logo

20 Şubat 2020

Festival ne kadar sağlıklı..?


Ramazan Kestane
ramazan@kestelyore.com

     Kültürel faaliyetlerin ilçemizde artıyor olması, vatandaşlar ve kültür-sanata ilgi duyanlar açısında oldukça güzel ve olumlu.

      Bu anlamda, Kestel belediyesini kutluyorum.

     Birkaç gün önce sona eren Karadenizliler günü düzenlendi. Gayet güzel bir başlangıç, horonlar tepildi, bedava ekmek arası balık dağıtıldı, zaten açlık sınırında olan ve oyunu bir makarnaya satan kişilerce, neredeyse izdiham ortamı dahi yaratıldı.

     Adına her ne kadar “Festival” dense de, benim için “seyyar satıcı pazarı” gibiydi.

     Bu tür etkinliklere karşı olan esnaflarımızda var.

     Şikayetlerini bana anlattıklarında, adamları haklı buluyorum.

     Şunu söylüyor ilçe esnafı; “Ben her türlü kanunun verdiği kuralları yerine getiriyorum. Her türlü hijyenik ortamı sağlıyorum. Domateslerim, biberlerim dahi koruma altında, istenilen standartlara uymak için elimden geleni yapıyorum. Yapmadığım zaman, Kestel ilçe Tarım müdürlüğü veya Zabıta ekipleri hemen gelip ceza yazıyor, bu Allah’tan reva mıdır” diyorlar.

     Düşününce haklılar.

     Soğuk hava da herkesin salgın taşıdığı bir ortamda, Kimisi aksırırken, kimisi öksürürken, yoldan araçlar zırt pırt geçerken bu ortam ne kadar sağlıklı olabilir ki..?

     Kestel Belediye Başkanı Önder Tanır’a tavsiyemiz; bu tür organizasyonlar gayet güzel ve hoş. Fakat, esnaflarda aradığınız hijyenik ortamın en azından yarısını bile istemiyoruz, dörtte birini bu festivale katılan esnaflarda da ararsanız gayet güzel olacaktır.

     Merak ediyorum;

     Özellikle, Bursa’nın Çarşamba bölgesindeki Suriye’liler gibi tezgah açan ulu orta döner, içli köfte, sarma ve salata satan esnafları festival boyunca hiç mi görmediniz..?

“Önce sosyal medya bakıyor, sonra karar veriyor”

     Belediye başkanı seçildikten sonra, işe almış olduğu kişilerle dikkat çeken Kestel Belediye Başkanı Önder Tanır, burada da ayrımcılığını konuşturmaya devam ediyor.

     Hatta, Şubat meclis toplantısında CHP gurubunun sorduğu; “İşe aldığınız kişiler arasında hiç CHP’li var mı” sorusuna cevap verirken, zorlanması da bunun en basit örneğiydi.

    Geçtiğimiz günlerde bu konudan oldukça şikayetçi olan bir arkadaşım bana; “Haberin var mı, Önder Tanır işe alacağı kişinin ilk önce sosyal medya hesaplarını kontrol ediyor, ona göre işe alıyor” demesi işe alınanların siyasi kimliğine bakıldığında hepsinin aynı parti mensubu olduğu görülüyor.

     Vatandaş “Kestel’e Sözümüz var” diyerek ayrımcılığı bu konuda etkili şekilde yürüten Önder Tanır’ın bu tür ayrımcılıklardan vazgeçmesini istediler.

Share
2627 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+1 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • ULUSAL YAS

  03 Aralık 2020 Yazarlar

       İzmir’de yaşanan depremde, 114 insanımızı yitirdik şu ana kadar. Bütün ülke yasta, fakat anlayamadığımız bir türlü yas ilan edilmiyor ülkede ne hikmetse. Bu AKP,  91 yaşında ecelinden ölen Suudi kralı için yas ilan edip, bayrakları yarıya indirdi hatırlayın. İsrail 2014 ve 2018’de Gazze’yi vurdu, üçer  gün yas ilan ettiler. Pakistan ve Mısırda terör olayları yaşandı, AKP yas ilan etti. Japonya’da deprem oldu, yas ilan ettiler. Hepsini geçtim, 84 yaşında papa eceliyle öldü, yine bayraklar yarıya indirilip yas ...
 • Şampiyonun Ardından

  28 Kasım 2020 Yazarlar

       Değerli Okuyucular,     Kadirşinas  Dostlar;      Bir şampiyonun ardından yazmak zormuş. Hemde bayağı zormuş. Ne yazacaksın, nasıl başlayacaksın. Giden uğurlanıyor, ama unutulmuyor...     Güle güle Reşit ağabey.  Güle güle ŞAMPIYON. Güle güle güzel insan. Allah rahmet eylesin. Mekanın aydınlık , sorgulanman kolay olsun.        Seni unutamayız. Seni unutmayacağız. Çünkü sen Dadaşlar diyarı Erzurumumuz’un bu millete hediye ettiği, Ana...
 • Cevabı kendiniz bulun

  28 Kasım 2020 Yazarlar

       Sevgili okurlarım.      Dünyadaki bütün insanların kusurları vardır. Yani mükemmel insan yoktur.      Kusursuz sandığımız ve kendimize idol seçtiğimiz kişilerin  bir çok hata ve kusurları vardır, zira hata yapmak insanın fıtratında vardır.      Fakat kişinin kusurlu davranışı konusunda bilmemiz icap eden çok önemli bir durum var.      Kişi yanlış davranışı; bile isteye, kasten mi yapıyor, yoksa istemediği halde bilinçsiz...
 • TESPİH

  23 Kasım 2020 Yazarlar

  Tespih, Allah adını anmak-zikretmek- anlamı taşır. Tespih aynı zamanda, kutsal sözlerin tekrar edilmesini saymak için kullanılan bir aracın adı olur. Tespih taneleri, bir ipe dizilerek, tespih halkası oluşturulur.  Müslümanlar, otuz üç ya da doksan dokuz tespih tanesinden oluşan tespihler kullanırlar. Müslümanlar, namazdan sonra, tespih duası yaparlar. Otuz üçer defa, sübhânallah, elhamdülillâh, Allâhüekber sözlerini tekrar ederler. Budistler, yüz sekiz, Katolikler, altmış dört tespih tanesinden oluşan tespihler kullanırlar. Ortodoks Y...