logo

KİMSE KÜSMESİN, GOCUNMASIN..!


Osman Fahri Ünal
osmanfahri@kestelyore.com

Amacımız; kimseyi kırmak değil, oradakini buraya koymak değil, arada bir dokunuyoruz.
Mesleğimiz gereği; bizim de yaşadığımız kente olan sorumluluğumuzu yerine getirmek, kentimizin daha yaşanılır, daha güvenli, insanların mutlu olduğu bir kentte yaşamak istediğimizdendir eleştirilerimiz.
Yaptırım gücümüz olmasa da, kamuoyunu bilgilendirme ve kenti yönetenlerin daha duyarlı olmaları, konulara vakıf olmaları ve sorunlara acil çözüm üretilmesi yönünde çorbada bizim de tuzumuz olsundur eleştirilerimiz.
Binlerce vatandaşın oyunu alıp, gerek TBMM’sine seçtiğimiz milletvekili, gerekse ilçemize seçtiğimiz meclis üyeleri seçildiği kentin sorunlarına duyarsız kalıyorsa, aldığı oyların hakkını vermiyorsa, vatandaşa verdiği sözleri yerine getirmiyorsa onları vatandaş adına eleştiririz
Bir Belediye Başkanı; kenti daha iyi yönetmeye talip olduğunu söyleyip, seçim dönemlerinde renkli broşürler bastırarak projeleri vatandaşın önüne seren ve “Ben bu projeleri yapacağım” deyip de, ele avuca sığmayan, proje denilmesine şahit gerektiren uygulamalar yapıyorsa ve kış günlerinde insanlar çamur deryasından sokakta yürüyemiyorsa, o Belediye Başkanını da eleştiririz.
Bir sivil toplum örgütü başkanını ve yöneticisini, seçildiği kurumun hak ve menfaatlerini korumak için geldiğini söylüyorsa, üyelerinin sorunlarını gidereceğini söylüyorsa ve tam tersini yapıyorsa onu da eleştiririz.
İktidar zaten belli, “Aman kimsenin sesi sedası, Gık’ı çıkmasın” derken, muhalefette iktidar gibi yan gelip yatıyorsa, kimse kusura bakmasın onuda eleştirmek, uyarmak bir gazeteci olarak bizlerin görevidir.
Eleştirdiğimiz de kimse alınmayacak, kırılmayacak, darılmayacak.
Herkes eleştiri kültürüne sahip olacak, eleştiri olmazsa zaten ortada bir sorun var demektir.
Biz de herkes gibi istiyoruz ki, Kestel çok daha güzel olsun. İnsanlar mutlu yaşasın, kimse kimseye hor gözle bakmasın. Herkes kardeşçe yaşasın.
Kestel, gelişsin büyüsün, her taraf taş yığını olurken, yeşili korunsun, fabrikalarından kara kara dumanların çıkmadığı, kanser vakalarının en az yaşandığı bir ilçe olsun istiyoruz.
Bütün gayemiz, çabamız bundan ibarettir.
Hiç kimse kafasında siyasi görüş ayrımı yapmadan, hemşehricilik yapmadan, etnik kimliği, kişiliği ne olursa olsun herkesin “Ben Kestel’liyim” diyebildiği bir şehirde yaşamak istiyoruz.
Kestelspor’un profesyonel 2. – 3. liginde top koşturmasını istiyoruz.
Bizim de, herkes gibi istediğimiz sadece bunlardan ibaret.
Çok şey mi istiyoruz.
Değil aslında.
Bu saydıklarımızın 10’da 5’i bile yapılsa Kestel için büyük bir başarıdır.
Kestel’in güzel ve yaşanılır bir şehir olması mutlaka ve mutlaka siyasetçilerimizin, bürokrasinin, yerel yöneticilerinin bir araya gelip ortak nokta olan “Kestel’lilik bilinci” ile birleşmeleri gerekir.
Bu bilinç oluşturulmadığı müddetçe yerimizde sayarız. Vatandaş her zamanki gibi isyan eder, dertlerini, sıkıntılarını biz gazetecilere anlatır, biz de kamuoyuna vatandaşın şikayetlerini yansıtırız.
Siyasilerimiz bizlere küser, işlerini vermeyerek bizleri cezalandırdıklarını sanırlar…
Oysa ki, her zaman dediğimiz ve yazdığımız gibi;
Biz eleştiririz, bazen kırıcı da olabiliriz. Ancak asla amacımız kimseyi kırmak değildir.
Tek amacımız Yaşanabilir bir Kestel’dir.

Share
253 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+9 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • UYUMUŞ ÖYLE Mİ

  15 Eylül 2021 Yazarlar

       Dostlar; AKP Genel Başkanı Erdoğan’ın partisi ile yaptığı bayramlaşma konuşmasında, uyuduğu buna rağmen konuşmaya devam ettiği, dilinin dolaştığı bu kadar zaman geçtiği halde muhalefet tarafından dile getirilmeye halen devam ediliyor. Ülkede o kadar çok gündem var ki, bunu dikkate alan bile yok. Türkiye gibi bir ülkeyi tek başına yönetmeye kalkarsan buna yetişemezsin haklı olarak yorgun düşüp uyursun, ha sağlığında bir sorun varsa bu başka bir şey ve oldukça da önemli durum, hepimizi de ilgilendirir. Günü gününe sağlığ...
 • Gaflet ve delalet uykusu

  15 Eylül 2021 Yazarlar

       Sevgili okurlarım; Kişinin usulüne uygun doğru işler yapabilmesi için, yaşadığı çağda insanlığın ne gibi sorunlarla karşı karşıya olduğunu algılaması, çözümünün nasıl olabileceğini ve kendisinin ne yapması gerektiği konusunda fikir sahibi olması lazım. Söz konusu şeylerin yapılması için akıl etmek ve düşünmek icap eder. Zira, akıl etmeyen, düşünmeyen kişinin doğru şeyler yapmasının olanağı yoktur. O her zaman gaflet ve delalet içinde olur,  çağımızın şu anki aşamasında genel anlamda bütün insanlığın, özelikle kend...
 • Kestel, Kestel olalı böyle zulüm görmedi

  14 Eylül 2021 Yazarlar

       Hikaye şöyle başlıyor:      "Bayburt halkı Senfoni Orkestrası'nı dinlemek için konser salonunu doldurur. Konser sonunda, bir gazetecinin "Konseri nasıl buldunuz?" sorusuna bir seyirci, "Bayburt Bayburt olalı böyle zulüm görmedi" cevabını verir."      Bende şöyle değiştireyim;      Kestel, Kestel olalı böyle zulüm görmedi.      Ana caddelerin büyütülmesi, kaldırımların genişletilmesi, sağlam parke taşlarının sökülmesi, yeniden y...
 • İşgal ve Kurtuluş

  11 Eylül 2021 Yazarlar

        Kadirşinas  Okuyucular,       Değerli Can Dostlar.        Eylül ayının ikinci haftası hepimizi ilgilendirmelidir.  Çünkü Yunan işgalinin sonlandırıldığı günleri barındırır.  İlçemiz Kestel’in 10 Eylül  de, payitaht Osmanlı’nın ilk başkenti Bursamızın 11 Eylülde kurtuluşunu yaşadığımız günlerdendir.        Birinci dünya savaşı sonrası yapılan 12 Mayıs 1919 Paris konferansı kararları ile İzmir Yuna...