğu; “İşe aldığınız kişiler arasında hiç CHP’li var mı” sorusuna cevap verirken, zorlanması da bunun en basit örneğiydi.

    Geçtiğimiz günlerde bu konudan oldukça şikayetçi olan bir arkadaşım bana; “Haberin var mı, Önder Tanır işe alacağı kişinin ilk önce sosyal medya hesaplarını kontrol ediyor, ona göre işe alıyor” demesi işe alınanların siyasi kimliğine bakıldığında hepsinin aynı parti mensubu olduğu görülüyor.

     Vatandaş “Kestel’e Sözümüz var” diyerek ayrımcılığı bu konuda etkili şekilde yürüten Önder Tanır’ın bu tür ayrımcılıklardan vazgeçmesini istediler.

Share
2513 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+9 = ?