logo

KİMSE KÜSMESİN, GOCUNMASIN..!


Osman Fahri Ünal
osmanfahri@kestelyore.com

Amacımız; kimseyi kırmak değil, oradakini buraya koymak değil, arada bir dokunuyoruz.
Mesleğimiz gereği; bizim de yaşadığımız kente olan sorumluluğumuzu yerine getirmek, kentimizin daha yaşanılır, daha güvenli, insanların mutlu olduğu bir kentte yaşamak istediğimizdendir eleştirilerimiz.
Yaptırım gücümüz olmasa da, kamuoyunu bilgilendirme ve kenti yönetenlerin daha duyarlı olmaları, konulara vakıf olmaları ve sorunlara acil çözüm üretilmesi yönünde çorbada bizim de tuzumuz olsundur eleştirilerimiz.
Binlerce vatandaşın oyunu alıp, gerek TBMM’sine seçtiğimiz milletvekili, gerekse ilçemize seçtiğimiz meclis üyeleri seçildiği kentin sorunlarına duyarsız kalıyorsa, aldığı oyların hakkını vermiyorsa, vatandaşa verdiği sözleri yerine getirmiyorsa onları vatandaş adına eleştiririz
Bir Belediye Başkanı; kenti daha iyi yönetmeye talip olduğunu söyleyip, seçim dönemlerinde renkli broşürler bastırarak projeleri vatandaşın önüne seren ve “Ben bu projeleri yapacağım” deyip de, ele avuca sığmayan, proje denilmesine şahit gerektiren uygulamalar yapıyorsa ve kış günlerinde insanlar çamur deryasından sokakta yürüyemiyorsa, o Belediye Başkanını da eleştiririz.
Bir sivil toplum örgütü başkanını ve yöneticisini, seçildiği kurumun hak ve menfaatlerini korumak için geldiğini söylüyorsa, üyelerinin sorunlarını gidereceğini söylüyorsa ve tam tersini yapıyorsa onu da eleştiririz.
İktidar zaten belli, “Aman kimsenin sesi sedası, Gık’ı çıkmasın” derken, muhalefette iktidar gibi yan gelip yatıyorsa, kimse kusura bakmasın onuda eleştirmek, uyarmak bir gazeteci olarak bizlerin görevidir.
Eleştirdiğimiz de kimse alınmayacak, kırılmayacak, darılmayacak.
Herkes eleştiri kültürüne sahip olacak, eleştiri olmazsa zaten ortada bir sorun var demektir.
Biz de herkes gibi istiyoruz ki, Kestel çok daha güzel olsun. İnsanlar mutlu yaşasın, kimse kimseye hor gözle bakmasın. Herkes kardeşçe yaşasın.
Kestel, gelişsin büyüsün, her taraf taş yığını olurken, yeşili korunsun, fabrikalarından kara kara dumanların çıkmadığı, kanser vakalarının en az yaşandığı bir ilçe olsun istiyoruz.
Bütün gayemiz, çabamız bundan ibarettir.
Hiç kimse kafasında siyasi görüş ayrımı yapmadan, hemşehricilik yapmadan, etnik kimliği, kişiliği ne olursa olsun herkesin “Ben Kestel’liyim” diyebildiği bir şehirde yaşamak istiyoruz.
Kestelspor’un profesyonel 2. – 3. liginde top koşturmasını istiyoruz.
Bizim de, herkes gibi istediğimiz sadece bunlardan ibaret.
Çok şey mi istiyoruz.
Değil aslında.
Bu saydıklarımızın 10’da 5’i bile yapılsa Kestel için büyük bir başarıdır.
Kestel’in güzel ve yaşanılır bir şehir olması mutlaka ve mutlaka siyasetçilerimizin, bürokrasinin, yerel yöneticilerinin bir araya gelip ortak nokta olan “Kestel’lilik bilinci” ile birleşmeleri gerekir.
Bu bilinç oluşturulmadığı müddetçe yerimizde sayarız. Vatandaş her zamanki gibi isyan eder, dertlerini, sıkıntılarını biz gazetecilere anlatır, biz de kamuoyuna vatandaşın şikayetlerini yansıtırız.
Siyasilerimiz bizlere küser, işlerini vermeyerek bizleri cezalandırdıklarını sanırlar…
Oysa ki, her zaman dediğimiz ve yazdığımız gibi;
Biz eleştiririz, bazen kırıcı da olabiliriz. Ancak asla amacımız kimseyi kırmak değildir.
Tek amacımız Yaşanabilir bir Kestel’dir.

Share
209 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+5 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • MONTRÖ

  14 Nisan 2021 Yazarlar

               Askerlik yapanlar bilir. Askerlerin bir istek ya da talep dile getirirken toplu hareket etmeleri kesinlikle yasaktır. Hele birden fazla kişinin imzaladığı bir belgeyi amirine sunmak toplu işlenen bir suçtur ve Askeri Ceza Kanunu’na göre ağır suç teşkil eder.             Emekli amirallerin bildirisini görünce aklıma bu geldi. Hangi akla hizmet, gece yarısı adeta bir muhtıra gibi açıklama yapma gereği hissettiler. He...
 • GENÇLİK ve HEMDE GÖNÜLLÜ

  13 Nisan 2021 Yazarlar

        Değerli Okuyucular,       Kadirşinas Dostlar ;       O kadar çok konu başlığı var ki, önceliklendiremiyorum. Bazı konuları ise seri olarak yazmak gerekiyor. Örneğin Mahallelerimiz-Köylerimiz veya Fırsat ve Feraset başlıklarının devamları var. İnşallah yazacağım. Hakeza Trafik ve Parklanmayı haftasına devamını yazacağım demiştim. Yazamadım.  Yazmam gereken BESOB-Çataltepe Büyük sanayi sitesi (!!!) aylardır yazamadığım bir konu. Gündemden düşmeyecek bir konu. Umutlar yok edildi. ...
 • Otoparktı Fitnes Salonu oluyor..! AKP’de Kazan kaynamaya başladı

  11 Nisan 2021 Yazarlar

       İlçemizin en büyük sorunlarının başında kuşkusuz Trafik gelmekte.      Trafik sorununu ve parklanmayı önlemek için yapılan, Kestel katlı otoparkın üst katında bu aralar ummalı bir çalışma yapılmakta.      Acaba, buraya ne yapılıyor diye araştırdığımızda; Böyle bir saçmalığın ancak Kestel’de bu yönetimce yapılacağı kanaatine biz de vardık.      Katlı otoparkın en üstüne fitnes spor salonu yapılıyormuş.     Oysa ki, çürümeye terk edilm...
 • Demokratik Anayasa

  11 Nisan 2021 Yazarlar

       Sevgili okurlarım. Kişi, akılcı düşünme melekesini kaybedince her türlü akıl, mantık dışı fikir ileri sürer, artık o kişiden normal davranmayı beklemek eşyanın tabiatına aykırıdır.      Adaletsiz, bozuk düzenin alabildiğine derinleşen krizini çözme yeteneğini tamamen kaybeden yönetim kadroları, söylem ve eylemleriyle ekonomik ve sosyal krizin daha çok derinleşmesine sebep oluyorlar. Bu anlamda, en basit bir hadisede dahi akıl dışı beyanatlar vererek, bir bardak suda fırtınalar koparma basiretsizl...