logo

“Kestel’i Gürsu’nun şemsiyesi altına koyacağız”


Osman Fahri Ünal
osmanfahri@kestelyore.com

rmzn
Bursa ve Türkiye ekonomisinin önde gelen kuruluşlarının barındığı Gürsu Organize Sanayi Bölgesi (GÜSAB)’ın, Kestel 2 Nolu Sanayi ile birleşmesine çok az zaman bir zaman kaldı.
734 dönüm alana kurulu bulunan 96 Sanayi kuruluşu ve 136 parselden oluşan Kestel 2 Nolu Sanayi, Kestel Belediye Başkanı Yener Acar’ın da imzasıyla birlikte Gürsu sınırlarına terk ediliyor.
Bu birleşmenin ardından ortaya çıkacak olan ve Bursa Sanayinde yerine alacak olan Uludağ OSB, Yer tespit komisyonu birleşme için geri sayıma başlamış durumda.
Konu hakkında kendisiyle görüştüğüm KESİAD başkanı Mustafa Ülker ise, Kestel’li sanayicinin Belediye Başkanı Yener Acar tarafından yalnız bırakıldığını ve Gürsu OSB ile birleşmenin zorunlu olduğunu ifade ederek, “Kestel’i Gürsu’nun şemsiyesi altına koyacağız. OSB mevzuatına göre yönetileceğiz diyen Ülker, Bu bölgede OSB statüsüne girmek istemeyen birkaç firmanın da dışarıda tutulduğunu dile getirdi.
İlçemiz için önemli bir gelir kaynağı olan Kestel 2 nolu Sanayinin GÜSAB’a devredilmesi için imza koyan Belediye Başkanı Yener Acar, adeta bu imzasıyla altın yumurtlayan tavuğu kendi elleri teslim etmiş oldu.
Kendileriyle görüştüğüm birkaç sanayici ise, Kestel Belediyesi tarafından hiçbir ihtiyaçları karşılanmadığı gibi, sadece gelir kapısı olarak görüldüklerini dile getirdiler ve Belediye Başkanı Acar’ın atmış olduğu bu imza ile hem kendi kaderlerini, hem de ilçenin kaderini yanlış çizmiş olduğunu ifade ettiler.
Gürsu OSB’nin ıslah komisyon kararının 2. maddesi ise, “Belirlenen ıslah koşullarının yerine getirilmesinin Gürsu OSB Tüzel kişiliği kapsamında yürütülmesine.” demekte.
Her geçen gün önemli kaynaklarını kaybeden Kestel belediyesi, 2 Nolu Sanayinin ardından bakalım hangi kaynaklarını daha kaybedecek…

HER İLÇEYE LAZIM
Geçtiğimiz hafta sonu, Nilüfer CHP ilçesinin düzenlemiş olduğu dayanışma yemeğine, Gazetemizin de köşe yazarı olan Osman Fahri Ünal’ın daveti üzerine katıldım.
Aynı gün yeni parti binalarının açılışı ve gecesinde yemek, genel merkezden gelen misafirlerle ilgilenmek derken, koşuşturan bir Osman Fahri Ünal’ı izledim büyük zevkle..
Ardından da iç geçirerek, “İşte Kestel CHP’nin başında bu adam olmalıydı” diye düşündüm.
Kendisine verilen her görevi, üzerine koyarak fazlasıyla yerine getiren tam bir Atatürkçü, Cumhuriyet sevdalısı, demokrasi savunucusu bu ağabeyimizi yürekten kutluyorum.
Nilüfer ilçesinin düzenlediği yemek davetiyelerinin fiyatı 125 lira olmasına rağmen, boş koltuk yok gibiydi.
CHP’nin her ilçe teşkilatı, meclis üyeleriyle birlikte, neredeyse tam teşkilat yerini almış vaziyetteydi.
Tabiî ki hal böyle olunca, benim gözlerimde Kestel CHP ilçe teşkilatını aradı durdu.
Tek adamlığın devam ettiği, Kestel ilçe teşkilatından Nilüfer ilçesinin yemeğine katılan kaç kişiydi dersiniz…
Elbette tek kişi…
O da ilçe başkanı…
Ana muhalefet partisinin ilçe başkanı, gittiği yerlere yanında kimseyi götüremiyorsa, demek ki, teşkilatta kongre yapmakla sıkıntı aşılamıyormuş…
Ana muhalefet partisinin 1500 kişilik düğün salonunda düzenlediği genişletilmiş üye toplantısına, eş, dost, ahbaplar dahil yüz kişilik bir gurup katılıyorsa, sorunların hiç bitmediği, partinin hedefinden sürekli uzaklaştığı görülemiyorsa, diyecek sözüm de olmaz.
Yapılan genişletilmiş üye toplantısına hazırlıklı bir şekilde gelerek, divan başkanlığını kabul eden eski meclis üyesi Şükrü Aksu, herkesi şaşkına uğrattı.
Mevcut yönetimden, halen medet bekliyor görüntüsü çizen Şükrü Aksu, meclis dışında neden kaldığını tez unutmuşa benziyor.
Aksu’nun bu tutumundan dolayı, bazı yol arkadaşlarının rahatsız olduğu gözlerden kaçmazken, bu tutumu “Fırsat değerlendirmesi” olarak yorumlandı.
Konudan fazla uzaklaşmadan, Nilüfer CHP yemeği özlenen bir yemek oldu. Emeği geçen herkese ve Siyasette, çok önemli yerlere geleceğine yürekten inandığım Osman abimize çok teşekkür ediyorum.

Share
250 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+6 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Avrupa’daki Kestel’liler

  29 Kasım 2021 Yazarlar

      Kıymetli Okuyucular,      Değerli Can Dostlar.      Herkes gibi bende seyahat etmekten keyif alıyorum. Fırsat buldukça da imkanlarımı kullanıyorum. Kendimi yeniliyorum. Dağarcığımda yeni ufuklara yelken açıyorum. Yeni yeni şeyler öğreniyorum. Pandemi dolayısı ile uzun bir süredir bu imkanı bulamadık.  Esasen Mimarlık öğrencisi kızımla 29 Ekim Cumhuriyet bayramı tatiline odaklanmıştık.   İstanbul da okuyan kızımızın online eğitimi sonlanınca ev, yurt vs. d...
 • Neden yok edilmeli

  29 Kasım 2021 Yazarlar

       Sevgili okurlarım; Şu anda Türkiye çok ciddi anlamda tarihi bir maddi ve manevi kriz yaşıyor. Bu kriz, her geçen gün hayatımızı daha güçlü bir şekilde etkiliyor. Bu beladan nasıl kurtulacağımız konusunda her hangi bir çare bulmuş değiliz. Şu anda ülkede topluma siyasi öncülük yapan kurumların başvurduğu yöntemler ve kullandığı argümanlara baktığımızda var olan krizi çözmeleri mümkün değil, benim kanaatim böyle. Zira kimse sorunu neden sonuç ilişkisi babında ele almıyor, dolayısıyla sorunu çözmeleri de mümkün değil. ...
 • KESBELTAŞ’TA USULSÜZLÜK..!….. İŞLER YOLUNDA…

  27 Kasım 2021 Yazarlar

       AKP; Ülkeyi yönetemediği gibi, onun uzantısı olan Kestel Belediyesi de iyi yönetilemiyor.      Geçtiğimiz günlerde, Kebeltaşı ve belediyeyi incelemek üzere ilçemize bir müfettiş gelir. Hatta, aldığım duyumlara göre de, bu müfettişin Menzil tarikatıyla bağlantısı olduğu bile söyleniyor.      Hazırlamış olduğu raporda, Kestel Belediyesinin yan kuruluşu olan Kesbeltaş’ta yaklaşık 2 milyonluk usulsüzlük tespit eder.      Bende bu duyum sonrası, bazı mec...
 • DÜŞÜNCENİN ANLATILMASI

  16 Kasım 2021 Yazarlar

  Ruh kavramı, Aristo’ya aittir. Aristo, diyaloglarında, bir aleti insanın kullandığını, yönettiğini belirtir. İnsan vücudunu, bir alete benzetir. İnsan vücudunu kullananın, yönetenin ruh olduğunu belirtir. Tıp bilgisine göre, insan vücudunu, beyin organı yönetir. Hareket ettirir. Beyin, elektrik üreterek vücudun her yeriyle iletişim kurar. Tıp bilgisi, dünya bilgisi olur. Yaratılış teorisine göre, canlı-cansız varlıkları ve insanı Allah yarattı. Ruhlar, Kalübela’da Allah tarafından yaratıldı. Kalübela, ruhların yaratıldığı zaman olur. All...