logo

31 Aralık 2019

Kestel’den CİMER geçti


Ramazan Kestane
ramazan@kestelyore.com

    Geçtiğimiz hafta ilçemize gelen CİMER yetkilileri belediye başkanı Önder Tanır için bir takım soruşturmalarda bulunmuşlar.

     Bakalım, yandaş yazar Cennet Cankılıç, nelerden bahsetmiş köşesinde özetle!

     “Benim de kulağıma gelmiş, ama pek önemsememiştim. Meğer, iş ciddi imiş.

     Öyle olmasa Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi Bursa’ya istihbarat elemanlarını gönderip o belediye başkanı hakkındaki iddiaları araştırtmazdı.

     Çünkü bu konu Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın en hassas noktası. Bam teline basmaya gör!

Sık sık belediye başkanlarını, milletvekillerini ve partisinin il başkanlarını kibirden, egodan uzak durmaları hususunda uyardığını ve gönül belediyeciliği yapmalarını istediğini biliyoruz.

     31 Mart yerel seçimlerinin manifestosunu da gönül belediyeciliği oluşturmuştu:

“Bana gelen raporlara baktığımızda özellikle bazı eleştiriler var ki çok önemli. Vatandaş özellikle şunu arıyor, bu tabii ağırlıklı belediye başkanları ve milletvekilleri vesaire- tevazu arıyor. ‘Belediye başkanı benim dükkanıma gelip bir çayımı içmedikten sonra ben bu belediye başkanını ne yapayım’ diyor. AK Parti’nin müktesebatında böyle bir şey olamaz. Bizi yücelten tevazumuz olmuştur.” (06/07/2018 İl Başkanları Toplantısı)

     Kızılcahamam’da partisinin belediye başkanlarını topladığında da onlara şu uyarıda bulunmuştu:

     “Hizmet gayesi olduğu bir yerde, kibir, büyüklenme, tepeden bakma, hele hele insanları kendinden uzak tutma kesinlikle söz konusu olamaz. Makamında, aracında, yolda, çarşıda, pazarda etrafına korumalarla kendi ekibiyle duvar ören belediye başkanı olamaz. Bu sayılar haddinden fazla oluyor. Halk ile ilişkisini kesen başkan ile biz de ilişkimizi keseriz.” (28/04/2019)

     İşte Bursa’nın Kestel Belediye Başkanı Önder Tanır, eğer iddialar doğru ise Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu bam teline bir bastı ki, ne bastı!..

     Hakkındaki iddia şu:

     “Önder Tanır, belediye başkanı olduktan bir süre sonra kendine yakın koruma ekibi oluşturdu. İki sivil güvenlik görevlisi onun adeta gölgesi gibi yanında.”

     Bizim Kestel Belediye Başkanı Önder Tanır da sanırım bu güvenliği fazlasıyla abartmış.

     İddiaya göre, Tanır makam odasında dahi halkla birebir görüşürken, sohbette hep yanında 2 sivil koruma görevlisi bulunuyor. Tabii bu durum vatandaşı rahatsız etmiş, CİMER’e   Kestel’den şikayet üstüne şikayet gitmiş.

Edindiğim bilgiye göre, hafta içinde CİMER’den gelen istihbarat görevlileri Bursa’da idiler. Hem Kestel’de belediye başkanı ile ilgili bu iddiaları araştırıp, halktan biriymiş gibi görüşmelerde bulundular, hem de diğer belediye başkanlarıyla ilgili istihbarat çalışması yaptılar. CİMER’in görevlileri çalışmalarını tamamlayıp perşembe günü Bursa’dan akşamüstü ayrıldılar.” diye yazmış.

     Daha önce bende bu yazıya paralel bir tespitte bulunmuş, “Kestel Belediyesi mi, Kestel Hapishanesi mi” diye yazmıştım.

      Demek ki, herkes selvi boylumdan şikayetçi.

     Neden selvi boylum dedim.

     Çünkü, arabaların arka koltuğuna oturduğunda kafası tavana değiyor.

     Yoksa ki, lükse merakı yüzünden değiştirmiyor, Opel İnsignayı..

     Opel yetkililerine de sesleniyorum; Selvi boylumlara göre tasarlayın şu işi.

     Konumuza dönersek, Önder Tanır’dan ve avanesinden şikayetler her gün geliyor.

     Menfaati olanlar hariç tabi.

     Bazıları başkanlık yapıyor, bazıları müdürlük. Onlara sorsanız “Önder Tanır babamız, Kestel yuvamız” diyecek cinsler.

     Ne demişti Uğur Mumcu bu kişiler için bir kere daha hatırlatalım da, belki yüzleri kızarır; “Haklıdan değil de, güçlüden yana olanlar Korkak ve Kaypak olurlar. Güç merkezi değiştikçe döner, sonunda FIRILDAK olurlar”

     Tanır’daki güç zehirlenmesi de, bu fırıldaklar yüzünden diye düşünüyorum.

     Yine de, iyi niyet besliyorum bu konuda.

     Ama, bildiğim bir tek şey var.

     O da, Tanır’ın bu ilçeyi berbat bir şekilde yöneteceği ve belediyeyi batıracağıdır.

     Umarım, 4 yılın sonunda yanılan ben olurum da, kazanan Kestel olur.

     Kalın Sağlıcakla…

Share
2503 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+7 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • NE oluyor NELER oluyor

  31 Mayıs 2021 Yazarlar

        Değerli Okuyucular,       Kadirşinas  Dostlar;       Kafamız öyle karıştırıldı ki, rahatımız, huzurumuz darmadağın edildi. Kime inanacağız, kimi dinleyeceğiz bilemiyoruz.       İnancımız, umutlarımız yıkılıyor. Kendi mahallemizde şaşkın şaşkın dolanıyoruz.      Toplumsal bir travma yaşanıyor.        Hiç kimsenin yaşadığı hayattan memnun, mutlu olduğuna inanmıyorum. Bu belki varlıklı, zengin...
 • TEK BAŞINA İKTİDAR

  30 Mayıs 2021 Yazarlar

              Başarısız koalisyonlar siyasi ve ekonomik istikrarı o kadar kötü etkiledi ki; millet tek başına iktidar olursa hiçbir sorun kalmaz düşüncesine sıkı sıkıya sarıldı. Bu tek başınalık o kadar sevildi ki, zaman içerisinde hiçbir Anayasa Hukuku teorisinde olmayan garip bir sisteme geçildi. Artık tek başına iktidar olmak, bir parti için değil, şahıs için mümkün hale geldi. Cumhurbaşkanlığı seçimini kim kazanırsa hükümeti tek başına kurduğundan iktidar da partinin değil şahsın oluyor....
 • ÜÇE ÜÇ VE BİTMEYEN DENİZ

  30 Mayıs 2021 Yazarlar

       6 Mayıs 1972 tarihi, Deniz-Yusuf-Hüseyin’in idam sehpasında hayatlarını kaybettiği gün olarak tarihe geçmiştir. Ne yapmışlardır, suçları neydi, gerçekten idam edilmeyi hak etmişler midir şöyle bir bakalım.      Öncelikle neyin savaşını verdiler ne için ölüme gittiler, M. Kemal Atatürk, hayranıydılar onun Emperyalizme karşı verdiği savaşın, mücadelenin sonuna kadar arkasındaydılar. Yani tam bağımsızlık mücadelesi tek hedefleriydi. Osmanlı’nın son zamanlarını hatırlayın ülkeyi İngiliz’le Yunanlılar...
 • ATATÜRK’Ü ANLAMAK

  29 Mayıs 2021 Yazarlar

       Atatürk, “Beni görmek demek, herhalde yüzümü görmek değildir. Benim düşüncelerimi, benim duygularımı anlıyorsanız ve hissediyorsanız, bu yeterlidir” dedi.      Birincisi, “Din ayrı, laiklik ayrı olur” demek, Atatürk’ü anlamamak olur. İkincisi, “Dinin olduğu yerde, laiklik olmaz. Laikliğin olduğu yerde, din olmaz” demek, Atatürk’ü anlamamak olur. Üçüncüsü, “Atatürk bizi, ümmetten millet yaptı” demek, Atatürk’ü anlamamak olur. Ümmet, millet, toplum kavramları, insana, insanlara aitlik duygusu ve...