logo

11 Haziran 2022

Jandarma, Jandarma


Mustafa Ülker
musstafaulker@kestelyore.com

    Değerli Okuyucular.
    Kadirşinas Dostlar.
    Bu hafta içinde 14 Haziran gününü idrak edeceğiz. Diğer günlerden farklı değil elbette. Ancak fark edilesi bir anlam yüklenmiş bilmiş olalım. “BİZ UYURKEN, BİZİM İÇİN UYUMAYANLAR” için tayin edilmiş bir gün.
      Asakir-i Zaptiye Nizamnamesinin -Jandarma tüzüğü- kabul ediliş tarihi olan 14 Haziran 1869 ve Zaptiye teşkilatının kayıtlarda görüldüğü 1839 yılı, tam kuruluş günü tesbit edilemediği için iki tarih birleştirilmiştir.
Buna bağlı olarak 14 Haziran 1839 tarihi Jandarma teşkilatımızın kuruluş günü olarak kabul görmüştür. Bilvesile her yıl “14 HAZİRAN JANDARMA GÜNÜ” olarak kutlanmaktadır.
       Jandarma, il ve ilçe belediye sınırları dışında kalan veya polis teşkilatı bulunmayan yerler ile, Sahil güvenlik birimi bulunmayan kıyı, deniz ve sahillerde görev yapan silahlı genel kolluk kuvvetidir.
        Jandarma teşkilatı, 10 Mart 1983 günü kabul edilen edilen, 2803 sayılı Jandarma Teşkilat, Görev ve Yetkileri Kanunu ile 1834 tarih 2558 sayılı Polis Vazife ve Selâhiyet kanunu’nda ve diğer yasalarda kendisine verilen görevleri yerine getiren güvenlik birimi, kolluk kuvvetidir. İçişleri Bakanlığına bağlı olarak çalışır.
      Jandarma, 196 863 personel (Ocak 2020, Wikipedia bilgisi) mevcut büyükle adli,askeri ve mülki görevler ifa eden genel kolluk kuvvetimizdir.
       Cumhuriyetimizin kuruluşunu müteakip Jandarma teşkilatımız yeni düzenlemeler ile değişim ve dönüşüme tabii olarak bugünkü halini almıştır.
      İlçemiz Kestel bölgesinde Jandarma teşkilatı ilk olarak 1908 yılında şehrimizin doğu çıkışı olan Bursa-Yenişehir-Bilecik yolu üzerindeki Akiniş Değirmeni yakınında “Dinboz Jandarma karakolu” adıyla karakol olarak kurulmuştur.
      Kestel Osmanlı-Rus harbinde 40 hanedir. 93 göçü (Hicri 1293=Miladi 1877-78 yılı) ile gelen 24 hane göçmen de Kestel’e iskan edilmiştir. 1908 yılında gelen ilave 14 hane göçmen ile 78 haneye ulaştığı bilinmektedir.
       Yunan işgal kuvvetleri tarafından 8 Temmuz 1920 de işgalle birlikte yakılmış, yıkılmış olan Dimboz-Akiniş Jandarma karakolu, 10-11 Eylül 1922 de işgal kuvvetlerinin kovulmasını müteakip Dimboz (bugünkü adıyla Erdoğan) köyü doğu kısmında, köy çıkışında yeniden tesis edilmiş, kurulmuştur. Fakat 6 ay kadar sonra tekrar eski yerine Akiniş değirmeni yanına nakledilmiştir.
Burada 1962 yılına kadar görev yapmıştır.
Bugün Dimboz karakolunun bulunduğu yerde sadece terkedilmiş eski yolun asfalt kaplaması ve jandarmanın kullandığı merdiven kalıntısı vardır. Göle ve yola hakim yerde hiç bir şey kalmamıştır.
      1959 yılında belde olarak belediye kurulmuş olan Kestel’e 1962 yılında Dimboz Jandarma karakolu nakledilmiş, Belediye karşısındaki handa konumlandırılmıştır.
     İlçede konumlanmasından dan tam 30 yıl sonra Kestel Jandarma karakolu 2 Nisan 1992 de 10 kişilik bir terörist güruh tarafından silahlı baskına uğramıştır. Bu elim olayda maalesef J.Er Durmuş ÖZER şehit olmuştur. Ruhu şad olsun. Kahraman şehidimizi rahmetle anıyorum.
       Kestelimizin 1991 de ilçe olması sonrası 01 Ekim 1993 tarihinden itibaren karakolumuz Bursa Jandarma Komutanlığımıza bağlı “KESTEL İLÇE JANDARMA KOMUTANLIĞI” adını almıştır.
       Kestel ilçe Jandarma komutanlığı, Şubat 1994 yılından beri bulunduğu hizmet alanındaki mevcut binalarında, Değerli komutanımız J. Ütğm. Can AYHAN riyasetinde, gelişmiş hizmet anlayışı, yeterli ve iyi yetişmiş uzman personeli ile hizmettedir. 

      11 Mayıs 1994 tarihinde İlçe Emniyet teşkilatının kurulmasıyla ilçe merkezinden çekilmiştir. 23/2/2012 de de Barakfakih, Serme mahalleleri ve Barakfakih sanayi bölgesi de protokol ile Emniyete bırakılmıştır.
     Kestel ilçenin 362 kmkare lik alanın %94 ü olan 341 kmkare alanda 23 Şubat 2012 tarihinden itibaren 28 mahallenin emniyet ve asayişinden sorumludur.
     Kestel İlçe JANDARMA KOMUTANLIĞIMIZIN “14 Haziran JANDARMA GÜNÜ” nü bugünden tebrik ediyorum, kutluyorum.
      Gününüz neşeli bereketli geçsin.
      Sağlıcakla kalın. Mutlu olun.

Share
583 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+7 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • 10 Numara 5 yıldız yönetim!

  18 Eylül 2023 Yazarlar

       Babasının ani ve beklenmedik vefatı dolayısıyla, çok genç yaşta ticaretin göbeğinde kendisini bulan ve aldığı ticari terbiyeyle önce muhtarlığa 2 dönem soyunan ardından, Bursaspor yönetim kurulu üyeliğinde bulunan, hatta Bursaspor’a destek olabilmek adına bir tır bağışlayan, Bursaspor camiası içerisinde de ayrı bir yeri olan, MHP Kestel İlçe Başkanlığı yapan, ardından muhtarlık görevinden istifa ederek, siyasete MHP Kestel ve Büyükşehir Belediye meclis üyesi olarak devam eden, son yapılan yerel seçimlerde de, milletvek...
 • Sentez olmuş halkların vilayetidir Kerkük

  16 Eylül 2023 Yazarlar

       Sevgili okurlarım; Eğer çok boyutlu bir sorunla karşı karşıya iseniz o sorunu bütün boyutlarıyla ele alıp, kapsamlı bir çözüm bulmak zorundasınız. Eğer, çok boyutlu sorunun sadece bir parçasına odaklanarak bütününü çözmeye yeltenirseniz, kısır döngü içine düşersiniz, sorunu çözdüğünüzü zannederken kendinizde sorun olursunuz.      Bugün, yaşadığımız coğrafyada yaşayan toplumların maddi ve manevi sorunları iç içe geçmiştir, onun için bölge halklarının sorunları parça parça değil de, top yekün ele a...
 • CHP il kongresi

  15 Eylül 2023 Yazarlar

        Değerli Okuyucular,       Kadirşinas  Dostlar.       Kanaatimce bu hafta sonu, 17 Eylül 2023 Pazar günü, Atatürk kongre ve kültür merkezinde yapılacak olan CHP il kongresi Bursa’mız siyaseti ve hatta ilçemiz Kestel siyasetinin bence belirleyen bir aktivitesi olacaktır diye düşünüyorum. Kaybedilmiş Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin, demoralize olmuş millet ittifakının taraflarının yine yeniden ilimizde seçmelerin umutlarının yenilenmesi olacaktır.  &...
 • 101 YIL ÖNCE

  02 Eylül 2023 Yazarlar

       Evet… Tam 101 yıl önce Ordunun durumu iyi değil, askerin çoğunda ayakkabı yok yalın ayak, geceler soğuk, kaput, iç çamaşırı yok, yeterli suyu yok, süngüsü yok, süvarilerin kılıcı yok.      Köyde, kentte çocuklarını cepheye göndermiş anne, babaların unu, şekeri, Tuz’u, bezi yok, kaynamış mısırla, kavrulmuş buğdayla karınlarını doyurduğu günler, İstanbul’da bile açlıktan can vermiş bir sürü insan cesedi var çöplüklerde.      Birinci dünya savaşı galipleri Osmanlı’ya Sevr anla...