logo

20 Şubat 2020

Festival ne kadar sağlıklı..?


Ramazan Kestane
ramazan@kestelyore.com

     Kültürel faaliyetlerin ilçemizde artıyor olması, vatandaşlar ve kültür-sanata ilgi duyanlar açısında oldukça güzel ve olumlu.

      Bu anlamda, Kestel belediyesini kutluyorum.

     Birkaç gün önce sona eren Karadenizliler günü düzenlendi. Gayet güzel bir başlangıç, horonlar tepildi, bedava ekmek arası balık dağıtıldı, zaten açlık sınırında olan ve oyunu bir makarnaya satan kişilerce, neredeyse izdiham ortamı dahi yaratıldı.

     Adına her ne kadar “Festival” dense de, benim için “seyyar satıcı pazarı” gibiydi.

     Bu tür etkinliklere karşı olan esnaflarımızda var.

     Şikayetlerini bana anlattıklarında, adamları haklı buluyorum.

     Şunu söylüyor ilçe esnafı; “Ben her türlü kanunun verdiği kuralları yerine getiriyorum. Her türlü hijyenik ortamı sağlıyorum. Domateslerim, biberlerim dahi koruma altında, istenilen standartlara uymak için elimden geleni yapıyorum. Yapmadığım zaman, Kestel ilçe Tarım müdürlüğü veya Zabıta ekipleri hemen gelip ceza yazıyor, bu Allah’tan reva mıdır” diyorlar.

     Düşününce haklılar.

     Soğuk hava da herkesin salgın taşıdığı bir ortamda, Kimisi aksırırken, kimisi öksürürken, yoldan araçlar zırt pırt geçerken bu ortam ne kadar sağlıklı olabilir ki..?

     Kestel Belediye Başkanı Önder Tanır’a tavsiyemiz; bu tür organizasyonlar gayet güzel ve hoş. Fakat, esnaflarda aradığınız hijyenik ortamın en azından yarısını bile istemiyoruz, dörtte birini bu festivale katılan esnaflarda da ararsanız gayet güzel olacaktır.

     Merak ediyorum;

     Özellikle, Bursa’nın Çarşamba bölgesindeki Suriye’liler gibi tezgah açan ulu orta döner, içli köfte, sarma ve salata satan esnafları festival boyunca hiç mi görmediniz..?

“Önce sosyal medya bakıyor, sonra karar veriyor”

     Belediye başkanı seçildikten sonra, işe almış olduğu kişilerle dikkat çeken Kestel Belediye Başkanı Önder Tanır, burada da ayrımcılığını konuşturmaya devam ediyor.

     Hatta, Şubat meclis toplantısında CHP gurubunun sorduğu; “İşe aldığınız kişiler arasında hiç CHP’li var mı” sorusuna cevap verirken, zorlanması da bunun en basit örneğiydi.

    Geçtiğimiz günlerde bu konudan oldukça şikayetçi olan bir arkadaşım bana; “Haberin var mı, Önder Tanır işe alacağı kişinin ilk önce sosyal medya hesaplarını kontrol ediyor, ona göre işe alıyor” demesi işe alınanların siyasi kimliğine bakıldığında hepsinin aynı parti mensubu olduğu görülüyor.

     Vatandaş “Kestel’e Sözümüz var” diyerek ayrımcılığı bu konuda etkili şekilde yürüten Önder Tanır’ın bu tür ayrımcılıklardan vazgeçmesini istediler.

Share
2680 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+6 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Lider Olmak

  28 Şubat 2021 Yazarlar

       2002’de Ak parti nasıl iktidar olmuştu. öncelik 3-Y hatırlayın yani Yolsuzluk – Yoksulluk - Yasaklar sloganı çokta iyi bir girişti ve önemli konulardı. Erdoğan’ın parmağındaki tek yüzük hikayesi, her kesimi çok etkilemişti ve devlette bir türlü iyi gitmeyen işler sık sık değişen hükümetler insanları bunalttı ve bir lider arayışına itti. Erdoğan ve AKP’nin bu samimi söylemleri umutları arttırdı ve ciddi bir destekle iktidar oldular. İlk başlarda güzel şeylerde yapıldı, tam umutlar bir kat daha artarken hatalar başladı, ...
 • GÖRDÜM HİSSETTİM

  28 Şubat 2021 Yazarlar

        Değerli Okuyucular,       Kadirşinas  Dostlar;       Yaklaşık beş aydır ziyaret vesilesi ve ilçemizde bulunan bazı firmalarımızın İhracaat imkanlarına destek olmak, kendimi de meşgul etmek amacıyla bulunduğum Amerika Birleşik Devletlerinden bu hafta döndüm.                     Gerçekten büyük bir tüketim pazarı olan Amerika Birleşik Devletlerinde pandemi v...
 • Adana’da Büyük Buluşma!…. Zabıta Müdürü Neden Görevden alındı?

  27 Şubat 2021 Yazarlar

       Audi A6 arabasını Kestel Belediye Başkanı Önder Tanır’a makam aracı olarak satan ve bu davranışıyla ilçe siyasetinin gündeminden düşmeyen Fatih Amil, daha sonrasında ilçe başkanlığı tarafından gurup sözcülüğünden alınmıştı.      İlçemiz tarihinde hiç yaşanmayan bu olay, birden herkesin gündemine oturdu.      Kimisi, Fatih Amil’in işlerinin bozukluğunu öne sürdü, kimisi de Önder Tanır’ın böyle yaparak, MHP gurubunu bir şekilde bağladığını söyledi.     ...
 • 16 Canımız son şehitlerimiz olsun

  26 Şubat 2021 Yazarlar

       Sevgili okurlarım;      Eğer bir coğrafyada insan öldürmenin çok fazla gerekçeleri varsa, o coğrafyada yaşayan toplumlarda cana kıymak rutin bir olay olur.      İnsan hayatı önemini kaybettiği noktada, başka sorunları konuşmanın bir anlamı yoktur.      Ben kendimi bildim bileli, islam coğrafyasında kan dökmek adeta sıradan bir olaydır.      Herkes kafasına göre bir neden buluyor, bu nedene göre öldürmesi gereken düşmanı oluyo...