logo

31 Aralık 2019

Kestel’den CİMER geçti


Ramazan Kestane
ramazan@kestelyore.com

    Geçtiğimiz hafta ilçemize gelen CİMER yetkilileri belediye başkanı Önder Tanır için bir takım soruşturmalarda bulunmuşlar.

     Bakalım, yandaş yazar Cennet Cankılıç, nelerden bahsetmiş köşesinde özetle!

     “Benim de kulağıma gelmiş, ama pek önemsememiştim. Meğer, iş ciddi imiş.

     Öyle olmasa Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi Bursa’ya istihbarat elemanlarını gönderip o belediye başkanı hakkındaki iddiaları araştırtmazdı.

     Çünkü bu konu Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın en hassas noktası. Bam teline basmaya gör!

Sık sık belediye başkanlarını, milletvekillerini ve partisinin il başkanlarını kibirden, egodan uzak durmaları hususunda uyardığını ve gönül belediyeciliği yapmalarını istediğini biliyoruz.

     31 Mart yerel seçimlerinin manifestosunu da gönül belediyeciliği oluşturmuştu:

“Bana gelen raporlara baktığımızda özellikle bazı eleştiriler var ki çok önemli. Vatandaş özellikle şunu arıyor, bu tabii ağırlıklı belediye başkanları ve milletvekilleri vesaire- tevazu arıyor. ‘Belediye başkanı benim dükkanıma gelip bir çayımı içmedikten sonra ben bu belediye başkanını ne yapayım’ diyor. AK Parti’nin müktesebatında böyle bir şey olamaz. Bizi yücelten tevazumuz olmuştur.” (06/07/2018 İl Başkanları Toplantısı)

     Kızılcahamam’da partisinin belediye başkanlarını topladığında da onlara şu uyarıda bulunmuştu:

     “Hizmet gayesi olduğu bir yerde, kibir, büyüklenme, tepeden bakma, hele hele insanları kendinden uzak tutma kesinlikle söz konusu olamaz. Makamında, aracında, yolda, çarşıda, pazarda etrafına korumalarla kendi ekibiyle duvar ören belediye başkanı olamaz. Bu sayılar haddinden fazla oluyor. Halk ile ilişkisini kesen başkan ile biz de ilişkimizi keseriz.” (28/04/2019)

     İşte Bursa’nın Kestel Belediye Başkanı Önder Tanır, eğer iddialar doğru ise Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu bam teline bir bastı ki, ne bastı!..

     Hakkındaki iddia şu:

     “Önder Tanır, belediye başkanı olduktan bir süre sonra kendine yakın koruma ekibi oluşturdu. İki sivil güvenlik görevlisi onun adeta gölgesi gibi yanında.”

     Bizim Kestel Belediye Başkanı Önder Tanır da sanırım bu güvenliği fazlasıyla abartmış.

     İddiaya göre, Tanır makam odasında dahi halkla birebir görüşürken, sohbette hep yanında 2 sivil koruma görevlisi bulunuyor. Tabii bu durum vatandaşı rahatsız etmiş, CİMER’e   Kestel’den şikayet üstüne şikayet gitmiş.

Edindiğim bilgiye göre, hafta içinde CİMER’den gelen istihbarat görevlileri Bursa’da idiler. Hem Kestel’de belediye başkanı ile ilgili bu iddiaları araştırıp, halktan biriymiş gibi görüşmelerde bulundular, hem de diğer belediye başkanlarıyla ilgili istihbarat çalışması yaptılar. CİMER’in görevlileri çalışmalarını tamamlayıp perşembe günü Bursa’dan akşamüstü ayrıldılar.” diye yazmış.

     Daha önce bende bu yazıya paralel bir tespitte bulunmuş, “Kestel Belediyesi mi, Kestel Hapishanesi mi” diye yazmıştım.

      Demek ki, herkes selvi boylumdan şikayetçi.

     Neden selvi boylum dedim.

     Çünkü, arabaların arka koltuğuna oturduğunda kafası tavana değiyor.

     Yoksa ki, lükse merakı yüzünden değiştirmiyor, Opel İnsignayı..

     Opel yetkililerine de sesleniyorum; Selvi boylumlara göre tasarlayın şu işi.

     Konumuza dönersek, Önder Tanır’dan ve avanesinden şikayetler her gün geliyor.

     Menfaati olanlar hariç tabi.

     Bazıları başkanlık yapıyor, bazıları müdürlük. Onlara sorsanız “Önder Tanır babamız, Kestel yuvamız” diyecek cinsler.

     Ne demişti Uğur Mumcu bu kişiler için bir kere daha hatırlatalım da, belki yüzleri kızarır; “Haklıdan değil de, güçlüden yana olanlar Korkak ve Kaypak olurlar. Güç merkezi değiştikçe döner, sonunda FIRILDAK olurlar”

     Tanır’daki güç zehirlenmesi de, bu fırıldaklar yüzünden diye düşünüyorum.

     Yine de, iyi niyet besliyorum bu konuda.

     Ama, bildiğim bir tek şey var.

     O da, Tanır’ın bu ilçeyi berbat bir şekilde yöneteceği ve belediyeyi batıracağıdır.

     Umarım, 4 yılın sonunda yanılan ben olurum da, kazanan Kestel olur.

     Kalın Sağlıcakla…

Share
2604 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+5 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • İNSAN HAYATI

  03 Aralık 2021 Yazarlar

       İnsan hayatını, hareket ederek devam ettirir. Hareket ederek, almak ve vermek gerçekleşir.  Yaşam boyu hareket ederek denge kurmaya çalışılır. Hayat, bir öğrenme sürecidir. Hatalardan ders alınıp yaşantı sürdürülür. Sorunu eleştirmek yerine, sorunun çözümüne odaklanılır.      Kibir, diğer insanların yaklaşmasını engelleyen bir savunma mekanizmasıdır. Alaycılık, huysuzluk, kabalık, küstahlık, utangaçlık, gevezelik birer savunma mekanizmasıdır.      İnsan, sevgi ve korku...
 • ŞEHİDE SAYGI

  01 Aralık 2021 Yazarlar

       Geçenlerde Bingöl’de tatsız bir olay yaşandı. İyi parti milletvekili Lütfü Türkkan Genel Başkanı Meral Akşener’e küfreden şehit abisine küfür etti diye ülke karıştı. Tükenmiş olan iktidar en ufak bir olayı bile ki böyle hassas bir konuda gündeme oturtup buradan kendine çıkar sağlamaya çalışıyor, ilerleyen bölümde şehitlerimize ne sıkıntılar yaşattıklarını ne hakaretler ettiklerini de yazacağız. Türkan, yanlış yapmıştır siyasetçi hele böyle bir zamanda bu tuzaklara düşmemelidir. Neticede, partideki görevinden alınıp özü...
 • ÇOCUK HAKLARI

  01 Aralık 2021 Yazarlar

  20 Kasım, Dünya Çocuk Hakları Günü olarak kutlanmaktadır. 1989 yılında imzalanan Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Sözleşmesi ile çocukları hakları yasalar ile de güvence altına alınmaya başladı. Haklarını koruyamayan, bilmeyen, buna gücü de olmayan, ama dünyanın da en güzel varlıkları olan çocukların haklarını güvenceye almak ve çocukları korumak elbette yetişkinlerin sorumluluğunda. Özellikle toplumsal krizler ve savaşlarda en büyük yarayı alan kesim çocuklar olur. Atatürk’ün meşhur “Cumhuriyet bilhassa kimsesizlerin kimsesidir” sözü anne...
 • Avrupa’daki Kestel’liler

  29 Kasım 2021 Yazarlar

      Kıymetli Okuyucular,      Değerli Can Dostlar.      Herkes gibi bende seyahat etmekten keyif alıyorum. Fırsat buldukça da imkanlarımı kullanıyorum. Kendimi yeniliyorum. Dağarcığımda yeni ufuklara yelken açıyorum. Yeni yeni şeyler öğreniyorum. Pandemi dolayısı ile uzun bir süredir bu imkanı bulamadık.  Esasen Mimarlık öğrencisi kızımla 29 Ekim Cumhuriyet bayramı tatiline odaklanmıştık.   İstanbul da okuyan kızımızın online eğitimi sonlanınca ev, yurt vs. d...