logo

“Kestel’i Gürsu’nun şemsiyesi altına koyacağız”


Osman Fahri Ünal
osmanfahri@kestelyore.com

rmzn
Bursa ve Türkiye ekonomisinin önde gelen kuruluşlarının barındığı Gürsu Organize Sanayi Bölgesi (GÜSAB)’ın, Kestel 2 Nolu Sanayi ile birleşmesine çok az zaman bir zaman kaldı.
734 dönüm alana kurulu bulunan 96 Sanayi kuruluşu ve 136 parselden oluşan Kestel 2 Nolu Sanayi, Kestel Belediye Başkanı Yener Acar’ın da imzasıyla birlikte Gürsu sınırlarına terk ediliyor.
Bu birleşmenin ardından ortaya çıkacak olan ve Bursa Sanayinde yerine alacak olan Uludağ OSB, Yer tespit komisyonu birleşme için geri sayıma başlamış durumda.
Konu hakkında kendisiyle görüştüğüm KESİAD başkanı Mustafa Ülker ise, Kestel’li sanayicinin Belediye Başkanı Yener Acar tarafından yalnız bırakıldığını ve Gürsu OSB ile birleşmenin zorunlu olduğunu ifade ederek, “Kestel’i Gürsu’nun şemsiyesi altına koyacağız. OSB mevzuatına göre yönetileceğiz diyen Ülker, Bu bölgede OSB statüsüne girmek istemeyen birkaç firmanın da dışarıda tutulduğunu dile getirdi.
İlçemiz için önemli bir gelir kaynağı olan Kestel 2 nolu Sanayinin GÜSAB’a devredilmesi için imza koyan Belediye Başkanı Yener Acar, adeta bu imzasıyla altın yumurtlayan tavuğu kendi elleri teslim etmiş oldu.
Kendileriyle görüştüğüm birkaç sanayici ise, Kestel Belediyesi tarafından hiçbir ihtiyaçları karşılanmadığı gibi, sadece gelir kapısı olarak görüldüklerini dile getirdiler ve Belediye Başkanı Acar’ın atmış olduğu bu imza ile hem kendi kaderlerini, hem de ilçenin kaderini yanlış çizmiş olduğunu ifade ettiler.
Gürsu OSB’nin ıslah komisyon kararının 2. maddesi ise, “Belirlenen ıslah koşullarının yerine getirilmesinin Gürsu OSB Tüzel kişiliği kapsamında yürütülmesine.” demekte.
Her geçen gün önemli kaynaklarını kaybeden Kestel belediyesi, 2 Nolu Sanayinin ardından bakalım hangi kaynaklarını daha kaybedecek…

HER İLÇEYE LAZIM
Geçtiğimiz hafta sonu, Nilüfer CHP ilçesinin düzenlemiş olduğu dayanışma yemeğine, Gazetemizin de köşe yazarı olan Osman Fahri Ünal’ın daveti üzerine katıldım.
Aynı gün yeni parti binalarının açılışı ve gecesinde yemek, genel merkezden gelen misafirlerle ilgilenmek derken, koşuşturan bir Osman Fahri Ünal’ı izledim büyük zevkle..
Ardından da iç geçirerek, “İşte Kestel CHP’nin başında bu adam olmalıydı” diye düşündüm.
Kendisine verilen her görevi, üzerine koyarak fazlasıyla yerine getiren tam bir Atatürkçü, Cumhuriyet sevdalısı, demokrasi savunucusu bu ağabeyimizi yürekten kutluyorum.
Nilüfer ilçesinin düzenlediği yemek davetiyelerinin fiyatı 125 lira olmasına rağmen, boş koltuk yok gibiydi.
CHP’nin her ilçe teşkilatı, meclis üyeleriyle birlikte, neredeyse tam teşkilat yerini almış vaziyetteydi.
Tabiî ki hal böyle olunca, benim gözlerimde Kestel CHP ilçe teşkilatını aradı durdu.
Tek adamlığın devam ettiği, Kestel ilçe teşkilatından Nilüfer ilçesinin yemeğine katılan kaç kişiydi dersiniz…
Elbette tek kişi…
O da ilçe başkanı…
Ana muhalefet partisinin ilçe başkanı, gittiği yerlere yanında kimseyi götüremiyorsa, demek ki, teşkilatta kongre yapmakla sıkıntı aşılamıyormuş…
Ana muhalefet partisinin 1500 kişilik düğün salonunda düzenlediği genişletilmiş üye toplantısına, eş, dost, ahbaplar dahil yüz kişilik bir gurup katılıyorsa, sorunların hiç bitmediği, partinin hedefinden sürekli uzaklaştığı görülemiyorsa, diyecek sözüm de olmaz.
Yapılan genişletilmiş üye toplantısına hazırlıklı bir şekilde gelerek, divan başkanlığını kabul eden eski meclis üyesi Şükrü Aksu, herkesi şaşkına uğrattı.
Mevcut yönetimden, halen medet bekliyor görüntüsü çizen Şükrü Aksu, meclis dışında neden kaldığını tez unutmuşa benziyor.
Aksu’nun bu tutumundan dolayı, bazı yol arkadaşlarının rahatsız olduğu gözlerden kaçmazken, bu tutumu “Fırsat değerlendirmesi” olarak yorumlandı.
Konudan fazla uzaklaşmadan, Nilüfer CHP yemeği özlenen bir yemek oldu. Emeği geçen herkese ve Siyasette, çok önemli yerlere geleceğine yürekten inandığım Osman abimize çok teşekkür ediyorum.

Share
187 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+6 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Çiftçinin Eyüp Kılıç’ı var

  21 Ocak 2021 Yazarlar

       Kestel’in her sorununa sahip çıkan bir Oda başkanı.      Kararlı ve dik duruşuyla, siyaset yapmaya çalışan oynaklara örnek olmayı da ihmal etmiyor.      Kendisini de eleştiriyor, çiftçiye yapılanları da.      Geçtiğimiz hafta, Gölcük köyünün barajında su kalmadığını ve buraya su basmanın toplamda maliyetinin 150 bin lira olduğunu duyunca çılgına dönen Kestel Ziraat Odası Başkanı Eyüp Kılıç, “Bunların Allah’tan korkuları yok” diyerek, görev başındaki i...
 • MUTLU OLMAK

  18 Ocak 2021 Yazarlar

  Üzgünüm, kırgınım kelimeleri yerine, davranışı belirterek, sitem etmek gerekir. Düşünce, kural, eylem bir bütündür. Düşünce, kural, davranış bir bütündür. İnanç kişiseldir. Hayatta inançların yeri vardır. Din, inançlardan biridir. Kurallara göre davranan kişiye, inanılır, güvenilir. Allah bütün, kul parça olur. Toplum bütün, birey parça olur. Toplumsal ilgi düşüncesi, toplumla ilgili ideal davranışları belirtir. Din kuralları, idealist özellik taşır. Toplumsal ilgi düşüncesi kuralları, idealist özellik taşır. Kul, Allah’a karşı sorumlu olur...
 • KİŞİSEL VERİLER VE GİZLİLİK

  18 Ocak 2021 Yazarlar

  Akıllı telefon ve kamera kullanımının artışı ile özel hayatın gizliliği ve kişisel veriler alanı hem büyük yara aldı hem de önemi arttı. İnsanların rızası olmadan görüntüleri, özel konuşmaları ve diğer kişisel bilgileri depolanmaya ve kullanılmaya başlandı. Hemen herkesin kullandığı whatsapp uygulamasının kişisel verilerin ve özel görüşmelerin tümünü kullanma iznini kullanıcılarından talep etmesi ile kullanıcıların büyük kısmı başka uygulamalara geçtiler. Whatsapp ın bu izni istemesi basit ticari kaygıların yanı sıra gerektiğinde istihbarî ...
 • GENÇLİK MECLİSİ ve DÜŞÜNCELERİM

  17 Ocak 2021 Yazarlar

      Değerli Okuyucular,     Kadirşinas  Dostlar;      Kanaatimce herkes istişare etmenin, bilgi paylaşımının önem ve değerini bilir. Şeffaflık, samimiyet ve tarafsızlık esaslı her Şura, her Meclis mükemmele yakın memnuniyet kaynağıdır. Katılımcı üyelerini motive eder. Çözüm bekleyen bir sürü konuda hedefi doğrultusunda üyeleri adına, ait olduğu grubun sesi soluğu olur. İlgili birimlere karşılıklı köprü olur.       Yazımızın konusu Kestel ilçemizde Gençlik...