logo

KİMSE KÜSMESİN, GOCUNMASIN..!


Osman Fahri Ünal
osmanfahri@kestelyore.com

Amacımız; kimseyi kırmak değil, oradakini buraya koymak değil, arada bir dokunuyoruz.
Mesleğimiz gereği; bizim de yaşadığımız kente olan sorumluluğumuzu yerine getirmek, kentimizin daha yaşanılır, daha güvenli, insanların mutlu olduğu bir kentte yaşamak istediğimizdendir eleştirilerimiz.
Yaptırım gücümüz olmasa da, kamuoyunu bilgilendirme ve kenti yönetenlerin daha duyarlı olmaları, konulara vakıf olmaları ve sorunlara acil çözüm üretilmesi yönünde çorbada bizim de tuzumuz olsundur eleştirilerimiz.
Binlerce vatandaşın oyunu alıp, gerek TBMM’sine seçtiğimiz milletvekili, gerekse ilçemize seçtiğimiz meclis üyeleri seçildiği kentin sorunlarına duyarsız kalıyorsa, aldığı oyların hakkını vermiyorsa, vatandaşa verdiği sözleri yerine getirmiyorsa onları vatandaş adına eleştiririz
Bir Belediye Başkanı; kenti daha iyi yönetmeye talip olduğunu söyleyip, seçim dönemlerinde renkli broşürler bastırarak projeleri vatandaşın önüne seren ve “Ben bu projeleri yapacağım” deyip de, ele avuca sığmayan, proje denilmesine şahit gerektiren uygulamalar yapıyorsa ve kış günlerinde insanlar çamur deryasından sokakta yürüyemiyorsa, o Belediye Başkanını da eleştiririz.
Bir sivil toplum örgütü başkanını ve yöneticisini, seçildiği kurumun hak ve menfaatlerini korumak için geldiğini söylüyorsa, üyelerinin sorunlarını gidereceğini söylüyorsa ve tam tersini yapıyorsa onu da eleştiririz.
İktidar zaten belli, “Aman kimsenin sesi sedası, Gık’ı çıkmasın” derken, muhalefette iktidar gibi yan gelip yatıyorsa, kimse kusura bakmasın onuda eleştirmek, uyarmak bir gazeteci olarak bizlerin görevidir.
Eleştirdiğimiz de kimse alınmayacak, kırılmayacak, darılmayacak.
Herkes eleştiri kültürüne sahip olacak, eleştiri olmazsa zaten ortada bir sorun var demektir.
Biz de herkes gibi istiyoruz ki, Kestel çok daha güzel olsun. İnsanlar mutlu yaşasın, kimse kimseye hor gözle bakmasın. Herkes kardeşçe yaşasın.
Kestel, gelişsin büyüsün, her taraf taş yığını olurken, yeşili korunsun, fabrikalarından kara kara dumanların çıkmadığı, kanser vakalarının en az yaşandığı bir ilçe olsun istiyoruz.
Bütün gayemiz, çabamız bundan ibarettir.
Hiç kimse kafasında siyasi görüş ayrımı yapmadan, hemşehricilik yapmadan, etnik kimliği, kişiliği ne olursa olsun herkesin “Ben Kestel’liyim” diyebildiği bir şehirde yaşamak istiyoruz.
Kestelspor’un profesyonel 2. – 3. liginde top koşturmasını istiyoruz.
Bizim de, herkes gibi istediğimiz sadece bunlardan ibaret.
Çok şey mi istiyoruz.
Değil aslında.
Bu saydıklarımızın 10’da 5’i bile yapılsa Kestel için büyük bir başarıdır.
Kestel’in güzel ve yaşanılır bir şehir olması mutlaka ve mutlaka siyasetçilerimizin, bürokrasinin, yerel yöneticilerinin bir araya gelip ortak nokta olan “Kestel’lilik bilinci” ile birleşmeleri gerekir.
Bu bilinç oluşturulmadığı müddetçe yerimizde sayarız. Vatandaş her zamanki gibi isyan eder, dertlerini, sıkıntılarını biz gazetecilere anlatır, biz de kamuoyuna vatandaşın şikayetlerini yansıtırız.
Siyasilerimiz bizlere küser, işlerini vermeyerek bizleri cezalandırdıklarını sanırlar…
Oysa ki, her zaman dediğimiz ve yazdığımız gibi;
Biz eleştiririz, bazen kırıcı da olabiliriz. Ancak asla amacımız kimseyi kırmak değildir.
Tek amacımız Yaşanabilir bir Kestel’dir.

Share
272 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+8 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Okul Öncesi Eğitim

  19 Ocak 2022 Yazarlar

       Okul öncesi eğitim, oyun oynamak şeklinde uygulanır. Görsel bilgiyle desteklenir. Almanya ve Fransa gibi ülkelerin okul öncesi eğitimini anlatan bilgileri incelemek gerekir.      Çocuğun öğrenme gücüne göre ve somuttan soyuta doğru anlatım yapılır. Oyun içinde bilgi verilir. Kuklalarla gösteri yapılır.      Klaus Gebauer, Alman okul öncesi eğitim uzmanıdır. Almanya’da Din dersi ve Ahlak dersi ayrımı var. Din dersi, isteğe bağlı olur. Ahlak dersi mecburi olur. Din dersinde,...
 • KELEPÇE İLE MERHABA, ZİNCİR VE ASMA KİLİTLE HOŞÇA KAL !!

  19 Ocak 2022 Yazarlar

       Sevgili dostlar; 2021 sona erdi, erdi de inanın çok kötü bir yıl geçti diyebiliriz. Yüreğimizi yakan orman yangınları, Karadeniz bölgemizde yaşanan sel felaketleri, enflasyonun hızlı tırmanışı ve nerdeyse her gün yapılan zam üstüne zamlar, 18.36 TL.yi gören dolar ve döviz kurlarının rekorlar kırarak yükselişi, 13 TL. yi aşan benzin fiyatları nedeniyle aklınıza gelebilecek her mamulde fiyatların önlenemez yükselişi, hukuk ve adalet sistemindeki keyfilik AHİM ve Anayasa mahkemesi kararlarının dikkate alınmaması, Üniversi...
 • Gücümüzün farkında olalım

  18 Ocak 2022 Yazarlar

       Sevgili okurlarım;  Dolar hızlı bir yükselişten sonra aniden beklenenden daha fazla bir düşüşe geçti. Kimi insanlar, dolar düştü diye halay çektiler.      Ben şahsen, halay çekmelerine bir anlam veremedim.      Halay çekeceğinize, dolar niye yükseliyor onu bileceksiniz, yukardan yapılan müdahaleyle düşmesinin bize faydası mı, zararı mı var bilinmesi gereken asıl konu budur.  Bir defa, son alınan hazine garantili Türk lirasıyla hesap açma meselesi,  tefeciler...
 • BESOB – BESKOOP-2

  16 Ocak 2022 Yazarlar

       Kadirşinas Okuyucular.      Değerli  Can  Dostlar.      Bu haftada aynı konuyu, aynı başlıkla, edinebildiğim bilgilerin ışığında, dışarıdan bir bakışla değerlendirmelerde bulunacağım. Düşüncelerimi paylaşacağım.       Milletimizin büyük bir kesimini oluşturan esnafımızın dertleri derdimizdir. Onlar halkımızın her kesimi ile sürekli temas halindedirler. Halkımızla iç içe hayat sürmektedirler. Esnaflarımız berber, lokantacı, şoför, tam...