logo

KİMSE KÜSMESİN, GOCUNMASIN..!


Osman Fahri Ünal
osmanfahri@kestelyore.com

Amacımız; kimseyi kırmak değil, oradakini buraya koymak değil, arada bir dokunuyoruz.
Mesleğimiz gereği; bizim de yaşadığımız kente olan sorumluluğumuzu yerine getirmek, kentimizin daha yaşanılır, daha güvenli, insanların mutlu olduğu bir kentte yaşamak istediğimizdendir eleştirilerimiz.
Yaptırım gücümüz olmasa da, kamuoyunu bilgilendirme ve kenti yönetenlerin daha duyarlı olmaları, konulara vakıf olmaları ve sorunlara acil çözüm üretilmesi yönünde çorbada bizim de tuzumuz olsundur eleştirilerimiz.
Binlerce vatandaşın oyunu alıp, gerek TBMM’sine seçtiğimiz milletvekili, gerekse ilçemize seçtiğimiz meclis üyeleri seçildiği kentin sorunlarına duyarsız kalıyorsa, aldığı oyların hakkını vermiyorsa, vatandaşa verdiği sözleri yerine getirmiyorsa onları vatandaş adına eleştiririz
Bir Belediye Başkanı; kenti daha iyi yönetmeye talip olduğunu söyleyip, seçim dönemlerinde renkli broşürler bastırarak projeleri vatandaşın önüne seren ve “Ben bu projeleri yapacağım” deyip de, ele avuca sığmayan, proje denilmesine şahit gerektiren uygulamalar yapıyorsa ve kış günlerinde insanlar çamur deryasından sokakta yürüyemiyorsa, o Belediye Başkanını da eleştiririz.
Bir sivil toplum örgütü başkanını ve yöneticisini, seçildiği kurumun hak ve menfaatlerini korumak için geldiğini söylüyorsa, üyelerinin sorunlarını gidereceğini söylüyorsa ve tam tersini yapıyorsa onu da eleştiririz.
İktidar zaten belli, “Aman kimsenin sesi sedası, Gık’ı çıkmasın” derken, muhalefette iktidar gibi yan gelip yatıyorsa, kimse kusura bakmasın onuda eleştirmek, uyarmak bir gazeteci olarak bizlerin görevidir.
Eleştirdiğimiz de kimse alınmayacak, kırılmayacak, darılmayacak.
Herkes eleştiri kültürüne sahip olacak, eleştiri olmazsa zaten ortada bir sorun var demektir.
Biz de herkes gibi istiyoruz ki, Kestel çok daha güzel olsun. İnsanlar mutlu yaşasın, kimse kimseye hor gözle bakmasın. Herkes kardeşçe yaşasın.
Kestel, gelişsin büyüsün, her taraf taş yığını olurken, yeşili korunsun, fabrikalarından kara kara dumanların çıkmadığı, kanser vakalarının en az yaşandığı bir ilçe olsun istiyoruz.
Bütün gayemiz, çabamız bundan ibarettir.
Hiç kimse kafasında siyasi görüş ayrımı yapmadan, hemşehricilik yapmadan, etnik kimliği, kişiliği ne olursa olsun herkesin “Ben Kestel’liyim” diyebildiği bir şehirde yaşamak istiyoruz.
Kestelspor’un profesyonel 2. – 3. liginde top koşturmasını istiyoruz.
Bizim de, herkes gibi istediğimiz sadece bunlardan ibaret.
Çok şey mi istiyoruz.
Değil aslında.
Bu saydıklarımızın 10’da 5’i bile yapılsa Kestel için büyük bir başarıdır.
Kestel’in güzel ve yaşanılır bir şehir olması mutlaka ve mutlaka siyasetçilerimizin, bürokrasinin, yerel yöneticilerinin bir araya gelip ortak nokta olan “Kestel’lilik bilinci” ile birleşmeleri gerekir.
Bu bilinç oluşturulmadığı müddetçe yerimizde sayarız. Vatandaş her zamanki gibi isyan eder, dertlerini, sıkıntılarını biz gazetecilere anlatır, biz de kamuoyuna vatandaşın şikayetlerini yansıtırız.
Siyasilerimiz bizlere küser, işlerini vermeyerek bizleri cezalandırdıklarını sanırlar…
Oysa ki, her zaman dediğimiz ve yazdığımız gibi;
Biz eleştiririz, bazen kırıcı da olabiliriz. Ancak asla amacımız kimseyi kırmak değildir.
Tek amacımız Yaşanabilir bir Kestel’dir.

Share
186 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+7 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • O Kestel Halkının Sesidir

  15 Ocak 2021 Yazarlar

       Sevgili okurlarım. Kestel belediyesi 2021 yılının ilk belediye meclisi toplantısını yaptı.      Sevgili başkanın yaptığı provokasyon yüzünden meclis salonu arenaya döndü.      Sevgili kardeşim Önder Tanır, sahi senin belediyedeki görevin nedir?      Kestel halkı seni niye seçti..?      Söyler misin; sen nesin, Kestel belediye başkanı mı, yoksa taciz işleri genel müdürümü.?          &nb...
 • SOSYAL MEDYA, KÜFÜR VE HUKUK

  07 Ocak 2021 Yazarlar

  Sosyal medya, artık hayatımızın bir parçası. Kimimiz haberleri ve gündemi bu mecradan takip ederken, kimimiz akraba ve arkadaş çevresi ile buradan iletişim kuruyor. Ancak yüz yüze iletişime göre bambaşka bir iletişim türü olduğundan insanlar çok daha rahat ve fütursuz olabiliyor. Hele gerçek adıyla değil de başka isimle hesap açılmış ise her türlü şeyin yazılabileceği gibi bir algı mevcut. Sosyal medyanın o kadar da özgür olmadığını anlamak için başınızın belaya girmesini beklemenize gerek yok. İnsanların yüz yüze iken söylediğinde suç teş...
 • Kestel Belediye Başkanı Önder Tanır’dan İnciler

  01 Ocak 2021 Yazarlar

       Geçtiğimiz günlerde, Kestel Belediye başkanı Önder Tanır, bir yerel kanala çıkmış, orada yaptıklarını ve yapacaklarını anlatmış.      Merak ettim.      Açtım youtube’yi izledim.      Acaba ne söyleyecek, yine nelerden bahsedecek…      Zaten programın nasıl hazırlandığını, içerik olarak nasıl işlediğini bilirim.      Moderatör belediyeye gelir, “Falanca gün yayını çekeceğiz, siz bana soruları gönderin, bend...
 • Çocuklarımızın Geleceği

  01 Ocak 2021 Yazarlar

       Sevgili okurlarım;      Üniversite öğretim görevlisi sözde Profesör Ebubekir Sofuoğlu "Üniversiteler fuhuş yuvasıdır" demiş. Yani, bizim okumaları için üniversiteye gönderdiğimiz çocuklarımız, okuma yerine fuhuş yapıyorlarmış ve dahi okullarında eğitim kurumu yerine fuhuş kurumu olmuş.      Gel de zıvanadan çıkma, gel de çıldırma. Be hain kişi, be sapık kişi, sen hangi cüretle bu ülkenin göz bebeği ve geleceği olan  üniversite gençliğine bu kadar  aşağılayıcı ve ...