logo

30 Temmuz 2023

KAZANAN KİŞİ DEĞİL, CHP OLMALI


Ramazan Kestane
ramazan@kestelyore.com

     Delege seçimlerini tamamlayan Kestel CHP’de kongre için geri sayım başladı.

     Biz de, delege seçimlerine küçükte olsa müdahil olarak, “birleştirici olabilir miyiz acaba” diyerek, ufak çaplı bazı çalışmalarda bulunduk.

     Partinin Kestel’deki kutuplaşmasının önünü kesmek, zıt kutupları aynı çatının altında birleştirmek, iktidara susayan CHP’yi yerelde başarılı kılıp, sol’un güven veren yüzünü gösterebilmek, ortak akılı baz almak ve katılımcı bir demokrasi anlayışını yerleştirmek birinci gayemizdi. Fakat, zamanın az olmasından dolayı da bu düşüncelerimizi çoğu insana anlatamadık. Anlattıklarımız zaten, halen yanımızda yer almaya ve mücadeleyi yine bizimle ilkeli bir şekilde sürdürmeye devam kararı almışlardır.

     Artık ortada hantal bir yapı oluşmaya başladı. Son seçimlerde de gerçekten büyük bir güç kaybı yaşandı.

     Cumhuriyet Halk Partisi’nin halka gitmesi gerekiyor. Biz halkımıza gitmezsek, halkımızı anlayamayız. Anlayamadığımız bir şeyinde problemini çözemeyiz. Bu anlamda bütün üyelerimizi kucaklamalıyız. Bizim en büyük gücümüz parti üyelerimiz. Üyelerimiz birbirini tanımıyor. Çünkü bir iletişim yok. Bu iletişimi sağlayacak kişilerin iş başına gelmesi gerekmektedir.

     Bu süreçte yaptığımız görüşmelerde, mevcut ilçe başkanının değişmesi gerektiği yönünde fikir birliği yapılmakta.

     Bunun başlıca sebeplerinden birisi de, Kılıçdaroğlu’nun 74 yaşında o kadar çalışması, o kadar mücadele vermesine rağmen, Kestel’de partinin oylarının düşüşü gösteriliyor.

     Önümüzdeki yerel seçimlere de bu yapıyla girilirse, değişen hiçbir şey olmayacaktır. Çünkü, Kılıçdaroğlu, o kadar çalışmasına rağmen burada oylar artmıyorsa, yerel seçimlerde bu oylar nasıl artacak, nasıl başarı sağlanacak bunu anlamak güç.

     Başarının olmadığı yerde durmanın bir anlamı yoktur. Daha önceleri de, nasıl ki, bu partinin Yıldıray Atlı’nın tekelinden kurtulması gerektiğine inanarak, Hatice Doğan’ı desteklediysek, şimdi de aynı kararlılığı yine partinin önünün açılması adına vermek durumundayım.

     Burada, isimlere ve kişilere takılmamak lazım.

     Diyelim ki, Hatice Doğan bu seçimleri kaybetti, Erdal Subay kazandı. Yerel seçimlerde onlarda aynı başarısızlığı gösterirse, bu kez Erdal Subay’ın da karşısında olacağımızı bilmesi gerekir.

     Bir yerde başarı yoksa, orada durmanın demokrasinin önünü tıkamanın bir anlamı yoktur. “Ben ve ekibim bu işi başaramadım” deyip bırakma erdemini göstermek demokrasinin çok güzel işlediğini gösterir.

     Evet…

     CHP, Kestel İlçe Başkanını ve Yönetim kurulunu 10 Ağustos günü delegelerin kullanacağı oylarla seçecek.

     Her ne kadar mevcut başkan 4 mahalleyi alıp, bir mahalleyi kaybetse de, seçimin sonucunun ne olacağını şimdiden kestirmek zor.

     Ama, bundan önceki kongreye bakıldığında şunu söyleyebilirim.

     Hatice Doğan’ın rakibi yine sadece Kale mahallesi delege seçimlerini kazanmıştı. Ama, seçimi de 7 oy gibi bir farkla kaybetmişti.

     Burada da şu ortaya çıkıyor.

     Her iki taraf için seçim çantada keklik değil.

     Delegelere, projelerini net bir şekilde ortaya koyacak olan, Birlik ve beraberliği inandırıcı şekilde sağlayacak, gerçekten ötekileştirmeyecek, ötelemeyecek, asker değil, her kesimi kapsayacak yönetimi oluşturacak olan aday, bu seçimi kazanacaktır.

Sonuçta kazanan partimiz olacaktır. Tek adaya kimse ilgi göstermez. Çok aday olursa herkes birbiriyle kenetlenecek bir hareketlilik olacak. Başarı alternatiflerde saklıdır.

     Kazanan kişi değil de, CHP olsun…    

Share
418 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+7 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • 10 Numara 5 yıldız yönetim!

  18 Eylül 2023 Yazarlar

       Babasının ani ve beklenmedik vefatı dolayısıyla, çok genç yaşta ticaretin göbeğinde kendisini bulan ve aldığı ticari terbiyeyle önce muhtarlığa 2 dönem soyunan ardından, Bursaspor yönetim kurulu üyeliğinde bulunan, hatta Bursaspor’a destek olabilmek adına bir tır bağışlayan, Bursaspor camiası içerisinde de ayrı bir yeri olan, MHP Kestel İlçe Başkanlığı yapan, ardından muhtarlık görevinden istifa ederek, siyasete MHP Kestel ve Büyükşehir Belediye meclis üyesi olarak devam eden, son yapılan yerel seçimlerde de, milletvek...
 • Sentez olmuş halkların vilayetidir Kerkük

  16 Eylül 2023 Yazarlar

       Sevgili okurlarım; Eğer çok boyutlu bir sorunla karşı karşıya iseniz o sorunu bütün boyutlarıyla ele alıp, kapsamlı bir çözüm bulmak zorundasınız. Eğer, çok boyutlu sorunun sadece bir parçasına odaklanarak bütününü çözmeye yeltenirseniz, kısır döngü içine düşersiniz, sorunu çözdüğünüzü zannederken kendinizde sorun olursunuz.      Bugün, yaşadığımız coğrafyada yaşayan toplumların maddi ve manevi sorunları iç içe geçmiştir, onun için bölge halklarının sorunları parça parça değil de, top yekün ele a...
 • CHP il kongresi

  15 Eylül 2023 Yazarlar

        Değerli Okuyucular,       Kadirşinas  Dostlar.       Kanaatimce bu hafta sonu, 17 Eylül 2023 Pazar günü, Atatürk kongre ve kültür merkezinde yapılacak olan CHP il kongresi Bursa’mız siyaseti ve hatta ilçemiz Kestel siyasetinin bence belirleyen bir aktivitesi olacaktır diye düşünüyorum. Kaybedilmiş Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin, demoralize olmuş millet ittifakının taraflarının yine yeniden ilimizde seçmelerin umutlarının yenilenmesi olacaktır.  &...
 • 101 YIL ÖNCE

  02 Eylül 2023 Yazarlar

       Evet… Tam 101 yıl önce Ordunun durumu iyi değil, askerin çoğunda ayakkabı yok yalın ayak, geceler soğuk, kaput, iç çamaşırı yok, yeterli suyu yok, süngüsü yok, süvarilerin kılıcı yok.      Köyde, kentte çocuklarını cepheye göndermiş anne, babaların unu, şekeri, Tuz’u, bezi yok, kaynamış mısırla, kavrulmuş buğdayla karınlarını doyurduğu günler, İstanbul’da bile açlıktan can vermiş bir sürü insan cesedi var çöplüklerde.      Birinci dünya savaşı galipleri Osmanlı’ya Sevr anla...