logo

31 Aralık 2019

Kestel’den CİMER geçti


Ramazan Kestane
ramazan@kestelyore.com

    Geçtiğimiz hafta ilçemize gelen CİMER yetkilileri belediye başkanı Önder Tanır için bir takım soruşturmalarda bulunmuşlar.

     Bakalım, yandaş yazar Cennet Cankılıç, nelerden bahsetmiş köşesinde özetle!

     “Benim de kulağıma gelmiş, ama pek önemsememiştim. Meğer, iş ciddi imiş.

     Öyle olmasa Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi Bursa’ya istihbarat elemanlarını gönderip o belediye başkanı hakkındaki iddiaları araştırtmazdı.

     Çünkü bu konu Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın en hassas noktası. Bam teline basmaya gör!

Sık sık belediye başkanlarını, milletvekillerini ve partisinin il başkanlarını kibirden, egodan uzak durmaları hususunda uyardığını ve gönül belediyeciliği yapmalarını istediğini biliyoruz.

     31 Mart yerel seçimlerinin manifestosunu da gönül belediyeciliği oluşturmuştu:

“Bana gelen raporlara baktığımızda özellikle bazı eleştiriler var ki çok önemli. Vatandaş özellikle şunu arıyor, bu tabii ağırlıklı belediye başkanları ve milletvekilleri vesaire- tevazu arıyor. ‘Belediye başkanı benim dükkanıma gelip bir çayımı içmedikten sonra ben bu belediye başkanını ne yapayım’ diyor. AK Parti’nin müktesebatında böyle bir şey olamaz. Bizi yücelten tevazumuz olmuştur.” (06/07/2018 İl Başkanları Toplantısı)

     Kızılcahamam’da partisinin belediye başkanlarını topladığında da onlara şu uyarıda bulunmuştu:

     “Hizmet gayesi olduğu bir yerde, kibir, büyüklenme, tepeden bakma, hele hele insanları kendinden uzak tutma kesinlikle söz konusu olamaz. Makamında, aracında, yolda, çarşıda, pazarda etrafına korumalarla kendi ekibiyle duvar ören belediye başkanı olamaz. Bu sayılar haddinden fazla oluyor. Halk ile ilişkisini kesen başkan ile biz de ilişkimizi keseriz.” (28/04/2019)

     İşte Bursa’nın Kestel Belediye Başkanı Önder Tanır, eğer iddialar doğru ise Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu bam teline bir bastı ki, ne bastı!..

     Hakkındaki iddia şu:

     “Önder Tanır, belediye başkanı olduktan bir süre sonra kendine yakın koruma ekibi oluşturdu. İki sivil güvenlik görevlisi onun adeta gölgesi gibi yanında.”

     Bizim Kestel Belediye Başkanı Önder Tanır da sanırım bu güvenliği fazlasıyla abartmış.

     İddiaya göre, Tanır makam odasında dahi halkla birebir görüşürken, sohbette hep yanında 2 sivil koruma görevlisi bulunuyor. Tabii bu durum vatandaşı rahatsız etmiş, CİMER’e   Kestel’den şikayet üstüne şikayet gitmiş.

Edindiğim bilgiye göre, hafta içinde CİMER’den gelen istihbarat görevlileri Bursa’da idiler. Hem Kestel’de belediye başkanı ile ilgili bu iddiaları araştırıp, halktan biriymiş gibi görüşmelerde bulundular, hem de diğer belediye başkanlarıyla ilgili istihbarat çalışması yaptılar. CİMER’in görevlileri çalışmalarını tamamlayıp perşembe günü Bursa’dan akşamüstü ayrıldılar.” diye yazmış.

     Daha önce bende bu yazıya paralel bir tespitte bulunmuş, “Kestel Belediyesi mi, Kestel Hapishanesi mi” diye yazmıştım.

      Demek ki, herkes selvi boylumdan şikayetçi.

     Neden selvi boylum dedim.

     Çünkü, arabaların arka koltuğuna oturduğunda kafası tavana değiyor.

     Yoksa ki, lükse merakı yüzünden değiştirmiyor, Opel İnsignayı..

     Opel yetkililerine de sesleniyorum; Selvi boylumlara göre tasarlayın şu işi.

     Konumuza dönersek, Önder Tanır’dan ve avanesinden şikayetler her gün geliyor.

     Menfaati olanlar hariç tabi.

     Bazıları başkanlık yapıyor, bazıları müdürlük. Onlara sorsanız “Önder Tanır babamız, Kestel yuvamız” diyecek cinsler.

     Ne demişti Uğur Mumcu bu kişiler için bir kere daha hatırlatalım da, belki yüzleri kızarır; “Haklıdan değil de, güçlüden yana olanlar Korkak ve Kaypak olurlar. Güç merkezi değiştikçe döner, sonunda FIRILDAK olurlar”

     Tanır’daki güç zehirlenmesi de, bu fırıldaklar yüzünden diye düşünüyorum.

     Yine de, iyi niyet besliyorum bu konuda.

     Ama, bildiğim bir tek şey var.

     O da, Tanır’ın bu ilçeyi berbat bir şekilde yöneteceği ve belediyeyi batıracağıdır.

     Umarım, 4 yılın sonunda yanılan ben olurum da, kazanan Kestel olur.

     Kalın Sağlıcakla…

Share
2395 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+9 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • ULUSAL YAS

  03 Aralık 2020 Yazarlar

       İzmir’de yaşanan depremde, 114 insanımızı yitirdik şu ana kadar. Bütün ülke yasta, fakat anlayamadığımız bir türlü yas ilan edilmiyor ülkede ne hikmetse. Bu AKP,  91 yaşında ecelinden ölen Suudi kralı için yas ilan edip, bayrakları yarıya indirdi hatırlayın. İsrail 2014 ve 2018’de Gazze’yi vurdu, üçer  gün yas ilan ettiler. Pakistan ve Mısırda terör olayları yaşandı, AKP yas ilan etti. Japonya’da deprem oldu, yas ilan ettiler. Hepsini geçtim, 84 yaşında papa eceliyle öldü, yine bayraklar yarıya indirilip yas ...
 • Şampiyonun Ardından

  28 Kasım 2020 Yazarlar

       Değerli Okuyucular,     Kadirşinas  Dostlar;      Bir şampiyonun ardından yazmak zormuş. Hemde bayağı zormuş. Ne yazacaksın, nasıl başlayacaksın. Giden uğurlanıyor, ama unutulmuyor...     Güle güle Reşit ağabey.  Güle güle ŞAMPIYON. Güle güle güzel insan. Allah rahmet eylesin. Mekanın aydınlık , sorgulanman kolay olsun.        Seni unutamayız. Seni unutmayacağız. Çünkü sen Dadaşlar diyarı Erzurumumuz’un bu millete hediye ettiği, Ana...
 • Cevabı kendiniz bulun

  28 Kasım 2020 Yazarlar

       Sevgili okurlarım.      Dünyadaki bütün insanların kusurları vardır. Yani mükemmel insan yoktur.      Kusursuz sandığımız ve kendimize idol seçtiğimiz kişilerin  bir çok hata ve kusurları vardır, zira hata yapmak insanın fıtratında vardır.      Fakat kişinin kusurlu davranışı konusunda bilmemiz icap eden çok önemli bir durum var.      Kişi yanlış davranışı; bile isteye, kasten mi yapıyor, yoksa istemediği halde bilinçsiz...
 • TESPİH

  23 Kasım 2020 Yazarlar

  Tespih, Allah adını anmak-zikretmek- anlamı taşır. Tespih aynı zamanda, kutsal sözlerin tekrar edilmesini saymak için kullanılan bir aracın adı olur. Tespih taneleri, bir ipe dizilerek, tespih halkası oluşturulur.  Müslümanlar, otuz üç ya da doksan dokuz tespih tanesinden oluşan tespihler kullanırlar. Müslümanlar, namazdan sonra, tespih duası yaparlar. Otuz üçer defa, sübhânallah, elhamdülillâh, Allâhüekber sözlerini tekrar ederler. Budistler, yüz sekiz, Katolikler, altmış dört tespih tanesinden oluşan tespihler kullanırlar. Ortodoks Y...